کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
از کتاب خواندن با کودکتان لذت ببرید – بخش اول
کتاب خواندن نوزاد به‌طور طبیعی متوجه مطالبی که برای او خوانده می‌شود، نمی‌شود. اما از اینکه در آغوش گرم شماست و صدای شما را می‌شنود لذت می‌برد و به‌همین دلیل با شوق زیاد به‌شما توجه می‌کند. کتاب خواندن

از کتاب خواندن با کودکتان لذت ببرید – بخش اول
نوزاد به‌طور طبیعی متوجه مطالبی که برای او خوانده می‌شود، نمی‌شود. اما از اینکه در آغوش گرم شماست و صدای شما را می‌شنود لذت می‌برد و به‌همین دلیل با شوق زیاد به‌شما توجه می‌کند.
اغلب کودکان در دو یا سه ماهگی هنگامی که روی شکم خوابیده‌اند، می‌توانند سرشان را تا حد اشاره به لامپ یا الگوهای تصویری که دارای رنگهای شدید هستند بالا بیاورند. شاید متوجه منظور عکس‌ها نشوند، اما برای لحظاتی توجه آنها جلب می‌شود.
در شش ماهگی بسیاری از کودکان به کتاب علاقه‌مند می‌شوند، اما ترجیح می‌دهند با تمامی حواس خود به‌کشف کتاب بپردازند تا اینکه فقط به‌کتاب گوش دهند. در این سن ممکن‌است کودک شما کتاب را از دستتان بکشد و شروع به‌جویدن یا پاره کردن آن کند.
نباید از این نکته غافل شد که این تخریب در راستای فرآیند خواندن قرار دارد. نگران نباشید شما کتابخوانی را برای کودک زود شروع نکرده‌اید. هر چقدر کودک در کنار کتاب قرار گیرد، به‌تدریج حالت تخریبی او محو می‌شود و توانایی گوش دادنش افزایش می‌یابد.
در ده تا دوازده ماهگی حتی ممکن‌است که کودک برای شما کتابی بیاورد و نشان دهد می‌خواهد آن را برایش بخوانید. هنگام قصه خوانی و یا حتی در فرصتهایی که به او داده می‌شود تا خودش کتاب را کشف کند، علاقۀ او به‌نگاه کردن عکسها بیشتر می‌شود.
بین دوازده تا چهارده ماهگی اکثر کودکان راه رفتن را می‌آموزند و اغلب برای آنها مشکل است که در طول تمامی داستان یک‌جا قرار بگیرند، اما خیلی سریع‌به کتاب علاقه‌مند می‌شوند.
در چهارده ماهگی هنگامی که شما برای او متنی را می‌خوانید، شروع به نوعی حرف زدن می‌کند. گویی سعی می‌کند وظیفۀ کتابخوانی را خودش انجام دهد. این وضعیت بیانگر آن است که فرزندتان این حقیقت را درک کرده است که میان زبانهای نوشتاری و گفتاری تفاوت وجود دارد.
بین چهارده تا هیجده ماهگی، گفتار کودک شما شکوفا می‌شود و کتاب می‌تواند منبع خوبی برای سرگرم کردن او باشد. بعضی از کودکان در طول این دوره به‌یک داستان علاقه نشان می‌دهند و یا مجذوب صفحه‌ای خاص می‌شوند و دوست دارند پیوسته به‌آن صفحه توجه کنند.
به‌خاطر داشته باشید که کودکان در این سن اغلب احساسات خود را از طریق فعالیت بدنی نشان می‌دهند. وقتی کودک داستانی در مورد کودکی می‌شنود که مورد سرزنش قرار گرفته است، شاید به یاد عصبانیت و لحظه‌ای بیفتد که خودش مورد بازخواست قرار گرفته بود و بالا و پایین بپرد یا فریاد بکشد.
بین نوزده تا سی ماهگی، رشد مهارت زبانی کودک راه افتاده است و سرعت می‌گیرد. او شروع به‌جمله سازی می‌کند و از کودک انتظار می‌رود که بین صحبت دیگران بپرد و سؤال بپرسد یا هنگامی که داستانی را برای او می‌خوانید، توضیحاتی در مورد مطلب بدهد.
در این سنین او نه فقط از دادن کتاب به شما برای اینکه برایش خوانده شود لذت می‌برد، بلکه احتمالاً به‌حفظ بعضی از قسمتهای آن نیز علاقه نشان میدهد. اگر شما سعی کنید بعضی کلمات یا صفحات را حذف کنید یا تغییراتی در بعضی از قسمتهای داستان بدهید، ابراز نگرانی می‌کند. او خیلی زود درمی‌یابد که خواندن، روش خوبی برای به‌تاخیر انداختن ساعت خواب است و اغلب درخواست می‌کند تا داستانهای بیشتری برای او خوانده شود.لذت مطالعه کودک
برای بیدار کردن میل به مطالعه در کودکان، رازی وجود ندارد؛ فقط باید آنها را آزاد بگذاریم تا آنچه را واقعاً دوست دارند، انتخاب کنند. بسیاری از بچه‌ها در دوران کودکی در برابر مطالعه، بی‌تفاوت هستند. ولی بهترین هدیه‌ای که والدین می‌توانند به کودکانشان بدهند، کمک کردن‌به آنها در راه کشف و سپس حفظ اشتیاق به‌مطالعه در طول زندگی است.
مطالعۀ روزنامه‌ها و مجله‌ها کم‌اهمیت نیستند. بچه‌ها را مشترک مجله‌ای کنید که دوست دارند. به‌کودکانی که با سماجت در برابر مطالعه مقاومت می‌کنند، اجازه دهید آنچه را دوست دارند مطالعه کنند و از انتخاب آنها انتقاد نکنید. در اینجا چند راهکار برای رسیدن به‌این هدف ارائه شده است:
- با کودکانتان صحبت کنید
وقتی مشغول پوشاندن لباس به کودکانتان هستید، غذا می‌پزید یا خرید می‌کنید، برای آنها در مورد کارهایی که انجام می‌دهید، حرف بزنید. از افراد و اشیایی که دور و بریشان هستند، صحبت کنید. به این ترتیب، کودکان خیلی زود مفهوم لغات را در جمله یاد می‌گیرند.
- با صدای بلند برایشان کتاب بخوانید
اگر همراه کودکانتان کتاب بخوانید، به‌آنها نزدیکتر می‌شوید. این مهمترین چیزی است که می‌تواند به‌آنها در یادگیری خواندن کمک کند. اگر فرزند شما مدام تکرار می‌کند که از خواندن متنفر است، فکر می‌کند که این امر کسل‌کننده یا خیلی مشکل است، شاید هم حق با او باشد.
از معلم فرزندتان بخواهید که وضعیت روخوانی او را بررسی کند، شاید او در خواندن مشکل دارد. هرچه زودتر به‌مشکل وی پی ببرید، بهتر می‌توانید راه‌حلی برای آن بجویید.
- آنها را به‌مشارکت وادارید
از کودکانتان بخواهید تصاویر یک داستان را توصیف کنند. بچه‌های بزرگتر را تشویق کنید تا برای برادر یا خواهر خود کتاب بخوانند. شعر یا آواز گروهی مورد علاقه‌شان را روی نوار ضبط کنید و در اختیار آنان قرار دهید.
وقتی بچه‌ها صدای خودشان را می‌شنوند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند و همین امر آنان را تشویق می‌کند تا پیشرفت کنند. به‌علاوه بچه‌ها باید شما را در حال مطالعه کردن ببینند. آنان از رفتار والدین تبعیت می‌کنند. در صورتی که متوجه شوند به‌مطالعه کردن علاقه‌مندید، آنان نیز چنین خواهند کرد.
- مرتب به کتابخانه سر بزنید
حتی اگر کودکانتان هنوز خواندن بلد نیستند، متوجه خواهند شد که این امر برای شما اهمیت دارد. آنها را در کتابخانه‌ای ثبت نام کنید تا کارتی با نام خود داشته باشند. آنها را به استفاده از این کارت تشویق کنید. مسئولان کتابخانه‌ها می‌توانند به‌آنها در انتخب کتابهای مورد علاقه‌شان و نویسندگانی که متناسب سنین آنان هستند، کمک کنند.
منبع: کودک خوب ، رفتار بد
کتاب خواندن
کتاب خواندن برای کودک دو سالهکتاب خواندن برای کودک دو ساله

کتاب خواندن برای کودک دو ساله با وجود اینکه فرزندتان فقط دو سال دارد با سرعتی واژه ها ، مفاهیم و ایده ها را فرا می گیرد که هرگز در طول عمرش تکرار نخواهد شد. شمای والد میتوانید از قدرت یادگیری سریع او حسن استفاده را بکنید : خواندن مهمترین مهارتی است که فرزندتان باید در مدرسه با موفقیت فرا بگیرد و شما میتوانید او را در این زمینه هدایت و راهنمایی کنید. کتاب خواندن برای کودک دو ساله


علاقه مند کردن کودکان به خواندن کتابعلاقه مند کردن کودکان به خواندن کتاب

علاقه مند کردن کودکان به خواندن کتاب زمانی خواندن یک کتاب برای کودک خوشایند و لذت بخش است که موجودات خیالی داستان به پرواز درآیند ، قطارها به صورت واقعی حرکت کنند و صدا بدهند و خرگوشها در زیر نور ماه به خواب بروند. علاقه مند کردن کودکان به خواندن کتاب


نکات انتخاب کتاب برای کودکنکات انتخاب کتاب برای کودک

نکات انتخاب کتاب برای کودک تعداد صفحه های کتاب هم از اهمیت خاصی برخوردار است. کتاب هایی که هم نوشته و هم عکس دارند، باید بین 25 و 35 صفحه باشند و کتاب های مصور نباید بیش از 16 صفحه باشند. نکات انتخاب کتاب برای کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران