کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
میزان حساسیت کودک یکساله به تغییرات
میزان حساسیت کودک یکساله به تغییرات اگر فرزند یکساله ای دارید که به نظر می رسد درباره ی امور جزئی بسیار ایرادگیر و نکته بین است او احتمالا دارای شخصیت بسیار حساسی است. کودکان یکساله اغلب به ایرادگیری و نکته بینی تمایل دارند اما کودکی با آستانه حساسیت پایین حتی در علاقه ها و بی میلیهایش نیز افراطی تر است. میزان حساسیت کودک یکساله به تغییرات

میزان حساسیت کودک یکساله به تغییرات
اگر فرزند یکساله ای دارید که به نظر می رسد درباره ی امور جزئی بسیار ایرادگیر و نکته بین است او احتمالا دارای شخصیت بسیار حساسی است. کودکان یکساله اغلب به ایرادگیری و نکته بینی تمایل دارند اما کودکی با آستانه حساسیت پایین حتی در علاقه ها و بی میلیهایش نیز افراطی تر است.
کودک یکساله بسیار حساس کانون توجه است و از آنجا که به اختلاف های کوچک توجه می کند تعجب شما را بر می انگیزد. او ممکن است غذای مورد علاقه اش را بسیار دوست داشته باشد اما اگر روزی یکی از مواد آن را تغییر دهید میتواند تغییر مزه ی آن را فورا احساس کند.
این کودک لباسهایی به یک رنگ یا از یک پارچه ی مشخص انتخاب می کند. او حتی ممکن است به چگونگی نگاه شما توجه کند و حتی هنگامی که شما متوجه اختلاف رفتار خود نباشید با خلق و خوی شما هماهنگ شود.
کودک یکساله بسیار حساس اغلب محتویات یک اتاق یا تصاویر یک کتاب را تا مدت ها بعد از آنکه انتظار دارید فراموش کرده باشد به یاد خواهد داشت چون به جزئیات توجه میکند.
به نظر نمی آید کودک یکساله با حساسیت پایین به آنچه می خورد آنچه می پوشد آنچه شما میگویید یا آنچه انجام می دهید اهمیت بدهد. وقتی تفاوت چیزی را تشخیص بدهد کاملا بی تفاوت نیست فقط اختلاف های بسیار توجه او را جلب می کند.
آستانه ی حساسیت او نسبت به کودک سخت گیر و نکته بین بسیار بالاتر است گرچه به نظر نمیرسد به خوبی کودک بسیار حساس جزئیات را به خاطر بیاورد ولی کمبود حافظه او معمولا به علت بی توجهی او به امور جزئی در همان ابتدای کار است.
پرسش های زیر به شما کمک میکنند تا دریابید که آستانه ی حساسیت کودکتان از اغلب کودکان یکساله بالاتر است یا پایین تر :
•    آیا اگر مقدار کمی از غذایی که فرزندم دوست ندرد با غذای مورد علاقه اش مخلوط کنم واکنش نشان می دهد؟
•    آیا اگر نوع شیر یا آبمیوه یا مایعات دیگری را که به کودکم می دهم تغییر دهم توجه می کند؟
•    آیا به نظر می رسد در روزهای بسیار سرد یا بسیار گرم فرزندم برای بازی کردن در بیرون از منزل مقاومت می کند؟
•    هنگامی که پوشک کودکم خیس یا آلوده است آیا او میل دارد فورا پوشک تعویض شود؟
•    اگر فرزندم چیزی روی لباسش بریزد آیا میل دارد لباس تمیزی بپوشد؟
•    آیا هنگامی که دست های فرزندم کثیف هستند او میل دارد آنها را بشوید؟
•    آیا کودکم به بوهای مختلف مانند عطر ، بوی غذا و یا دود ، چه مطبوع و چه ناخوشایند توجه می کند و واکنش نشان می دهد؟
•    آیا فرزندم از پوشیدن لباسی که نرم و لطیف نیست یا کمی تنگ است امتناع می ورزد؟
اگر پاسخ های شما به این پرسشها یک (( بله)) محکم است احتمالا دارای کودکی با آستانه ی حساسیت پایین هستید که به ظاهر اشیاء ، طعم خوردنی ها و بوهای مختلف واقعا توجه میکند.
در هر صورت چون به نظر می آید بیشتر یکساله ها در این زمینه ها حساس باشند اظهار نظر در مورد اینکه این حالت یک صفت شاخص خلقی است و یا علت آن عبور کودک از مراحل رشد و نمو است شاید زود باشد.
به عبارت دیگر اگر پاسخ های شما اغلب یک (( نه )) محکم است کودکتان احتمالا دارای آستانه ی حساسیت بسیار بالایی است و با بالا رفتن سن نسبت به سایر کودکان کمتر ایرادگیر و نکته بین خواهد بود.
چنانچه کودکتان بسیار حساس به نظر می رسد دسته بندی انواع جزئیاتی که برای کودک بسیار مهم اند مفید است. مثلا اگر به طعم و شکل غذا بسیار حساس است و مدام غذای مورد علاقه اش را طلب می کند شاید مجبور باشید غذاهای محدودتری در اختیار او بگذارید.
اگر هر روز شلوارهای عرق گیر لطیف را انتخاب می کند و از وجود لایه ی چین آهاردار روی لباسش عصبانی می شود ممکن است نتوانید مطابق سلیقه ی خودتا به او لباس بپوشانید . اگر در هنگام احساس بوی پیاز گریه می کند شاید مجبور شوید زمانی که در آشپزخانه نیست پیاز خرد کنید.
گرچه گاهگاهی ممکن است این حساسیت برای شما دردسر آفرین باشد اما واضح است  که او به جزئیات امور دقت می کند و نسبت به آنچه در اطراف او می گذرد بسیار آگاه است. این حساسیت او را یک کودک و بعدا یک بزرگسال جالب توجه می نماید حتی اگر در سنین کودکی مشکلات بیشتری برای شما ایجاد کند.
کودک دارای آستانه ی حساسیت بالا معمولا بسیار ساده کنترل و مهار می شود. او به آنچه می خورد ، آنچه می پوشد یا شکل و ظاهر خود اهمیت نمی دهد و برآورده کردن بسیاری از نیازهای روزانه او ممکن است بسیار ساده باشد.
البته در مقابل هر جنبه ی مثبت عیب و ایرادی نیز وجود دارد نوپای آسان گیر و راحت طلب شما ممکن است روزی به نوجوانی تبدیل شود که به زمان استحمام ، چسبناک بودن دستهایش و یا به بوی اتاقش که بی شباهت به بوی جوراب کثیف نیست توجه نکند!
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک یکساله
میزان حساسیت کودک یکساله به تغییرات

شدت واکنش کودک یکسالهشدت واکنش کودک یکساله

شدت واکنش کودک یکساله بعضی کودکان احساساتشان را به شدت بروز میدهند. آنها از همان سنین بسیار کم هنگامی که متاثر میشوند شدیدا گریه میکنند و در هنگام شادی با لذت میخندند و سر و صدا راه می اندازند. عده ای دیگر از کودکان احساساتشان را با ملایمت بیان میکنند. شدت واکنش کودک یکساله


واکنش کودک یکساله به موقعیت های جدیدواکنش کودک یکساله به موقعیت های جدید

واکنش کودک یکساله به موقعیت های جدید کودکان در نشان دادن واکنش های فردی به موقعیت های جدید با یکدیگر بسیار متفاوت اند. بعضی کودکان با شور و اشتیاق به غذاهای جدید ، محل های جدید و فعالیت های جدید واکنش نشان می دهند . عده ای دیگر در موقعیت های جدید خود را عقب می کشند و مقاوم و بی میل به نظر می رسند. واکنش کودک یکساله به موقعیت های جدید


دلبستگی کودک یکساله به والدیندلبستگی کودک یکساله به والدین

دلبستگی کودک یکساله به والدین همان طور که شاهد شکوفا شدن و تبدیل کودک یکساله تان به یک کودک مستقل هستید مشاهده خواهید کرد احساسات او به صورت پاندولی از مقاومت سرسختانه در یک لحظه به خزیدن مشتاقانه به آغوش والدین در لحظه ی دیگر در نوسان است. دلبستگی کودک یکساله به والدین


سهیم شدن کودک یکساله با کودکان دیگر سهیم شدن کودک یکساله با کودکان دیگر

سهیم شدن کودک یکساله با کودکان دیگر از زمانی که کودک یکساله تان شروع به سپری کردن اوقات خود با کودکان دیگر می نماید رفتارهایی از او سر خواهد زد که تا کنون مشاهده نکرده اید. کودک یکساله از بودن با کودکان دیگر لذت می برد اما بازی آنان واکنش مقابل رفتار اجتماعی که والدین از کودک سه یا چهارساله انتظار دارند نیست. سهیم شدن کودک یکساله با کودکان دیگر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران