کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
کودکان و مهد کودک
کودکان و مهد کودک در چند سال اخیر استفاده از مهد کودک آنقدر در میان والدین رایج شده است که آنها گمان می کنند این بهترین کاری است که میتوانند برای کودکانشان انجام دهند. با این حال مهد کودک برای مادرانی که شاغل هستند یک ضرورت تلقی میشود. این تغییر در نگرش والدین در نتیجه ی دو عامل اجباری به وجود آمده است. کودکان و مهد کودک

کودکان و مهد کودک
در چند سال اخیر استفاده از مهد کودک آنقدر در میان والدین رایج شده است که آنها گمان می کنند این بهترین کاری است که میتوانند برای کودکانشان انجام دهند. با این حال مهد کودک برای مادرانی که شاغل هستند یک ضرورت تلقی میشود. این تغییر در نگرش والدین در نتیجه ی دو عامل اجباری به وجود آمده است.
نخست اینکه امروزه اهمیت روانشناسی کودکان تا آنجاست که والدین دریافته اند رفتارها و نگرش کودک در آینده در دوران کودکی شکل می گیرد. زمانی والدین تنها به مراقبت از فرزندشان فکر می کردند در حالی که امروزه می کوشند فرصت های بیشتری را برای یادگیری آنها فراهم کنند.
والدین می دانند که داشته های فرزندشان چقدر است و چه عادت هایی را پیش از رسیدن به سن مدرسه در خود ایجاد کرده اند. آنها احساس می کنند اگر به افزایش تجارب فرزندشان پیش از سن مدرسه کمک کنند در آینده نتایج ارزشمندی خواهد داشت.
عامل دوم در فراگیر شدن مهد کودک به جدا شدن و تقسیم زندگی اجتماعی مربوط است. شهرهای بزرگ به ندرت مکانی برای بازی کودکان در نظر گرفته اند. حتی مسکونی ترین خیابان های شهر نیز به بزرگراه ها یا مکانی برای پارک خودروها تبدیل شده است.
کودکانی که به سن مدرسه نرسیده اند به سختی می توانند فضایی امن برای بازی و ریخت و پاش پیدا کنند. نبود این مناطق طبیعی و اجتماعی موجب میشود کودکان کمتر کنار یکدیگر باشند و از با هم بودن لذت ببرند.
در این شرایط مهد کودک میتواند پاسخگوی مناسبی به درخواست منطقی والدین باشد. این مکان میتواند برای جبران ضعف ها و کمبود حضور اجتماعی کودکان ، همچنین ارائه ی فرصت های یادگیری برای کودکان پیش دبستانی ، جایگزین خوبی باشد ؛ هرچند متاسفانه هنوز همه ی والدین به این باور منطقی دست نیافته اند.
برخی والدین معتقدند این کار نوعی شانه خالی کردن از وظیفه ی مراقبت کودکان است. آنها بر این باورند که فرستادن کودک به مهد کودک نوعی ارزان فروشی وقت فرزندشان است . البته این عقیده مادرانی را که کودکشان را به مهد کودک می فرستند و در آن ساعت ها از وقت خود لذت می برند از نظر اخلاقی محکوم نمی کند.
همان طور که کودک از بودن در مهد کودک لذت می برد مادر نیز میتواند در ازای آزادی ای که به فرزند خود داده است ، از زمان بیشتری که اکنون در اختیار دارد استفاده کند.
البته باید توجه داشت که هرچند مهد کودک میتواند محیط ارزشمند دیگری علاوه بر فضای خانه باشد اما جایگزین محیط منزل محسوب نمی شود.توصیه هایی درباره ی کودکان و مهد کودک برای والدین :
1 . اگرچه والدینی هستند که کودکان زیر سه سال را نیز به مهد کودک می فرستند اما سن مناسب برای رفتن به مهد ، سه تا پنج سالگی است.
2 . اگر فرزندتان هم بازی های متعدد و محیط طبیعی کافی برای بازی دارد شاید دیگر دلیلی وجود نداشته باشد که او را به مهد بفرستید.
3 . اگر فرزندتان در میان همبازی های خود کوچک ترین یا بزرگترین کودک است و به همین دلیل نمیتواند روابط خوبی با آنها برقرار کند بهتر است به فکر یک مهد کودک باشید.
4 . توصیه نمی کنیم فرزندتان را برای یادگرفتن چیزهایی که شما موفق به آموزش آن نشده اید به مهد کودک بفرستید. دستشویی رفتن ، جای خود را خشک نگه داشتن و لباس پوشیدن عادت هایی نیست که کودک در مهد کودک بیاموزد. بهتر است مهد کودک را به عنوان یک باشگاه در نظر بگیرید یعنی فرزندتان را در آنجا ثبت نام می کنید تا در آنجا بازی کند و اوقات خوشی را با بچه های دیگر داشته باشد.
اگر کودکتان موفق شد از محیط مهد کودک لذت ببرد از مزایای فرعی دیگری نیز بهره خواهد برد. پس او در مهد کودک میتواند با بچه های دیگر کنار بیاید ، میتواند رفتن به مدرسه را راحت تر بپذیرد و میتواند بسیاری از مهارت های خاص خود را از طریق وسایلی که در مهد کودک وجود دارد ، تقویت کند.
5 . هرگز کودک خود را به دلیل تولد یک فرزند دیگر راهی مهد نکنید. او احساس می کند که کودک تازه رسیده به حقوقش تجاوز کرده است ؛ بنابراین اگر در این زمان به مهد فرستاده شود یا تصور می کند که تبعید شده است یا اینکه پدر و مادرش کودک تازه رسیده را بیشتر از او دوست دارند.
6 . پیش از فرستادن فرزندتان به مهد کودک را از هر نظر آماده کنید . در ابتدا پیش از آغاز حضور در مهد کودک زمان کمتری را کنار او بگذرانید. سپس همه چیز را درباره ی مهد کودک برایش توضیح دهید و تا حد ممکن او را چندین بار برای دیدن مهد کودک به آنجا ببرید. پس از آن خودتان را از اینکه او در مهد کودک است ، خوشحال نشان دهید و بگویید که او دیگر بزرگ شده است.
7 . به او کمک کنید تا خود را با مهد وفق دهد ؛ زیرا او برای اولین بار می خواهد بدون شما به جایی برود ، حتی اگر تنها چند ساعت در روز باشد. اولین روز کنارش بمانید و اطمینان دهید که هر وقت خودش خواست به خانه باز می گردید. در حال بازگشت به خانه به او بگویید که چه زمانی به دنبالش می آیید.
اگر روابط خوبی با فرزندتان دارید تنها دو سه روز کافی است تا به مهد عادت کند. به هر حال اگر کودک بیش از دو سه روز زمان برای سازگاری با آنجا نیاز داشت حتما به او فرصت دهید. مطمئن باشید که اعتماد به نفس فرزندتان با گذر زمان بیشتر خواهد شد.
8 . مهم ترین موضوع در انتخاب مهد کودک ، ساختمان ، امکانات و تبلیغات آن نیست ، بلکه مربیان و کودکانی هستند که در آنجا حضور دارند. از مهد بازدید کنید و ببینید که آیا کودکان از فضای مهد لذت می برند و از مربیان حرف شنوی دارند؟ یک مهد خوب آن است که سر و صدای زیادی از آن شنیده شود. اگر پس از یک ساعت سر و صدا و خنده ی کودکی را نشنیدید ، مهد دیگری را امتحان کنید.
منبع : کتاب الفبای مراقبت از کودک
کودکان و مهد کودک
مشخصات مهد کودک مناسبمشخصات مهد کودک مناسب

مشخصات مهد کودک مناسب اگر فکر میکنید بایستی کودکتان وارد مهدکودک یا آمادگی شود غیر از تحقیق در مورد روش تعلیم و رسمیت هر گروه مسئولیت سنگینی نیز از نظر پرس و جو در مورد موسسات موجود و معلمین آنها بر عهده ی شماست. مشخصات مهد کودک مناسب


مهد کودکمهد کودک

مهد کودک کودک در سن 6 تا 18 ماهگی کاملا پدر و مادر به ویژه مادر را میشناسد و خوب میداند که مادر بهترین شخص برای رفع نیازهای فیزیکی و روانی و کسب عاطفه و عشق و محبت است. در این سن ( 6 تا 18ماه) که سن اضطراب از جدایی کودک است کودک ، نبودن و ندیدن چیزی یا کسی را برابر با نابودی آن میپندازد. مهد کودک


ویژگی‌های لازم برای مهد کودک مناسبویژگی‌های لازم برای مهد کودک مناسب

ویژگی‌های لازم برای مهد کودک مناسب کودک آنلاین: هنگام بازدید از یک مرکز به موارد بسیاری باید توجه کنید. محیط: توجه کنید که آیا فضایی اطراف امن است. آیا کودکان می‌توانند آزادانه به اطراف بروند؟ آیا تعادل مناسبی بین فضای داخل و خارج وجود دارد؟ ویژگی‌های لازم برای مهد کودک مناسب


مسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت اولمسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت اول

مسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت اول اما بچه ها صرف نظر از موضوع این که از پدر و مادر جدا می شوند و یا بقیه ی جنبه های روانی آن ها چند مسئله و مشکل بسیار جدی در مهد کودک ها دارند: مسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران