کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش سوم
تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش سوم یکی از نیازهای اساسی همه کودکان ، نیاز به توجه و محبت است . اهمیت این نیاز برای آنان شبیه نیاز به غذا و آب است. همان طور که کودک در صورت نداشتن تغذیه مناسب دچار مشکل میشود ، عدم توجه و محبت نیز میتواند اثرات منفی جدی بر کودک وارد سازد.

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش سوم
*علاقه خود را به فرزندتان ابراز کنید.
یکی از نیازهای اساسی همه کودکان ، نیاز به توجه و محبت است . اهمیت این نیاز برای آنان شبیه نیاز به غذا و آب است. همان طور که کودک در صورت نداشتن تغذیه مناسب دچار مشکل میشود ، عدم توجه و محبت نیز میتواند اثرات منفی جدی بر کودک وارد سازد.
تا حدی که برخی از کودکانی که مورد بی توجهی قرار می گیرند ، رشد جسمی و ذهنی آنان متوقف شده و حتی می میرند.
ابراز عشق و محبت ، یکی از مهمترین عوامل شکل دهنده اعتماد به نفس در کودکان است . قطعا شما فرزندتان  را دوست دارید و حاضرید به خاطر او هر کاری انجام دهید. اما مهم آن است که فرزندتان متوجه عشق و علاقه شما به خودش بشود.
به فرزندتان بگویید که او را خیلی دوست دارید و از این که پدر یا مادر او هستید ، چقدر خوشحالید.
گاهی در طول روز با رفتارهایی مثل بغل کردن ، بوسیدن ، نوازش کردن و... علاقه خود را به او نشان دهید ( البته برخی از کودکان از تماس بدنی خوششان نمی آید که در این صورت ، از این روش استفاده نکنید ).
شب ها به او شب بخیر بگویید و او را ببوسید.
گاهی برای فرزندتان کارت پستال یا هدیه های کوچک پست کنید و یا آن را در جایی که به آن برخورد خواهد کرد ( مثلا روی تختش ) قرار دهید.
گاهی بدون اطلاع فرزندتان و بدون مناسبت برای او هدیه بخرید و به او بگویید به این دلیل برایش هدیه خریده اید که او را خیلی دوست دارید.
زمانی که در خانه نیستید ، مثل زمان هایی که سرکار هستید و یا به مسافرت رفته اید ، به فرزندتان زنگ بزنید و با او گفتگو کنید.
درباره اتفاقات مدرسه و این که چطور روزش را گذرانده است ، با او صحبت کنید . در حین تعریف کردن او ، بدون هیچ گونه قضاوتی فقط گوش دهید. میتوانید این کار را در زمان صرف غذا انجام دهید.
لیستی از کارهای مورد علاقه فرزندتان تهیه کنید ( مثل پارک رفتن ، رفتن به سینما ، دوچرخه سواری ، بازی کامپیوتری و...) و برنامه ای تنظیم کنید که هفته ای یک بار ، یکی از این کارها را با یکدیگر انجام دهید.برخی از والدین فکر میکنند که محبت و توجه به کودک یعنی اجازه دهیم او هر کاری را که دوست دارد انجام دهد. ولی اگر به فرزندتان چنین اجازه ای بدهید ، او لوس خواهد شد.
توجه داشته باشید که محبت کردن به کودک با اعمال قانون و تنبیه تفاوت دارد. شما میتوانید فرزند خود را دوست داشته باشید. اما از شیوه های تربیتی مثل تشویق و تنبیه نیز استفاده کنید.
مهم آن است که هیچگاه از حربه محبت برای تنبیه کودک خود استفاده نکنید. یعنی هیچ وقت به او نگویید اگر فلان کار را انجام دادی ، دیگر دوستت ندارم یا اگر آن کار را انجام دادی دوستت دارم .
اما میتوانید به او بگویید اگر اسباب بازی ات را شکستی ، اجازه نداری کارتون ببینی . به عبارت دیگر در تنبیه صحیح ، شما به فرزند خود می گویید که من از کاری که انجام دادی ناراحت هستم ، اما خودش را همیشه دوست خواهم داشت.
*کاری کنید تا فرزندتان نامش را دوست داشته باشد.
نام کودک مهمترین کلمه ای است که او در زندگی اش می آموزد . نام کودک بخش مهمی از خودپنداره اوست.
لقب هایی مثل بچه ، وروجک ، کوچولو و غیره را برای کودک خود به کار نبرید.
لقب های منفی مثل احمق ، لوس ، کودن ، شیطان و غیره را برای کودک خود به کار نبرید.
لقب های مثبت مثل نابغه به کودک خود ندهید. این گونه القاب در کودک اضطراب ایجاد میکند. چون اگر کاری را درست انجام ندهد ، نگران نظر شما درباره خودش خواهد شد.
نام کودک خود را روی کاغذ بنویسید و آن را روی در اتاقش بچسبانید.
نام کودک خود را روی نقاشی هایش بنویسید.
مراقب باشید اطرافیان به شیوه توهین آمیز یا مسخره اسم فرزند شما را به کار نبرند.
منبع : کتاب 32 روش برای تقویت اعتماد به نفس کودکان
تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش سوم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش دومتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش دوم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش دوم یکی از مهم ترین مهارت های ارتباطی با کودکان، پذیرش احساسات آنها است. با نپذیرفتن احساسات کودکان، آنها فکر می کنند احساساتشان اشتباه و یا بی ارزش است و موجب می شود که در آینده به احساساتشان توجه نکنند و یا آنکه از بیان آنها خودداری نمایند.


تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش چهارمتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش چهارم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش چهارم خبرنگاری یک بار از استفان گلن یکی از دانشمندان مشهور عرصه پزشکی دربارۀ علت موفقیت او در زندگی اش و این که چرا بیش از دیگران قادر به انجام چنین پیشرفت هایی است، سؤال می کند. او در پاسخ به این سؤال خبرنگار می گوید:


نقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکاننقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان

نقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان اعتماد به نفس با وجود ادراک و باورهای مثبت فرد نسبت به خودش در او آغاز میگردد. همه ی ما از سنین کودکی با دریافت ایده و نظرات دیگران پیرامون خودمان شروع به ساختن این باورها و ادراک میکنیم. والدین اولین و صمیمی ترین کسانی هستند که با کودکان ارتباط برقرار میکنند و چون میان آنها ارتباطات عاطفی گرمی وجود دارد فرزندان بیشتر از والدین تاثیر می پذیرند تا دیگران. نقش ادراک مثبت در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان


راه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اولراه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اول

راه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اول :تشویق غذای رشد دهنده عزت نفس در انسان‌هاست. تصور اینکه چگونه انسان‌ها می‌توانند بدون تأیید موفقیت‌ها و توانایی‌هایشان برای خود ارزش قائل شوند تصوری بیهوده است. اگرچه همه ما از قدرت تشویق و اهمیت بالای آن برای سلامت روان آگاهی داریم ولی در بعضی از خانه‌ها تشویق تبدیل به کالایی نایاب شده است. راه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران