کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

0
خواب کودک
خواب کودک خواب نیز مانند تغذیه و بهداشت کودک اهمیت ویژه دارد. خواب یکی از نیازهای طبیعی موجودات زنده است. در خواب ، بدن ، انرژی خود را بازآوری میکند و سیستم ایمنی تقویت میشود. ذهن نیز استراحت میکند و پس از بیدار شدن بهتر می تواند فعالیت و تمرکز کند. خواب کودک

خواب کودک
ضرورت خواب کافی
خواب نیز مانند تغذیه و بهداشت کودک اهمیت ویژه دارد. خواب یکی از نیازهای طبیعی موجودات زنده است. در خواب ، بدن ، انرژی خود را بازآوری میکند و سیستم ایمنی تقویت میشود. ذهن نیز استراحت میکند و پس از بیدار شدن بهتر می تواند فعالیت و تمرکز کند.
گاهی کم خوابی یا بدخوابی کودک ، باعث ق نق کردن ، بهانه جویی ، کم اشتهایی ، کم تحرکی ، بدخلقی ، مکیدن انگشت ، دراز کشیدن بر زمین و گریه های بی علت میشود.
علاوه بر این کم خوابی یا بیداری های مکرر کودک در شب ، باعث کمبود خواب بقیه ی اعضای خانواده و به هم خوردن نظم پدر و مادر یا دیگر کودکان می شود.
خواب شیرخواران
اگر چندین فرزند دارید برای خواباندن آنها از کوچک ترین فرزند خود شروع کنید. بچه های شیرخوار عمدتا پس از استحمام به خواب عمیقی فرو میروند. یک حمام گرم و آرام را روی کودک خود امتحان کنید. اگر کودک پس از حمام آسوده خوابید میتوانید او را قبل از خواب استحمام کنید؛ ولی این کار را هر شب تکرار نکنید؛ زیرا کودک شرطی میشود و در مواقعی مثل زمستان که شما امکان استحمام ندارید یا در مسافرت هستید کودک نمیداند چطور بخوابد.
سعی کنید کودکتان را به یک روش خاص وابسته نکنید؛ زیرا با در دست نبودن آن وضع خاص هم کودک و هم شما اذیت می شوید.
-    کودکان شیرخوار در طول شب چندین بار به علت گرسنگی یا رطوبت پوشکشان و یا دل درد ، از خواب بیدار میشوند. این نوع بیدارشدن ها اجتناب ناپذیرند. در ماههای اول تولد کودک را نزدیک خود بخوابانید که نیاز به جا به جایی ناشته باشید.
-    وقتی نیمه شب به او شیر میدهید یا پوشک او را عوض میکنید با او حرف نزنید یا بازی نکنید تا به تدریج تفاوت شب و روز را متوجه شود و بفهمد که تاریکی شب موقع خواب است.
-    اگر کودک بیدار شد او را راه ببرید یا ماساژ دهید( به آرامی ) یا در تخت لالایی اش قرار دهید تا دوباره به خواب رود (بدون صحبت).
-    در طول روز که بچه به خواب می رود در کنار او نخوابید بلکه در اتاق دیگری یا با فاصله استراحت کنید تا بچه عادت نکند که همیشه شما در کنار او هستید. بچه های چند ماهه مادرشان را از صدای قلب و بوی بدن او تشخیص می دهند. میتوانید یکی از لباس هایتان را نزد کودک بگذارید و به کارهایتان برسید.
-    برای شیردهی در شب از یک چراغ خواب استفاده کنید؛ ولی چراغ های اتاق را روشن نکنید تا کودک بیدار نشود.
-    در طول روز که کودک خواب است در خانه بی سرو صدا نباشید. صداهای عادی منزل را کنترل نکنید؛ زیرا کودک یاد میگیرد که در سکوت مطلق بخوابد و این برای کودک و شما بسیار سخت است. پس کودک را با اوضاع عادی خانه تان وفق دهید.
-    همان طور که کم خوابی برای کودکتان بد است برای مادر نیز بسیار ضرر دارد. پس اگر میتوانید در ساعاتی از روز کودک را به شخص مطمئنی مثل مادرتان بسپارید و کمبود خوابتان را جبران کنید؛ یا در مواقعی که کودک خواب است، شما نیز استراحت کنید و کارهای منزل را به شخص دیگری واگذار کنید.

کمبود خواب مادر ، باعث بی حوصلگی در برابر گریه های کودک ، ضعیف شدن سیستم ایمنی ، افسردگی پس از زایمان ، نداشتن تمرکز در فعالیت های ذهنی ، کم شدن شیر مادر و... میشود. پس خواب مادر را جدی بگیرید و برای جبران کم خوابی های شبانه راه حلی پیدا و اجرا کنید.
اگر کودکتان در شب گریه کنان بیدار شد ، دل درد او را بررسی کنید. اگر شکمش نفخ کرده و سفت شده وگریه میکند و دارویی در خانه ندارید میتوانید پس از 6 ماهگی از چند قطره عرق نعنا استفاده کنید.چند قطره تا یک قاشق از آن متناسب با سن کودک در یک قاشق بریزید و به او بخورانید. داروهای دل درد و ضدنفخ نیز از نعنا تهیه شده اند. بلافاصله نفخ شکمش خوب میشود و دوباره به خواب میرود.
ممکن است مشکل خواب شبانه ی کودکتان تا 3 سالگی ادامه پیدا کند.به هر حال پس از شیرخوارگی و زمانی که کودک غذای کمکی را شروع میکند مشکل خواب شبانه کمتر میشود. سعی کنید که شام کودک را حدود یک ساعت قبل از خوابش بدهید تا در طول شب کمتر گرسنه شود و به علت گرسنگی بیدار نشود و نیازی نداشته باشد که در طول شب شیر بخورد و در نتیجه شما را کمتر بیدار کند.
تعیین زمان خواب برای کودکان
سعی کنید برای خواب خانواده و به ویژه کودکتان حدود زمانی مشخصی داشته باشید. پدر و مادر خانواده با توجه به وضع شغلی و ساعت کاریشان باید حدود ساعتی برای خواب کودک و نیز برای خودشان داشته باشند. شیرخوارها عموما زودتر از والدین خود میخوابند ولی بیشتر بچه های 3 سال به بالا تا همه ی اعضای خانواده نخوابند نمیخوابند.
اگر پدر و مادر مثلا حدود ساعت 11 را برای ساعت خواب تعیین کرده اند باید از یک ساعت قبل  ( ساعت 10) به بچه بگویند که وقتی عقربه ی ساعت به 11 رسید می خوابیم. تعدادی از چراغ ها را خاموش کنید. ساعت ده و نیم هم یک بار دیگر باید یادآوری کنند چون اگر چراغها را یک دفعه سر ساعت خاموش کنید با مخالفت کودک مواجه میشوید چون ممکن است وسط بازی اش باشد و مجبور است بازی را رها کندو بخوابد و مفهوم پشتکار را نمی آموزد.
پس ساعت 10:30 که یادآوری می کنیم میگوییم فرصت داری بازی ات را تا وقتی عقربه ی بزرگ روی 9 رفت ( 10:45 ) تمام کنی تا بعد از آن کارهای خوابت (مسواک و دستشویی) را انجام دهی.
منبع : کتاب فوت و فن های تربیت کودک
خواب کودک
خواب کودکان بین 3 تا 7 سالگیخواب کودکان بین 3 تا 7 سالگی

خواب کودکان بین 3 تا 7 سالگی کودک 3 تا 5 ساله حدود دوازده ساعت می خوابد. برخی از بچه ها تا 3.5 سالگی ممکن است در روز یکبار آن هم بعد از ظهر ، خواب کوتاه نیم ساعته تا یک ساعته را داشته باشند ولی معمولا بعد از 3.5 سالگی بچه ها تمایلی به خوابیدن نخواهند داشت. خواب کودکان بین 3 تا 7 سالگی


نکاتی در مورد خواب کودکاننکاتی در مورد خواب کودکان

نکاتی در مورد خواب کودکان مادران اغلب این سوال را می پرسند . تردیدی نیست که خود کودک تنها کسی است که میتواند جواب این سوال را بدهد بعضی از کودکان زیاد و بعضی ها به طرز حیرت انگیزی کم می خوابند. نکاتی در مورد خواب کودکان


کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکانکمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان

کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان گاهی مشکل خواب می تواند نتیجه درد باشد. کودکان درد خود را به شیوه های مختلف از جمله بدخلقی ، مکیدن شدید و جیغ زدن در هنگامی که آنها را پشت روی تخت قرار می دهید ، نشان می دهند ( اگر کودک درد داشته باشد ترجیح می دهد در حالت نیمه نشسته بخوابد). کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان


الگوی خواب کودکانالگوی خواب کودکان

الگوی خواب کودکان الگوی خواب کودکان در دوره‌های مختلف با هم متفاوت است و نمی‌توان یک الگو را برای همۀ دوره‌ها استفاده کرد. خواب کودکان بستگی به میزان رشد آن‌ها دارد. کودکان تازه متولدشده حدود 80 درصد از وقتشان را می‌خوابند و همین مسئله به رشد آن‌ها کمک می‌کند. هرچه کودکان رشد بیشتری پیدا می‌کنند از زمان خوابشان کاسته می‌شود. الگوی خواب کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران