کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کنترل خشم کودک
کنترل خشم کودک کودک آنلاین : کودکان هم مانند بزرگسالان خشم را تجربه میکنند و ممکن است از چیزی ناراحت یا خشمگین شوند. والدین باید روش های مهار خشم را به کار گیرند تا خشم کودکان به عصبانیت تبدیل نشود ؛ زیرا وقتی کودک عصبانی شود ممکن است رفتارهایی نامناسب بروز دهد. یک احساس است و عصبانیت یک رفتار. کنترل خشم کودک

کنترل خشم کودک
کودک آنلاین : کودکان هم مانند بزرگسالان خشم را تجربه میکنند و ممکن است از چیزی ناراحت یا خشمگین شوند. والدین باید روش های مهار خشم را به کار گیرند تا خشم کودکان به عصبانیت تبدیل نشود ؛ زیرا وقتی کودک عصبانی شود ممکن است رفتارهایی نامناسب بروز دهد. یک احساس است و عصبانیت یک رفتار.
ریشه یابی کنید : ابتدا علت خشم کودک را پیدا کنید.
*ممکن است کودک گرسنه باشد و هر چیزی او را ناراحت کند. پس ابتدا نیاز های فیزیولوژیک مثل گرسنگی ، تشنگی یا خستگی او را بررسی کنید ولی به او نگویید » آهان تو الان گرسنه ای. برای همین خشمگین هستی ؛ زیرا همین رفتار و گفتار شما او را عصبانی میکند. پس او را آرام بنشانید و بگویید: بیا اینجا بنشین این سیب را بخور و برایم بگو چه شده.
*گاهی علت خشم کودک رفتارها و انتظارات بزرگسالان است گاهی نیز رقابت و بازی با همسالان.
*بعضی اوقات بچه ها به علت بی تجربگی ناراحت می شوند. مثلا آنان مراحل انجام کاری را نمیدانند و سریع سراغ آخرین مرحله می روند اما به نتیجه نمیرسند.
ما بزرگسالان نه با نصیحت بلکه با همراهی کردن آن ها مرحله به مرحله تشویق شان کنیم تا به هدفشان برسند.

صحبت با کودک
در مورد علت خشم با کودک صحبت کنید و به او کمک کنید تا احساسش را بیان کند. هیچگاه احساس او را انکار یا تمسخر نکنید. مثلا ممکن است بگوید من خاله را دوست ندارم ؛ یا خاله مرا دوست ندارد. اجازه دهید در بیان احساسش آزاد باشد ؛ یا بگوید (( کفشم درد میکند))؛ یا (( موهام خسته است)). او را مسخره نکنید و نگویید کفش که درد نمیگیرد؛ زیرا اگر این کار را بکنید دفعات بعد احساسش را بیان نمیکند.
اقدام های والدین
وقتی احساس او را متوجه شدید با او همراهی کنید. مثلا کودک در کشیدن چهار گوش ها مشکل دارد . سعی کنید با استفاده از خط کش یا هر وسیله ای به او آموزش دهید یا اینکه مثلا شما یک ضلع را بکشید او یک ضلع دیگر را. وقتی کودک همراهی والدینش را می بیند باعث دلگرمی و احساس امنیت او شده و کسب مهارت کودک می کند.
البته کل کارهای او را شما نکنید. اجازه دهید خودش با تلاش به نتیجه برسد. فقط با او همراهی کنید. اگر کودک به علت رفتارهای بزرگسالان یا معلم هایش ناراحت و خشمگین شده است پس از اینکه از این مسئله مطمئن شدید در این مورد با آن شخص صحبت کنید. بهتر است صحبت هایتان بدون حضور کودک باشد.
*اجازه ندهید کسی حقوق فرزندتان را زیر پا بگذارد.
باید طوری برنامه ریزی کنید که آن شخص از حقوق کودک شما مطلع شود و کودک هم فکر نکند که همیشه مامان و بابا باید بیایند حق مرا بگیرند. باید استقلال کودک حفظ شود و او متکی به پدر و مادر نباشد.
به او یاد دهید که نزد بزرگسالان درخواست هایش را با احترام مطرح کند. این کار تمروین زیادی میخواهد. مثلا وقتی سوار تاکسی میشوید از کودک بخواهید که کرایه او را بدهد ؛ یا خریدهایش را خودش اما با نظارت شما بکند. با این کار کودکتان هم اعتماد به نفس بیشتری پیدا میکند و هم حرف زدن و ارتباط با بزرگسالان را یاد میگیرد.
خاموش کردن آتش خشم
وقتی کودکتان خشمگین است به او کمک کنید که خشم و احساسش را تخلیه کند تا عصبانی نشود.
راه های تخلیه ی خشم :
-    یک کاغذ باطله یا روزنامه به کودک بدهید تا خط خطی یا آن را پاره کند.
-    بالشی به او بدهید تا به آن مشت بزند.
-    سرش را روی بالش بگذارید و فریاد بزند.
-    به محیط آزاد بروید و بگذارید بدود و فریاد بزند.
اگر خشم خود را با این روش ها تخلیه نکند آن را درون خود می ریزد و عصبانی میشود. اگر عصبانی شود ممکن است رفتارهایی مثل کتک کاری با همسالان ، فحش دادن ، پرتاب کردن وسایل و اسباب بازی ها ، خاموش و روشن کردن تلویزیون و... از او دیده شود.
به احساسات فرزندتان اهمیت بدهید.
منبع : کتاب فوت و فن های تربیت کودک
کنترل خشم کودک
مواجه شدن با کودک خشمگینمواجه شدن با کودک خشمگین

مواجه شدن با کودک خشمگین کودک آنلاین: در کنار نگاه به برخی از کارهایی که می توان برای حمایت از کودکان در کشف و درک عواطف آنان انجام داد، باید بدانیم اوقاتی هست که با کودک خشمگینی مواجه می شویم که در همان لحظه نیاز به کمک دارد. مواجه شدن با کودک خشمگین


خشم کودکان را کوچک نشماریدخشم کودکان را کوچک نشمارید

خشم کودکان را کوچک نشمارید خشم حالت برانگیختگی و هیجان شدید در هنگام رو به رو شدن با محرک های نامناسب محیطی است و احساسی است که همه ی بچه ها به نوعی آن را تجربه میکنند. خشم بخشی از زندگی ماست و باید به بچه ها آموخت که چگونه با خشم خود کنار بیایند، برخی اوقات کودکان احساساتشان را از طریق رفتار بروز می دهند ؛ زیرا این تنها وقتی است که از طریق آن می توانند آنچه را احساس می کنند بیان کنند. خشم کودکان را کوچک نشمارید


محیط های منجر به احساس خشم کودکانمحیط های منجر به احساس خشم کودکان

محیط های منجر به احساس خشم کودکان کودک آنلاین: برای کمک به کودکان جهت کنترل خشمشان باید از محیط هایی که موجب ایجاد چنین احساساتی می شوند، شناخت کافی داشته باشیم. محیط هایی که معمولاً منجر به احساس خشم می شوند در زیر نام برده شده اند: محیط های منجر به احساس خشم کودکان


آموزش روش هایی برای تخلیه خشم به کودکانآموزش روش هایی برای تخلیه خشم به کودکان

آموزش روش هایی برای تخلیه خشم به کودکان - پاهایت را محکم روی زمین بکوب و فریاد بزن (این کار را در زیرزمین یا پارکینگ خانه انجام بده تا صدایت دیگران را اذیت نکند). - از احساسی که داری یا کاری که دوست داری انجام بدهی تا عصبانیتت رفع شود یک نقاشی بکش، سپس نقاشی را پاره پاره کن.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران