کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پایداری در فعالیت  و توجه در کودک دو ساله
پایداری در فعالیت و توجه در کودک دو ساله بچه های دو ساله از نظر خصوصیت مزاجی تداوم و پایداری در فعالیت ها و فراخنای توجه با هم متفاوتند. این کیفیت نشان دهنده ی طول زمانی است که کودک میتواند به انجام یک فعالیت بپردازد بدون اینکه نیاز داشته باشد یا بخواهد به آن پایان دهد. پایداری در فعالیت و توجه در کودک دو ساله

پایداری در فعالیت  و توجه در کودک دو ساله
بچه های دو ساله از نظر خصوصیت مزاجی تداوم و پایداری در فعالیت ها و فراخنای توجه با هم متفاوتند. این کیفیت نشان دهنده ی طول زمانی است که کودک میتواند به انجام یک فعالیت بپردازد بدون اینکه نیاز داشته باشد یا بخواهد به آن پایان دهد.
برای بیشتر بچه های دو ساله فراخنای توجه به فعالیتی بستگی دارد که به آن مشغولند. بعضی از والدین مشاهده میکنند که فرزند دو ساله شان میتواند در مقایسه با کودکان هم سن و سال خود برای مدت طولانی تری به انجام یک فعالیت مشغول باشد.
بعضی از والدین دیگر نیز متوجه میشوند که فرزندانشان بیشتر از بچه های دیگر به حرکت از یک فعالیت به فعالیت دیگر علاقه نشان می دهند.
کودک دو ساله ای که فراخنای توجه کوتاهی دارد اغلب کنجکاو است و به چیزهای گوناگون علاقه نشان میدهد. او را به راحتی میتوان متقاعد کرد که از یک فعالیت دست بکشد و فعالیتی دیگر را آغاز کند.
کودک شما میتواند در انتخاب بازی انعطاف پذیر باشد. او را به راحتی میتوان با ارائه یک فعالیت قابل قبول و جایگزین ، از بدرفتاری بازداشت. والدین او از این خصوصیات لذت می برند و از آنها استقبال میکنند.
کودکی که فراخنای توجه کوتاهی دارد اغلب به راحتی میتواند از انجام فعالیتی چشم پوشی کرده و به فعالیتی دیگر روی آورد ، چون برای تجربه کردن چیزهای جدید و متفاوت اشتیاق دارد.
کودک دو ساله ای که فراخنای توجه بالایی دارد و در کارهای خود تداوم و پایداری نشان می دهد برای مدتی نسبتا طولانی بر یک اسباب بازی یا فعالیت متمرکز میشود.
احتمالا تا وقتی که با خوشحالی سرگرم بازی است از توانایی او برای متمرکز کردن توجه خود لذت می برید اما اگر بر فعالیتی پافشاری کند که برایتان قابل قبول نیست ممکن است دیگر اصرار و ابرام او از نظرتان چندان خوش آیند نباشد!
بچه های مصر دوست ندارند که تسلیم شوند و هنگام خوابیدن یا جمع کردن اسباب بازی هایشان شدیدا مقاومت می کنند احتمالا در چنین مواقعی ارزش این خصوصیت مزاجی از نظر شما کم میشود.پاسخ به پرسش های زیر به شما کمک میکند تا دریابید فرزند دو ساله تان نسبت به دو ساله های دیگر تداوم و پایداری بیشتر و فراخنای توجه طولانی تری دارد یا خیر:
•    وقتی فرزندم مشغول بازی با من است آیا میتواند بیش از پنج دقیقه به بازی ادامه دهد؟
•    وقتی فرزندم با یکی از اسباب بازی های مورد علاقه خود بازی میکند آیا میتواند به مدت ده دقیقه به بازی با آن ادامه دهد؟
•    اگر اسباب بازی جدیدی را به فرزندم بدهند آیا میتواند قبل از اینکه علاقه اش را از دست بدهد با آن به مدت 30 دقیقه بازی کند؟
•    وقتی فرزندم مشغول فعالیتی خوشایند است و کار او را قطع میکنند آیا به همان فعالیت باز میگردد؟
•    آیا فرزندم اغلب اوقات نمی پذیرد که به فعالیت خود پایان دهد حتی وقتی که از او میخواهم کاری را انجام بدهد که از آن بسیار لذت می برد؟
•    وقتی فرزندم به درست کردن یک پازل یا انجام یک کار جدید مشغول است حتی اگر برایش مشکل باشد آیا در انجام آن تداوم به خرج می دهد؟
اگر به بیشتر پرسشهای فوق پاسخ (( بلی )) یا (( بیشتر اوقات)) داده باشید فرزندتان بیشتر از دو ساله های عادی در مسائل خود تداوم و پایداری به خرج می دهد.
اگر در جواب به بیشتر پرسشها (( خیر)) گفته باشید احتمالا فرزندتان از حد متوسط تداوم کمتری به خرج می دهد. اما از آنجایی که فراخنای توجه بچه های دو ساله نسبتا کوتاه است از حالا نمیتوانید با قاطعیت درباره ی سالهای آینده ی فرزندتان نظر دهید.
با بزرگ شدن کودک میتوان انتظار داشت که بتواند برای مدت طولانی تری در فعالیت های خود تداوم و پایداری به خرج دهد.
اگر از هم اکنون می بینید که فرزندتان در امور خود پایداری می کند بهتر میتوانید درک کنید چرا هنگامی که از او میخواهید با شما همکاری کند یا از یک وضعیت به وضعیت دیگر گذر کند مقاومت میکند. تداوم نیز مانند بسیاری از خصوصیات مزاجی ، محاسن و معایب خود را دارد.
وقتی به کاری مشغول هستید و فرزندتان در بازی خود پایداری میکند راضی هستید و وقتی از او میخواهید دست از بازی بکشد اما او مقاومت میکند ناراضی میشوید.
به خاطر داشته باشید کودک دو ساله ای که در امور خود تداوم به خرج می دهد میتواند در سالهای آینده از همین خصوصیت استفاده کند و در انجام کارهایی که از نظر دیگران بیش از حد سخت است پایداری کند.
این خصوصیت که در حال حاضر زندگی شما را به عنوان والد ، گهگاهی با مشکل رو به رو میکند در آینده که فرزندتان بزرگ شد برای او یک حسن به حساب می آید.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک دو ساله
پایداری در فعالیت  و توجه در کودک دو ساله
کیفیت خلق کودک دو سالهکیفیت خلق کودک دو ساله

کیفیت خلق کودک دو ساله بعضی از بچه های دو ساله تقریبا همیشه لبخند بر لب دارند. آنها معمولا شاد ، دلنشین و خوش خلق هستند. بعضی دیگر جدی تر به نظر می رسند و تنها زمانی لبخند می زننند که خیلی خوشحال باشند یا چیزی از نظرشان به نظر می رسند. کیفیت خلق کودک دو ساله


طرز تفکر کودک دو سالهطرز تفکر کودک دو ساله

طرز تفکر کودک دو ساله کودک آنلاین: کودک دو سالۀ شما عاشق این است که دربارۀ دنیای خود بیاموزد. او دیگر درک می‌کند که انسانی جدا از شما و دیگر اطرافیان خود است، اما این باور هنوز در او پابرجاست که ستارۀ فیلم زندگی است. همان‌طوری که از او انتظار می‌رود، دنی طرز تفکر کودک دو ساله


حساس بودن کودک دوسالهحساس بودن کودک دوساله

حساس بودن کودک دوساله کودکانی که درباره ی جزئیات ظریف مسائل غر می زنند و حساسیت به خرج می دهند اغلب دارای (( مزاجی حساسند)). کودکی که آستانه ی حسی او پایین است تفاوت های ظریف بین چیزهای مختلف را با دیدن ، شنیدن ، لمس کردن ، بوئیدن و چشیدن آنها تشخیص می دهد. حساس بودن کودک دوساله


کودک دو سالهکودک دو ساله

کودک دو ساله کودک آنلاین: رفتار کودکان دو ساله از تشکل بسیار بیشتری برخوردار است و گاه تحت تاثیر این پیشرفت او گمان می کنیم که باید رشد ادامه وار او را انتظار داشته باشیم. بعد در 2.5 سالگیِ او، از این همه مشکلاتی که برایمان به وجود می آورد تعجب می کنیم. کودک دو ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران