کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

3
پرسش های کودکانه – چرا؟
پرسش های کودکانه – چرا؟ کودک آنلاین: نانسی مادر آوا (4.5 ساله) می گوید: این بچه دائم غُر می زند که مامان، چرا؟ چرا؟ چرا؟ فکر می کنم جواب من اصلاً برایش مهم نیست. هر وقت از او می خواهم کاری کند، پشت سر هم می پرسد چرا. هر وقت سعی کنم به او جواب دهم، باز می پرسد چرا. دائم نق می زند و می گوید چرا.

پرسش های کودکانه – چرا؟
کودک آنلاین: نانسی مادر آوا (4.5 ساله) می گوید: این بچه دائم غُر می زند که مامان، چرا؟ چرا؟ چرا؟ فکر می کنم جواب من اصلاً برایش مهم نیست. هر وقت از او می خواهم کاری کند، پشت سر هم می پرسد چرا. هر وقت سعی کنم به او جواب دهم، باز می پرسد چرا. دائم نق می زند و می گوید چرا.
بسیاری از والدینِ بچه های این سن، مثل نانسی گرفتار این سؤال ظاهراً بی معنا و بی پایان هستند. آنها نمی دانند چطور به کودکشان یاد دهند دست از پرسیدن این سؤال بردارد، یا حداقل وقتی می خواهد چیزی بداند فقط یک بار بپرسد.
کشف معنای سؤال
"چرا" برای کودک این سن سؤال قدرتمندی است. در واقع، این یکی از اولین سؤال هایی است که اکثر کودکان یاد می گیرند. کلمه کوتاه و راحتی است که موجب تحسین بزرگسالان می شود.
این توجه باعث می شود کودک مصرتر شود و دائم بپرسد چرا؟ چرا؟ در این مراحل اولیۀ رشد زبانی، کودک نمی داند که دارد سؤالی می پرسد و جوابی که می شنود را نیز نمی فهمد؛ تنها چیزی که می داند این است که دارد توجه شما را جلب می کند. اما همانطور که رشد می کند و فهم زبانی اش بیشتر می شود، خواهد فهمید که "چرا" یک سؤال است که پاسخی را در بردارد.
در برخی موارد، او یک چرای واقعی را می پرسد چون واقعاً می خواهد مسئله ای را روشن کند یا می خواهد بفهمد چرا نمی تواند کاری خاص را انجام دهد. اما هنوز رگه هایی از تمایل به جلب توجه از زمانی که هنوز کوچکتر بود در او باقی مانده است.
در این زمان، او بدون اینکه واقعاً فکر کند می پرسد چرا، فقط به این قصد که شما را وارد مکالمه کرده و جوابی از شما بیرون بکشد حتی اگر این جواب از سر عصبانیت و بی صبری باشد: "چون من دارم می گم، فقط همین".
برخی مواقع چرا گفتن او به این علت است که به خواسته اش نرسیده است. در این حالت، سؤال او بیشتر حکم عصبانیت را دارد تا کنجکاوی واقعی.
چون می داند داد زدن سر والدین از لحاظ اجتماعی ناپسند است، غرولند کنان و نق زنان می گوید پس چرا؟ چرا؟ علی رغم توضیحات منطقی شما، او به این کار خود ادامه داده تا زمانی که یا تسلیم شوید و یا از کوره در روید.بهترین روش جواب دادن
در اینجا نیز همانند بقیه نق زدن هایش، اگر زود در مقابل چرا گفتن او تسلیم شوید قطعاً این رفتار او را تقویت خواهید کرد، به این معنی که بیشتر سر شما نق خواهد زد.
برای اینکه به کودک یاد دهید موقع پرسیدن "چرا" بیشتر فکر کند، باید کاری کنید او برای پاسخ به این سؤال بعضی وقت ها از مغز خودش استفاده کند.
روش ساده ای برای انجام این کار وجود دارد. هرگاه از شما پرسید چرا، به او جواب دهید: خودت چی فکر می کنی؟ متعجب خواهید شد وقتی ببینید بیشتر اوقات خودش جواب سؤالی را که از شما پرسیده می داند. این روش چهار مزیت دارد:
- پرسیدن اتوماتیک وار چرا را از سر کودکتان می اندازد.
- به شما و کودکتان نشان می دهد بیشتر از هر چیزی که فکر می کنید می داند.
- باعث می شود که کودکتان به جای اینکه برای جواب به شما وابسته باشد، از مغز خودش استفاده کند.
- باعث افزایش مکالمه بین شما و کودکتان می شود، زیرا اگر او واقعاً جواب یک چرا را نمی داند، می توانید در مورد آن گفتگو کنید تا به جواب برسید.

منبع: 50 سؤال مهمی که بچه ها می پرسند
پرسش های کودکانه – چرا؟
پرسش های کودکانه – میشه امشب بیرون نرید؟پرسش های کودکانه – میشه امشب بیرون نرید؟

پرسش های کودکانه – میشه امشب بیرون نرید؟ کودک آنلاین: نانسی در مورد فرزند وسطی اش آلکس (شش ساله) می گوید: هر شب جمعه که می خواهیم با شوهرم دو نفری بیرون بریم، آلکس سرمان فیلم درمی آورد.


پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟

پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟ کودکتان هنوز درکی از ارزش پول ندارد. همچنین هنوز قادر نیست بفهمد هر چیز چقدر می ارزد. او هنوز آنقدرها قابلیت شناختی ندارد که بتواند به چنین مسائل پیچیده ای فکر کند. پرسش های کودکانه – میشه با پول تو قلکم اسباب بازی بخرم؟


پرسش های کودکانه – چرا تقلب می کنی؟پرسش های کودکانه – چرا تقلب می کنی؟

پرسش های کودکانه – چرا تقلب می کنی؟ الیوت و دیانا ، والدین تاکر ( 5/5 ساله ) و ایزابل ( 7 ساله ) می گویند از وقتی این دو بچه بیدار می شوند تا زمانی که سر به بالشت می گذارند ، ما باید داورشان باشیم . الیوت با حالت درماندگی می گوید : (( آنها دائما یکدیگر را به تقلب ، دروغ گویی ، دزدی و زیر پا گذاشتن قوانین متهم می کنند. پرسش های کودکانه – چرا تقلب می کنی؟


پرسش های کودکانه پرسش های کودکانه

پرسش های کودکانه – چرا شما میتوانید قهوه و نوشابه بخورید اما من نمیتوانم؟ تریسیو دِرِک ، سه فرزند به نام های لیگ ( 12 ساله ) ، اسپنسر ( 10.5 ساله ) و ریلی ( 9 ساله ) دارند . فرزندان آنها همیشه انتظار دارند که پدر و مادرشان ، رفتاری عادلانه با آنها داشته باشند. پرسش های کودکانه – چرا شما میتوانید قهوه و نوشابه بخورید اما من نمیتوانم؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران