کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
آسیب‌پذیری کودکان
آسیب‌پذیری کودکان کودک آنلاین: آسیب‌پذیری اصطلاحی است که کارشناسان برای انعطاف‌پذیری کودک به کار می‌برند. بهتر است آن را با توجه به محیطی تعریف کنیم که حمایت کافی برای رشد مطلوب را از کودک به عمل می‌آورد. آسیب‌پذیری کودکان

آسیب‌پذیری کودکان
کودک آنلاین: آسیب‌پذیری اصطلاحی است که کارشناسان برای انعطاف‌پذیری کودک به کار می‌برند. بهتر است آن را با توجه به محیطی تعریف کنیم که حمایت کافی برای رشد مطلوب را از کودک به عمل می‌آورد.
کودکِ انعطاف‌پذیر کودکی است که محدودۀ وسیعی از محیط‌های مختلف حمایت گر رشد مطلوب او خواهند بود. به عبارت خیلی ساده، کودکِ انعطاف‌پذیر کودکی است که ناملایمات مختصر موجب وقفۀ رشد مطلوب او نخواهند شد.
از طرف دیگر کودک آسیب‌پذیر کودکی است که محیط‌های بالقوه حمایت گر برای او، دارای محدوده‌ای باریک است. تنها محرک‌ترین، پاسخ‌دهنده‌ترین و منطبق‌ترین محیط‌ها، حمایت گر چنین کودکی خواهد بود.
به عبارت خیلی ساده، تقریباً همه‌چیز بایستی برای او خوب پیش برود. وقتی محیط کودک خارج از محدودۀ مناسب قرار گیرد، احتمال ضعیف بودن نتیجه بسیار افزایش می‌یابد.
برخی از اطفال از همان بدو تولد آسیب‌پذیری‌های خاصی را دارا می‌باشند. به‌عنوان‌مثال، اطفال دارای وزن کم در زمان تولد، اطفال دچار سوءتغذیه در زمان قبل از تولد، یا اطفالی که ازنظر مزاجی تحریک‌پذیر هستند، فقط در محیط‌های بسیار حمایت گر شکوفا می‌شوند. به نظر می‌رسد پسرها آسیب‌پذیرتر از دخترها باشند، زیرا از فشار روانی بیشتر رنج می‌برند.
به همین ترتیب ممکن است کودکانی از همان بدو تولد انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند. مطالعۀ جالبی که در هاوایی انجام شد، نشان داد کودکانی که در محیط فقر پرورش‌یافته ولی سرانجام خوبی پیداکرده‌اند، احتمالاً اطفالی با خلق‌وخوی خوب یا ملایم و احتمالاً فرزند اول بوده‌اند.
بنابراین شاید خلق‌وخوی مطبوع یکی از خصوصیات ذاتی باشد که انعطاف‌پذیری کودک شما را افزایش می‌دهد. از بین سایر عوامل محافظت‌کننده می‌توان دل‌بستگی مطمئن، تحمل بالا در مقابل ناکامی‌ها و توانایی ترمیم سریع بعد از اختلالات را نام برد. بااین‌حال یک نگرش فهیمانه از سو والدینی بامحبت در تمام شرایط به کودک کمک می‌کند.
چگونه می‌توانید به کودک خود کمک کنید.
درک آسیب‌پذیری کودکتان باید سبب شود در مورد رشد او به نحوی مصمم فکر کنید، زیرا حتی یک کودک آسیب‌پذیر هم درصورتی‌که محیط رشد او بهبود یابد به‌خوبی رشد خواهد کرد و همیشه جا برای بهبود وجود دارد. بهبود بخشیدن همواره در حوزۀ توانایی شما قرار دارد.
مطلب دیگری که به همین اندازه حائز اهمیت می‌باشد، این است که کیفیت‌های محیطی که برای رشد مطلوب کودک شما حیاتی هستند با رشد کودک تغییر می‌کنند. به نظر می‌رسد در مدت‌زمان بین شش تا هجده‌ماهگی، پاسخ‌دهی و تعامل صمیمانه با والدین به‌طور اخص اهمیت اساسی دارد. بین یک تا چهارسالگی، غنا بخشیدن به تحریکات ذهنی و عقلی با استفاده از اسباب‌بازی‌ها، بازی‌ها، داستان‌ها، آوازها و توجه پدر و مادر نقش اساسی دارد. در سنین بالاتر، فرصت تمرین مهارت‌های اجتماعی با همسالان، شرکت کردن در بازی‌ها، استفادۀ مشترک از اسباب‌بازی‌ها و دوست پیدا کردن اهمیت پیدا می‌کند.
آنچه بیش از هر چیز باید موردتوجه والدین قرار بگیرد این است که کودک غیر آسیب‌پذیر، کودک انعطاف‌پذیر و کودکی که به نظر می‌رسد بعدها قادر خواهد بود بدون اینکه دچار مشکلات رفتاری جدی شود، به بهترین شکل ممکن با فشارهای روانی زندگی مقابله کند، امتیاز بسیار بزرگی در زندگی دارد و آن اینکه چنین کودکی تقریباً همیشه حداقل یک رابطۀ محکم و مطمئن با یکی از والدین یا فرد دیگری که از او مراقبت می‌کند، دارد.
این قبیل کودکان در ایجاد ارتباط با همسالان خود موفق‌ترند، رویکرد بهتری به حل مشکلات دارند (حتی در سن طفولیت) و بهتر از عهدۀ فشارهای روانی زندگی مثل طلاق والدین یا مرگ یکی از اعضای خانواده برمی‌آیند.
به نظر می‌رسد این دل‌بستگی مطمئن زودرس، کودک را در مقابل مسائل و مشکلات زندگی عادی محافظت می‌کند. از این نظر، دل‌بستگی مطمئن یکی از بهترین ابزارهایی است که می‌توان برای کنار آمدن بازندگی در اختیار کودکان گذاشت.
یکی از نکات اساسی که والدین باید به یاد داشته باشند این است که اگر بخواهیم کودک بتواند بدون نشان دادن مشکلات رفتاری جدی، فشارهای روانی زودگذر را تحمل کند، باید نوعی دل‌بستگی نزدیک داشته باشد، ولی لزومی ندارد این اولین دل‌بستگی او در طفولیت باشد.
این دل‌بستگی ممکن است بعد از یک‌سالگی با فرد دیگری غیر از پدر یا مادر شکل بگیرد. این یکی از دلایلی است که چرا پرستاران بچه، ناپدری یا نامادری، پدر و مادربزرگ، خاله‌ها و ... می‌توانند نقش بسیار مهمی در تربیت کودکان مطمئن و شاد داشته باشند.
منبع: همه کودکان تیزهوش‌اند اگر ...
آسیب‌پذیری کودکان
اهمیت انعطاف پذیری کودکاهمیت انعطاف پذیری کودک

اهمیت انعطاف پذیری کودک کودک آنلاین: در بحث پیرامون ویژگی های کودکی که از امنیت روانی برخوردار است، توجه به مفهوم انعطاف پذیری یا بهبود پذیری اهمیت دارد. زیرا امنیت و بهبود پذیری مشترکات زیادی با یکدیگر دارند. اهمیت انعطاف پذیری کودک


دلبستگی مطمئن در کودکاندلبستگی مطمئن در کودکان

دلبستگی مطمئن در کودکان تحقیقات بسیار زیادی نشان می دهد کودکی که امنیت دارد تقریبا از هر نظر بهتر از کودکی رشد می کند که احساس امنیت ندارد. محققین این کودکان را (( دارای دلبستگی مطمئن )) نامیده اند. دلبستگی مطمئن در کودکان


روشهایی برای رشد کودک – بخش اولروشهایی برای رشد کودک – بخش اول

روشهایی برای رشد کودک کودک آنلاین: استفاده از روشهای رشدی به ویژه اگر به موفقیت ختم گردد، اقدامی جالب است.اما شرط استفادۀ مؤثر از این روش، اطلاعِ به اندازه از ارگانیسم در حال رشد و چگونگی آن در سنین مختلف است. روشهایی برایِ رشد کودک


اهمیت همگام بودن والدین با رشد کودکاهمیت همگام بودن والدین با رشد کودک

اهمیت همگام بودن والدین با رشد کودک کودک آنلاین: پا به پای اینکه کودک رشد می کند و به سن بلوغ می رسد، توانایی ها و علاقه ها و نیازهایش تغییر می کند؛ روش تربیتی نیز بر مبنای همین امر باید تغییر یابد. اگرچه اصول اساسی تربیت صحیح در سراسر دوران کودکی و نوجوانی ثابت می ماند، اما ...

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران