کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش پنجم
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش پنجم کودکان ENFP در سال های پیش از مدرسه (تولد تا 4 سالگی) شاید مشخص ترین و بارزترین ویژگیِ همۀ بچه های ENFP پر انرژی بودن آنها باشد. چون آنها تقریباً همیشه سرشار از نشاط و سر زندگی و هیجان هستند.

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش پنجم
در ادامۀ مقالات گذشته با همین عنوان، در اینجا به بررسی کودکان با تیپ شخصیتی ENFP می پردازیم. منظور از کودکان ENFP یعنی کودکانی با خصوصیات شخصیتی برون گرا، شهودی، احساسی، ادراکی می باشد.
کودکان ENFP در سال های پیش از مدرسه (تولد تا 4 سالگی)
شاید مشخص ترین و بارزترین ویژگیِ همۀ بچه های ENFP پر انرژی بودن آنها باشد. چون آنها تقریباً همیشه سرشار از نشاط و سر زندگی و هیجان هستند.
بچه های ENFP در سال های پیش از مدرسه توجه شان به هر چیز جالب و جدیدی جلب می شود و مشتاق کشف چیزهای نو هستند و دوست دارند با اسباب بازی های جدید بازی کنند. آنها حتی با غریبه ها هم به ندرت تودار هستند یا در برقراری ارتباط با آدم های جدید مردد و دودل می شوند.
این بچه ها از بودن در جمع انرژی می گیرند و هرچه آدم های بیشتری دور و برشان باشند، بیشتر هیجان زده می شوند. بچه های ENFP بسیار مشتاق اند که جهان اطراف را ببینند، لمس کنند و تجربه کنند. آنها زود لبخند زدن را یاد می گیرند و راحت هم لبخند می زنند و با اطرافیانشان خوش رو هستند.
این بچه ها هیجانی و سرزنده هستند و دوست دارند بیشتر اوقات بیرون خانه باشند و اگر روزی را مجبور باشند در خانه بگذرانند، کسل و بداخلاق می شوند.
کودکان ENFP حتی از سنین خیلی کم و قبل از اینکه حرف زدن را شروع کنند خیلی خونگرم و شاد و اجتماعی هستند. این بچه ها دوست داشتنی هستند و از اینکه دیگران بغلشان کنند و از بغل یک نفر به بغل دیگری داده شوند، حتی بیشتر از اینکه در آغوش والدین شان باشند، لذت می برند.
خلاقیت مشخصه بارزی است که در بچه های ENFP به چشم می خورد و آنها حتی در سنین خیلی کم هم بسیار خلاق و دارای قوۀ تخیل قوی هستند و افکار خلاقانه شان را در موارد مختلف و متفاوت نشان می دهند. آنها بسیار کنجکاوند، زیاد صحبت می کنند و همیشه سؤالات زیادی دربارۀ چرایی و چگونگی موارد مختلف دارند.
"هالی یک مجموعه از حیوانات اسباب بازی داشت که برای هر کدام اسمی گذاشته و شخصیت خاصی ساخته بود. او در بازی هایش قصه خاصی می ساخت و هر کدام از این حیوانات را در نقشی قرار می داد و مدت طولانی سرگرم بازی کردن با آنها می شد.
گاهی اوقات او به تنهایی با حیواناتش بازی می کرد ولی اغلب ترجیح می داد یکی از والدینش یا دوستانش هم با او بازی کنند و در طول بازی در نقش یک یا چند تا از این حیوانات باشند."
از همان دوران کودکی و سال های اولیه زندگی، هنر یکی از فعالیت های مورد علاقه بچه های ENFP است. درست کردن کلاژ، نقاشی کردن و رنگ آمیزی کارهایی هستند که این بچه ها در سنین کودکی علاقۀ زیادی به آن نشان می دهند و در ضمن مثل همیشه آنها علاقۀ زیادی به نمایش دادن و توضیح دادن دربارۀ کارهایی که انجام داده اند، دارند.
کودکان ENFP در سنین پیش از دبستان، علاوه بر اینکه بسیار پر انرژی هستند و قوۀ تخیل قوی ای دارند، خیلی هم حساس و مهربان هستند.
این بچه ها به خصوص دربارۀ حالات و احساسات پدر و مادرشان خیلی حساس هستند و اگر حس کنند که آنها نگران یا عصبانی هستند خیلی مضطرب می شوند. بچه های ENFP نیاز عمیقی به هماهنگی و سازش و هارمونی در محیط اطراف شان دارند و هرگز دوست ندارند دیگران، و به ویژه پدر و مادرشان را ناراحت کنند.جذابیت ها و دشواری های تربیت یک کودک ENFP در سال های پیش از مدرسه
در حالی که بودن در کنار بچه های ENFP بسیار جالب، جذاب و هیجان انگیز است ولی در عین حال ممکن است آنها گاهی اوقات هم والدین شان را بیش از حد خسته کنند.
به نظر می رسد آنها هیچوقت خسته نمی شوند و مدام در حال حرف زدن و جنب و جوش هستند. گاهی والدین کودکان ENFP احتیاج به مدت زمان دارند تا نیروی از دست رفته شان را باز بیابند و بتوانند دوباره با این بچه ها سر و کله بزنند. گویی که نشاط و شور و هیجان این بچه ها گاهی افزون تر از حد مطلوبی است که باید باشد و از کنترل خارج می شود.
والدین جینای 3 ساله اغلب نگران می شدند که چگونه باید سطح انرژی فوق العاده زیاد او را کنترل و متعادل کنند. بعدازظهرها پدر و مادر جینا خسته از دست کارهای او روی مبل می افتادند تا کمی استراحت کنند ولی جینا همچنان دور اتاق می دوید و پر هیاهو و پرجنب و جوش همه جا را بهم می ریخت.
پدر و مادر جینا نمی خواستند دخترشان احساس کند که آنها او را به چشم یک آتشپارۀ خرابکار می بینند و دلشان می خواست که او احساس دوست داشته شدن و مورد پذیرش بودن، بکند. سرانجام آنها با مشورت با هم به این نتیجه رسیدند که زمان های مشخصی او را به پارک و زمین بازی ببرند تا انرژی بسیار زیاد او با بازی کردن با بچه های دیگر، تا حدودی تخلیه شود.
پذیرفتن و احترام گذاشتن به نیاز عمیق این بچه ها برای سؤال پرسیدن دربارۀ محیط اطراف شان، موضوعی بسیار مهم و اساسی در تربیت کردن این بچه ها است. نیاز آنها به سؤال پرسیدن حتی بیشتر از احتیاجی است که به جواب گرفتن دارند.
کودکان ENFP با صدای بلند فکر می کنند و افکارشان را آزادانه به زبان می آورند، بدون اینکه هیچ قسمتی از آن را سانسور کنند. حتی گاهی لازم است قبل از اینکه دربارۀ حرف های آنها قضاوت کنید، دوباره به خودشان بگویید که چه گفته اند تا مطمئن شوید که منظورشان را درست فهمیده اید.
چون بچه های ENFP از بودن در جمع و تعامل با دیگران خیلی هیجان زده می شوند و انرژی می گیرند، گاهی ممکن است حتی کنترل خودشان را از دست بدهند. گاهی اوقات صدای آنها هنگام بازی آنقدر بلند و فریادگونه می شود که تا ده خانه آن طرف تر هم می رود.
والدین این بچه ها باید فرق صدای درونی، یعنی صدایی که آنها در محیط های داخلی و دربسته می توانند با آن صحبت کنند و صدایی را که بیرون منزل با آن صحبت می کنند، به آنها بیاموزند.
علاوه بر این، خارج کردن این بچه ها از محیطی که باعث به هیجان آمدن آنها شده، ولو برای چند دقیقه هم که باشد، می تواند به آرام شدن آنها کمک کند. برقراری تماس چشمی والدین با این بچه ها در چنین زمان هایی، اهمیت زیادی دارد.
در این مواقع مداخله والدین تمام چیزی است که این کودکان احتیاج دارند تا آرام بگیرند. قطع کردن ارتباط این بچه ها با آن منبع هیجان و شوریدگی برای چند دقیقه، وقفه کوتاهی ایجاد می کند و انها را قادر می سازد تا حرف های والدین شان را بشنوند و رفتارشان را تصحیح کنند.
وقتی شما می خواهید رفتار بچه های ENFP را تغییر دهید، نکتۀ کلیدی این است که به روشنی و به طور واضح به آنها بفهمانید که چه انتظاری دارید و آنها باید چگونه تغییر کنند. اگر حرف های شما کاملاً واضح نباشد این بچه ها توانایی زیادی در پیچاندن و دور زدن حرف های شما دارند و قادرند راهی را پیدا کنند تا کاری را که می خواهند انجام دهند:
تو به من گفتی نباید از اون دستگیره تاب بخورم، نگفتی که نباید ازش آویزون بشم.
معمولاً هرچه شما بیشتر این بچه ها را محدود کنید، آنها کمتر به حرف های شما اعتنا می کنند. به جای این کار سعی کنید عاقلانه تصمیم بگیرید کدام یک از رفتارهای آنها واقعاً بد و غیرقابل قبول است و نیاز به تغییر دارد و به طور واضح و روشن دربارۀ آن رفتارها با این بچه ها صحبت کنید.
اگر در مقابل تمایل بچه های ENFP به باز نگه داشتن موقعیت های بازی شان، مخالفتی نشان ندهیم، از درگیری ها و کشمکش های زیادی اجتناب کرده ایم و این بچه ها هم حس بهتری خواهند داشت و احساس می کنند که آنها را دوست داریم و به علایق شان احترام می گذاریم.
منبع: انواع کودکان (تحلیل براساس تئوری شخصیت شناسی پروفسور کارل گوستاویونگ)
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش پنجم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم برای اغلب کودکان ENFP دوران ابتدایی فرصتی است که به آنها اجازه می دهد تا کمی آرام تر شوند و سطح انرژی بسیار زیادشان تا حدی فروکش کند. آنها در این دوران می آموزند که چگونه تمرکز بیشتری داشته باشند و روی کارهایشان متمرکز شوند.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش اولنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش اول

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش اول کودکان ENFJ : کودکان برون گرا، شهودی، احساسی، قضاوتی مهمترین نکته در درک کردن بچه هایی با تیپ شخصیتی ENFJ این است که آنها در هر سنی که باشند مهم ترین چیز برایشان احساسات و ارزش های احساسی است.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش سومنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش سوم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش سوم کودکان INFJ در سال های پیش از مدرسه (تولد تا 4 سالگی) اغلب بچه های INFJ مدت زمان زیادی را با فکر کردن به افکارشان می گذرانند. تخیلات بسیار قوی آنها الهام بخش این بچه ها در بازی های شان است.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهم از آنجا که اکثر کودکان ENTJ در سنین دبستان کاملاً از آنچه دور و برشان می گذرد آگاه اند و دنیای پیرامون شان به آنها انرژی می دهد، معمولاً اجتماعی، پر حرف و بسیار فعال هستند. آنها با صدای بلند فکر می کنند، همۀ علایق شان را به گونه ای افراطی و اغراق آمیز دنبال می کنند و با دیگران به راحتی ارتباط برقرار می کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران