کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
مرحله ی پیش از عقل در کودک
مرحله ی پیش از عقل در کودک به این معنا که کودک هم چنان با واقعیت آنچنان ارتباطی ندارد و مجبور است که جهان را به گونه ای که تا به حال تخیل می کرده ، برای خودش تصور و تجسم کند. مفهوم تخیل به این معناست که او جهانی را می سازد که ای بسا در جهان بیرونی جایی ندارد مرحله ی پیش از عقل در کودک

مرحله ی پیش از عقل در کودک
به این معنا که کودک هم چنان با واقعیت آنچنان ارتباطی ندارد  و مجبور است که جهان را به گونه ای که تا به حال تخیل می کرده ، برای خودش تصور و تجسم کند. مفهوم تخیل به این معناست که او جهانی را می سازد که ای بسا در جهان بیرونی جایی ندارد و  حال آنکه وقتی که به تصور و تجسم می رسد مقصود آن است که بیرون را به نوعی به درون میبرد و در آغاز این کار را مانند یک دوربین عکس برداری انجام می دهد.
تکه های پراکنده ای را می گیرد و با درونِ خودش و در درونِ خودش با کد گذاشتن و یا کدگذاری ، شرایطی را فراهم می کند که بتواند آنها را راحت تر بشناسد و یا باز شناسد.
اما بعد از مدتی متوجه میشود که به جای دوربین عکاسی باید از دوربین فیلم برداری استفاده کند. زیرا جهان به هم مرتبط و پیوسته است و از اینجاست که نوع دیگری از تصور و تجسم که واقعی تر است را در ذهن خودش رشد می دهد.
کودک در این مرحله است که واقعا با دوربینی که دارد جهان را به درون خودش گزارش می دهد و این واقعیتی است که برای همه ی عمر باقی می ماند. به بیان دیگر هیچ انسانی ، هیچ انسان دیگری را نمی بیند ، بلکه ما همه ی افراد بشر را در تلویزیون خودمان می بینیم.
تلویزیون هایی که ابتدا با دوربین هایمان از آنها تصویر و تصاویری را برداشته ایم و بعدا آن را به گونه ای مایل بودیم ، دست کاری کردیم و آن زمانی که آن را قابل پخش دیدیم ، برای خودمان و یا دیگران ، آن طوری که مایل بودیم ، پخش کردیم.
اما به دلیل توانایی های تکنیکی ای که داشتیم با این تصاویر هرچه را که خواستیم انجام دادیم. بنابراین به ما این هشدار داده میشود در حالی که ما تصور می کنیم مردم ما را میبینند ، واقعیت مسئله این است که مردم ما را در تلویزیون خودشان می بینند.
اگر دوربین آنها واقعیت را گزارش نکند ( که معمولا نمی کند ) و اگر آنها با تغییر و دگرگونی در آنچه که تازه دریافت و برداشت کردند ، به وجود می آورند ، همیشه از من و شما تصویری به خودشان و دیگران ارائه می دهند که برخی از اوقات شباهت کمی به ما دارد و این جاست که شاید کمی به همه ی ما این آرامش را بدهد که صرف نظر از کوشش هایی که من و شما با ظرافت و دقت بسیار می کنیم که همه چیز تا حدودی درست باشد ، ای بسا دستگاه فیلم برداری و یا پخش انسان های دیگر است که همه ی دقت و کوشش ما را بر باد می دهد.
درست مانند این است که بسیاری از مردم وقتی که به مهمانی می روند با وجودی که صاحب خانه با دقت بسیار غذاهای مختلف و متفاوت را با ترکیب های ویژه ای آن هم در زمان معینی با هم مخلوط کرده و امید او این بوده که هر کدام از این غذاها طعم و بوی خودشان را داشته باشند ، و جدا و مجزا از هم معنایی پیدا کنند ، به یک باره فردی که فقط به فکر خوردن است و در این زمینه حرص می زند ، به گونه ای غذای خورشت را با دسر یا با سالاد یا با ترشی یا با هر چیز دیگری مخلوط میکند و همه ی آن را به صورتی در می آورد که گرچه قابل خوردن است و در بدن هم شاید آنقدرها تفاوتی را موجب نشود ، ولی حداقل تمام کوشش و دقتی را که میزبان محترم ما داشت ، همه را بر باد می دهد.
این آن نکته ای است که شاید به ما آرامشی بدهد که در زمینه های مختلف زندگی کار درست و خوب و مناسب خودمان را انجام بدهیم ، اما آنقدرها هم نگران دقت و ظرافت در این کارها نباشیم  و از قضاوت و نتیجه گیری دیگران هم آنقدرها هم تعجب نکنیم.
به هر حال کودک انسانی دوربین خودش را به کار می اندازد و در اینجاست که آهسته آهسته متوجه میشود که تصورات و تخیلاتی که داشته با واقعیات خارجی نمیخواند. یعنی ذهنیت او به آنچه که آهسته آهسته عینیت او خواهد بود ، حتما با واقعیت جهان تطابقی نخواهد داشت.
به خاطر این تفاوت در دریافت و برداشت و تخیلات است که معمولا دل مشغولی فراوانی با خودش خواهد داشت و گرفتاری های ذهنی پیدا میکند. می داند عروسکی را که داشته و قبلا آن را درست مانند یک انسان تصور می کرده ، در سن 4 سالگی واقعا دیگر انسان نیست ، بلکه عروسک است.
ولی خوشبختانه همچنان میتواند با عروسک خودش مانند یک انسان برخورد کند ، و بازی که دوست دارد با او انجام دهد . ولی در تمام موارد با وجودی که سخت درگیر بازی با عروسک یا اسباب بازیِ خودش می شود آن زمانی که از او بپرسید یا به دلایلی توجهی داشته باشد ، میداند که با شیئی که بازی می کند واقعی نیست و کاری که میکند یک بازی است ، نه یک فعالیتی که بعدا ما به عنوان فعالیت انسانی و یا تولیدی آن را می شناسیم .
کودک رفته رفته مسئله تخیل خودش را رها می کند و به تصور و تجسمی می پردازد که پایه و ریشه در واقعیات دارد. از این جاست که مفهوم کدگذاری برای او معنای خاصی پیدا میکند. هرکسی در درون خودش زبان ویژه ای را اختیار و انتخاب می کند و این زبان کلامی است که در خواب و رویاهای او خودش را نشان می دهد ، و برای شناخت شخصیت فرد باید با این زبان که زبان درونی است ، آشنا شود.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
مرحله ی پیش از عقل در کودک

رشد جسمی و عقلی کودکرشد جسمی و عقلی کودک

رشد جسمی و عقلی کودک سریع ترین رشد کودک در سال اول تولد می باشد.یک نوزاد طبیعی در بدو تولد 5/2 تا 3 کیلوگرم وزن ،50 تا 55 سانتی متر قد ، و 35 سانتی متر دور سر دارد.کودک در یکسالگی با رشد قابل ملاحظه ای رو به رو میشود به طوری که دارای 10 کیلوگرم وزن ، 75 تا 70 سانتی متر قد و حدود 46 سانتی متر دور سر خواهد داشت. رشد جسمی و عقلی کودک


رشد و پرورش عقلانی از تولد تا 3 سالگی کودکرشد و پرورش عقلانی از تولد تا 3 سالگی کودک

رشد و پرورش عقلانی از تولد تا 3 سالگی کودک بررسی نحوه رشد و پرورش عقلانی کودک ، کار مشکلی است. پژوهش های بسیاری برای شناخت نحوه ی رشد و تکامل عقلانی کودک به عمل آمده که نتایج جالبی در برداشته است. یکی از این بررسی های جالب و عمیق توسط دکتر ژان پیاژه صورت گرفته است. رشد و پرورش عقلانی از تولد تا 3 سالگی کودک


پرورش رشد عقلی در فرزندانپرورش رشد عقلی در فرزندان

پرورش رشد عقلی در فرزندان با فرزندمان بحث و گفت و گو کنیم و یا به او مشورت بدهیم و به او فرصت بدهیم که از توانایی های کالمی و عقلی خودش جهت توصیف ، تجزیه و تحلیل و حتی ابراز حالات و احساساتش استفاده کند. پرورش رشد عقلی در فرزندان


رشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 12 تا 16 سالگیرشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 12 تا 16 سالگی

رشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 12 تا 16 سالگی در این مرحله رشد مغز و دستگاه عصبی نوجوان به میزان رشد بزرگسالان می رسد و اگر تجربه هم چاشنی کارهایش باشد میتواند به حل مسایل بسیاری بپردازد. رشد و پرورش عقلانی و عاطفی از 12 تا 16 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران