کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کودک نافرمان – قسمت اول
کودک نافرمان

کودک نافرمان – قسمت اول
یکی از سخت‌ترین مسائل والدین این است که فرزندشان حرف آنها را گوش ندهد. کودک نافرمان اساساً سعی می‌کند هرکاری که خودش دوست دارد، انجام دهد حتی اگر به‌قیمت نادیده گرفتن نیازها و خواست‌های دیگران باشد.
او ممکن‌است به‌حرف هیچ‌کس گوش ندهد، یا اینکه فقط از بعضی افراد خاص سرپیچی کند. کودک نافرمان اغلب اصرار دارد که دیگران کاری را که او دوست دارد، انجام دهند و آماده است که برای به‌کرسی نشاندن حرف خود، به‌شدت بحث و جدل را بیندازد.
این کودکان اغلب مسئولیت اعمال‌شان را نمی‌پذیرند و دیگران را به‌دلیل اشتباهات خود، سرزنش می‌کنند. آنها به‌شدت حساس هستند و زمانی که نمی‌توانند چیزی را که می‌خواهند، به‌دست آورند، خیلی عصبانی و ناراحت می‌شوند.
از لحاظ تحولی، طبیعی است که شیرخواران وقتی گرسته هستند، غذا بخواهند و وقتی خیس هستند، ناراحت باشند و در هردوی این شرایط گریه کنند. توقعات آنها طبیعی است.
با این‌حال، وقتی که کودکان بزرگتر می‌شوند، توقع داریم که آنها یاد بگیرند و بفهمند که نیازهای ضروری آنها بالاخره تامین می‌شود و بتوانند درجه‌ای از ناکامی را که به‌سبب عدم تامین فوری نیاز آنها به‌وجود آمده، تحمل کنند.
همچنین انتظار داریم که کودکان همدلی پیدا کنند و به‌نیازهای سایر اعضای خانواده نیز توجه نمایند و درک کنند که گاهی نیازهای دیگران نسبت به‌نیاز آنها اولویت دارد.
نوپایان هم ممکن‌است ناکامی خود را با گریه و جیغ و داد ابراز کنند. با این حال، زمانی که کودک شروع به‌صحبت کردن می‌کند، یاد می‌گیرد که برای کنترل موقعیت به‌جای اعمال پرخاشگرانه‌ای که دیگران را آزار میدهد، از زبان استفاده کند.
ممکن‌است او لجباز باشد و بخواهد حرف خودش را به‌کرسی بنشاند، طوری که چهار ساله‌ها مدام می‌گویند: تو رئیس من نیستی!اما کم‌کم کودک باید به‌مهد کودک برود و در انجا او باید بتواند آنچه را که مدیران و معلمان از او می‌خواهند، انجام دهد. اعمال جسمی پرخاشگرانه، مخصوصاً در محیط مهدکودک، باید کاهش یابد. کودکانی که در دوران مدرسه نافرمان باقی می‌مانند در معرض خطر مشکلات متعدد اجتماعی و تحصیلی قرار دارند.
•    چرا کودکان نافرمان می‌شوند؟
-زیست شناسی
یکی از مشکلاتی که احساسات شدید و ناتوانی در خواندن سرنخ‌های اجتماعی، میتواند در این کودکان به‌وجود آورد این است که تفکر آنها آسیب می‌بیند. وقتی که این کودکان ناراحت هستند، آنقدر در هیجان غوطه‌ور می‌شوند که کاملاً غیرمنطقی می‌شوند.
آنها رعایت نوبت و مصالحه را درک نمی‌کنند. کودک فقط می‌خواهد به‌هر قیمتی که شده، حرف خودش را به‌کرسی بنشاند. او میخواهد که دیگران اوضاع را درست و او را آرام کنند چرا که خودش توانایی درونی خودتنظیمی را ندارد.
در واقع، عوامل زیستی مختلف کودک را آسیب‌پذیر می‌کند. خلق و خوی خشن، مشکل در یکپارچه سازی حسی، ناتوانی درک سرنخ‌های اجتماعی، فقدان همدلی و تفکر ضعیف، همگی عواملی هستند که کنار آمدن با دیگران را برای کودک دشوار می‌کنند.
چنین کودکی در تلاش برای کنترل محیط خود، به‌راحتی دفاعی و نافرمان می‌شود. برای کمک به‌کودک ما باید این آسیب‌پذیری کودک را درک کنیم و به‌او یاد دهیم که همکاری کند و انعطاف‌پذیرتر شود.
آیا عوامل محیطی در نافرمانی کودک نقش دارند؟
برخی از کودکان درنتیجۀ استرس محیطی نافرمان می‌شوند. تجارب اولیۀ زندگی باعث می‌شوند که کودکان نتوانند به‌روش راحت و تعاملی، با محیط برخورد کنند.
وقتی که والد نمی‌تواند کودک خود را درک کند، مشکلات دلبستگی به‌وجود می‌آید. درک کردن بسیاری از کودکان، خیلی سخت است. در برخی موارد ممکن‌است که خلق کودک برای والد ناآشنا و عجیب باشد.
وقتی که یک کودک مدام گریه می‌کند، ممکن‌است که والد با خود بگوید: پسر من خیلی قوی است و با این کار به‌ما می‌گوید که چه میخواهد. پسرم سرسخته. اون مرد منه! با این حال، والد دیگری در همین شرایط ممکن‌است این‌گونه فکر کند: این بچه فقط می‌خواهد من را دیوانه کند. هرکاری می‌کنم فایده نداره. هیچی راضیش نمی‌کنه، فقط بیشتر و بیشتر می‌خواهد.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
کودک نافرمان
کودک نافرمان – قسمت دومکودک نافرمان – قسمت دوم

کودک نافرمان : - پویایی‌های خانواده: گاهی نافرمانی کودک در واکنش به‌پویایی‌های خاصی در خانواده به‌وجود می‌آید. - مشکلات والدین: در بعضی از موارد سبک‌های فرزندپروری ناسازگارانه درنتیجۀ مشکلات خود والدین پدید می‌آید.


کودک نافرمان – قسمت سومکودک نافرمان – قسمت سوم

کودک نافرمان : کودک نافرمان از نظر هیجانی انعطاف‌ناپذیر هستند. با این حال، عدم همکاری آنها اغلب به‌این خاطر است که آنها توجه مستمر والدین را می‌خواهند.


نافرمانی کودکاننافرمانی کودکان

نافرمانی کودکان کودکان در مراحل مختلف رشد خصوصیات متفاوتی دارند. آنها نافرمانی را در دو دورۀ طبیعی رشد تجربه میکنند.یکی از دوره‌ها در سنین دو تا چهار سالگی است. نافرمانی کودکان


8 دلیل سرکشی و نافرمانی کودکان8 دلیل سرکشی و نافرمانی کودکان

8 دلیل سرکشی و نافرمانی کودکان - می خواهند اختیار و قدرت کسب کنند (آزادی داشته باشند). - به شما ثابت کنند که قادر به کنترل شان نیستید (مستقل باشند). - عکس العمل نشان بدهند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران