کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کشف نیازهای فرزندان – بخش اول
کشف نیازهای فرزندان امروزه تربیت فرزندان، کاری پراسترس است. شما زیر بمباران تصاویری از چهره‌های آرام، مطیع و کاملاً تر و تمیز کودکانی هستید که همگی لباس سفید پوشیده‌اند و با والدین خندانی خوش می‌گذرانند، اما این قصه‌ها فقط مال فیلم‌های هالیوود است.

کشف نیازهای فرزندان – بخش اول
امروزه تربیت فرزندان، کاری پراسترس است. شما زیر بمباران تصاویری از چهره‌های آرام، مطیع و کاملاً تر و تمیز کودکانی هستید که همگی لباس سفید پوشیده‌اند و با والدین خندانی خوش می‌گذرانند، اما این قصه‌ها فقط مال فیلم‌های هالیوود است.
بیشتر والدین زمان قابل توجهی را با احساس گناه و اضطراب می‌گذرانند، زیرا می‌دانند که اغلب اشتباه می‌کنند، اما فراموش کرده‌اند که بارها کارهای درستی نیز انجام می‌دهند.
امروزه پرورش فرزندان خیلی دشوار است، زیرا بسیاری از آنها نه تنها تحت تاثیر والدین خود، بلکه همچنین توسط پرستار بچه، معلمان، ناپدری یا نامادری‌ها، مادربزرگها، مجریان تلویزیون و آگهی ها بار می‌آیند.
به‌عنوان پدر و مادر لازم است در مورد اصول خود، یعنی آنچه واقعاً برای شما اهمیت دارد، روراست باشید. ضروری است آنها را به‌وضوح برای فرزندان‌تان بیان کنید، بدین گونه می‌توانید تعادلی بین ارزشهای خود و توقعات آنها ایجاد کنید. هدف بلندمدت روش تربیتی خود را در نظر داشته باشید تا دیدگاهتان را حفظ کنید.
همان‌گونه که فرزندان بزرگ می‌شوند، نیازهایشان تغییر می‌کند و پیچیده‌تر به‌نظر می‌رسد، اما واقعاً راهکارهای احساسی، جسمی، روحی و معنوی هنوز قابل اجراست. البته بیان نیازها توسط هریک از فرزندان متفاوت است.
بعضی از بچه‌ها به‌توجه بیشتری نیاز دارند، بعضی مکان خصوصی بیشتر یا کمک بیشتری برای انجام تکالیف مدرسه می‌خواهند. این نیازهای گوناگون گاهی طاقت‌فرسا به‌نظر می‌رسند – اما این احساس که مجبورید به‌هر یک از فرزندان‌تان جنبۀ متفاوتی از خود و شخصیت خود را نشان دهید، کاملاً طبیعی است. طبعاً این کار مهارتهای مختلف شما را در موقعیت‌های گوناگون به‌کار می‌گیرد و انعطاف‌پذیرتر می‌شوید، اما قلباً انسانی یگانه هستید.
مشخص کردن سلسله مراتب نیازها
در دهۀ 1940 روانشناس آمریکایی، آبراهام ماسلو سلسله مراتب نیازها را مطرح کرد که نشان میدهد هر انسان، نیازهایی از ابتدایی تا بسیار پیچیده و معنوی دارد. در هر مرحله باید نیازهای معینی مورد توجه قرار گیرد تا فرد احساس امنیت، رضایت، عشق، خشنودی یا خلاقیت کند.
خودشکوفایی
شناختی
ارزشی
روحی
امنیتی
جسمانیبه‌نظر ماسلو، تنها وقتی نیازهای ابتدای سلامت روحی و جسمی ارضا شوند، انسانها می‌توانند به‌نیازهای متعالی‌تر چون استقلال، مسئولیت یا خودشکوفایی بپردازند. این هرم شرح واضحی از سلسله مراتب نیازهای فرزندان ارائه میدهد. برای اینکه کودکان در محیط خود و با دیگران و درون خودشان احساس آسایش داشته باشند، نیازهای خاصی دارند که باید به‌ترتیب زیر تامین شوند.
- نیازهای جسمانی: فرزند شما احتیاجات اولیه‌ای همچون غذا، نوشیدنی، خواب و سرپناه نیاز دارد.
- نیازهای امنیتی: فرزندتان به‌حفاظت ابتدایی در برابر طبیعت، به‌منطقه‌ای امن، ثبات و احساس امنیت در برابر آسیب‌های جسمی و روحی نیاز دارد.
- نیازهای روحی: کودک شما باید احساس دوست داشته شدن کند، آن وقت است که میتواند متعلق به‌گروه اجتماعی باشد و این دو او را قادر می‌سازند تا در محیط اطراف خود احساس آسایش کند.
نیازهای ارزشی: فرزند شما باید بتواند در یک گروه، به‌رسمیت شناخته شود تا عزت نفس خود را تقویت کند. ملحق شدن به‌گروهی از بچه‌های دیگر یک مسئله است، اما برای ارضای نیازهای ارزشی و احساس رضایت و آسودگی واقعی باید احساس کند که پذیرفته و تایید شده است.
نیازهای شناختی: فرزند شما، توانایی‌ها و مهارتهای ذهنی خود را با کسب دانش، یادگیری، شناخت و درک خود و دیگران گسترش میدهد.
- خودشکوفایی: بالاخره فرزند شما به‌خودشکوفایی یا شناخت واقعی خود نیاز دارد. فرزندان خودشکوفایی را با شناخت خود و استعدادها و مهارت‌هایشان فرا می‌گیرند. از اینجا می‌توانند با حداکثر توانایی های خود به‌پیش بروند.
طبقه‌بندی ماسلو چرخه‌ای از زندگی را دنبال می‌کند و نشان میدهد که هر کودکی در هر سنی، چه خردسال و چه نوجوان، واقعاً نیازهایی دارد. نیازهای یک نوزاد تقریباً به‌طور کامل جسمانی است، اما همین که کودکی خردسال می‌شود به‌امنیت و بعد محبت نیاز دارد.
خردسالان مشتاق تعامل اجتماعی هستند. نوجوانان نگران نیازهای اجتماعی هستند و جوانان نیازمند کسب ارزش و اعتبارند. نیازهای شناختی، نمودی از نیاز طبیعی انسان برای یادگیری، جستجو، کشف و خلق کردن است تا شناخت بهتری از جهان داشته باشد.
فرزندان همواره در حال کشف، جستجو و آفرینش هستند. بنابراین، آنها همیشه این گونه نیازهای بنیادی انسانی را ارضا می‌کنند، در حالیکه شما به‌عنوان پدر و مادر می‌توانید کودکان خود را به‌سوی خودشکوفایی راهنمایی کنید.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
کشف نیازهای فرزندان
کشف نیازهای فرزندان – بخش دومکشف نیازهای فرزندان – بخش دوم

کشف نیازهای فرزندان : فرزندان در هر سنی به‌احساس امنیت و ایمنی، در برابر آسیب‌های جسمی و رهایی از ترس نیازمندند. آنان نیاز دارند بدانند که والدین‌شان دوست‌شان دارند و برای آنها محیطی امن و عاری از خشونت با غذایی برای خوردن و جایی برای خوابیدن فراهم می‌کنند.


لزوم شناخت نیازهای فرزندان توسط پدرلزوم شناخت نیازهای فرزندان توسط پدر

لزوم شناخت نیازهای فرزندان توسط پدر کودک آنلاین: معمولاً پدرانی که از دوران طفولیت به مراقبت از فرزندان عادت می‌کنند بعدها که آن‌ها بزرگ‌تر می‌شوند نیز این کار را انجام می‌دهند. مهم این است که این تعهد باگذشت زمان و علیرغم تغییراتی که در برنامه‌ها و اولویت‌های کاری و خانوادگی رخ می‌دهد حفظ شود. لزوم شناخت نیازهای فرزندان توسط پدر


پی بردن به نیازهای نوزادپی بردن به نیازهای نوزاد

پی بردن به نیازهای نوزاد نوزاد تازه متولد شده که ماه ها در رحم مادر حرکت و رشد داشته و تمامی نیازهایش توسط بدن مادر به طور خودکار مرتفع گشته است، حال نیاز به کسی دارد تا به او غذا داده ، او را بغل کرده ، تمیز کند و از او مراقبت نماید. توجه بسیار دقیق به کودک ، میتواند کلید آگاهی و درک نیازهای او باشد


پاسخ دادن والدین به نیازهای عاطفی کودکانپاسخ دادن والدین به نیازهای عاطفی کودکان

پاسخ دادن والدین به نیازهای عاطفی کودکان والدین نیازهای فیزیکی فرزندشان را برآورده می سازند، برای کودکان پوشاک و پاکیزگی و مصونیت از بیماری ها یا آسیب ها را تامین می کنند. آنان از راه تعیین حدود، شرح موازین خردورزی، بازگو کردن ارزش ها و ارائۀ مشاوره و توصیه، دست به راهنمایی و هدایت کودکان می زنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران