کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

3
برخورد صحیح با لجبازی کودکان
برخورد صحیح با لجبازی کودکان :امکان ندارد که فرزند شما دوران نوپایی را‌ پشت سر بگذارد اما یکی از آن نمایش‌هایی را‌ که به طور معمول روی زمین اجرا می‌شود و به آن لجبازی می‌گوییم برایتان اجرا نکند البته بعضی از آن‌ها استعداد بیشتری در این زمینه‌دارند و زودتر لجباز می‌شوند. برخورد صحیح با لجبازی کودکان

برخورد صحیح با لجبازی کودکان
امکان ندارد که فرزند شما دوران نوپایی را‌ پشت سر بگذارد اما یکی از آن نمایش‌هایی را‌ که به طور معمول روی زمین اجرا می‌شود و به آن لجبازی می‌گوییم برایتان اجرا نکند البته بعضی از آن‌ها استعداد بیشتری در این زمینه‌دارند و زودتر لجباز می‌شوند.
وقتی کودک نوپا با واقعیت دنیای بیرون مواجه می‌شود –که ‌همیشه به خواسته‌هایش پاسخ مثبت داده نمی‌شود و شرایط به دلخواه او تغییر نمی‌کند- شروع به لجبازی می‌نماید.
عوامل بسیاری بر لجبازی فرزند نوپای شما موثرند اما همواره علت اصلی آن  نوعی احساس درماندگی ناشی از عدم توانایی کافی برای انجام امور مربوط به خودش  شرایطی که مطابق میلش نیست و یا به طور کلی کاهش تحمل عاطفی وی است.
به هر حال علت این مسئله هرچه باشد به محض فعال شدن چاشنی انفجار صورت می‌گیرد.
لجبازی کودک حتی در خانه برای والدین امری بسیار ناخوشایند است حال تصور کنید اگر این مسئله در مغازه، ماشین، خیابان، خانه دیگران و یا به طور کلی خارج از منزل اتفاق بیفتد  تا چه اندازه پدر و مادر را خجالت‌زده می‌کند. ولی باید منطقی برخورد کنید تا از جنجال‌های آینده جلوگیری شود.
به یاد داشته باشید  شما می‌توانید احساس درماندگی کودک نوپایتان را کاهش دهید اما هرگز از بند آن به طور کامل رها نخواهید شد  زیرا لجبازی بخشی از فرآیند یادگیری اوست.با استفاده از شیوه‌های ذکرشده گاهی اوقات می‌توانید از لجبازی کودک جلوگیری کنید ولی باید بدانید که این کار همیشه میسر نیست. فراموش نکنید زمانی که فرزندتان لجبازی می‌کند، به هیچ‌وجه نباید خود را درگیر او کنید زیرا اگر درگیر لجبازی کودکتان شوید و به او توجه نشان دهید  در واقع به وی ثابت کرده‌اید که لجبازی در جلب توجه شما موثر است و باید از آن به بعد منتظر باشید که این نمایش بارها و بارها تکرار شود.
ممکن است کودک در هنگام لجبازی و درست در هنگامی که از شدت خشم در حال انفجار است و به قول معروف دیگر به هیچ‌چیز توجه نمی‌کند با کارهایش موجبات ترس خود و در نهایت والدینش را فراهم سازد، زیرا در این مواقع برخی از آنان به این سو و آن سو می‌دوند و جیغ می‌کشند ، روی زمین می‌نشینند یا می‌خوابند و یا با مشت بر زمین می‌کوبند و برخی دیگر نیز سرخود را به شما و اثاثیه منزل می‌کوبند.
وقتی کودک شما لجبازی می‌کند، باید:
•    ابتدا مطمئن گردید که کودکتان به خودش، دیگران یا اسباب و اثاثیه منزل آسیبی وارد نمی‌کند.
•    سعی کنید خونسرد و آرام باشید، عصبانیت شما فقط شرایط را وخیم‌تر خواهد کرد و اگر فکر می‌کنید ممکن است کنترل خود را از دست بدهید از اتاق خارج شوید چرا که در غیر این صورت موجبات لجبازی مجدد او را فراهم خواهید کرد.
•    برای استدلال و توضیح وقت خود را تلف نکنید او نمی‌خواهد حرف شما را بشنود. بنابراین به حرفتان گوش نخواهد کرد.
•    در نظر داشته باشید که در اغلب موارد کودکان در محیطی امن و جدای از دیگران زودتر لجبازی را کنار می‌گذارند اگرچه در برخی دیگر از کودکان این مسئله وضعیت را بدتر و وخیم‌تر می‌کند.
•    وقتی مطمئن شدید که کودک نمی‌تواند به کسی یا چیزی آسیب برساند از اتاق خارج شوید. کودکان نوپا وقتی بزرگ‌تر می‌شوند برای اینکه بتوانند کار مورد علاقه‌شان را انجام دهند نمایش لجبازی را اجرا می‌کنند که بهترین راه خنثی کردن آن بی‌تفاوتی و بی‌توجهی به آنان می‌باشد.
منبع:کتاب مادر کافی
برخورد صحیح با لجبازی کودکان
لجبازی در کودکان نوپالجبازی در کودکان نوپا

لجبازی در کودکان نوپا ازنظر بیولوژیکی اختلال درعملکرد غدد و اعصاب ممکن است یکی ازعوامل لجبازی در کودکان نوپا باشد. اما بیشتر لجبازی ها ریشه درسبک رفتاری والدین دارد. به ویژه بین 2 تا 3 سالگی که کودک میخواهد استقلالش راتثبیت کند و همه کارهارا آنطورکه خودش میخواهد،انجام دهد نه آنطورکه شمابه اومیگویید شمامیتوانید این گونه رفتارها رابا برخورد و واکنش درست درهنگام بروز و بعد ازآن تغییر دهید. اولین قدم این است که پذیرش خطارایاد بگیریم. لجبازی در کودکان نوپا


چرا کودکان نوپا لجبازی میکنند ؟ چرا کودکان نوپا لجبازی میکنند ؟

چرا کودکان نوپا لجبازی میکنند ؟ لجبازی کودکان نوپا بیشتر بصورت کنجکاوی است و با افزایش سن معمولا از شکل کنجکاوی بسوی حس مالکیت و استقلال‌طلبی رفته ودر نهایت بسمت تفکر اشتراکی پیش‌ می‌رود؛ بطور کلی می‌توان گفت لجبازی طیف گسترده‌ای از کنجکاوی ها ، مالکیت بر اشیاء ، استقلال‌طلبی و دشمنی و مخالفت کردن را پیشرو دارد.معمولا کودکان نوپا با وجود تجربه کم زندگی خود در این دنیا معنای خونسردی ، لجبازی و بداخلاقی می‌فهمند و متوجه هستند که با چه کارهایی میشود به اهداف خود رسید .


مقاومت و لجبازی در کودکانمقاومت و لجبازی در کودکان

مقاومت و لجبازی در کودکان گاهی با کودکی مواجه می شویم که در مقابل والدین یا افراد بزرگتر از خود می ایستد و از خواسته های آنان سرپیچی می کند. هر کودکی در برهه ای از زمان رفتارهای این چنینی از خود نشان می دهد. مقاومت و لجبازی در کودکان


غذا‌خوردن کودکان لجبازغذا‌خوردن کودکان لجباز

غذا‌خوردن کودکان لجباز همه ما میزان اشتها و گرایش های متفاوتی در هر مقطع سنی داریم ، و بچه های جوان مستثنی نمی باشند. اشتهای کودکان به تدریج در حال نوسان می باشد. و اغلب درست قبل از یک فوران رشد کمتر می شود. غذا‌خوردن کودکان لجباز

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران