کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
مسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت اول
مسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت اول اما بچه ها صرف نظر از موضوع این که از پدر و مادر جدا می شوند و یا بقیه ی جنبه های روانی آن ها چند مسئله و مشکل بسیار جدی در مهد کودک ها دارند: مسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت اول

مسائل و مشکلات کودکان در مهدکودک – قسمت اول
اما بچه‌ها صرف‌نظر از موضوع این که از پدر و مادر جدا می‌شوند و یا بقیه‌ی جنبه‌های روانی آن‌ها چند مسئله و مشکل بسیار جدی در مهدکودک‌ها دارند:
اول اگر بچه‌ها آموزش لازم برای به دست‌شویی نداشته باشند ، یا ( Toilet Training ) نشده باشند! و یا نتوانند خودشان را کنترل کنند ، مسئله و مشکل بسیار بزرگی دارند.  به ویژه این که بسیاری از محیط‌های آموزشی اعلام می‌کنند که هرگز فرزندی را با داشتن این مشکلات نمی‌پذیرند و هم می‌شود آن‌ها را فهمید و یک چنین تصمیمی در بسیاری از موارد نیز می‌تواند درست باشد.
بنابراین زمانی که فرزندمان به 2.5 و 3 سالگی رسیده است باید مطمئن باشیم که می‌تواند از عهده‌ی حل مشکل خود در این زمینه بربیاید . ضمناً دست‌شویی محیط آموزشی برای او پذیرفته شده است.
زیرا با وجودی که برخی از بچه‌ها ممکن است در خانه و یا کنار عزیزانشان در این زمینه راحت باشند اما در میان غریبه‌ها و یا در دست‌شویی مدرسه ، راحت و راضی نیستند. شاید بد نباشد که دراین‌باره مطمئن شویم بچه‌ها آنچه که باید انجام شود و یا به آمادگی لازم برسند را پیداکرده‌اند.
دوم ، موضوع خوردن غذا است. باید مطمئن شویم که اولاً بچه‌های ما ، هم یک پیش غذایی حدود ساعت 10 و 11 و هم ناهاری خواهند داشت ، چون گرسنگی آن‌ها می‌تواند خودش مسئله آفرین باشد.
اشکال این است که برخی از محیط‌های آموزشی غذا را خودشان تهیه نمی‌کنند ، و از پدر و مادر می‌خواهند که چنین کنند و برخی از بچه‌ها غذای خانه را به دلیل نوعی که هست و ارائه می‌شود ممکن است دوست نداشته باشند و یا ممکن است که مورد تمسخر بچه‌های دیگر قرار بگیرند.
در این‌گونه موارد باید مطمئن بود که از یک طرف فرزند ما انتخابی را که ما کرده‌ایم را دوست دارد یا محیط آموزشی ، چنین غذایی را فراهم می‌کند و از طرف دیگر به تنهایی می‌تواند این غذا را بخورد.
راهکار و مهارت عملی : (( این کاری است که برخی از اوقات باید آن را تمرین کنیم ، یا وقتی که به رستوران می‌رویم ، در میز پهلویی بنشینیم و از او بخواهیم که طوری عمل کند که انگار ما نیستیم و  این را به عنوان یک بازی در بیاوریم که به خوردن تنهایی غذا و یا با دیگران غذا خوردن ، خوشحال و دل شاد باشد)).
مطلب دیگری که در این ایام معمولاً اهمیت ویژه‌ای دارد. مسئله خوابیدن است. اگر ما فرزندمان را برای بعد از ناهار در مهدکودک بگذاریم در بسیاری از این مراکز برای بچه‌های تا 3.5 ساله زمانی را برای خوابیدن انتخاب می‌کنند.بسیاری از بچه‌ها فقط در اتاق و یا در رختخواب خودشان و وقتی که پدر و مادر حاضر هستند ، می‌خوابند و در نتیجه در مهدکودک خود مشکلاتی پیدا می‌کنند. برخی از بچه‌ها در جای دیگر اصولاً نمی‌خوابند.
بنابراین باید مطمئن باشیم که یا فرزندمان را بعد از خوردن ناهار از آنجا خارج کنیم و یا حداقل آنجا باشیم و مطمئن شویم که از وقت خوابشان به درستی استفاده می‌کنند. برخی از بچه‌ها ممکن است که خواب بعدازظهر نداشته باشند و یا دوست نداشته باشند.
بنابراین چون از محیط آموزشی نمی‌شود خواست که در این زمینه تغییراتی را به خاطر فرزند ما به وجود بیاورند باید به گونه‌ای متوجه این سازگاری و توافق بود و خاطر آسوده داشت که فرزند ما طوری عمل می‌کند که بقیه بچه‌ها هم در یک چنین محیطی عمل خواهند کرد.
مطلب شماره بعدی این است که بچه‌های دیگر در این محیط‌ها اهمیت ویژه‌ای دارند. اگر فاصله سنی بچه‌ها در این محیط‌ها از دو سال بگذرد حتماً مسئله آفرین است. زیرا از یک طرف اداره‌ی آن محیط را با مشکلاتی همراه می‌کند و از جانب دیگر فرزند ما با بچه‌های کوچک تر از دو سال ، یا دو سال بزرگ‌تر ، معمولاً مسئله و مشکل پیدا خواهد کرد.
بنابراین امید این است که حداقل بچه‌ها تفکیک شوند که بچه‌های گروه‌های سنی یا هم سن ، کنار هم قرار بگیرند. مسئله جنسیت به هیچ‌وجه اهمیتی ندارد. ولی حتماً و بهتر این است که پسر و دختر در این‌گونه محیط‌ها با هم باشند.
علاوه بر مسئله پسر و دختر و سن و سال ، برخی اوقات در محیط‌هایی بچه‌هایی بیمار یا گرفتار یا بچه‌هایی که مسائل و مشکلاتی دارند هم در آنجا پیدا می‌شوند. اگر چنین چیزی اتفاق افتاد باید تصمیم لازم را برای بردن و نبردن و یا اقدامی که فرزند ما را بتواند از یک چنین حالاتی و یا اتفاقاتی دور نگه دارد انجام دهیم.
به بیان دیگر نمی‌توان نادیده گرفت ، اگر بچه‌ای هست که رفتار نامناسبی دارد و فرزند ما را اذیت می‌کند و این را به عنوان موضوع عادی تلقی کنیم بلکه حتماً باید برای حل آن اقدامات لازم را انجام بدهیم.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
مسائل و مشکلات کودکان در مهدکودک – قسمت اول
مسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت دوممسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت دوم

مسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت دوم مطلب بعدی (( اسباب بازی )) است که نقش بسیار مهمی دارد. زیرا بچه ها با وجودی که با هم بازی می کنند به اسباب بازی اهمیت ویژه ای می دهند. به خاطر همین موضوع است که توصیه شده در این محیط ها بهتر است به تعداد بچه ها از یک نوع اسباب بازی وجود داشته باشد مگر اینکه آن ها را به گروه های مجزا تقسیم کنند. مسائل و مشکلات کودکان در مهد کودک – قسمت دوم


آماده کردن کودک برای رفتن به مهد کودکآماده کردن کودک برای رفتن به مهد کودک

آماده کردن کودک برای رفتن به مهد کودک کودک آنلاین: وقتی کودک به مهد کودک می رود، او و خانواده اش مجبورند از هم جدا شوند. معمولاً کودکان چهار یا پنج ساله راحت تربه مهد می روند ولی کودکان کوچکتر با مهد رفتن مشکل دارند.


کودکان و مهد کودککودکان و مهد کودک

کودکان و مهد کودک در چند سال اخیر استفاده از مهد کودک آنقدر در میان والدین رایج شده است که آنها گمان می کنند این بهترین کاری است که میتوانند برای کودکانشان انجام دهند. با این حال مهد کودک برای مادرانی که شاغل هستند یک ضرورت تلقی میشود. این تغییر در نگرش والدین در نتیجه ی دو عامل اجباری به وجود آمده است. کودکان و مهد کودک


ویژگی‌های لازم برای مهد کودک مناسبویژگی‌های لازم برای مهد کودک مناسب

ویژگی‌های لازم برای مهد کودک مناسب کودک آنلاین: هنگام بازدید از یک مرکز به موارد بسیاری باید توجه کنید. محیط: توجه کنید که آیا فضایی اطراف امن است. آیا کودکان می‌توانند آزادانه به اطراف بروند؟ آیا تعادل مناسبی بین فضای داخل و خارج وجود دارد؟ ویژگی‌های لازم برای مهد کودک مناسب

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران