کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کودک دو ساله
کودک دو ساله کودک آنلاین: رفتار کودکان دو ساله از تشکل بسیار بیشتری برخوردار است و گاه تحت تاثیر این پیشرفت او گمان می کنیم که باید رشد ادامه وار او را انتظار داشته باشیم. بعد در 2.5 سالگیِ او، از این همه مشکلاتی که برایمان به وجود می آورد تعجب می کنیم. کودک دو ساله

کودک دو ساله
کودک آنلاین: رفتار کودکان دو ساله از تشکل بسیار بیشتری برخوردار است و گاه تحت تاثیر این پیشرفت او گمان می کنیم که باید رشد ادامه وار او را انتظار داشته باشیم. بعد در 2.5 سالگیِ او، از این همه مشکلاتی که برایمان به وجود می آورد تعجب می کنیم.
توجه داشته باشید که خیلی ها از واژۀ بچه های دو ساله وحشتناک استفاده می کنند که در مجموع مفهوم درستی نیست. تا حدود شش ماه در حول و حوش دو سالگی، بچه ها بسیار مطیع و فرمانبردار هستند. در واقع 2.5 سالگی است که باید مشمول سال های دشوار و وحشتناک شود.
به هر تقدیر، بدون توجه به اینکه بعداً چه اتفاقی می افتد، در دو سالگی زنگ تنفسی میان کودک و مادرش صورت خارجی می گیرد، زیرا دو سالگی برای اغلب بچه ها دوران تعادل و توازن است.
کودکان دو ساله در تمام جنبه های رفتاری در حالت تعادلی بهتری قرار دارند. در زمینۀ رفتاری وضع بهتر است. بزرگتر شدن، میل آرامِ تن دادن به انجام کارهایی که کودک دو ساله از انجام آن برمی‌آید، علت آرامش و آسودگی بیشتر اوست.
کودک دو ساله ، در مقایسه با کودکان 18 ماهه در زمینه‌های حرکتی از توانایی بیشتری برخوردار است. امکان به زمین افتادن او کم است. با اطمینان بیشتری می دود و از نقاط مختلف بالا می رود.
به همین دلیل آنقدرها نگران حفظ تعادل خود نیست. به جای آن میتواند توجه خود را به کارهای دیگر معطوف کند. از آن گذشته بالغها هم مجبور نیستند که بیش از اندازه نگران مراقبت از او باشند.
کودک دو ساله در سخن گفتن هم عاقلتر است. نه تنها بخش عمده ای از حرفهایی را که زده میشود میفهمد، بلکه خود میتواند به سهولت و سادگی بیشتری حرف بزند.
در شرایطی که میتواند خواسته‌های خود را منتقل سازد و دیگران حرفهای او را بفهمند، بسیاری از ناراحتیها و خشمهایش تخفیف می‌یابد و حال آنکه تا همین چندی پیش او برای بیان منظور خود گاه جیغ می‌کشید و می‌گریست به این امید که کسی پیدا شود که حرف او را بفهمد و خواسته اش را درک نماید. در 21 ماهگی، بد قرار گرفتن غذا در دهان و یا درست ننوشیدن آب می‌تواند منجر به گریه کودک شود.
به لحاظ احساسی نیز دو ساله‌ها در شرایط بهتری به سر می‌برند. توقع آنها در مقایسه با قبل کمتر است. توانایی چند دقیقه صبر کردن یا مدت کوتاهی را در ناراحتی گذراندن به تعداد زیاد افزایش می‌یابد. از آن گذشته در مقایسه با گذشته اشخاص حالا برای او ارزش بیشتری دارند.
دست کم در مواقعی قصد راضی کردن دیگران را دارد، اغلب با استقبال دیگران روبه‌رو می‌شود. با این حساب برخلاف کودک 18 ماهه می‌تواند اسباب خشنودی دیگران را فراهم سازد. گاه خواسته‌های دیگران را به خواسته‌های خود ترجیح می‌دهد، اما هنوز کنار آمدن با سایر بچه ها برای او دشوار است اما در صورت نیاز برای آنها اسباب بازیهای دیگری فراهم می‌سازد. در اینجا بُعد بسیار جدیدی در روابط اجتماعی او با دیگران به وجود می‎‌آید که 6 ماه قبل از آن امکان‌پذیر نبود.
دو ساله‌ها در بسیاری از موارد دوست داشتنی و مهربان هستند و می‌توانند نسبت به دیگران واکنش گرم و صمیمانه نشان دهند. این کیفیت و رفتار مقبول کودک در منزل یا در مهد کودک ، امکان سر کردن با او را در مقایسه با 6 ماه قبل بسیار ساده‌تر می کند.


کودک در دو سالگی

•    دو سال و نیمه
والدین کودکان 2.5 ساله باید به نکاتی توجه کنند زیرا بسیاری از کارهایی که کودک حالا به صورت طبیعی انجام می‌دهد، مخالف آن کارهایی است که پدر و مادرش آنرا می‌پسندند. کودک 2.5 ساله خلق و خوی راحتی ندارد و خود را به راحتی با اعضای گروه‌های اجتماعی تطبیق نمی‌دهد.
تغییر رفتاری که در فاصلۀ 2 و 2.5 سالگی اتفاق می‌افتد بسیار چشمگیر و قابل ملاحظه است. این تغییر احتمالاً هم برای کودک و هم برای اطرافیانش عجیب نیست.
کودک 2.5 ساله در اوج حالت بی‌تعادلی به سر می‎‌برد. اغلب والدین معتقدند که با کودکان 2.5 ساله خود تقریباً هیچ کاری نمی‌توانند صورت دهند.
درواقع وقتی پدر و مادر دربارۀ ساختار رفتار کودک خود در این سن و سال مطالبی می‌آموزند، درک می‌کنند که رفتار کودک شان معنی‌دار است و آنقدرها هم دور از ذهن نیست. توجه به ویژگیهای رفتاری کودک 2.5 ساله اغلب بسیار مؤثرتر از کلنجار رفتن با آنهاست.
در ادامه مطلب به برخی از ویژگیهای مهم کودکان 2.5 ساله اشاره کرده ایم.
نخست آنکه کودکان 2.5 ساله سخت‌گیر و بی‌انعطاف هستند. آنها دقیقاً به خواستۀ خود بها می‌دهند و حاضر نیستند که کوتاه بیایند و تن به سازش بدهند.
نمی‌توانند مدتی صبر کنند. همه چیز باید طبق خواستۀ آنها انجام شود. همه چیز باید نظمی را که آنها به آن اعتقاد دارند داشته باشند.
دوم آنکه 2.5 ساله‌ها به شدت سلطه‌جو و متوقع هستند. آنها باید دستور بدهند، باید تصمیم بگیرند. اگر تصمیم بگیرند این کار را باید مادر بکند، پدر نمی‌تواند جانشین مادر شود. اگر تصمیم بگیرند که خودم باید انجام دهند در این صورت کسی مجاز نیست که به آنها کمک کند و مهم نیست که آنها این کار را با چه توانایی و استادی می‌توانند انجام دهند.
کودک 2.5 ساله، احساساتی سرکش دارد. کمتر می‌توان رفتار کودک در این سن و سال را غالب‌ریزی کرد. 2.5 سالگی سن و سال افراط و تفریط‌هاست. در حالی که کودکان 2.5 ساله هرگز نمی‌توانند میان راه چاره‌ای انتخاب کنند (تقریباً کودک 2.5 ساله هرگز نمی‌تواند تصمیم مشخصی بگیرد و به آن پایبند بماند).
کودک در این سن و سال اغلب میان دو نهایت به قدری رفت و آمد می‌کنند که میان "میخواهم،نمیخواهم"، "می‌مانم،نمی‌مانم" نمی توانند تصمیم بگیرند. تصمیم دربارۀ لباس پوشیدن ممکن است نصف روز یک کودک 2.5 ساله را به خود اختصاص دهد.
یکی دیگر از ویژگیهای این سن و سال این است که کودک می‌خواهد به کاری که سرگرم انجام آن است ادامه دهد. نه تنها می‌خواهد کاری را که در آن لحظه می‌کند ادامه دهد، بلکه می‌خواهد کار مورد نظر را همه روزه انجام دهد.
اگر دیروز قبل از خواب برای او چهار داستان خوانده اید، امروز هم دوباره چهار داستان و اغلب همان چهار داستان گذشته را می‌خواهند برایشان بخوانید.
برای بسیاری از بچه ها در این سن‌وسال پوشیدن لباس جدید و غذای جدید، دشوار است. این بچه‌ها ترجیح می‌دهند شرایط به همان شکلی که قبلاً وجود داشته ادامه یابد و یا در نهایت ترجیح می‌دهند ضمن معرفی اشیاء جدید، اشیاء قدیمی و رفتار قدیمی را هم برای خود حفظ کنند.
روی هم رفته کودک دو ساله کودک راحتی نیست که بتوانید در منزل به سادگی با او کنار بیایید. اما مادرها به این نتیجه می‌رسند که به صبر و شکیبایی زیاد احتیاج دارند. باید مشکلات حقیقی کودک را دریابند و بخواهند که از روش‌های مختلف با بی‌انعطافی و سماجت‌های کودک برخورد کنند تا او از 2.5 سالگی به 3 سالگی برسد.
منبع: رفتار کودک
کودک دو ساله

کیفیت خلق کودک دو سالهکیفیت خلق کودک دو ساله

کیفیت خلق کودک دو ساله بعضی از بچه های دو ساله تقریبا همیشه لبخند بر لب دارند. آنها معمولا شاد ، دلنشین و خوش خلق هستند. بعضی دیگر جدی تر به نظر می رسند و تنها زمانی لبخند می زننند که خیلی خوشحال باشند یا چیزی از نظرشان به نظر می رسند. کیفیت خلق کودک دو ساله


قابلیت تطبیق در کودک دو سالهقابلیت تطبیق در کودک دو ساله

قابلیت تطبیق در کودک دو ساله کودک آنلاین: بچه‌ها به هنگام روبه‌رو شدن با موقعیت‌های جدید، در مقایسه با هم، واکنش‌های متفاوتی بروز می‌دهند؛ هم پاسخ اولیۀ بچه‌ها با هم فرق می‌کند و هم مدت‌زمانی که برای تطبیق یافتن با تغییر به آن نیاز دارند. قابلیت تطبیق در کودک دو ساله


طرز تفکر کودک دو سالهطرز تفکر کودک دو ساله

طرز تفکر کودک دو ساله کودک آنلاین: کودک دو سالۀ شما عاشق این است که دربارۀ دنیای خود بیاموزد. او دیگر درک می‌کند که انسانی جدا از شما و دیگر اطرافیان خود است، اما این باور هنوز در او پابرجاست که ستارۀ فیلم زندگی است. همان‌طوری که از او انتظار می‌رود، دنی طرز تفکر کودک دو ساله


شدت واکنش عاطفی کودک دو سالهشدت واکنش عاطفی کودک دو ساله

شدت واکنش عاطفی کودک دو ساله کودک آنلاین: کودکی که دارای عواطف شدیدی است، احساسات خود را با شور و هیجان ابراز می‌کند. هنگامی‌که خوشحال است جیغ می‌کشد و می‌خندد و هنگامی‌که ناراحت است مانند آتش‌فشانی فعال اشک می‌ریزد یا پی‌درپی جیغ می‌کشد. شدت واکنش عاطفی کودک دو ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران