کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

1
انواع مشکلات خواب کودکان
مشکلات خواب کودکان : اختلالات خواب انواع مختلفی دارد که برخی از آنها در سنین مختلف، شایع‌تر هستند. شایع‌ترین اختلال خواب، بی‌خوابی است که کودک در خوابیدن و خواب ماندن مشکل دارد.

انواع مشکلات خواب کودکان
اختلالات خواب انواع مختلفی دارد که برخی از آنها در سنین مختلف، شایع‌تر هستند. شایع‌ترین اختلال خواب، بی‌خوابی است که کودک در خوابیدن و خواب ماندن مشکل دارد.
برخی اوقات مشاهده می‌شود که کودکان ساعات زیادی در طول شبانه‌روز می‌خوابند. همین‌طور که کودکان بزرگتر می‌شوند، ممکن‌است رفتارهای خواب غیرمعمول، مانند ترس‌های شبانه و کابوس‌های تکرار شونده، در آنها به‌وجود آید. ممکن‌است چرخۀ خواب کودک غیرطبیعی باشد، مثلاً گاهی چند ساعت کوتاه بخوابد و بعد به‌طور کامل بیدار باشد.
البته هرگاه مشکل خواب وجود داشته باشد، باید حتماً احتمال وجود مشکلات پزشکی که میتواند در اختلال خواب نقش داشته باشد، مانند آپنه خواب، شرایط دردناک مانند بازگشت غذا به‌مری، عفونت شدید گوش یا حساسیت‌ها (مثل فقدان تحمل شیر)، بررسی گردد.
•    کودکی با حساسیت مفرط
کودک مبتلا به‌بدعملکردی یکپارچگی حسی که نسبت به‌لمس و صدا به‌شدت حساس است ممکن‌است دچار اختلالات خواب شود چرا که این کودکان به‌راحتی برانگیخته می‌شوند و نمی‌توانند آرام بگیرند و به‌خواب روند.
کودکی که چنین مشکلی دارد ممکن است‌از کشیده شدن ملحفه روی بدنش احساس ناراحتی کند یا از حسی که لباس خواب روی پوست او به‌وجود می‌آورد، شکایت کند.
کودکی که از لحاظ حس لمس به‌شدت دفاعی است زمانی راحت‌تر به‌خواب می‌رود که با والدی که در کنارش خوابیده، تماس بدنی داشته باشد، که درنتیجه، این مسئله نیاز کودک به‌حضور والد برای خوابیدن را تقویت می‌کند.
حساسیت مفرط نسبت به‌صدا باعث می‌شود که کودک در نادیده گرفتن صداهای محیط مشکل داشته باشد و نتواند بخوابد. کمترین سروصدا او را بی‌قرار می‌کند و باعث بیداری او می‌شود. مشکل زمانی بدتر می‌گردد که محیط خانه پر سروصداست، خانواده دارای چند فرزند است و تلویزیون به‌صورت مداوم روشن است.
در موارد نادر، ممکن است‌کودکی که‌دچار حساسیت مفرط است درنتیجۀ تحریک زیاد به‌یک حالت نافعالی وارد شود و به‌مدت طولانی بخوابد. برخی والدین به‌اشتباه فکر می‌کنند کودک زمانی می‌خوابد که خیلی به‌استراحت احتیاج داشته باشد.ایان 12 ماهه، تقریباً 18 ساعت در روز می‌خوابید. او برای غذاخوردن بیدار میشد، کمی بازی می‌کرد و دوباره به‌خواب می‌رفت. ایان در بین چهار فرزند خانواده از همه کوچکتر بود و در یک خانۀ کوچک و خانوادۀ شلوغ زندگی میکرد. با کاهش سطح تحریکات در خانه و حفظ محیط آرام برای ایان، او علاقۀ بیشتری برای شرکت در فعالیت‌ها از خود نشان داد و چرخۀ خواب او هم به‌سرعت به‌حالت طبیعی درآمد.
نوع دیگری از مشکلات مربوط به‌یکپارچگی حسی که ممکن‌است خواب را تحت تاثیر قرار دهد، در کودکانی دیده می‌شود که به‌شدت به‌تحریک بدنی عمقی احتیاج دارند اما حرکت کردن، آنها را بیش‌برانگیخته می‌کند.
شیرخوارانی که دچار چنین مشکلی هستند خیلی دوست دارند که محکم در آغوش گرفته شوند و تاب بخورند یا در ننو بخوابند و ممکن است‌فقط زمانی به‌خواب بروندد که مدت طولانی سوار ماشین باشند.
چنین کودکانی ممکن‌است لرزش را دوست داشته باشند. برای مثال، یک کودک نه ماهه که چنین مشکلی داشت فقط زمانی می‌خوابید که او را در سبد لباس‌ها روی ماشین خشک‌کن می‌گذاشتند (البته دکمه حرارت دستگاه خاموش میشد).
بسیاری از والدین گزارش می‌کنند که کودک‌شان از اینکه پدرش به‌خانه بیاید و بعد از شام با او کشتی بگیرد یا بازیهای خشن دیگری انجام دهد، خیلی خوشحال می‌شود. اگرچه کودک به‌تحریک بدنی عمقی احتیاج دارد، اما حرکت باعث تحریک بیش از اندازۀ او می‌شود ودرنتیجه خوابیدن را برای او مشکل می‌کند.
•    مشکلات دلبستگی و جدایی
برخی کودکان به‌دلیل مشکلات دلبستگی در به‌خواب رفتن و خواب ماندن مشکل دارند. مشکل مربوط به‌جدایی از مراقب چند دلیل دارد. کودکی که دارای دلبستگی ناایمن و آشفته است، هرگاه در طول روز یا شب از والد جدا گردد، دچار اضطراب می‌شود.
اگر شما احساس می‌کنید که کودک‌تان چنین مشکلی دارد، باید ریشۀ این دلبستگی ناایمن را کشف کنید تا بتوانید به‌درستی تاثیر آن را برخواب کودک درک کنید. ممکن‌است که خود والدین در رابطه با جدایی از کودک دچار تعرض باشند و ترس‌های دوران کودکی خود را نسبت به‌کودک فرافکنی کنند و این ترس‌ها را به‌کودک‌شان انتقال دهند.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
مشکلات خواب کودکان
مشکلات خواب کودکانمشکلات خواب کودکان

مشکلات خواب کودکان مشکلات خواب در کودکانی که در تنظیم خلق و سطح فعالیت مشکل دارند یا در کودکانی که در یکپارچه‌سازی حسی دچار مشکل هستند، متداول است. همچنین اختلالات خواب در حدود ده تا دوازده ماهگی به‌اوج می‌رسد؛


کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکانکمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان

کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان گاهی مشکل خواب می تواند نتیجه درد باشد. کودکان درد خود را به شیوه های مختلف از جمله بدخلقی ، مکیدن شدید و جیغ زدن در هنگامی که آنها را پشت روی تخت قرار می دهید ، نشان می دهند ( اگر کودک درد داشته باشد ترجیح می دهد در حالت نیمه نشسته بخوابد). کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان


مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسممشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم

مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم کودک آنلاین: هر کودکی از نظر میزان خواب با دیگری تفاوت دارد. میزان خواب در هر سنی متفاوت است. بر اساس پژوهش های انجام شده میزان خواب تا 18 سالگی به شرح زیر است: مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم


مشکلات خواب نوزادانمشکلات خواب نوزادان

مشکلات خواب نوزادان کودک در دوره شیرخوارگی چند نوبت در طول شب از خواب برای شیر خوردن از خواب بیدار می‌شود. درنوپایی به تعویق انداختن خواب برای آن‌ها نوعی بازی است و در نهایت کودک پیش‌دبستانی به علت خواب بد دیدن شما را از خواب بیدار می‌کند .

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران