کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اهمیت رشد خلاقیت کودکان
اهمیت رشد خلاقیت کودکان : یادتان باشد هرکاری که برای فرزندان خود انجام می‌دهید نتیجه‌ای عاید شما می‌شود. سعی کنید به‌توضیحات زیر دقت نمایید و ببینید آیا امکان دارد با یکی از این موارد هماهنگی داشته باشید.

اهمیت رشد خلاقیت کودکان
یادتان باشد هرکاری که برای فرزندان خود انجام می‌دهید نتیجه‌ای عاید شما می‌شود. سعی کنید به‌توضیحات زیر دقت نمایید و ببینید آیا امکان دارد با یکی از این موارد هماهنگی داشته باشید.
اگر متوجه شدید تضعیف خلاقیت در کودکان‌تان چه نتیجه‌ای برای شما دارد، شاید متقاعد شوید از تدابیری استفاده نمایید تا به‌آنها کمک کنید در تمام مراحل زندگی خود پرتلاش و خلاق باشند.
قبل از اینکه از یک روش علمی برای ایجاد تحول مثبت استفاده کنید باید علت رفتار خودتان به‌کودکان‌تان را درک نمایید. درست همانطور که کودکان شما دایم می‌پرسند چرا؟ و تلاش می‌کنند تا دلیل قانع کننده‌ای پیدا کنند که چه‌کار کنند، شما هم باید از چرای بزرگ استفاده کنید.
- ممکن‎‌است عملاً به‌این نتیجه برسید که خیلی راحت‌تر است که کودکان خود را طوری تربیت کنید که آرزوی سازنده و خلاق آنها به‌حداقل برسد.
ادارۀ کودکی که کارهای خود را با روشی خاص انجام میدهد مشکل‌تر است و شاید ادارۀ او عبارت از همان چیزی باشد که در کودک خود به‌دنبال آن هستید.
اگر به‌آنها اجازه دهید خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند، کم‌کم با یک رشته از باورهای رسمی شما مخالفت می‌کنند. این کودکان را مجبور کنیم دقیقاً همانطور که از آنها خواسته شده رفتار کنند آسان‌تر است تا اینکه اجازه دهیم هر کودک شخصیت خاص خودش را داشته باشد.
- دایم به‌سؤالات جواب دادن میتواند ناراحت کننده باشد، به‌خصوص وقتی بچه‌های 4-3 ساله شما هرچیزی را که می‌بینند می‌پرسند چرا؟
اگر به‌آنها بگویید آنقدر سؤال نکنند، البته می‌توانید خود را از دست آنها خلاص کنید، درضمن مجبور نخواهید بود بپذیرید که پاسخ بیشتر سرالات آنها را نمی‌دانید.- ممکن‌است احساس کنید تربیت کودکان خلاق برای شما خیلی مشکل است.
کودکان خلاق پر از انرژی هستند و دوست دارند از هر چیزی سر دربیاورند و هرکاری را تجربه کنند. ممکن‌است احساس کنید کار خسته‌کننده‌ای است که به‌آنها اجازه دهید دنبال چیزهای مورد علاقه خود باشند، زیرا به‌نظر میرسد این کودکان اصلاً خسته نمی‌شوند، لذا به‌جای اینکه اجازه دهید بدون حضور شما دنبال کارهای مورد علاقه خود باشند، شاید ساده‌تر باشد که نگذارید آنقدر با شور و شوق اطراف شما بچرخند.
با این کار مجبور نیستید نیروی زیادی مصرف کنید، ضمن اینکه آنها را هم موقتاً ساکت می‌کنید. اگر نمی‌توانید پابه‌پای آنها پیش بروید، به‌جای آنکه خود را تغییر دهید، آنها را مجبور می‌کنید کوتاه بیایند و آنقدر کنجکاو نباشند. درضمن، شاید به‌خودتان بگویید وقت کافی ندارید تا آنها را طوری تربیت کنید که خلاق باشند.
- شاید دوست دارید فرزندان‌تان وابسته به‌شما بار بیایند.
این کار موجب می‌شود احساس کنید که شما خیلی مورد نیاز هستید و این انگیزه قوی است که نگذارید آنها کارشان را با روش خاص خود انجام دهند.
کودکان هرچه بیشتر این نیاز را احساس کنند که شما باید به‌جای آنها فکر کنید و احساس کنند که باید از شما اجازه بگیرند تا کار خودشان را انجام دهند، شما احساس اهمیت بیشتری می‌کنید و بیشتر احساس می‌کنید که به‌عنوان پدر یا مادر واقعاً کار خوبی دارید انجام می‌دهید.
ممکن‌است به‌احتمال زیاد تصورتان این باشد که اگر به‌آنها اجازه دهید بیش از اندازه به‌دنبال فعالیتهای عادی خود باشند، به‌احتمال زیاد دچار دردسر خواهند شد. این نوع استدلال موجب می‌شود وابستگی آنها را به‌خودتان تا زمانیکه امکان دارد حفظ کنید.
منبع: چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟
اهمیت رشد خلاقیت کودکان
پرورش خلاقیت کودکان – قسمت دومپرورش خلاقیت کودکان – قسمت دوم

پرورش خلاقیت کودکان انجام بازیهای گوناگون و متنوع، پیش‌زمینه‌های ذهنی و امکانی برای بچه‌ها فراهم می‌آورد تا بتوانند با فرآیند و چگونگی حل مسئله آشنا شوند. در حقیقت، بچه‌ها از طریق بازیهای مختلف (حرکتی، فکری، عاطفی، ...) باری بهتر فکر کدم و تصمیم گرفتن تمرین می‌کنند.


رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آنرشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن

رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن وقت: کودکان براي خلاق شدن وقت زيادي لازم دارند تا با افکار و مفاهيم درگير شوند و با آنها بازي کنند و آنها را به اشکال نو و ابتکاري در آورند.


موانع خلاقیت در محیط خانوادهموانع خلاقیت در محیط خانواده

موانع خلاقیت در محیط خانواده بسیاری از والدین ، ناآگاهانه كودك خود را فقط با هدف تقویت مهارت های حافظه ای و انباشتن ذهن وی از اطلاعات عمومی ، تربیت وهدایت می كنند و برای حافظه و هوش كودك اهمیتی بیش از حد قائل می شوند. موانع خلاقیت در محیط خانواده

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران