کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
واکنش کودک یکساله به موقعیت های جدید
واکنش کودک یکساله به موقعیت های جدید کودکان در نشان دادن واکنش های فردی به موقعیت های جدید با یکدیگر بسیار متفاوت اند. بعضی کودکان با شور و اشتیاق به غذاهای جدید ، محل های جدید و فعالیت های جدید واکنش نشان می دهند . عده ای دیگر در موقعیت های جدید خود را عقب می کشند و مقاوم و بی میل به نظر می رسند. واکنش کودک یکساله به موقعیت های جدید

واکنش کودک یکساله به موقعیت های جدید
کودکان در نشان دادن واکنش های فردی به موقعیت های جدید با یکدیگر بسیار متفاوت اند. بعضی کودکان با شور و اشتیاق به غذاهای جدید ، محل های جدید و فعالیت های جدید واکنش نشان می دهند . عده ای دیگر در موقعیت های جدید خود را عقب می کشند و مقاوم و بی میل به نظر می رسند.
مثلا پدر یا مادر ممکن است دریابند اگر کودک یکساله شان را به منزل دوستی که او هم دارای فرزندان خردسال است ببرند کودکشان فورا شروع به بررسی اسباب بازی های تازه و بازی با آشنایان جدید میکند.
پدر یا مادر دیگری ممکن است متوجه شوند فرزند یکساله شان در موقعیت تازه میل دارد در آغوش آنان بنشیند از نگاه کردن به اسباب بازی های جدید امتناع ورزد و احتمالا برای اجتناب از نگریستن به سایر کودکان صورتش را به طرف والدینش برگرداند و نیم ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد تا کودک بخواهد برای کشف اطرافش حرکت کند.
 گاهی این کودکان میل دارند تمام وقت کنار والدینشان بمانند و تا زمانی که چندین بار در موقعیت جدید قرار نگیرند راحت و آرام به نظر نمی رسند.
فردی که در این مورد تجربه ای ندارد و نمی داند که کودکان واکنش های متفاوتی نسبت به موقعیت های جدید نشان می دهند ممکن است نتواند تشخیص دهد هر دوی این کودکان دارای رفتار عادی هستند. بعضی کودکان دارای واکنش بسیار مثبت نسبت به موقعیت های جدید هستند.
آنان بلافاصله با محیط جدید خو میگیرند و از لحظه ورود آرام و راحت به نظر می آیند و دامان والدین را به سرعت ترک میکنند حتی با وجودی که ممکن است والدین بخواهند در هنگام کشف و گشت در محیط کودک را تحت نظر داشته باشند.
بعضی کودکان با کنارکشیدن و گوشه نشینی نسبت به موقعیت های جدید واکنش نشان می دهند. آنان مدت زیادی را به گوشه گیری ، تماشای سایرین ، ولی عدم مشارکت در جمع ، میگذرانند. و ترجیح می دهند به اطراف از دامن امن والدین نگاه کنند.
گاهی والدین و سایر بزرگسالان رفتار کودک نوع اول را زودجوش و رفتار کودک نوع دوم را خجالتی تعبیر میکنند. قابل درک است که کودک نوع اول نسبت به کودک نوع دوم بیشتر قابل مراقبت و نگهداری است.  هنگامی که والدین کودکی که از موقعیت های جدید لذت می برد به دید و بازدید می روند ، می دانند که احتمالا به فرزند یکساله شان خوش خواهد گذشت و او به آسانی با دیگران مانوس خواهد شد.
آنها میدانند که سایر بزرگسالان به کودکشان لبخند خواهند زد و با او صحبت خواهند کرد و کودک نیز با میل و رغبت واکنش نشان خواهد دارد.به عبارت دیگر پدر یا مادر کودکی که از موقعیت های جدید کنار میکشد ممکن است دید و بازدید برایشان عذاب آور شود زیرا این گونه اطفال تمام مدت در آغوش والدینشان می مانند.
کودکی که از اجتماع کناره گیری میکند ممکن است نسبت به تلاش بزرگسالان برای سوق دادن او به سوی دیگران واکنش نشان ندهد و در صورت ادامه ی تلاش دیگران حتی بیشتر کناره گیری کند.
گاهی بزرگسالانی که از دوری کردن کودک رنجیده خاطر میشوند والدین را سرزنش میکنند (( اگر او را این اندازه بغل نکنید به او تا این حد بد نخواهد گذشت.)) در این موارد حتی با وجودی که والدین ممکن است احساس کنند فرزندشان واقعا به حمایت آنان نیاز دارد نسبت به اشتباه یا صحیح بودن عملشان دچار شک و تردید شوند.
واکنش به نزدیک شدن یا کناره گیری از موقعیت های جدید یک خلق طبیعی است که بخشی از شخصیت هر کودک را تشکیل میدهد. کیفیتی که در طفل یکساله به آسانی قابل مشاهده است وابستگی شدید به پدر و مادرش است و چگونگی کنار آمدن با مسئله ترک دامان والدین با توانایی تطابق او در موقعیت های جدید مشخص میشود.
چنانچه احساس کردید فرزندتان گاهی یا همیشه دیرجوش است زمانی صرف کنید تا دریابید کسب چه نوع تجربه ای برای کودک مشکل ترین نوع تجربه است . بیشتر کودکان اگر مکررا در موقعیت معینی قرار داده شوند به سرعت بیشتری احساس آرامش خواهند کرد.
چنانچه مکررا در منزل دوستی به دیدن او بروید کودک برای شروع بازی وقت کمتری نیاز خواهد داشت . اغلب کودکان به گروه های کوچک زودتر از گروه های بزرگ ملحق میشوند و اغلب با بزرگسالی که برای نشان دادن واکنش به آنان فشار وارد نمی آورد بهتر تعامل دارند.
اگر پدر و مادر کودکان دیرجوش درباره ی مکانی که خواهند رفت افرادی که در آنجا حضور خواهند داشت و اتفاقاتی که در آنجا پیش خواهد آمد با کودکان صحبت کنند به آنان کمک کرده اند. کودک دیرجوش حتی در محل زندگی خودش برای ملاقات افراد و تجربه های جدید به آمادگی نیاز دارد.
آنچه شاید مهمتر از بقیه موارد باشد این است که کودکی که از تجربه های جدید دوری می گزیند نیازمند حمایت و درک والدین خود است. لازم است کودک احساس کند والدینش برای او ارزش قائلند و از بی رغبتی او ناراحت و شرمنده نیستند.
اگر والدین احساس خوب و درستی نسبت به او داشته باشند او نیز احساس خوبی نسبت به خود خواهد داشت و به تدریج اعتماد به نفسی را که لازمه رو به رو شدن با تجربیات جدید است به دست خواهد آورد.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک یکساله
واکنش کودک یکساله به موقعیت های جدید

به دنبال استقلال بودن کودک یکسالهبه دنبال استقلال بودن کودک یکساله

به دنبال استقلال بودن کودک یکساله از لحظه ای که کودک متولد میشود برای مراقبت از خود به شما وابسته است. بدون حضور شما او قادر به زنده ماندن نیست. در دوران نوزادی او آموخت که شما تنها پناهگاه امنی هستید که آغوش گرمتان ، آرامبخش قلب کوچک اوست. در طی آن دوران او کاملا به شما وابسته بود و با مراقبت ها و حمایت های پیاپی شما دریافت که جهان می تواند محل امنی برای او باشد. به دنبال استقلال بودن کودک یکساله


ادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اولادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اول

ادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اول همه والدین علاقه دارند کودکشان درست رفتار کند اما بسیاری از آنان مایل به استفاده از اصطلاح ادب کردن نیستند. برای این گروه از والدین ، ادب کردن یعنی نشانه رفتن انگشت بزرگسال عصبانی به طرف کودکی که از شدت ترس ، قوز کرده و در خود فرو رفته است. برای این دسته از والدین تادیب فقط به معنی تنبیه کردن است. ادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اول


اشیای مورد علاقه ی کودک یکسالهاشیای مورد علاقه ی کودک یکساله

اشیای مورد علاقه ی کودک یکساله بسیاری از یکساله ها برای آرامش یافتن به شیء مخصوص و معینی وابسته می شوند. این اشیای مورد علاقه گاهی اشیای انتقالی نامیده میشوند. این اشیاء به طفل کمک میکنند گرما و احساس آرامش و راحتی را که در نوزادی در آغوش مادر تجربه کرده است به شیء قابل در آغوش گرفتن منتقل کند و دوره ی نوزادی را ترک کرده ، رویارویی با دنیای بزرگتری را آغاز کند. اشیای مورد علاقه ی کودک یکساله


قشقرق های کودک یکسالهقشقرق های کودک یکساله

قشقرق های کودک یکساله همه ما می دانیم قشقرق و عصبانیت شدید چه نوع خلق و خویی است. اکثرا مواردی از آن را دیده ایم و بعضی از ما میتوانیم وقوع این حالت را در خودمان به یاد بیاوریم. قشقرق با عصبانیت و نومیدی و داد و فریاد زدن همراه است. قشقرق های کودک یکساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران