کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش دهم
افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش دهم فرزندتان را در دوست‌یابی، توسعۀ روابط دوستانه و نیز حفظ دوستی‌هایش یاری کنید. افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش دهم

افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش دهم
فرزندتان را در دوست‌یابی، توسعۀ روابط دوستانه و نیز حفظ دوستی‌هایش یاری کنید.
چرا
کودک آنلاین: سعی کنید هر آنچه را ممکن است، برای فرزندتان درزمینۀ دوستانش انجام دهید. بزرگسالان هرگز نمی‌توانند نقش دوستان را بازی کنند. دوستان ادامه‌دهندۀ راه خانواده هستند، بر پیشرفت زبان تأثیرگذارند، بر مهارت‌های احساسی، اجتماعی و رشد عقلانی اثر می‌گذارند و نیز موجب شکل‌گیری حس تعلق در بچه‌ها می‌شوند.
قبل از اینکه بچه‌ها بتوانند به سمت دیگران بروند، احتیاج دارند که خودشان را بشناسند و بدانند چه کسی هستند. دوست، بهترین آیینۀ واقعی برای نشان دادن خود واقعی آنان است. مهارت‌های اجتماعی برای یادگیری نیاز به زمان‌دارند اما توانایی برقراری ارتباط با دیگران، امری مهم برای موفقیت در زندگی است و بازی با دوستان تمرین بسیار خوبی است.
نحوۀ رفتار در اجتماع توسط همسالان تقویت می‌شود. درواقع بچه‌ها مهارت‌های اجتماعی را از دوستانشان می‌آموزند؛ مهارت‌هایی را که نمی‌توانند از پدر و مادر یا برادر و خواهرانشان یاد بگیرند. بچه‌ها می‌خواهند همواره موردقبول واقع شوند و بهترین راه برای نگه‌داشتن دوستان، داشتن توانایی اجتماعی است.
استعداد برقراری روابط اجتماعی، عاملی است که میزان موفقیت در تحصیل و شادکامی در ارتباطات آینده مانند ازدواج را، به‌طور معتبری پیشگویی می‌کند. بچه‌هایی که عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس پایینی دارند، اغلب در بازی‌ها از طرف همسالانشان طرد و نادیده گرفته می‌شوند، دیگران را آزار می‌دهند و دوستان کمی دارند زیرا احساس می‌کنند که لیاقت و شایستگی دوستی را ندارند.
اگرچه رفتارهای اجتماعی پیوسته تغییر می‌کنند، بچه‌ها رقابت و صلح و دوستی و همکاری را از دوستانشان یاد می‌گیرند و بهترین دوستان صداقت و صمیمیت را به آنان یاد می‌دهند. اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس در اینکه بچه‌ها چه کسانی را برای دوستی انتخاب می‌کنند، مؤثر است. بچه‌ها نیازمندند قابلیت و شایستگی داشتن دوست و همچنین دوست کسی بودن را داشته باشند. در این امر به آنان کمک کنید.
چطور
کودک
خانواده جایی است که کودک برای اولین بار ارتباطات بین فردی را می‌آموزد. انتقال این یادگیری را به‌آرامی از خانواده به دوستان، مدنظر قرار دهید.
- به فرزندتان پاسخ‌های محبت‌آمیز بدهید و به او توجه کنید تا درک کند که او مهم است و ارزش برقراری ارتباط را دارد. این عمل موجب آسان‌تر شدن برقراری ارتباط با همسالان و دوست‌یابی‌اش می‌شود.
- برای کودک خود دوستان کوچکی پیدا کنید. کودکان نیاز به دوست دارند و کودک شما نیاز دارد تا در پیدا کردن دوست و دوستی کردن به او کمک کنید. حتی اگر کودکان نتوانند با یکدیگر صحبت کنند، از دیدن کودکان دیگر لذت می‌برند.
- در مداخله در بازی بچه‌ها بااحتیاط و آهسته عمل کنید. زمانی که بزرگ‌ترها بچه‌هایی را که در حال جستجو و کشف یکدیگرند، جدا می‌سازند، کودکان احساس می‌کنند که لمس کردن خوب نیست و نیز ارتباطات اجتماعی فاقد امنیت هستند.کودک نوپا
- کودک نوپا توانایی تعامل اجتماعی واقعی را دارند اما هنوز در دنیای کوچک خودشان غرق هستند. آنان به‌آرامی وارد دنیای دیگران می‌شوند و مهارت‌های اصلی را می‌آموزند. آنان ممکن است هنوز با کودکان اطرافشان مانند اشیاء رفتار کنند اما با کمک ما می‌توانند ارتباطاتِ اولیۀ اجتماعی را تمرین کنند و شروع به شکل‌دهی ارتباطاتِ گروهی و اجتماعی نمایند. آنان نیاز دارند بدانند که پدر و مادرشان نزدیک آنان هستند و ممکن است در حین بازی کنترلشان کنند.
- بازی‌های گروهی دو تا چهارنفره ترتیب دهید و فرزندان را در آن شرکت دهید و یا کسی را برای بازی با فرزندتان انتخاب کنید. اگر فرزندتان اسباب‌بازی‌هایش را از دیگران می‌گیرد، به شما می‌چسبد و گریه می‌کند یا خیلی پرخاشگر می‌شود، نگران نشوید.
یادگیری رفتارهای اجتماعی مناسب، نیاز به زمان دارد. رفتارهای صلح‌آمیز را تقویت کنید، انتظار تعارضات را داشته باشید و از تماشای آغاز دوستی‌ها لذت ببرید.
- اگر فرزندتان از رفتن به مهدکودک یا محل‌های بازی عمومی خودداری می‌کند، به‌طور هفتگی بازی‌های گروهی تدارک ببینید. بچه‌ها اغلب با بچه‌هایی که می‌شناسند و زیاد می‌بینند، راحت‌تر هستند. به‌طور منظم فرزندتان را به محل‌های بازی‌های گروهی ببرید تا همان بچه‌ها را دوباره آنجا ببیند.
کودکان نوپا مجبورند تا با همسالانشان متفاوت از روشی که با بزرگسالان ارتباط برقرار می‌کنند، ارتباط برقرار کنند. کودکان می‌آموزند چطور اولین قدم را بردارند و وارد گفت‌وگو شوند و چطور ارتباطات خود را با کودکان دیگر حفظ کنند. کودکان افراد دیگر را تماشا می‌کنند تا ببینند آنان چطور این کار را انجام می‌دهند. تقلید مؤثرترین روش برای یادگیری آنان است.
- به فرزندتان اجازه دهید تا ارتباط جسمی نزدیکی با همسالانش داشته باشد تا حرکات، تجارب و رفتارشان را مشاهده کند. به خاطر داشته باشید که تقلید از یکدیگر، مخالفت و دعوا با یکدیگر و سپس آشتی کردن، الگویی طبیعی برای بازی کودکان نوپا است.
پیش‌دبستانی و سن مدرسه
در چنین سال‌هایی دوستانِ بچه‌ها دیدِ آن‌ها را نسبت به دنیا وسیع‌تر می‌کنند، ضمن اینکه در حال یادگیری قوانین مهم اجتماعی هستند، به آنان کمک می‌کنند تا تمایلات دیگران، احتیاجات، احساسات، خواسته‌ها و حقوقش را بهتر درک کنند. مهارت‌های زبان، عادات غذا خوردن و سلیقۀ غذایی، یادگرفتن شنا از مزایای مثبت مراوده با همسالان است.
- مهارت‌هایی را که برای برقراری دوستی لازم است، به او آموزش دهید و تقویت کنید. برای مثال بگویید: سلام، اسم من ..... است.
- با فرزندتان در مورد عادات آزاردهنده که مردم از آن خوششان نمی‌آید، بحث و گفتگو کنید. عاداتی مانند با صدای بلند حرف زدن، رفتار سر کشانه، رفتار موذیانه، بی‌ادبی و صادق نبودن.
- فرزندتان را برای رویدادهای اجتماعی از قبل آماده کنید. به او بگویید چه انتظاری از او می‌رود، کجا قرار دارد، چه کسی آنجا خواهد بود. همچنین برای سازگاری او با موقعیت جدید کمی زودتر در آنجا حضور پیدا کنید.
- به فرزند پیش‌دبستانی‌تان کمک کنید تا علت ناراحتی دوستش را با پرسیدن اینکه: چه اتفاقی افتاده؟ درک کند.
- برای تشویق ارتباطات اجتماعی در دوستی به فرزندتان کمک کنید تا بعد از بازی به ارزیابی آن بپردازد. برای مثال از او چنین سؤالاتی بپرسید: اوقات خوبی را سپری کردی؟ نوبت را رعایت کردی؟ باهم خندیدید؟ کسی صدمه دید؟
- از فرزندتان حفاظت و مراقبت کنید. زمانی که به خانۀ کسی دیگر دعوت می‌شود، مطمئن شوید که در آنجا نظارت اشخاص دیگر به حد کافی وجود دارد. زمانی که فرزندتان دوستانش را به خانه دعوت می‌کند، مراقب و خوش‌برخورد باشید.
- وقتی فرزندتان از دوستش شکایت می‌کند یا توسط دوستش طردشده است، برایش شنوندۀ خوبی باشید. آنچه را اتفاق افتاده موردبحث قرار دهید، بگویید چرا اتفاق افتاده و پاسخ‌های احتمالی آینده را برای حل مشکل بیان کنید.
- اگر فرزندتان  علاقه‌اش را ازدست‌داده است یا از بازی کردن با یک دوست امتناع می‌کند، به او توضیح دهید که چطور بعضی از دوستان با یکدیگر بزرگ می‌شوند یا یکی زودتر رشد می‌کند و به او بگویید که بعضی از دوستی‌ها برای همیشه باقی می‌مانند. ممکن است گاهی به علت از دست دادن دوستش احساس ناراحتی و ناکامی کند ولی این احساس طبیعی است.
بچه‌هایی که در سنین کودکی رابطۀ دوستی دارند، سازگاری بهتری دارند و در مدرسه عملکرد بهتری از خودشان نشان می‌دهند.
منبع: عزت‌نفس سالم
افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش دهم
افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش نهمافزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش نهم

افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش نهم حس شوخ‌طبعی را در فرزندتان پرورش دهید و به او بیاموزید که منشأ شادی درون هر فرد است. افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش نهم


بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش دومبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش دوم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش دوم این بازی انرژی‌زا هم لحظه‌های شادی برای بچه‌ها فراهم کرده و هم به ورزیده شدن آن‌ها کمک می‌کند. وسایل لازم: وسیله‌ای لازم ندارد. بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش دوم


پدران و عزت نفس دخترانپدران و عزت نفس دختران

پدران و عزت نفس دختران کودک آنلاین: پدران نقش زیادی در شکل‌گیری عزت‌نفس دخترانشان دارند. وقتی دختری احساس می‌کند که موردعلاقه، احترام و توجه عمیق پدرش قرار دارد، بیشتر از زمانی که روز به روز انبار جهیزیه او را پرتر کنند، احساس امنیت و توجه می‌کند. پدران و عزت نفس دختران


افزایش عزت نفس در کودکان - بخش پنجمافزایش عزت نفس در کودکان - بخش پنجم

افزایش عزت نفس در کودکان - بخش پنجم به فرزندتان اجازه دهید تا از خودش اراده و قدرت داشته باشد. افزایش عزت نفس در کودکان - بخش پنجم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران