کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان
کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان کج خلقی: نمایشی کنترل نشده از عواطف منفی یا بدخلقی بهانه گیری : گریۀ افراطی و بی‌مورد، شکایت و اعتراض نق زدن : رفتار کردن با صدای غم‌انگیز و جیغ مانند (شدیداً آزاردهنده)

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان
کج خلقی: نمایشی کنترل نشده از عواطف منفی یا بدخلقی
بهانه گیری : گریۀ افراطی و بی‌مورد، شکایت و اعتراض
نق زدن : رفتار کردن با صدای غم‌انگیز و جیغ مانند (شدیداً آزاردهنده)
اگر از افراد بخواهید که ناامیدکننده‌ترین و مداوم‌ترین مشکل منضبط کردن کودک طی سالهای اولیه را فهرست کنند، احتمالاً متوجه خواهید شد که این سه مورد تقریباً در فهرست همۀ والدین و مراقبان کودک ظاهر می‌شود.
برخی از کودکان این رفتارها را در دو سالگی شروع می‌کنند و برخی دیگر تا نزدیک چهار سالگی‌شان صبر می‌کنند. برخی از کودکان نق زدن فوق‌العاده‌ای بوده، اما به‌ندرت بهانه‌ گیری و کج خلقی می‌کنند و برخی دیگر در کج خلقی قهار بوده، اما به‌ندرت نق زده و یا بهانه گیری می‌کنند.
با این‌حال، هر کودکی در انطباق با این سه رفتار شیوۀ مخصوص خود را در پیش می‌گیرد، بدان معنا که هر والدی باید با آنها روبه‌رو شود – هیچ‌کس معاف نیست.
کنترل عواطف کودکان
اغلب نق زدن، بهانه گیری و کج خلقی به‌دلیل عدم توانایی کودک در ابراز یا کنترل عواطفش بوده و این مسئله تحت تاثیر درخواست‌های سایر افراد و شرایط بیرونی دشوارتر می‌شود. خستگی، گرسنگی، ناکامی و دلایل بسیار دیگر که سبب برانگیختن این سه شکل مهم می‌شود غالباً قابل اجتناب، تعدیل شدن و حذف شدن است.
زمانی که بتوانید دلایل ریشه‌ای رفتارهای ناخوشایند کودک خود را شناسایی کرده و موضوع را به‌صورت مستقیم مورد توجه قرار دهید، خواهید توانست کودک خود را ارام کرده و نق زدن و کج خلقی را به‌طور کلی متوقف کنید.
اگر شما کاملاً هوشیار بوده و یاد بگیرید که چگونه محرک‌های عاطفی کودک‌تان را قبل از شروع شدن، شناسایی کنید حتی می‌توانید از اتفاق افتادن بسیاری از وضعیت‌های منفی جلوگیری کنید.
زمانی که کودک‌تان کنترل خود را از دست میدهد، متوقف شده، بررسی کرده و با خود فکر کنید که آیا قادر به‌فهم دلیل زیربنایی مشکل هستید؟
از دست دادن کنترل در کودکان، اغلب به‌دلایل تکراری مشابه است. به‌محض شناسایی این دلایل، قادر خواهید بود برای کاهش کج خلقی، بهانه گیری و نق زدن تغییراتی صورت دهید.
نمودار ذیل، فهرستی از بسیاری از دلایل احتمالی و برخی راه‌حل‌های احتمالی را ارائه کرده است:

 دلایل کج خلقی ، بهانه گیری و یا نق زدن راه‌حل‌های احتمالی
 خستگی مفرط - فراهم کردن یک فعالیت آرا و آرامش‌بخش (مطالعه، پازل و تماشای فیلم)
 - قرار دادن کودک در جای راحت برای استراحت و یا چرت زدن و یا قرار دادن او در تختخواب
 - حل شب بیداری یا سایر اختلالات خواب کودک
 گرسنگی یا تشنگی - دادن تنقلات مغذی و بدون قند به‌کودک
 - فراهم کردن چیزی برای نوشیدن (شیر، آب میوۀ کم قند یا آب)
 - تجدیدنظر در برنامۀ غذایی روزانه و یا تنقلات
 ناکامی - کمک به‌کودک در دستیابی به‌اهداف خود (کمک در حل پازل، ریختن شیر)
 - فراهم کردن تمرین نظارتی برای اینکه کودک‌تان بتواند در هر مهارتی که در آن ناکام شده، تسلط پیدا کند
 - از بین بردن منبع ناکامی
 - پرت کردن حواس کودک
 کسل شدن - یک اسباب بازی برای او فراهم کنید.
 - داستان بگویید
 - کودک را برای بازی به‌بیرون ببرید
 - کار کوچکی برای انجام دادن به‌کودکتان پیشنهاد دهید: میتونی بستۀ ماکارونی را پیدا کنی؟ می‌تونی لوبیاها رو از وسط نصف کنی؟
 ناتوانی در انتقال خواستۀ خود - تلاش به‌فهمیدن آنچه که کودک‌تان میخواهد
 - به‌او زبان اشارۀ غیرکلامی مخصوص کودکان را آموزش دهید.
 - با ملایمت کودک خود را تشویق کنید که خواستۀ خود را به‌شما گفته و یا نشان دهد.


منبع: انضباط بدون گریه
تغذیه کودکان بهانه گیرتغذیه کودکان بهانه گیر

تغذیه کودکان بهانه گیر والدین برای تغذیه کودکان در سنین 5 تا 8 سال و گاهی بالاتر مشکل زیادی دارند. این کودکان معمولا هنگام صرف غذا بهانه گیر میشوند به بعضی از غذاها بی میلی و به برخی دیگر میل زیاد نشان می دهند. این بهانه گیری و بی میلی را باید امری عادی به حساب آورد و از نشان دادن واکنش تند خودداری کرد. تغذیه کودکان بهانه گیر


لجاجت و کج خلقی در کودکانلجاجت و کج خلقی در کودکان

لجاجت و کج خلقی خشم و عصبانیت ساده به وسیله کودک در ماههای اولیه زندگی اش ابرازی برای نشان دادن مخالفت با والدین و اطرافیان است. گریه ، جیغ ، به زمین کوبیدن خود ، جلوگیری از تنفس ، کوبیدن سر به زمین ، عدم توجه به محیط دلیل اثبات این ناراحتی است.


برخورد صحیح با لجبازی کودکانبرخورد صحیح با لجبازی کودکان

برخورد صحیح با لجبازی کودکان :امکان ندارد که فرزند شما دوران نوپایی را‌ پشت سر بگذارد اما یکی از آن نمایش‌هایی را‌ که به طور معمول روی زمین اجرا می‌شود و به آن لجبازی می‌گوییم برایتان اجرا نکند البته بعضی از آن‌ها استعداد بیشتری در این زمینه‌دارند و زودتر لجباز می‌شوند. برخورد صحیح با لجبازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران