کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
دلایل بی قراری کودکان - بخش اول
دلایل بی قراری کودکان والدین در تلاش برای آرام کردن کودک‌شان، عصبی می‌شوند و از کوره درمی‌روند. وقتی هر روشی برای آرام کردن کودک بی‌فایده است، والدین احساس بی‌کفایتی می‌کنند.

دلایل بی قراری کودکان
والدین در تلاش برای آرام کردن کودک‌شان، عصبی می‌شوند و از کوره درمی‌روند. وقتی هر روشی برای آرام کردن کودک بی‌فایده است، والدین احساس بی‌کفایتی می‌کنند.
آنان ممکن‌است از این موضوع نگران باشند که چرا کودک‌شان اکثر اوقات ناراحت است. به‌علاوه وقتی کودک ناآرام و غیرقابل کنترل است، انجام کارهایی مانند تغییر یک فعالیت به‌فعالیت دیگر، حمام کردن، لباس پوشیدن با قشقرق همراه می‌شود و این فعالیتها به‌تجربه‌های پرتنش برای والدین و کودک تبدیل می‌شود.
معمولاً چنین کودکانی به‌تدریج عادت می‌کنند که برای آرام کردن خود به‌والدین وابسته باشند زیرا روش‌های لازم برای آرام نمودن خود را یاد نگرفته‌اند و از آنجایی که این کودکان اکثر مواقع بی قرار و ناآرام هستند، نمی‌توانند روابط لذت‌بخشی با دیگران داشته باشند.
دلایل بسیاری برای بی قراری یا دشواری در کنترل خلق کودک وجود دارد. اگر والدین دلایل بی قراری کودک‌شان را بفهمند و روشهایی را یاد بگیرند تا بتوانند به‌کودک‌شان یاد دهند که چگونه خودش را در شرایط ناکامی یا آشفتگی آرام کند، گام بزرگی در جهت کنترل بی قراری کودک برداشته‌اند.
چندین دلیل برای بی قراری کودکان وجود دارد. گاهی دلایل پزشکی مانند عفونت مزمن گوش، بازگشت غذا به مری، حساسیت‌های شدید یا عفونتهای مجاری ادراری وجود دارد که میتواند سبب ناراحتی و درد در کودکان شود.
یکی از مشکلات رایج که اغلب نادیده گرفته می‌شود، عدم تحمل نسبت به‌شیر است. کودکانی که دارای رژیم غذایی حاوی مقدار بالای گلوتین (فرآورده‌های دارای گندم) یا شکر هستند، ممکن‌است بدخلق شوند یا نوسانات خلقی داشته باشند.
بعضی از بچه‌ها از همان ابتدای تولد پر سروصدا و نق‌نقو هستند و به‌اصطلاح خلق و خوی دشوار دارند. کودکان دارای خلق و خوی دشوار معمولاً سخت‌گیرتر هستند، نسبت به‌تغییرات تحمل کمتری دارند و به‌راحتی آشفته می‌شوند.برای این کودکان دشوار است که برای مدت طولانی شاد و راضی بمانند. آنها در مقابل تغییر موقعیت و شرایط، انعطاف پذیری اندکی دارند. درنتیجه اغلب سعی می‌کنند موقعیت را کنترل کنند و اصرار دارند همه چیز دقیقاً مطابق خواست آنها انجام شود.
شاید یکی از متداول‌ترین دلایل بی قراری کودکان این است که آنها در پاسخ به‌تحریکات حسی به‌شدت برانگیخته می‌شوند. تجربیات ابتدایی مثل شستن صورت، لباس پوشیدن، سروصدای زمین بازی یا خانواده شلوغ میتواند به‌سیستم عصبی آنها فشار ارد کند و یک حالت درونی در کودک به‌وجود آورد که برایش بسیار آشفته کننده است.
یک کودک انعطاف‌ناپذیر، اکثر اوقات ناآرام و بی قرار است. کودکانی که در سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی مشکل دارند، اغلب زمانی که از آنها خواسته می‌شود کارها را به‌شیوۀ جدیدی انجام دهند، کنترل هیجانی خود را از دست می‌دهند.
علاوه بر تحریک پذیری شدید، کودکان بی‌قرار اکثراً در مواردی که باید خودشان را برای انجام یک تکلیف پیچیده سازمان‌دهی کنند، کنترل خود را از دست می‌دهند. این مشکل معمولاً با اختلال نقص توجه، مشکلات عملکرد اجرایی و مسائل مربوط به‌برنامه ریزی حرکتی ارتباط دارد.
در نهایت باید بررسی کنیم که آیا مشکل کودک در حفظ حالت شادی و رضایت ناشی از یک اختلال زیربنایی در زمینۀ تنظیم خلق است یا مشکل دیگری وجود دارد.
بسیاری از والدین نگران این هستند که وقتی کودک‌شان بزرگتر شد، این مشکل چه عواقبی برای او خواهد داشت. تشخیص اختلال خلقی در کودکان کم‌سن، بسیار دشوار است اما ناآرامی و بی‌قراری از جمله نشانه‌هایی است که در اختلالاتی چون اضطراب، افسردگی، نقص توجه/ بیش فعالی و نافرمانی مقابله‌ای به‌چشم میخورد.
همین‌طور که کودک شما بزرگتر می‌شود ممکن‌است متوجه نکاتی شوید که به‌شما اخطار میدهد یک مشکل خلقی زیربنایی وجود دارد که فراتر از خلق‌وخوی بی‌قرار است.
والدین باید این اصل مهم را به‌خاطر داشته باشند که ضروری‌ترین نیاز کودک ناآرام این است که یاد بگیرد چگونه به‌تنهایی خودش را آرام کند و آشفتگی و ناکامی را تحمل کند. راهبردهای ارائه شده در مقاله‌های بعدی در جهت همین اصل مهم قرار دارد.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه‌کنیم؟
بی قراری کودکان
دلایل بی قراری کودکان – بخش دوم دلایل بی قراری کودکان – بخش دوم

دلایل بی قراری کودکان گاهی اوقات کودک درنتیجۀ فقدان سازمان‌دهی یا ساختار محیطی یا سبک فرزندپروری والدین دچار ناآرامی می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما از آن دسته والدینی هستید که علاقه‌ای به‌اعمال محدودیت ندارید و کودک‌تان آزاد است تا هروقت و هرکجا که خواست، هرکاری را انجام دهد.


آرام کردن بچه ی نق نقو و بی قرار – بخش اولآرام کردن بچه ی نق نقو و بی قرار – بخش اول

آرام کردن بچه ی نق نقو و بی قرار – بخش اول بسیاری از چیزهایی که موجب به خواب رفتن کوداکتان می شود ، میتواند موجب آرامش او نیز بشود. برای سرگرمی این کودکان غرغرو هواکش حمام را به کار بیندازید. رادیو با پارازیت هایش را روشن کنید یا جاروبرقی و ماشین لباسشویی و ظرفشویی را به کار بیندازید. آرام کردن بچه ی نق نقو و بی قرار – بخش اول


بی قراری کودکانبی قراری کودکان

بی قراری کودکان هیچ کس دوست ندارد صدای داد و بیدادهای کودکی را بشنود. کودکان وقتی خسته ، گرسنه ، تشنه یا غمگین هستند ، شروع میکنند به داد و بیداد کردن و به این راحتی ها نمیتوان آنها را ساکت کرد. بی قراری کودکان


چرا کودک ناآرامی میکند؟چرا کودک ناآرامی میکند؟

چرا کودک ناآرامی میکند؟ اگر میخواهید بدانید به چه دلیل کودکان در حالتی که در آغوش بسته شده اند آرام می گیرند ابتدا باید بدانید که اصولا چرا کودکان بیقراری میکنند. چرا کودک ناآرامی میکند؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران