کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کشف نیازهای فرزندان – بخش دوم
کشف نیازهای فرزندان : فرزندان در هر سنی به‌احساس امنیت و ایمنی، در برابر آسیب‌های جسمی و رهایی از ترس نیازمندند. آنان نیاز دارند بدانند که والدین‌شان دوست‌شان دارند و برای آنها محیطی امن و عاری از خشونت با غذایی برای خوردن و جایی برای خوابیدن فراهم می‌کنند.

کشف نیازهای فرزندان – بخش دوم
•    توجه به‌ایمنی و ثبات نیازها
فرزندان در هر سنی به‌احساس امنیت و ایمنی، در برابر آسیب‌های جسمی و رهایی از ترس نیازمندند. آنان نیاز دارند بدانند که والدین‌شان دوست‌شان دارند و برای آنها محیطی امن و عاری از خشونت با غذایی برای خوردن و جایی برای خوابیدن فراهم می‌کنند. یک راه ایجاد احساس امنیت برای کودکان این است که به‌آنها اطمینان دهید در خانه محیطی امن دارند.
ایجاد پناهگاهی امن – یک خانۀ واقعی – برای کودک بسیار اهمیت دارد. خانه، مکانی برای استراحت، شلختگی، بازی، گفتگو با خانواده، آفریدن، کشف کردن، آرام گرفتن، خلوت داشتن، تنها بودن و کاملاً برای خود بودن است. آنچه از خانه انتظار می‌رود، محیطی صمیمی و خودمانی است؛ جایی برای عشق، امنیت و حفاظت و برخورداری از احترام.
خانۀ شما نباید فقط اسمش خانه باشد، بلکه باید محیطی گرم، راحت و ایمن برای کودکان‌تان در هر سنی باشد. بنابراین وقتی بچه‌ها نوپا هستند برای پله‌ها در بسازید و برای در محافظ قرار دهید تا از صدمه دیدن انگشتان کوچک‌شان جلوگیری کنید.
می‌توانید برای فرزندان مختلف خود قوانین متفاوتی وضع کنید و در کنار آن برایشان توضیح دهید چرا این قوانین فرق دارند. اگر قوانین شما براساس تفاوتهای واقعیِ آنان باشد و به‌طور واقع‌بینانه تفاوت رفتاری را توجیه کند، بیشتر بچه‌ها می‌توانند دلایل شما را درک کنند و تنها زمانی آشفته می‌شوند که مطمئن شوند، این رفتار ناعادلانه و غیرمنصفانه است.
به‌بچۀ کوچک‌تر توضیح بدهید که او هم وقتی به‌سنِ امروز برادرش برسد، میتواند منتظر چنین مقرراتی باشد یا فرزندی ممکن‌است در انجام تکالیفش مشکل داشته و نسبت به‌برادر خود به‌نظارت بیشتری نیازمند باشد.
قوانین تکلیف باید برای تمامی فرزندان یکسان باشد (انجام منظم و به‌موقع تکالیف) اما یکی میتواند تکالیفش را در اتاق خود، بدون کمک شما در رایانه انجام دهد، درحالی که دیگری نیاز دارد حتماً کنارش بنشینید.
تز خود بپرسید اگر فرزند من منزلمان را برای کودکی دیگر توصیف کند، در مورد اینکه وقتی قدم به‌خانه می‌گذارد چقدر احساس اطمینان، امنیت، آرامش و راحتی می‌کند، چه می‌گوید؟ آیا شما را متعجب می‌کند؟ اگر متوجه نکته‌ای شده‌اید که از آن خوشحال نیستید، حالا فرصت خوبی است تا کاری در مورد آن انجام دهید و اندک تغییراتی ایجاد کنید.•    توجه به‌نیازهای روحی
همۀ فرزندان خواهان، نیازمند و شایستۀ عشق بی‌قیدوشرط هستند. عشق بی‌قید و شرط یعنی:
- محبتِ عمیق و بی‌قیدوشرط به‌فرزندان، فارغ از هر آنچه آنان انجام می‌دهند.
- عشق ورزیدن به‌فرزندان، علیرغم رفتارها و خطاهایی که مرتکب می‌شوند.
- مهرورزیدن بدون پیش شرط یا توقع خشنود کردن شما
- بگذارید بچه‌هایتان بفهمند که ارزش این همه زحمت را دارند.
ابراز محبت بی‌قیدوشرط فرزندان، باعث می‌شود که بدانند متعلق به‌خانواده هستند و همیشه تحت هرشرایطی جایگاهی در خانواده دارند. فرزندان خانواده‌های باعاطفه آمادگی بهتری برای مواجهه با شکست‌ها و ناکامی‌های زندگی روزانه دارند.
آنها عزت نفس، خودارزشمندی، اعتمادبه‌نفس و بالاخره خودباوری را با محبت دیدن بی قیدوشرط پرورش داده‌اند و با این زیربنای محکم، هرچیز دیگری در زندگی راحت‌تر و ساده‌تر می‌شود.
تحقیقات نشان میدهد کودکانی که والدینی آسان گیر دارند که به‌آنها آزادی عمل بیشتری می‌دهند، به‌کمبود تسلط برنفس و ضعف خوداتکایی گرایش دارند و کودکانِ والدین مستبد – با شیوۀ هرکاری که من می‌گویم همان را انجام بده – اغلب وابسته و بی‌مسئولیت می‌شوند، اما کودکانی که والدین‌شان ویژگیها و خصوصیات فردی آنان را تقویت می‌کنند، در حالیکه با مقررات خود مجموعه‌ای از توقعات واضح و قابل انجام را تحمیل می‌کنند، معمولاً سازگارتر و مستقل‌تر از دیگران بارمی‌آیند.
کودکانی که محبت واقعی می‌بینند، حس نیرومندی از امنیت دارند که کمتر محتاج محبت هستند. سالم‌ترین افراد کسانی هستند که عشق خود را به‌راحتی به‌دیگران ابراز می‌کنند، زیرا با عشق و محبت صریح و بی قید و شرط والدین خود بزرگ شده اند. آنهایی که مجبور بوده‌اند با چیزی کمتر از محبت کامل سر کنند، بزرگسالانی محتاج بار می‌آیند.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
کشف نیازهای فرزندان
کشف نیازهای فرزندان – بخش اولکشف نیازهای فرزندان – بخش اول

کشف نیازهای فرزندان امروزه تربیت فرزندان، کاری پراسترس است. شما زیر بمباران تصاویری از چهره‌های آرام، مطیع و کاملاً تر و تمیز کودکانی هستید که همگی لباس سفید پوشیده‌اند و با والدین خندانی خوش می‌گذرانند، اما این قصه‌ها فقط مال فیلم‌های هالیوود است.


پاسخ دادن والدین به نیازهای عاطفی کودکانپاسخ دادن والدین به نیازهای عاطفی کودکان

پاسخ دادن والدین به نیازهای عاطفی کودکان والدین نیازهای فیزیکی فرزندشان را برآورده می سازند، برای کودکان پوشاک و پاکیزگی و مصونیت از بیماری ها یا آسیب ها را تامین می کنند. آنان از راه تعیین حدود، شرح موازین خردورزی، بازگو کردن ارزش ها و ارائۀ مشاوره و توصیه، دست به راهنمایی و هدایت کودکان می زنند.


اگر کودکان با محبت و توجه زندگی کنند احترام گذاشتن به دیگران را می آموزنداگر کودکان با محبت و توجه زندگی کنند احترام گذاشتن به دیگران را می آموزند

اگر کودکان با محبت و توجه زندگی کنند احترام گذاشتن به دیگران را می آموزند به کودکان میتوان آموزش داد که مودب باشند یا رفتاری مودبانه داشته باشند که البته با احساس واقعی احترام گذاشتن به دیگران متفاوت است. اگر کودکان با محبت و توجه زندگی کنند احترام گذاشتن به دیگران را می آموزند

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران