کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کیفیت خلق کودک دو ساله
کیفیت خلق کودک دو ساله بعضی از بچه های دو ساله تقریبا همیشه لبخند بر لب دارند. آنها معمولا شاد ، دلنشین و خوش خلق هستند. بعضی دیگر جدی تر به نظر می رسند و تنها زمانی لبخند می زننند که خیلی خوشحال باشند یا چیزی از نظرشان به نظر می رسند. کیفیت خلق کودک دو ساله

کیفیت خلق کودک دو ساله
بعضی از بچه های دو ساله تقریبا همیشه لبخند بر لب دارند. آنها معمولا شاد ، دلنشین  و خوش خلق هستند. بعضی دیگر جدی تر به نظر می رسند و تنها زمانی لبخند می زننند که خیلی خوشحال باشند یا چیزی از نظرشان به نظر می رسند.
گرچه تمام بچه های دو ساله گاهی خوشحال ، گاهی جدی و گاهی ناراحت یا غمگینند. اما کودکی که معمولا رفتار خاص دارد دارای خصوصیت خلقی – مزاجی ای است که آن را مثبت ، منفی یا چیزی بین این دو توصیف میکنند.
کیفیت خلق را میتوان مانند بیشتر خصوصیات مزاجی حتی در دوران شیرخوارگی در کودکان تشخیص داد. اگر عکس هایی را که در طول سال گذشته از فرزند خود گرفته اید تماشا کنید احتمالا متوجه میشوید که چهره ی او حالت خاص خود را دارد و همین حالت چهره ی او شما را راهنمایی میکند که کیفیت عمومی خلق او را دریابید.
اگر فرزندتان بیماری های مکرر داشته است می دانی که وقتی حالش خوب نیست خلق او اغلب جدی تر یا منفی تر می شود. ( در واقع ممکن است متوجه شده باشید که وقتی در خلق معمول او تغییری ایجاد میشود در حال مریض شدن است.)
بیشتر والدین میتوانند پس از کمی تامل بگویند که کیفیت معمول خلق فرزندشان مثبت، منفی یا چیزی بین این دو است.
پاسخ دادن به پرسش های زیر به شما کمک میکند که کیفیت خلق فرزند خود را تشخیص دهید :
•    آیا معمولا صبح ها که فرزندم از خواب بیدار میشود ، لبخند می زند و می خندد یا غر می زند و گریه میکند؟
•    وقتی فرزندم به جایی می خورد یا آسیب مختصری می بیند آیا آن را نادیده می گیرد  و یا گریه می کند و غر می زند؟
•    وقتی فرزندم اسباب بازی جدیدی می بیند آیا هنگام بررسی آن لبخند می زند یا اخم می کند؟•    وقتی فرزندم به تنهایی بازی میکند آیا بیشتر اوقات لبخند می زند ، جدی است یا اخم می کند؟
•    آیا فرزندم بیشتر اوقات خوش خلق است یا روزهای زیادی پیش می آید که اکثر اوقات ناراحت و غرغرو است؟
•    آیا فرزندم گاهی از اوقات هنگام انجام کاری غرغرو و بداخلاق است اما بعدا به من یا دیگران می گوید که به او خوش گذشته است؟
•    آیا فرزندم بیشتر اوقات خیلی شاد است و وقتی که ناراحت به نظر می رسد می فهمم که ناراحتی جدی دارد؟
اگر پاسخ هایتان نشان می دهد که کیفیت خلق فرزند دوساله تان عموما مثبت است میتوانید با خیال آسوده از بودن در کنار او لذت ببرید! البته حتما به او اجازه بدهید که وقتی غمگین یا عصبانی است رفتار متناسبی از خود نشان دهد.
بعضی از والدینی که بچه های شاد دارند همیشه سعی می کنند که با خوشحال کردن فرزند خود او را از بدخلقی بیرون بیاورند.
گرچه این والدین اغلب موفق می شوند اما ممکن است به فرزندانشان این احساس دست دهد که والدین از آنها انتظار دارند همیشه روحیه ای شاد داشته باشند حتی هنگامی که به همدردی نیاز دارند.
اگر فکر می کنید کیفیت خلقی فرزندتان عموما منفی است احتمالا روزهایی داشته اید که هر دو نفر بیشتر اوقات اخمو بوده اید. حتی اگر خودتان فردی مثبت باشید خلق منفی یک کودک دوساله میتواند در طول روز مانند ابری سیاه بالای سرتان معلق باشد.
شاید سعی کنید برای شاد کردن او راهی پیدا کنید یا کارها را طوری درست کنید که شکایت نکند.
اما اگر واکنش های منفی یا جدی او برهاسته از مزاجش باشد ممکن است همه ی تلاش هایتان بی ثمر بماند. خلق فرزندتان بخشی از وجود اوست و اگر کمتر می خندد شما تقصیری ندارید.
اگر بتوانید این واقعیت ها را قبول کنید ممکن است برای شما نیز بسیار ساده تر باشد. لازم نیست فرض کنید که فرزندتان از چیزی ناراضی است چون حتی وقتی راضی است احتمالا همان خلق قبلی را حفظ میکند.
در واقع وقتی که می بینید فرزندتان تبسم بر لب دارد یا با صدای بلند میخندد میتوانید حدس بزنید که اوضاع بر وفق مرادش است چون واکنشی خلاف شرایط معمول از خود نشان می دهد.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک دوساله
کیفیت خلق کودک دو ساله
کودک دو سالهکودک دو ساله

کودک دو ساله کودک آنلاین: رفتار کودکان دو ساله از تشکل بسیار بیشتری برخوردار است و گاه تحت تاثیر این پیشرفت او گمان می کنیم که باید رشد ادامه وار او را انتظار داشته باشیم. بعد در 2.5 سالگیِ او، از این همه مشکلاتی که برایمان به وجود می آورد تعجب می کنیم. کودک دو ساله


طرز تفکر کودک دو سالهطرز تفکر کودک دو ساله

طرز تفکر کودک دو ساله کودک آنلاین: کودک دو سالۀ شما عاشق این است که دربارۀ دنیای خود بیاموزد. او دیگر درک می‌کند که انسانی جدا از شما و دیگر اطرافیان خود است، اما این باور هنوز در او پابرجاست که ستارۀ فیلم زندگی است. همان‌طوری که از او انتظار می‌رود، دنی طرز تفکر کودک دو ساله


غذا خوردن کودک دو سالهغذا خوردن کودک دو ساله

غذا خوردن کودک دو ساله کودک آنلاین: کودک دو ساله شما چه خوش‌اشتها باشد و چه بد اشتها، احتمالاً در طول سال دربارۀ آنچه می‌خورد و زمان و نحوۀ خوردنش نگرانی‌هایی خواهید داشت. غذا خوردن کودک دو ساله


شدت واکنش عاطفی کودک دو سالهشدت واکنش عاطفی کودک دو ساله

شدت واکنش عاطفی کودک دو ساله کودک آنلاین: کودکی که دارای عواطف شدیدی است، احساسات خود را با شور و هیجان ابراز می‌کند. هنگامی‌که خوشحال است جیغ می‌کشد و می‌خندد و هنگامی‌که ناراحت است مانند آتش‌فشانی فعال اشک می‌ریزد یا پی‌درپی جیغ می‌کشد. شدت واکنش عاطفی کودک دو ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران