کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
عدم تمرکز کودک یک ساله
عدم تمرکز کودک یک ساله کودک آنلاین: در حالتی که هیچ عاملی نمی‌تواند فکر بعضی از کودکان را منحرف کند، فکر بعضی از کودکان را به‌آسانی می‌توان از انجام کارها منحرف کرد. ذهن اغلب یک‌ساله‌ها را در مقایسه با کودکان بزرگ‌تر به‌سادگی نسبتاً بیشتری می‌توان از موضوعی منحرف کرد. عدم تمرکز کودک یک ساله

عدم تمرکز کودک یک ساله
کودک آنلاین: در حالتی که هیچ عاملی نمی‌تواند فکر بعضی از کودکان را منحرف کند، فکر بعضی از کودکان را به‌آسانی می‌توان از انجام کارها منحرف کرد. ذهن اغلب یک‌ساله‌ها را در مقایسه با کودکان بزرگ‌تر به‌سادگی نسبتاً بیشتری می‌توان از موضوعی منحرف کرد.
اگر کودک یک‌ساله دارای ذهن بسیار انحراف‌پذیر باشد، هنگامی‌که عصبانی می‌شود می‌توانید با شکلک درآوردن یا آواز خواندن، فکر او را از مسئله دور کنید.
مثلاً اگر به‌طرف یک گلدان شکستنی می‌رود سریعاً یک اسباب‌بازی به او نشان دهید، به‌احتمال‌زیاد خواهید توانست علاقۀ او را به‌سوی اسباب‌بازی برگردانید. اگر میل ندارد صورتش را بشویید، می‌توانید این کار را به‌صورت بازی درآورید و او از مقاومت دست خواهد کشید.
در مقابل، یک کودک یک سالۀ دارای تمرکز حواس در برابر تلاش‌های شما برای به انحراف کشیدن علاقه‌اش مقاومت خواهد کرد. اگر مشغول بازی با یک اسباب‌بازی باشد و آن را از دست او بگیرید، وسیلۀ دیگر را قبول نخواهد کرد. اگر سرگرم فعالیتی باشد، هنگامی‌که سعی کنید با او حرف بزنید تا توجهش جلب شود، شما را نادیده خواهد گرفت.
پاسخ به این پرسش‌ها، در مشخص شدن اینکه ذهن کودکتان بیشتر تمرکز پذیر یا غیرقابل تمرکز است، به شما کمک خواهد کرد:
- آیا اگر هنگام بازیِ فرزندم، صدای زنگ در یا زنگ تلفن به گوش برسد، او سرش را بلند خواهد کرد؟
- درصورتی‌که فرزندم گرسنه باشد، اگر اتفاقی رخ دهد یا دیگران مشغول گفتگو باشند، به خوردن ادامه خواهد داد؟
- هنگامی‌که کودکم سرگرم بازی با اسباب‌بازی‌اش است، هر بار کسی وارد اتاق می‌شود، سرش را بالا خواهد آورد؟
- آیا کودک همراه با من به نگاه کردن به تصاویر یک کتاب ادامه می‌دهد، حتی اگر صداهای مزاحمی مانند بوق اتومبیل یا به هم خوردن در اتاق وجود داشته باشد؟
- اگر فرزندم به بازی در پارک مشغول باشد، هر بار که فردی از کنارش عبور می‌کند، سرش را بلند می‌کند؟
اگر به نظر برسد کودک یک ساله‌تان دارای ذهن بسیار متمرکزی است، آیا تاکنون توجه کرده‌اید که همراهی کردن با این صفت خُلقی دارای مزایا و نیز مشکلاتی است.
کودک بسیار متمرکز هنگامی‌که به کاری که از آن لذت می‌برد، مشغول است، بسیار ساده کنترل و مهار می‌شود. او می‌تواند تنها با یک یا دو اسباب‌بازی سرگرم شود و به کشف و بررسی هر آنچه در اتاق وجود دارد، نیازی ندارد.همچنین اگر مُصر و با پشتکار باشد، احساس خواهید کرد، در ضمن اینکه با خشنودی و رضامندی سرگرم است، می‌توانید بسیاری از کارهای شخصی‌تان را انجام دهید. هنگامی‌که می‌خواهید با او بازی کنید یا داستانی برایش بخوانید، حتی اگر عوامل مخل وجود داشته باشند، او درگیر و علاقه‌مند باقی می‌ماند.
برای والدین کودک بسیار متمرکز، منصرف کردن فرزندشان از یک فعالیت و انجام کار دیگر بسیار سخت است، حتی اگر بازی دوم چیزی باشد که او دوست دارد و از آن لذت می‌برد.
اگر به نظر می‌رسد نمی‌توانید ذهن کودکتان را منحرف کنید، سعی کنید از جنبه‌های مثبت این ویژگی لذت ببرید، تا بتوانید با جنبه‌های منفی آن کنار بیایید. هنگامی‌که میل دارید توجه کودک را جلب کنید، مطمئن شوید روشتان بسیار ملایم و شفاف باشد.
به‌طرف او بروید، در چشمانش خیره شوید و به آرامی صحبت کنید. برای انجام کارها، او را به غرولند شنیدن عادت ندهید، چون به‌این‌ترتیب یاد می‌گیرد، بیش‌ازپیش شما را نادیده بگیرد.
سعی کنید قبل از شروع کاری، او را از آنچه که بعداً پیش خواهد آمد، آگاه کنید. مثلاً، می‌توانید بگویید: تا سه دقیقۀ دیگر می‌توانی در حمام باشی و بعد وقت بیرون آمدن است. وقتی زمان موردنظر به پایان رسید، از او بخواهید خارج شود ولی اگر به بازی ادامه داد، شیر آب را ببندید و او را بیرون بیاورید.
این شیوه برای کمک به کودک برای توجه به محدودیت‌های در نظر گرفته‌شده، بیش‌ازحد مؤثر خواهد بود. او سردرگم و پریشان نخواهد شد ولی خواهد آموخت هنگامی‌که صدای شما را می‌شنود که می‌گویید من جدی می‌گویم، به شما توجه کند.
اگر ذهن و حواس فرزند شما بسیار قابل انحراف و پریشان به نظر می‌رسد، می‌توانید آستانۀ تحریک را در اطراف او تا حد ممکن پایین نگه‌دارید. زمانی که به کاری مشغول است، سعی کنید رشتۀ افکار او را پاره نکنید و درحالی‌که مشغول بازی با یک اسباب‌بازی است، اسباب‌بازی دیگری به او پیشنهاد نکنید.
اگر به نظر می‌رسد به‌سختی می‌تواند برای بیش از یک دقیقه با اسباب‌بازی‌هایش بازی کند، می‌توانید با قرار دادن تنها چند اسباب‌بازی در اختیار او، در هر نوبت بازی، از سرعت عمل او بکاهید.
کودکی که ذهن متمرکزی ندارد، اگر دارای حق انتخاب‌های زیادی باشد، ممکن است گیج و دستپاچه شود. شما متوجه خواهید شد، انحراف ذهن او از یک رفتار نادرست آسان است و این امر بسیار وسوسه‌برانگیز است که بدون آنکه هیچ‌گاه کلمۀ نه را به زبان بیاورید، توجهش را به چیز دیگری معطوف کنید.
ولی درنهایت ایده‌های ابتکاری شما برای جلب علاقه او به شیئی جدید به پایان می‌رسند و احتمالاً هنگامی میر سد که میل پیدا می‌کنید به راحتی کلمۀ نه را بر زبان بیاورید.
گاهی والدین کودک فعال و بسیار غیرمتمرکز یک ساله، دچار این نگرانی می‌شوند که فرزندشان بیش‌فعال است. اگر دراین‌باره نگرانی دارید با پزشک خانواده یا مشاور بهداشت خودتان مشورت کنید.
اگرچه بیش فعالی در کودک یک ساله غیرممکن است، ولی فردی که با تعداد بسیار زیادی کودک در تماس است، خواهد توانست به شما بگوید آیا رفتار کودکتان طبیعی است یا خیر.
درصورتی‌که فعالیت و عدم تمرکز فرزندتان بیش‌ازاندازه باشد، قادر خواهید بود برای تعدیل و ملایم کردن و کنترل
 رفتار او، از پزشک یا مشاور بهداشتی خود، پیشنهادهای عملی دریافت کنید به‌طوری‌که بتوانید از اوقاتی که با یکدیگر می‌گذرانید، لذت بیشتری ببرید.
منبع: کلیدهای رفتار با کودک یک ساله
عدم تمرکز کودک یک ساله
عدم تمرکز در کودکانعدم تمرکز در کودکان

عدم تمرکز در کودکان تعداد بچه هایی که دچار عدم تمرکز هستند ، رو به افزایش است. معمولا وقتی بچه ها نمی توانند چیزی را خوب به خاطر بیاورند یا بر چیزی تمرکز کنند ، ممکن است دچار مشکل عدم تمرکز شده باشند. عدم تمرکز در کودکان


افزایش تمرکز در کودکان – بخش اولافزایش تمرکز در کودکان – بخش اول

افزایش تمرکز در کودکان – بخش اول کودک آنلاین: حتماً روزهایی را که در کلاس درس نشسته و در فکر و خیال بودید، به خاطر دارید. همین موقع معلم صدایتان می‌کرد و رشته افکار از دستتان در می‌رفت و قادر به جواب دادن سؤال معلم نبودید. کودک شما هم‌چنین تجربه‌ای را خواهد داشت. افزایش تمرکز در کودکان – بخش اول


علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اولعلائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول

علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول اگر فرزند ما بعد از 4 سالگی بیشتر علائمی را که خدمتتان عرض میشود ، داشت و نشان داد، باید به یک فرد متخصص در این باره مراجعه فرمایید. در غیر این صورت برخی از این حالات بین 2 تا 4 سالگی به ویژه در میان پسران در حد کمش قابل قبول و احتمالا از انرژی بیش از حد و یا نوعی مسائل و مشکلات دیگر و یا ویژگی های خلق و خو یا شخصیت فرزند من و شما است. علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول


کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی ( ADD ,ADHD) کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی ( ADD ,ADHD)

کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی ( ADD ,ADHD) :گرفتاری دیگری که از سال ها قبل شناخته شده است و همچنان مانند گذشته کودکان و فرزندان من و شما را گرفتار می کند بیماری کمبود توجه و تمرکز و دیگری کمبود توجه و تمرکز همراه با فعالیت و جنب و جوش بیش از حد است. کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی ( ADD ,ADHD)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران