کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

4
قصه گویی برای کودکان
قصه گویی : همان‌گونه که خواندن امری مهم است اینکه قصه را به‌شیوه‌ای درست برای کودک بخوانید نیز بسیار اهمیت دارد. هفت تکنیکی که در زیر ارائه شده به‌شما کمک می‌کند که منظور ما را بهتر بفهمید و تبدیل به‌یک قصه خوان حرفه‌ای شوید.

قصه گویی برای کودکان
همان‌گونه که خواندن امری مهم است اینکه قصه را به‌شیوه‌ای درست برای کودک بخوانید نیز بسیار اهمیت دارد. هفت تکنیکی که در زیر ارائه شده به‌شما کمک می‌کند که منظور ما را بهتر بفهمید و تبدیل به‌یک قصه خوان حرفه‌ای شوید.
•    طول داستان
قصه نباید زیاد کوتاه و نه زیاد طولانی باشد. قصه کوتاه ممکن‌است نتواند پیام اصلی داستان را بیان کند و قصه‌ای که بیش از حد بلند باشد نیز خسته‌کننده خواهد بود و کودک نسبت به‌آن بی‌تفاوت می‌شود. بنابراین طول قصه را در نظر بگیرید و آن را برای کودک خود تعریف کنید.
•    محیط مناسب
محیطی مناسب را برای خواندن قصه انتخاب کنید. مکانی که برای خواندن قصه انتخاب می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که کودک را در فضا و حال و هوای قصه قرار دهد.
•    مقدمۀ مناسب
اگر شما قصه‌ای را برای کودک تعریف می‌کنید اجازه بدهید کودکتان بداند که شما این قصه را از کجا و از چه‌کسی شنیده‌اید. به‌او بگویید که‌این قصه چگونه به‌شما در زندگی‌تان کمک کرده و از آن چه درس‌هایی گرفته‌اید. سعی کنید از همان شروع داستان کودکتان را نسبت‌به قصه علاقه‌مند کنید.•    حالتهای بدنی مناسب
زمانی که شما قصه‌ای را تعریف می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که حرکات دست و چهرۀ شما مناسب است. شما هم‌چنین می‌توانید تن صدای خود را تغییر دهید و از کودک خود نیز بخواهید که با شما همراهی کند به‌این شکل شما می‌توانید قصه را تا حد امکان جذاب و شنیدنی کنید.
•    صدای بلند داشته باشید اما با آهنگی آهسته
مطمئن شوید که صدای شما رسا و بلند است اما سعی کنید با آهنگی آهسته قصه را تعریف کنید. صدای شما باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند فضا و احساس داستان را به‌خوبی منتقل کند. تن، گام و شدت صدایتان را با توجه به‌تغییر اتفاقات در داستان تغییر دهید. در جاهای مناسب مکث کنید تا کودک بتواند با شخصیت‌های داستان هم‌ذات پنداری کند.
•    کودک خود را درگیر قصه کنید.
سعی کنید کودکتان را با عبارات مختلف و یا پرسیدن سوال درگیر داستان کنید: مثلا "میدونی؟" یا "حدس بزن بعدش چه می شه؟" همچنین می‌توانید از آنها بخواهید که حدس بزند پیام داستان چه بوده است. و به‌این شکل آنها بیشتر به‌مفهوم قصه توجه می‌کنند.
•    طبیعی باشید
این مسئله که شما در نحوۀ قصه گویی خود حالت طبیعی داشته باشید، بسیار مهم است. در این‌صورت شما می‌توانید اطمینان داشته باشید که قصه‌ای که تعریف می‌کنید نه برای خودتان و نه کودکتان خسته کننده و کسالت‌آور نخواهد بود و از چیزی که می‌خوانید لذت می‌برید.
قصه گویی عنصری اساسی و مهم در رشد کودکتان است. اجازه ندهید که کودکتان از بخش مهمی از دورۀ کودکی‌اش که همان گوش دادن به‌قصه‌هاست محروم شود.
منبع: راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودکان
از کتاب خواندن با کودکتان لذت ببرید – بخش اولاز کتاب خواندن با کودکتان لذت ببرید – بخش اول

کتاب خواندن نوزاد به‌طور طبیعی متوجه مطالبی که برای او خوانده می‌شود، نمی‌شود. اما از اینکه در آغوش گرم شماست و صدای شما را می‌شنود لذت می‌برد و به‌همین دلیل با شوق زیاد به‌شما توجه می‌کند. کتاب خواندن


نکات انتخاب کتاب برای کودکنکات انتخاب کتاب برای کودک

نکات انتخاب کتاب برای کودک تعداد صفحه های کتاب هم از اهمیت خاصی برخوردار است. کتاب هایی که هم نوشته و هم عکس دارند، باید بین 25 و 35 صفحه باشند و کتاب های مصور نباید بیش از 16 صفحه باشند. نکات انتخاب کتاب برای کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران