کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
افزایش عزت نفس در کودکان - بخش دوم
افزایش عزت نفس در کودکان - بخش دوم هیچ‌چیز مانند نام شخص کاملاً شخصی و خصوصی نیست. نام اشخاص به‌طورقطع بیان‌کنندۀ هویت شخصی آنان و راهی برای طبقه‌بندی و مشخص کردن افراد به شیوه‌های خاص و منحصربه‌فرد و نیز وسیلۀ پیوند آن‌ها به یکدیگر است. افزایش عزت نفس در کودکان - بخش دوم

افزایش عزت نفس در کودکان - بخش دوم
اغلب اوقات نام فرزندتان را به کار ببرید.
چرا؟
هیچ‌چیز مانند نام شخص کاملاً شخصی و خصوصی نیست. نام اشخاص به‌طورقطع بیان‌کنندۀ هویت شخصی آنان و راهی برای طبقه‌بندی و مشخص کردن افراد به شیوه‌های خاص و منحصربه‌فرد و نیز وسیلۀ پیوند آن‌ها به یکدیگر است.
هنگامی‌که فرزندتان اسمش را از دهان شما می‌شنود و یا آن را درجایی می‌بیند، احساس اهمیت می‌کند و اعتمادبه‌نفسش پرورش می‌یابد.
چطور؟
همۀ سنین
•    برای فرزندتان یک لقب یا اسم خودمانی انتخاب کنید. این کار را به شکلی مثبت انجام دهید، برای فرزند بزرگ‌ترتان اسمی ساده که قابل‌قبول و یا حتی محرمانه باشد، انتخاب کنید. لقب‌ها و نام‌های خودمانی در ساخت و شکل‌دهی عزت‌نفس فرزندتان مفید، و نیز درصورتی‌که شایسته ئ مناسب فرزندتان باشند، انتقال‌دهندۀ احساس و محبت شما هستند. چنین نام‌هایی باید احترام‌آمیز باشند و هرگز زننده، طعنه‌آمیز یا موجب استهزا نباشند.
•    هرگز فرزندتان را بد، لوس و ننر، احمق، کودن و ... صدا نکنید. این اصطلاحات منفی و توهین‌آمیز هستند و اعتمادبه‌نفس فرزندتان را جریحه‌دار می‌کند. و او رفتاری شبیه لقبی که به او داده‌اید، پیش خواهد گرفت.
•    هدایای ویژه‌ای با نام فرزندتان تهیه کنید که نامش را به شکل رمزی یا طراحی‌شده نشان دهد.
کودک نوپا
•    به‌جای کلمۀ کوچولو یا بچه، نام فرزندتان را به کار ببرید.
•    نام فرزندتان را مکرراً در یک آهنگ ساده بخوانید.
•    در فعالیت‌های ورزشی و اشعار کودکان نام فرزندتان را بگنجانید و یا نام او شعری قافیه‌دار بسازید.
•    هنگامی‌که کودکتان را تاب می‌دهید اسمش را تکرار کنید و اشعاری مثل این بخوانید: هالی برو بالا در آسمان آبی، پایین بیا، پایین بیا هالی، من تو رو خیلی دوست دارم.
•    زمانی که فرزندتان می‌تواند بنشیند یا بایستد، برای او اسباب‌بازی‌های مناسبی بخرید که خوشحالش کند. اسباب‌بازی‌هایی که به رشد زبان در او کمک می‌کند. او برای بازی با آن‌ها احتیاج به کمک شما دارد و از دیدن خودش در آینه زمانی که این بازی‌ها را با او انجام می‌دهید، لذت می‌برد.پیش‌دبستانی
•    اسم فرزندتان را روی یک پلاک، پرچم، دیوار، قالی یا تابلو با حروف درشت بنویسید و در اتاقش نصب کنید. آن را درجایی نصب کنید که بتواند قبل از خوابیدن و هنگام بیدار شدن آن را ببیند. یا روی وسایل شخصی‌اش، نامش را با برچسب بچسبانید. مثل: تختِ آرش، میزِ آرش و ...
•    اسم فرزندتان را جایگزین نام شخصیت‌های کتاب‌ها و داستان‌هایی که برای او می‌خوانید، بنمایید.
•    برای فرزندتان داستان‌هایی دربارۀ خودش بگویید و اسمش را در آن داستان‌ها به کار ببرید. این داستان‌ها می‌تواند دربارۀ ماجرای واقعی زندگی یا داستان‌هایی باشد که خودتان درست کرده‌اید.
•    نام فرزندتان را با برچسب‌هایی بر کتاب‌ها، اسباب‌بازی‌ها، ظروف غذا و لباس‌هایش بچسبانید. از اسم‌های چسبی، تمبر، حروف چاپی یا برچسب‌های رنگی نیز می‌توانید استفاده کنید.
•    یک نشان یا علامت برای اسم فرزندتان تهیه کنید و آن را در اتاقش نصب کنید.
•    اسم فرزندتان را در این مکان‌ها بنویسید.
روی محل پادری، زیرلیوانی، حاشیۀ قاب عکس، با انگشت سبابه روی خمیربازی، روی کیک، با ماژیک روی تابلوهای علائم، با حروف آهن‌ربایی روی یخچال، داخل کتاب‌های خودتان، با کف صابون یا خمیرریش روی دیوار حمام، روی بادکنک (برای بچه‌های زیر سه سال مناسب نیست).
•    اسم فرزندتان را روی همۀ نقاشی‌ها و کارهای هنری‌اش بنویسید. با نوشتن نامش در گوشۀ سمت راست نقاشی شروع کنید. این‌جایی است که کودک برای نوشتن ازآنجا شروع می‌کند و به‌تدریج عادت می‌کند که نامش را در ابتدای آن ببیند.
•    شکل یک قلب را که نام فرزندتان داخل آن باشد، بکشید. این کار به‌صورت معنی‌داری مفهوم عشق را می‌رساند. آن را در خانه‌تان درجایی مشخص و در معرض دید قرار دهید.
سن مدرسه
•    بخش پیش‌دبستانی را مرور کنید.
•    مطمئن شوید به کسی اجازه نمی‌دهید فرزندتان را اذیت کند یا او را بانام‌های آزاردهنده صدا کند. " چوب و سنگ ممکن است استخوان‌هایم را بشکنند، اما نام‌های نامناسب قلب مرا می‌شکند و آزارم می‌دهد." بچه‌ها بدون ملاحظه از کودکانی که با بقیه متفاوت هستند، عیب‌جویی می‌کنند و به‌طور دائمی احساسات آنان را جریحه‌دار می‌کنند. اگر چنین اتفاقی برای کودک شما افتاد، تمرکز حواس او را از منبع آزاردهنده به نقاط قوتش معطوف نمایید.
•    به‌وسیلۀ ارج نهادن به احساسات فرزندتان دربارۀ اسمش، احترام متقابل را در او شکل دهید. یا اگر فکر می‌کند که لقب خانوادگی‌اش بچه‌گانه بوده، آن را حذف کنید.
•    یک پرچم، بادکنک یا تاج درست کنید که نام فرزندتان روی آن نوشته‌شده باشد و از آن در روز تولدش، زمانی که اولین دندانش می‌افتد، در اولین روز مدرسه، روزی که کارنامۀ قبولی می‌گیرد یا هنگامی‌که به خانه می‌آید، استفاده کنید.
•    هنگامی‌که نشسته‌اید یا منتظر هستید، اسم فرزندتان را با انگشتتان روی پشتش بنویسید. حروف الفبا، ارقام و اسامی اعضای خانواده و خودتان را روی پشتش بنویسید و از او بخواهید حدس بزند که چه چیزی نوشته‌اید.
منبع: عزت‌نفس سالم
افزایش عزت نفس در کودکان - بخش دوم
 افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول

افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول فرزندتان را بدون قید و شرط دوست داشته باشید. احساس محبتتان را به او نشان دهید و اجازه دهید او نیز احساس محبتش را به شما نشان دهد. افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول


افزایش عزت نفس در کودکان - بخش سومافزایش عزت نفس در کودکان - بخش سوم

افزایش عزت نفس در کودکان - بخش سوم زمانی که بچه‌ها همانند افرادی که صاحب حق ‌و حقوق‌اند یا به‌عنوان افرادی ویژه و خاص احترام گذاشته شود، آن‌ها نیز شروع به احترام گذاشتن و اهمیت دادن به والدینشان و دیگران می‌کنند. افزایش عزت نفس در کودکان - بخش سوم


بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش پنجمبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش پنجم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش پنجم • پست سفارشی این بازی تجربۀ مثبتی از یک موقعیت شغلی برای بچه فراهم می‌کند و موجب می‌شود که او احساس کند مانند والدینش شغلی دارد. بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش پنجم


بازی هایی برای ایجاد عزت نفس در کودکان – ایجاد هویت گروهیبازی هایی برای ایجاد عزت نفس در کودکان – ایجاد هویت گروهی

بازی هایی برای ایجاد عزت نفس در کودکان – ایجاد هویت گروهی این بازی حسن نیت و رابطۀ دوستانه را در کودکان به طور گروهی رشد می دهد، زیرا کودک این ویژگی ها را در اعضای گروهی که خودش نیز جزو آن است جست و جو می کند. جو رقابتی این بازی انگیزه ای برای کودکان است تا حتی اگر دوست صمیمی همدیگر نیستند، باز با همدیگر همکاری کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران