کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تشویق کودک نوپا به عادات رفتاری مناسب
تشویق کودک نوپا به عادات رفتاری مناسب عادات رفتاری خود به خود و به طور ذاتی در کودکان به وجود نمی آیند. بچه های کوچک به ویژه آنهایی که تازه راه افتاده اند ، نیاز دارند تا به آنان یادآوری شود که از عبارت هایی مثل (( خواهش می کنم )) و (( متشکرم )) استفاده نمایند : تشویق کودک نوپا به عادات رفتاری مناسب

تشویق کودک نوپا به عادات رفتاری مناسب
عادات رفتاری خود به خود و به طور ذاتی در کودکان به وجود نمی آیند. بچه های کوچک به ویژه آنهایی که تازه راه افتاده اند ، نیاز دارند تا به آنان یادآوری شود که از عبارت هایی مثل (( خواهش می کنم )) و (( متشکرم )) استفاده نمایند :
مراحل و گام ها
1 . بگذارید کودکتان الگوهای رفتاری مناسب را از شما اخذ کند. در صحبت با او از کلمات متشکرم و خواهش می کنم ، استفاده کنید. مثلا وقتی کودکتان عطسه میکند به او بگویید : عافیت باشد !  و یا وقتی که از کودکتان می خواهید تا کنار برود از کلمه ی ببخشید استفاده کنید.
2 . هر وقت رفتار مناسبی از کودکتان سر زد ، حتما او را تشویق کنید . از جمله هایی مثل چه حرکت قشنگی! یا متشکرم از این که با ادب رفتار کردی یا تو خیلی مودبی ! استفاده کنید.
3 . اگر فکر می کنید کودکتان بی ادب و گستاخ است ، به او دقیقا بگویید که رفتارش درست نیست و ترجیح می دهید که رفتارش چگونه باشد. اگر او دیگران را می زند ، بگویید که از او می خواهید مودب و مهربان باشد . به کودکتان بگویید که زدن دیگران رفتار مناسبی نیست.
4 . در مورد رفتار های دیگران با او صحبت کنید. اگر می بینید که از کسی رفتار مناسبی سر زد ، آن را به کودک خود نشان دهید . از اعضای خانواده و فامیل برای این منظور بیشتر استفاده کنید ، چون کودک با این افراد بیشتر از دیگران در تماس است.
5 . کتاب ها و آهنگ های مربوط به آموزش رفتارهای مناسب را برای کودک بخوانید. فیلم هایی متناسب با این اهداف آموزشی برای او بگذارید تا ببیند. ادب و نزاکت را هر روز به روش هایی مختلف با هم تمرین کنید.
6 . اگر کودکتان از انجام رفتاری که شما از او میخواهید سر باز می زند ، با عکس العمل هایی ساده او را ملزم به رفتاری مودبانه کنید. ابتدا به او اخطار دهید و او را متوجه ی رفتار بدش بکنید و اگر او همچنان ادامه داد ، قاطعانه او را از انجام رفتارش منع کرده و او را تنبیه کنید.
به کودک بگویید باید برای مدتی تنها گوشه ای بنشیند و بدون این که صدایی از او بلند شود ، در مورد رفتارش فکر کند.





توصیه های مفید
تنبیهی که در بالا به آن اشاره شد ، اثر بخش ترین روش برای ممانعت از رفتار نامناسب در کودکان است. البته اگر مدت زمان آن متناسب با سن کودک باشد ، نتیجه ی مطلوبی می دهد. میتوانید از این فرمول پیروی کنید و در ازای هر یک سال سنِ کودک یک دقیقه به مدت آن بیفزاید . اما مدت زمان این تنبیه را از این مقدار بیشتر نکنید.
اگر می خواهید که کودکتان را از یک عادت بد ترک دهید . هنگامی که رفتار مناسبی از او سر زد ، به او جایزه دهید.
باید انتظارات و عکس العمل های تان نسبت به کودک شفاف ، هماهنگ ، یکسان و بدون تناقض باشد. مثلا بدین گونه نباشد که روز رفتارهای نامناسب او را نادیده بگیرند و روز دیگر او را به خاطر آن سرزنش و یا تنبیه نمایید.
عدم وجود برخوردها و عکس العمل های یکنواخت و هماهنگ در موقعیت های رفتاری مشابه ، موجب بروز رفتارهای مقطعی و بی ثبات از جانب کودک میشود.
اگر می بینید که سخت گیری نسبت به کودکتان ، باعث بروز خشم و عصبانیت شدید وی می شود ، حتما با پزشک خانواده مشورت نمایید.
یک تجربه ی مفید
هر وقت کودکتان چیزی را که از او میخواهید با اشتیاق و از روی علاقه به شما می دهد ، مثل اسباب بازی یا بغل کردن شما ، از او تشکر کنید. مطمئن باشید که جواب می دهد! اگر برای چند ماه این کار را تکرار کنید ، پس از مدتی کودکتان نیز در جواب کسی که به او چیزی را می دهد ، خواهد گفت : (( متشکرم )).
منبع : کتاب نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
تشویق کودک نوپا به عادات رفتاری مناسب
آموختن رفتار و کار خوب به کودکآموختن رفتار و کار خوب به کودک

آموختن رفتار و کار خوب به کودک آموختن رفتار و کار خوب به جای بازداشتن کودک از رفتار و کار بد . آموختن رفتار و کار خوب به کودک


اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)

اصلاح رفتار کودک (بد غذایی) توصیه های روانشناس : از نصیحت، تذکر و تهدید که اثرات موقتی و زودگذر دارند استفاده نکنید. متاسفانه این موارد در مادرانی که خیلی حساس، زودرنج و عصبی هستند بیشتر دیده می شود که از علل مهم بد غذایی کودکان نیز به حساب می آید. اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)


اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی)اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی)

اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی) مثال) رامین چهار ساله با پسردایی اش که پنج سال دارد در اتاق بازی می کند. مادرش وارد اتاق می شود و می بیند آنها با وضعیت نامناسبی مشغول دکتر بازی هستند. اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی)


اصلاح رفتار کودک (خراب کردن اسباب بازی ها)اصلاح رفتار کودک (خراب کردن اسباب بازی ها)

اصلاح رفتار کودک (خراب کردن اسباب بازی ها) رفتارهای نامناسب والدین: - والدین بعد از خراب شدن اسباب بازی سر و صدا می کنند، تذکر می دهند و ... و به او می گویند تو خرابکاری. - برای اینکه وسایل خراب نشوند آنها را در کمد گذاشته و نمی گذارند سعید زیاد با آنها بازی کند. - بعد از خراب شدن هر اسباب بازی، یک وسیلۀ جدید برایش می خرند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران