کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
قابلیت تطبیق در کودک دو ساله
قابلیت تطبیق در کودک دو ساله کودک آنلاین: بچه‌ها به هنگام روبه‌رو شدن با موقعیت‌های جدید، در مقایسه با هم، واکنش‌های متفاوتی بروز می‌دهند؛ هم پاسخ اولیۀ بچه‌ها با هم فرق می‌کند و هم مدت‌زمانی که برای تطبیق یافتن با تغییر به آن نیاز دارند. قابلیت تطبیق در کودک دو ساله

قابلیت تطبیق در کودک دو ساله
کودک آنلاین: بچه‌ها به هنگام روبه‌رو شدن با موقعیت‌های جدید، در مقایسه با هم، واکنش‌های متفاوتی بروز می‌دهند؛ هم پاسخ اولیۀ بچه‌ها با هم فرق می‌کند و هم مدت‌زمانی که برای تطبیق یافتن با تغییر به آن نیاز دارند.
قابلیت تطبیق، خصوصیت مزاجی است که مدت‌زمان لازم را برای تطبیق یافتن نشان می‌دهد. کودکی که با روال یا موقعیتی جدید به سرعت خو می‌گیرد، قابلیت تطبیقی خوبی دارد.
کودکی که برای قبول تغییر یا پذیرش روال جدید به زمان نیاز دارد قابلیت تطبیق کمتری دارد. والدین این بچه‌ها باید با صبر و حوصلۀ زیاد به فرزند خود کمک کنند تا تغییر را بپذیرد.
والدین کودکان تطبیق‌پذیر، درمی‌یابند که اگر فرزندشان کار جدیدی را یکی دو بار تجربه کند، از آن پس طوری رفتار می‌کند که گویی تمام عمر خود به انجام آن کار مشغول بوده است. مثلاً، کودک تطبیق‌پذیر ممکن است اولین روزی که به مهدکودک می‌رود، پیش از رفتن، از خود تردید نشان دهد اما بار دوم کاملاً راحت و بی‌دغدغه به مهد می‌رود.
اما کودکی که قابلیت تطبیق کمتری دارد برای اینکه احساس راحتی کند بایستی وقت بیشتری صرف کنند و والدین او لازم است به طور مکرر، کودکشان را برای آشنایی با محیط تازه، به آنجا همراهی کنند.
کودکی که قابلیت تطبیق کمتری دارد، برای عادت کردن به قوانین و روال‌های جدید در خانه به وقت نیاز دارد. پس از اینکه بارها قانونی را به چنین کودکی گوشزد می‌کنند و او طوری رفتار می‌کند که گویی آن را هرگز نشنیده است یا وقتی چندین روز در برابر یک روال جدید مقاومت می‌کند، والدین او احساس ناکامی می‌کنند.
هرچه تطبیق‌پذیری کودک کمتر باشد در برابر هر تغییری که در زندگی‌اش رخ می‌دهد، بیشتر مقاومت یا شکایت می‌کند. قصد او ایجاد مشکل نیست، بلکه پذیرش تغییر برای او دشوار است.
برای اینکه قابلیت تطبیق فرزند خود را بسنجید به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:
- آیا فرزندم برای عادت کردن به مکانی جدید به چند روز وقت نیاز دارد؟
- آیا فرزندم برای ماندن نزد افراد بزرگسال دیگر، حتی پس از چند دفعه، باز هم ابراز ناراحتی می‌کند؟
- آیا فرزندم برای عادت کردن به یک پرستار جدید به زمانی طولانی نیاز دارد؟
- آیا فرزندم با وجود اینکه بارها حدود را برای او مشخص کرده‌ام، باز هم به همان ترتیب گذشته به بدرفتاری خود ادامه می‌دهد؟
اگر فرزندتان تا حدودی تطبیق‌پذیر است، مسلماً پاسختان به بیشتر پرسش‌های فوق نه می‌باشد. اگر به همه یا برخی از پرسش‌ها، پاسخ مثبت داده‌اید، احتمالاً قابلیت تطبیق فرزندتان از حد متوسط کمتر است.معمولاً برای والدین، برآمدن از پس کودک تطبیق‌پذیر راحت‌تر است، چون چنین کودکی خود را با تغییر تطبیق می‌دهد.
البته والدینی که فرزندان بسیار تطبیق‌پذیری دارند گاهی فراموش می‌کنند که گرچه فرزندشان می‌تواند به خوبی با تغییر روبه‌رو شود اما ممکن است از داشتن روالی قابل پیش‌بینی در زندگی خود بیشتر احساس خوشحالی کند.
به عنوان مثال، گرچه مهمانی رفتن یا سفر کردن با کودک تطبیق‌پذیر ساده است اما ممکن است حجم تجربه‌های جدید، او را بیش‌ازحد تحریک کند. اگر بیش‌ازحد معمول از او انتظار داشته باشید، ممکن است بهانه‌گیر شود یا قشقرق به پا کند.
اگر فرزند دو ساله‌تان قابلیت تطبیق کمتری دارد، هم به داشتن روالی قابل پیش‌بینی در زندگی نیاز دارد و هم نیاز دارد که تطبیق یا تغییر را بیاموزد و شما باید بین این دو نیاز او تعامل برقرار کنید.
همیشه نمی‌توانید از تجربه‌های جدید پرهیز کنید، حتی اگر بتوانید، نیز کودک دو ساله‌تان تا حدی نیاز دارد با تجربه‌های جدید و متنوع روبه‌رو شده،  با آن‌ها آشنا شود و توسط آن‌ها تحریک شود.
اگر قابلیت تطبیق فرزندتان کم است باید عادت کنید که به طور مکرر تجربه‌های جدید را به او پیشنهاد کنید تا بر مقاومت او در برابر تغییر فائق آیید.
به‌عنوان‌مثال، ممکن است لازم باشد غذای جدیدی را بارها به فرزند خود تعارف کنید تا بالاخره برای چشیدن مزۀ آن تمایل پیدا کند.
ممکن است لازم باشد او را هفته‌ها به یک پارک ببرید تا بالاخره بخواهد با بچه‌های دیگر بازی کند. اگر او را بارها و بارها، مثلاً هفته‌ای چند بار پیش پرستار مشخصی بگذارید، عادت می‌کند که کسی دیگر از او مراقبت کند.
اگر تطبیق‌پذیری فرزندتان کم باشد او برای عادت کردن به هر چیز جدیدی که به دنیایش وارد می‌شود، به زمان نیاز دارد. اگر برای او موقعیت‌های مکرر ایجاد کنید و او را همیشه به آرامی تشویق کنید، می‌آموزد که تغییر بخشی از زندگی است که می‌تواند با موفقیت با آن تطبیق یابد.
منبع: کلیدهای رفتار با کودک دو ساله
قابلیت تطبیق در کودک دو ساله
مستقل شدن کودک دو سالهمستقل شدن کودک دو ساله

مستقل شدن کودک دو ساله چند دقیقه ای وقت بگذارید و بازی فرزند دوساله تان را تماشا کنید. توانایی او را برای حرکت دادن بدن ، حل کردن یک مسئله ، به کار گیری یک اسباب بازی و صحبت کردن با خودش و شما درباره ی کاری که انجام می دهد مشاهده کنید. مستقل شدن کودک دو ساله


رشد زبان کودک دو سالهرشد زبان کودک دو ساله

رشد زبان کودک دو ساله در طول دوسالگی فرزندتان شما را هر روز با زبانی که تازه آموخته و با مهارت های گفتاری خود به حیرت می اندازد. کودک بیست و چهارماهه به زبانی ساده صحبت میکند : عبارت های تک کلمه ای فراوان به زبان می آورد و چند جمله و عبارت دو کلمه اس. رشد زبان کودک دو ساله


قطع فعالیت کودک دو سالهقطع فعالیت کودک دو ساله

قطع فعالیت کودک دو ساله روش های دیگری مانند برنامه ریزی قبلی برای کمک به کودک در رعایت قانون ، فراهم کردن محیطی امن و متناسب با کودک و حساس بودن نسبت به نیاز کودک برای تایید و توجه هنگام خوش رفتاری جایگاه خود را دارند و نمیتوان قطع فعالیت را جایگزین این روش ها کرد. قطع فعالیت کودک دو ساله


سطح فعالیت کودک دو سالهسطح فعالیت کودک دو ساله

سطح فعالیت کودک دو ساله از نظر بزرگسالان تقریبا همه بچه های دوساله فعال اند. حالا که کودک نوپایتان در مهارت های راه رفتن ، دویدن و بالارفتن متبحر شده است در بسیاری از اوقات مشکل می تواند آرام بنشیند. البته بعضی دوساله ها از برخی دوساله های دیگر فعال ترند و بعضی نیز نسبت به دوساله های دیگر فعالیت کمتری دارند. سطح فعالیت کودک دو ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران