کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

0
تکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ دوم
مشکلات موقع خواب کودکان : برای زمان خواب کودک برنامه‌ای تنظیم کنید و در اجرای آن، ثابت قدم باشید. در موقعیتی که بیش از یک نفر در مراقبت از کودک نقش دارد، باید تمام این افراد بر سر این برنامه و منطق آن، با یکدیگر توافق داشته باشند.

تکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ دوم
- برای زمان خواب کودک برنامه‌ای تنظیم کنید و در اجرای آن، ثابت قدم باشید. در موقعیتی که بیش از یک نفر در مراقبت از کودک نقش دارد، باید تمام این افراد بر سر این برنامه و منطق آن، با یکدیگر توافق داشته باشند.
به‌این ترتیب احتمال خراب شدن برنامه توسط یکی از مراقبان (مثلاً بغل کردن کودک در هنگام گریه کردن یا آوردن کودک به‌اتاق خواب والدین) از بین می‌رود.
اگر شما احساس می‌کنید که خیلی دوست دارید کنار کودکتان بخوابید باید به‌این فکر کنید که علت این احساس شما چیست؟ آیا به‌خاطر این است که دوست ندارید شب‌ها تنها بخوابید؟ آیا می‌خواهید مطمئن شوید که فرزندتان مشکلی ندارد؟ آیا مشکل زناشویی دارید و کودک شما باعث می‌شود که به‌آن مشکلات فکر نکنید؟
به‌یاد داشته باشید که برخی از کودکان خلق‌وخوی دشواری دارند و در هنگام خواب به‌توجه و امنیت هیجانی بیشتری احتیاج دارند. هرچیزی که برای کودکان دیگر خوب است، لزوماً برای فرزند شما مناسب نیست.
 علاوه بر این، به‌خاطر داشته باشید که اگر شما احساس اضطراب و ناراحتی کنید، نمی‌توانید به‌کودکتان کمک کنید که در هنگام خواب احساس امنیت کند. زمانی که والدین هیجانات شدیدی از خود بروز می‌دهند، بسیاری از کودکان با نزدیک شدن زمان خواب دچار اضطراب انتظاری می‌شوند.
- در هنگام اجرای تکنیک زمان کودک محور برای کودک فرصت‌هایی فراهم کنید که بازیهای مربوط به‌خواب را انجام دهد. مثلاً کودک روی کپۀ بالش‌ها یا درون جعبه‌های کوچک بخوابد.
کودکان بزرگتر دوست دارند با اسباب بازیها، عروسک‌ها، خانۀ عروسکی، تخت‌های اسباب بازی، واگن قطار و مانند اینها بازی کنند. کودکان پیش دبستانی از ایفای نقشی لذت می‌برند که طی آن، والدین‌شان را مجبور می‌کنند بخوابند و برای خواب قوانینی وضع می‌کنند.
- کاری کنید که تشریفات قبل از خواب کودک با آرامش انجام شود. زمان بین شام خوردن و انجام تشریفات خواب کودک باید سازماندهی شده و لذت‌بخش باشد. اگر شما خودتان احساس بی‌قراری کنید و تحت فشار باشید، کودک هم همین احساس را خواهد داشت.- موقع خواب به‌کودکتان عروسک مورد علاقه‌اش را بدهید که اگر نصف شب بیدار شد، با دیدن آن احساس راحتی کند. بیشتر کودکان برای کسب حس امنیت و اطمینان خاطر در هنگام خواب، همان چیزی را دوست دارند در آغوش داشته باشندکه در طول روز هم برای کسب آرامش از آن استفاده می‌کنند؛ مثل خرس اسباب بازی.
بعضی از کودکان دوست دارند شیئی داشته باشند که بوی والدین‌شان را میدهد، مثل عطر مادرشان. بهتر است که والدین چند روز هرجا که با کودک می‌روند این اشیاء را با خودشان ببرند تا این اشیایء برای کودک، ارزش یک شیء اطمینان بخش که نمادی از والدین‌شان است پیدا کند و بوی آنها را بگیرد.
چگونه این برنامه را عملی کنیم
- آرامش خود را حفظ کنید و قاطع باشید. برای کودکتان توضیح دهید که اگر شب از خواب بیدار شد، چه می‌شود. به‌او بگویید که در این موقعیت شما چه‌کاری را انجام می‌دهید و چه‌کاری را انجام نمی‌دهید. به‌او سر می‌زنید، کمرش را ماساژ می‌دهید و ممکن‌است لالایی هم بخوانید.
با او بازی نمی‌کنید یا برای مدت طولانی در اتاقش نمی‌مانید. پس از ده دقیقه از اتاق او بیرون می‌روید چون خودتان نیز به‌خواب احتیاج دارید.
- قواعد مربوط به‌زمان خواب را تحکیم کنید؛ برای مثال، فقط دوتا داستان قبل از خواب خوانده می‌شود یا فقط ده دقیقه کنار کودک دراز می‌کشید و بعد اتاق را ترک می‌کنید.
- اگر فرزندتان به‌موقع به‌رختخواب برود و در جایش بماند، باید این رفتار او را تقویت کنید. اگر کودک در یک زمان خاص در رختخوابش بود، باید او را تشویق کنید. شما باید رفتار ماندن در رختخواب را در کودکتان ایجاد کنید.
برای مثال، اگر او فقط یک بار در شب بیدار شد یک برچسب طلایی می‌گیرد. پس از دو هفته، کودک فقط زمانی برچسب طلایی می‌گیرد که اصلاً در طول شب، پدر و مادر را بیدار نکند. به‌کودک بفهمانید که ممکن‌است شبها از خواب بیدار شود اما باید سعی کند که دوباره بخوابد و تلاش نماید با روش‌هایی که به‌او یاد داده‌اید خودش را آرام کند.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
تکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ اولتکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ اول

خواب کودکان : به‌مشکلات حسی که باعث می‌شوند کودک شما برانگیخته باشد (مانند نیاز شدید به‌تحریک حسی، حساسیت به‌صدا و لمس) توجه کنید. فعالیت‌های حسی باید به‌صورت برنامه‌ریزی شده ارائه شود


مشکلات خواب کودکانمشکلات خواب کودکان

مشکلات خواب کودکان مشکلات خواب در کودکانی که در تنظیم خلق و سطح فعالیت مشکل دارند یا در کودکانی که در یکپارچه‌سازی حسی دچار مشکل هستند، متداول است. همچنین اختلالات خواب در حدود ده تا دوازده ماهگی به‌اوج می‌رسد؛


پرسش و پاسخ درباره خواب کودکانپرسش و پاسخ درباره خواب کودکان

خواب کودکان بعضی از کودکان هنگام خوابیدن به شیئی وابسته می‌گردند، مانند پتو، پارچه، اسباب بازی نرم و حتی لباس مادر یا کهنه‌ای که به‌پای او میگذارند. خواب کودکان


بد خوابیدن کودکان در شببد خوابیدن کودکان در شب

بد خوابیدن کودکان در شب بسیاری از مادران فکر می کنند که کودکان سه تا شش ساله ی آنها باید راحت به رختخوابشان بروند و بخوابند و اگر کودکشان بدخواب باشد ، ناراحت و نگران می شوند. بد خوابیدن کودکان در شب

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران