کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
وابستگی های کودک به والدین – بخش دوم
وابستگی های کودک به والدین – بخش دوم چرا کودکم هر جا که می رود ، توقع دارد من هم در کنارش باشم؟ معمولا بچه ها رفتن به جشن تولد را دوست دارند و وقتی دوست شان از آنه دعوت می کند که به جشن تولدشان بروند ، خیلی هیجان زده می شوند.

وابستگی های کودک به والدین – بخش دوم
چرا کودکم هر جا که می رود ، توقع دارد من هم در کنارش باشم؟
معمولا بچه ها رفتن به جشن تولد را دوست دارند و وقتی دوست شان از آنه دعوت می کند که به جشن تولدشان بروند ، خیلی هیجان زده می شوند.
آنها مرتب می پرسند که جشن تولد دوست شان چه روزی است ، آنها دوست دارند به جشن تولد دوست شان بروند و میوه و شیرینی و کیک بخورند ، ولی وقتی که میهمانی تمام شد ، از مادرشان می خواهند که کنارشان بماند و سراغ کارهای خودشان نرود.
بعضی از بچه ها نمیتوانند از مادرشان جدا شوند. بچه ها در حدود سن دو تا سه سالگی دوست دارند که هر جا مادرشان است ، آنجا باشند. اگر مادرشان به میهمانی برود آنها هم می روند و اگر نه پیش او می مانند.
بچه های خجالتی سخت تر از مادرشان جدا میشوند تا بچه هایی که اعتماد به نفس بالایی دارند و اجتماعی تر هستند بچه هایی که در جمع دیگران آرام هستند ، دوست دارند وقتی به میهمانی بروند که مادرشان در کنار آنهاست.
گاهی اوقات هم به خاطر شلوغی میهمانی ، افراد غریبه ای که آنجا هستند و یا آشنا بودن با خانه ی دوست یا فامیلشان ، می ترسند و دوست دارند که در کنار مادرشان باشند.
اگر میهمانی در رستوران یا مکان های جدید باشد بچه ها بیشتر احساس ناامنی می کنند.
بعضی از بچه ها هم وقتی پدر دوستان شان را می بینند ، از آنها می ترسند. بچه های دو تا سه ساله بیشتر این گونه هستند . بچه ها در این سنین معمولا بیشتر با مادرانشان هستند و از مردها به خاطر صدای کلفت آنها ، ریش و سبیل شان و حتی اندام بزرگشان می ترسند.
گاهی اوقات هم بچه ها از شغل مردها می ترسند مثلا پسر بچه ی چهارساله به دوستش می گوید : (( بابام پلیسه و تو رو دستگیر می کنه )) و با این حرف او را از پدرش می ترساند.دلیل ترس بچه ها از میهمانی رفتن و در جمع بودن هر چیزی که باشد ، شما نباید آنها را تنها بگذارید.
شاید شما تعجب کنید که چرا کودکان همسن و سال فرزندتان دوست دارند با هم بازی کنند ، ولی فرزند شما دوست دارد همیشه در کنار شما باشد. والدین ممکن است احساس کنند فرزندشان نمیتواند با دیگران ارتباط برقرار کند.
والدین به خصوص زمانی که سرشان شلوغ است و خودشان کارهای عقب افتاده ی زیادی دارند ، ممکن است از این کار فرزندشان خیلی عصبانی شوند و ممکن است به او بگویند : (( اگه پیش دوستات نمونی ، ولت می کنم ، می رم خونه ، هزار و یک جور کار دارم )).
اگر به فرزندتان چنین چیزی را بگویید ، او عصبانی میشود و احساس بدی پیدا می کند. او خودش به خاطر این مسأله ناراحت است و شما نیز به ناراحتی او اضافه می کنید. این رفتار شما باعث می شود که خودتان نیز ناراحت شوید و بعدا احساس پشیمانی کنید.
کافی است پدر و مادرها دوران بچگی خودشان را به خاطر آورند تا علت نگرانی های کودکشان را بفهمند و راحت تر او را درک کنند.
آنها نیز در دوران کودکی شان ، از مهمانی رفتن و خوردن شکلات و شیرینی لذت می بردند ولی وقتی خجالت می کشیدند و می ترسیدند ، خودشان نیز دوست داشتند که در کنار والدینشان باشند.
اگر فرزندتان از جدا شدن از شما می ترسد ، میتوانید کاری بکنید تا ترس او کم کم از بین برود. مثلا وقتی به میهمانی می روید ، ببینید آیا دست یا اقوام نزدیک تان آنجا هست تا فرزندتان با او مشغول شود و از شما کمی جدا شود.
وقتی فرزندتان در یک میهمانی ، دوستی برای خودش پیدا می کند ، کمتر خجالت می کشد و جدا شدن از شما برایش مشکل نخواهد بود.
برای مثال اگر فرزندتان را مثلا به جشن تولد دوستش می برید و او اصرار می کند که شما نیز آنجا بمانید ، میتوانید این کار را بکنید.
به صاحب خانه بگویید که شما نیز در کنار فرزندتان می مانید ، آنها حرف شما را قبول خواهند کرد. به خاطر داشته باشید که حتی اگر تحمل این شرایط برای شما سخت باشد ، بالاخره با گذشت زمان فرزندتان یاد می گیرد که از شما جدا شده و مستقل باشد.
وقتی او به سن پنج یا شش سالگی برسد ، استقلال بیشتری به دست می آورد و راحت تر از شما جدا میشود.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا 5 سالگی
وابستگی های کودک به والدین – بخش دوم

وابستگی های کودک به والدین – بخش اولوابستگی های کودک به والدین – بخش اول

وابستگی های کودک به والدین – بخش اول وقتی در خانه هستید ، کودکتان دوست دارد همیشه کنار شما باشد. البته بچه ها در این موضوع نیز با هم تفاوت دارند ، ولی معمولا بچه های یک سال و نیم تا سه ساله دوست دارند مشغول هر کاری که هستند ، پدر یا مادرشان در کنار آنها باشد. وابستگی های کودک به والدین – بخش اول


وابستگی های کودک به والدین – بخش سوموابستگی های کودک به والدین – بخش سوم

وابستگی های کودک به والدین – بخش سوم والدین گاهی وقتی می بینند که کودک نوپایشان به آنها چسبیده و گاهی آنها را فراموش می کند ، تعجب می کنند. آنها از خودشان می پرسند که چرا یکدفعه کودکشان از مادرش جدا می شود و بلافاصله برمی گردد تا ببیند مادرش هنوز آنجا هست یا خیر. وابستگی های کودک به والدین – بخش سوم


وابستگی نوزاد به والدینوابستگی نوزاد به والدین

وابستگی نوزاد به والدین بسیاری از زن و شوهرهایی که تازه بچه دار شده اند ، وقتی می بینند بچه داری چه کار سختی است و چقدر بچه ها به توجه و مراقبت آنها نیاز دارند ، تعجب می کنند. وابستگی نوزاد به والدین


وابستگی شدید عاطفی تک فرزندان به والدینوابستگی شدید عاطفی تک فرزندان به والدین

وابستگی شدید عاطفی تک فرزندان به والدین رشد عبارت است از به دست آوردن قدرت لازم برای انتقال از وابستگی به استقلال. این قدرت نیز به تدریج از طریق بر عهده گرفتن مسئولیت های بیشتر پدید می آید. البته خطری که تک فرزندان را تهدید می کند این است که حد و مرز مسئولیت هایی را که به آنها واگذار شده است رعایت نکنند و دچار سوء تفاهم شوند. وابستگی شدید عاطفی تک فرزندان به والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران