کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

5
لباس پوشیدن در کودکان – قسمت اول
لباس پوشیدن در کودکان – قسمت اول :در برخی از خانواده‌ها لباس پوشاندن به کودکان نوپا کشمکشی است که تمام روز به طول می‌انجامد و در اغلب موارد هم مشکل اصلی خود لباس نیست. لباس پوشیدن در کودکان – قسمت اول

لباس پوشیدن در کودکان – قسمت اول
در برخی از خانواده‌ها لباس پوشاندن به کودکان نوپا کشمکشی است که تمام روز به طول می‌انجامد و در اغلب موارد هم مشکل اصلی خود لباس نیست. در این قبیل موارد استقلال‌طلبی کودکان است که لباس پوشاندن را دردسرساز می‌کند، زیرا آنان از اینکه لباس دلخواهشان را انتخاب کرده و آن را به تنهایی بپوشند، لذت می‌برند اما اگر در لباس پوشیدن، غذا خوردن، شستن دست و صورت، حمام رفتن، بازی کردن و ... با کودکتان مشکل‌دارید و از او رفتارهای نامناسب و بهانه‌گیری‌های متعدد مشاهده می‌کنید، مشکل شما کنترل است نه لباس و ...
در اغلب موارد هنگامی که والدین در لباس پوشاندن به بچه با مشکل مواجه می‌شوند  با دادن حق انتخاب به او و مطرح کردن گزینه‌های متعدد، سعی در حل مسئله‌دارند. برای مثال وقتی دخترک سه ساله شما اجازه نمی‌دهد شلوارش را بپوشانید فکر می‌کنی شاید تمایل به پوشیدن دامن دارد اما او اجازه این کار را نیز به شما نمی‌دهد باز هم با خود می‌گویید شاید از این دامن خوشش نمی‌آید و دامن دیگری را دوست دارد. در نتیجه دامن‌ها و لباس‌های دیگر را نیز امتحان می‌کنید حتی ممکن است دوباره سراغ شلوار بروید ولی سرانجام اتفاقی که به احتمال فراوان رخ می‌دهد این است که لباس در دست به دنبال کودکی که هنوز لباسی بر تن ندارد می‌دوید.
صرف‌نظر از علاقه کودک نوپا به بعضی از لباس‌هایش  اگر پس از امتناع کودک از پوشیدن لباس مورد نظر پیشنهاد دیگری به وی بدهید برای او به این معناست که به دام افتاده‌اید. دقت کنید  مسئله اصلی خود لباس نیست بلکه فرزندتان یا دوست دارد به دلخواه خود عمل کند یا اینکه توجه شما را جلب کند.
برخی از والدین برای حل مشکل لباس پوشیدن، با کودک نوپا همانند نوزاد رفتار می‌نمایند به طور مثال تصور می‌کنند، او نمی‌تواند دستش را در آستین لباس فروببرد و در نتیجه همانند یک نوزاد به کودک نوپا لباس می‌پوشانند. آنان این نکته مهم را نادیده می‌گیرند که کودک نوپا همانند نوزاد ناتوان نیست بنابراین لگد می‌زند ، پیچ و تاب می‌خورد و یا حتی ممکن است از دستشان فرار کرده و نحسی را آغاز کنند درحالی‌که به نظر والدین این همه ماجرا برای لباس پوشاندن ضرورتی ندارد.
بدون تردید یکی از دلایلی که لباس پوشاندن را با مشکل مواجه می‌کند عجله در پوشاندن لباس به کودک است. بسیاری از والدین لباس پوشاندن را نیازمند سرعت دانسته و آن را آخرین کار قبل از خروج از منزل به حساب می‌آورند تا بدین ترتیب بتوانند کارهای خود (برای مثال آوردن بچه بزرگ‌تر از مدرسه به خانه یا آماده شدن قبل از رسیدن مهمان‌ها) را به موقع و سر وقت انجام دهند. اگر کودکان ذره‌ای متوجه تعجیل والدین شوند به سرعت از این مسئله سوءاستفاده می‌کنند به شکلی که ممکن است لباس پوشاندن به آنان وقت زیادی از پدر و مادر بگیرد.
این مشکل را می‌توان بسیار آسان و با استفاده از چند روش ساده حل کرد. نخست آنکه لباس کودک را شما تعیین کرده و نظر او را جویا نشوید تا بحث اضافه‌ای صورت نگیرد. دومین روش این است که بچه را در پوشاندن لباس مشارکت دهید، او را برای یادگیری هرچه بهتر لباس پوشیدن تشویق کنید و در آخر تقلاهای وی را با رفتاری قاطعانه و مناسب تحمل و کنترل کنید.امروز چه لباسی می‌خواهی بپوشی؟
این درست همان سؤالی است که به هیچ‌وجه نباید از کودک نوپا بپرسید. شاید قصد دارید با مطرح کردن چنین سؤالی محبت و مهربانی خود را به فرزندتان ثابت کنید یا از جار و جنجال‌های بعدی پیشگیری کنید. اما به نظر کودک این کار شما دو معنا بیشتر ندارد: 1- شما نمی‌دانید که او باید چه لباسی بپوشد (وگرنه از وی نمی‌پرسیدید!) 2- لباس پوشیدن باید مطابق میل کودک باشد.
هرچه انتخاب‌های بیشتری را پیش روی فرزندتان بگذارید، فکر می‌کند شما نمی‌دانید کدام لباس مناسب‌تر است. سرانجام یک نفر باید سر رشته کار را در دست بگیرد و چون به نظر او شما در این کار آگاهی کافی را ندارید پس به ناچار او خودش اوضاع را کنترل می‌کند.
به خاطر بسپارید فقط زمانی که فرزندتان معنای انتخاب را به خوبی درک کرده است و می‌تواند انتخاب صحیحی داشته باشد، امکان انتخاب لباس دلخواه را به خودش واگذار نمایید. اگرچه در این موارد هم نباید لباس‌های زیادی را به وی پیشنهاد دهید بلکه از بین دو یا سه لباس (که مناسب تشخیص می‌دهید) قدرت انتخاب به او بدهید.
کودکتان به تدریج و به مرور زمان توانایی انتخاب و درک صحیحی از آن را پیدا خواهد کرد. پس اگر در اوج سرمای زمستان تمایل به پوشیدن لباس تابستانی دارد تعجب نکنید.
اگر کودک شما فقط از پوشیدن یک لباس خاص امتناع می‌کند بهتر است علت را کشف کنید. برای مثال شاید لباس مورد نظر تنگ بوده و کودک را کلافه می‌کند یا به دلیل ایجاد احساس خارش ناشی از پوشیدن برخی از لباس‌های پشمی و کرک دار ، از پوشیدن این قبیل لباس‌ها خودداری می‌کند. لباسی که به هر دلیلی فرزندتان را ناراحت می‌کند را کنار بگذارید و او را مجبور به پوشیدن چنین لباسی نکنید.
در هر حال اگر در فرصتی مناسب و بدون عجله به او لباس بپوشانید احتمال وقوع بسیاری از دردسرها را کاهش داده‌اید. در نظر داشته باشید  پیش از آنکه به مهمانی بروید ، لباس‌های کودک را به او نشان بدهید یا برایش توضیح دهید که چه لباسی را باید بپوشد و حتی بهتر است از روز قبل اطلاعاتی در مورد لباس‌هایش در اختیار وی قرار دهید. برای کودکان نوپا لباس پوشیدن مهم نیست بلکه مهم کاری است که بعد از لباس پوشیدن انجام می‌شود یعنی خروج از خانه.
منبع :کتاب مادر کافی
لباس پوشیدن در کودکان – قسمت اول
لباس پوشیدن در کودکان –قسمت دوملباس پوشیدن در کودکان –قسمت دوم

لباس پوشیدن در کودکان –قسمت دوم :از دید کودکان در آوردن لباس و پوشیدن آن کار خوشایندی نیست البته نباید هم باشد. برای مثال هنگامی که می‌خواهید لباسش را بپوشانید اول همه‌ جا تاریک می‌شود و دیگر هیچ‌چیز را نمی‌بیند (چون پیراهن روی سر اوست) و بعد هم به احتمال زیاد یقه لباس ، چانه و صورت او را اذیت خواهد کرد تا بالأخره از شر پوشیدن پیراهن خلاص شود. لباس پوشیدن در کودکان –قسمت دوم


لباس پوشیدن کودکانلباس پوشیدن کودکان

لباس پوشیدن کودکان کودک آنلاین: بچه ها خیلی دوست دارند لباس هایشان را خودشان بپوشند. وقتی خودشان لباسشان را می پوشند، به خودشان افتخار می کنند و دوست دارند والدین شان نیز آنها را تشویق کنند. لباس پوشیدن کودکان


انتخاب لباس توسط کودکانانتخاب لباس توسط کودکان

انتخاب لباس توسط کودکان کودک آنلاین: وقتی بچه ها به دبستان می روند به هم سن و سالان خودشان نگاه می کنند و دوست دارند مثل آنها لباس بپوشند. آنها یکباره تغییر می کنند و دوست دارند خوش تیپ باشند. انتخاب لباس توسط کودکان


کودک و لباس پوشیدنکودک و لباس پوشیدن

کودک و لباس پوشیدن آیا زمان عوض کردن لباس کودکتان همیشه با مشکل روبرو هستید؟آیا در نهایت کودک با گریه و داد و فریاد حاضر به پوشیدن لباس‌ها خود می‌شود؟ معمولاً کودکان در این کارها مثل بزرگسالان سریع نیستند و به دلیل بازیگوشی و شیطنت حاضر نیستند زمان طولانی را بایستند تا ما لباس‌ها را انتخاب کنیم لباس‌هایشان را در بیاوریم و لباس‌های جدید را تنشان کنیم! کودک و لباس پوشیدن

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران