کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
کودک سه ساله
کودک سه ساله برای اغلب بچه ها در سه سالگی شرایط فروکش می کند. به نظر می رسید که کودک 2.5 ساله از مقاومت کردن لذت می برد. اما ظاهراً سه ساله ها سازش و آرامش را دوست دارند. اغلب کودکان سه ساله به همان شکل که در 2.5 سالگی نه می گفتند حالا جواب آری می دهند. کودک سه ساله

کودک سه ساله
برای اغلب بچه ها در سه سالگی شرایط فروکش می کند. به نظر می رسید که کودک 2.5 ساله از مقاومت کردن لذت می برد. اما ظاهراً سه ساله ها سازش و آرامش را دوست دارند. اغلب کودکان سه ساله به همان شکل که در 2.5 سالگی نه می گفتند حالا جواب آری می دهند.
سه ساله ها با افراد و اشیاء در اطراف خود در حالت تعادلیِ خوبی به سر می برند. شاید علتش این باشد که آنها با خود در شرایط تعادلی بهتری به سر می برند.
به نظر می رسد که کودک سه ساله دیگر محتاج حمایت آداب و رسوم نباشد و مجبور نباشد که همیشه همه کار را به یک شکل انجام دهد. حالا او در درون خود و هم در رابطه با دیگران از امنیت عاطفی بیشتری برخوردار است.
حالا نه تنها نیاز به آداب و رسوم از میان رفته، بلکه تقریباً هر جنبه ای از رفتار کودک 2.5 ساله که برای او و برای اطرافیانش تولید دشواری می کرد فروکش می کند، از بین می رود و یا دست کم تخفیف می گیرد.
کودک دیگر سخت گیر و بی انعطاف نیست. دیگر لازم نیست که همۀ کارها به سبک و طریق او انجام شود. حالا او نه تنها می تواند مطابق میل شما انجام دهد، بلکه از انجام آن لذت می برد.
افراد برای او مهم هستند. او از دوست شدن با دیگران لذت می برد و از اینکه چیزی از متعلقات خود را به آنها بدهد تا وجهۀ خود را حفظ کند لذت می برد و این چیزی است که قبلاً و در زمان های پیش برای او امکان پذیر نبود.
افزایش توانایی های حرکتی به کودک امکان می دهد که برنامه های روزانه و سایر فعالیتهای خود را با کمترین دشواری انجام دهد. همچنین به او امکان می دهد که با موفقیت به انجام بازیهایی که قبل از آن لذت نمی برد یا او را خشمگین می کرد بپردازد.
اما از همه اینها مهمتر افزایش توانایی او و علاقه مندی به حرف زدن به او کمک می کند که معاشر و هم سخت جالب و خوشایند باشد و در زمرۀ اعضای جالب افراد گروه درآید.
فهرست لغاتی که او از آن استفاده می کند و واژگانی که مورد استفاده قرار می دهد و توانایی او در استفاده از کلمات در اغلب موارد به قدر زیاد پیشرفت کرده است.
درک او از صحبت دیگران نیز به همین شکل بیشتر شده است. حالا نه تنها به وسیلۀ زبان می توان او را کنترل نمود بلکه می توان او را سرگرم کرد. خود او هم می تواند دیگران را هم سرگرم کند.
او عاشق کلمات جدید است. کلمات جدید گاه به گونه ای جادویی روی او اثر می گذارند. کلماتی که او به کار می برد افق جدید زندگی او را مشخص می سازد.
به نظر می رسید که کودک 2.5 ساله در برابر اصول مقاومت می کرد، برای او امن تر بود اما سه ساله به استقبال خطرات می رود.•    سه سال و نیمه
کودک در سه سالگی به موقعیتی می رسد که به نظر اغلب والدین و اغلب آموزگاران دورانی عالی از تعادل است. خواسته های بچه ها و توانایی آنها در انجام این خواسته ها به نظر می‌رسد که شرایطی عالی از تعادل باشد.
کودکان سه ساله اغلب از خود و اطرافیانشان به طور کامل راضی هستند و به نظر میرسد که این احساس دو جانبه باشد. در عین حال تا جایی که از قرائن پیداست و تا جایی که رفتارشان نشان می دهد در درون خود راضی و ایمن هستند.
اما در 3.5 سالگی تغییرات قابل ملاحظه ای به وجود می‌آید. به نظر می رسد که برای پشت سر گذاشتن حالت تعادلی مرحله سه سالگی به حالتی که در پنج سالگی به‌دست می آید رفتار کودک تغییر می‌کند، شل میشود و از مرحلۀ جدیدی می‌گذرد.
اغلب اینها در حول و حوش 3.5 سالگی ایجاد می‌شوند. دوره ای که پر از فقدان امنیت عاطفی، فقدان تعادل و ناهماهنگی است.
بدین‌صورت، هماهنگی ضعیف یا جدید میتواند در چند یا در بسیاری از زمینه های رفتاری ظاهر شود. میتواند خود را تنها موقتاً و به‌گونه ای ضعیف در برخی از بچه‌ها و یا به‌صورت قوی و ادامه‌دار در جمعی دیگر ظاهر کند.
ممکن است در بعضی و یا در تمامی زمینه‌های رفتاری ناهماهنگیهایی به چشم بخورد. مثلاً ناهماهنگی حرکتی میتواند در لکنت زبان، افتادن یا ترس از بلندی متجلی شود. کودکی که قبلاً هماهنگی حرکتی خوبی داشته ممکن است با یک دوران بی‌تعادلی و بی‌حرکتی شدید روبه رو گردد.
ممکن است مشکلاتی در زمینۀ چشمها و گوشهای آنها به‌وجود آید. پدر و مادر اغلب نگران حالت چشمان فرزندان خود میشوند. ممکن است بچه‌ها شکایت کنند که نمی‌توانند ببینند یا بشنوند.
ناراحتیهای تنشی اغلب در سه و نیم سالگی کودک تشدید می‌شود. ممکن است کودک مرتب پلک بزند، ناخن هایش را بجود، انگشت در بینی‌اش بکند، تیک‌هایی در صورت یا سایر نقاط بدنش به‌وجود آید.
و سرانجام در کنار مشکلات کلامی و حرکتی اغلب مشکلات عدیده‌ای در ارتباط با سایرین مطرح میشود. کودکان 3.5 ساله، فقدان امنیت عاطفی خود را با گریه کردن، ناله کردن و طرح سؤالات پی در پی، به خصوص از مادر مطرح می‌سازند: آیا مرا دوست داری؟
گاه لب به شکایت باز می‌کنند: تو مرا دوست نداری. از آن گذشته در ارتباط با بالغ‌ها بسیار متوقع هستند: نگاه نکن، حرف نزن، نخند و یا ممکن است بخواهند که همۀ توجه اشخاص را به خود جلب کنند و به همین دلیل وقتی می بینند کسی از اعضای خانوادۀ آنها به شخصی توجه می‌کند بسیار حسادت به‌خرج میدهند.
این بچه‌ها در ارتباط با دوستان خود نیز فقدان امنیت عاطفی شدید نشان میدهند و به‌شدت خواهان آن هستند که مورد توجه قرار گیرند. احساسات افراطی این بچه ها (گاه به شدت خجالتی، گاه به‌شدت در مقام خودنمایی) علتی است که در برخورد با موقعیتهای اجتماعی نتوان روی آنها حساب مطمئن باز کرد.
اگر شخص بالغ مسئول کودک پیشاپیش بداند که همۀ این نامطمئنی‌ها و ناهماهنگی‌ها در مورد کودکان 3.5 ساله کاملاً طبیعی است، از شدت نگرانی آنها به مقدار زیاد کاسته میشود.
از آن گذشته، 3.5 سالگی برای خود زیباییهایی هم دارد. یکی از جالبترین و سرگرم کننده ترین جنبه‌های این سن تصور اغلب زنده کودک است که از مصاحبت خیالی با اشخاص از آن لذت میبرد.
گرچه بعضی‌ها بر این گمانند که تنها بچه هایی که احساس تنهایی می‌کنند برای خود دوستان خیالی خلق می‌کنند. بررسیها بسیاری از صاحب‌نظران نشان داده است که کودکانی که قوۀ تخیل در آنها بسیار زیاد است اقدام به خلق و ایجاد این موجودات میکنند.
منبع: رفتار کودک
کودک سه ساله

پرورش کودک سه ساله کتابخوانپرورش کودک سه ساله کتابخوان

پرورش کودک سه ساله کتابخوان تمام والدین میل دارند فرزندانشان هر چه بیشتر به مطالعه علاقه مند باشند. والدین دریافته اند که مطالعه و خواندن ، کلید پیشرفت و موفقیت تحصیلی است. ارتباط و پیوند مثبت با مطالعه در کودکی شروع می شود. چنانچه کودک از کتابی که برایش خوانده می شود لذت ببرد مشتاق می گردد که خودش خواندن را یاد بگیرد. پرورش کودک سه ساله کتابخوان


خودباوری در کودک سه سالهخودباوری در کودک سه ساله

خودباوری در کودک سه ساله ((من را ببینید! من را نگاه کنید! میتوانم تا بالای نرده های سرسره بروم. میتوانم از میله ها آویزان شوم. با یک دست خودم را نگه داشته ام. حالا میخواهم بپرم.)) سارا بدون هیچ خطری روی گودال ماسه ها پرید. پدر و مادرش بلافاصله او را تشویق کردند و سارا با یک تعظیم بلند بالا از آنها تشکر کرد. خودباوری در کودک سه ساله


اندیشیدن کودک سه سالهاندیشیدن کودک سه ساله

اندیشیدن کودک سه ساله کودک آنلاین: مهیار در جستجوی وسیله‌ای بود تا با آن مهره‌هایش را به نخ بکشد که مادر یک گلوله کاموای بنفش به او داد. مهیار گفت، به خاطر نخ متشکرم. مادرش توضیح داد: این نخ نیست، به این می‌گویند کاموا و از پشم گوسفند تهیه می‌شود. مهیار مبهوت و متعجب به نظر می‌رسید: ولی من هیچ‌وقت گوسفند بنفش ندیده‌ام. اندیشیدن کودک سه ساله


پرورش زبان کودک سه سالهپرورش زبان کودک سه ساله

پرورش زبان کودک سه ساله کودک آنلاین: استفادۀ پیچیده‌تر از زبان، یکی از نمادهای سه سالگی کودک است. در طول چهارمین سالِ زندگی، زبان به گونۀ بسیار شگرف و برجسته و شاخصی به رشد خود ادامه می‌دهد. پرورش زبان کودک سه ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران