کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اضطراب جدایی در کودکان نوپا
اضطراب جدایی در کودکان نوپا :یکی از ویژگی‌های کودکان شش تا هجده ماهه این است که بیش از حد به اعضای خانواده (به ویژه مادر) وابسته هستند یعنی اگر مادر بخواهد اتاق را ترک کند یا حتی به سمت در برود به طور معمول با اعتراض یا نارضایتی شیرخوار مواجه خواهد شد. اضطراب جدایی در کودکان نوپا

اضطراب جدایی در کودکان نوپا
یکی از ویژگی‌های کودکان شش تا هجده ماهه این است که بیش از حد به اعضای خانواده (به ویژه مادر) وابسته هستند  یعنی اگر مادر بخواهد اتاق را ترک کند یا حتی به سمت در برود به طور معمول با اعتراض یا نارضایتی شیرخوار مواجه خواهد شد.
به خاطر بسپارید  او زمانی که شما را می‌بیند هیچ مشکلی ندارد اما به محض اینکه موفق به دیدنتان نشود گریه را سر می‌دهد.
میزان وابستگی کودکان 6 تا 18 ماهه و مدت زمان این دوره در بچه‌های مختلف ، متفاوت است اما به طور معمول در نه ماهگی شدت آن به اوج می‌رسد سپس به تدریج کاهش می‌یابد تا اینکه دوباره در هجده ماهگی بروز نماید.
این ویژگی را اضطراب جدایی می‌نامند و دلیل آن این است که کودک به اندازه کافی بزرگ شده است که توانایی یادآوری و مقایسه را داشته باشد. بنابراین به طور کامل درک می‌کند که شما چه زمانی در حال دور شدن از وی هستید و این دوری را دوست ندارد چرا که از دفعه قبل که تنها مانده است ، خاطره خوشی ندارد.
گاهی اضطراب جدایی حتی امکان انجام امور خصوصیتان (مثل دستشویی رفتن) را از شما سلب می‌کند و در این زمان احساس می‌کنید ، صبر و تحمل شما در آستانه لبریز شدن است.
در ضمن اگر در این دوران تصمیم داشته باشید کار بیرون از منزل را از سر بگیرید متوجه مشکلاتی ناشی از اضطراب جدایی‌خواهید شد.چگونه باید با اضطراب جدایی کودکان برخورد کرد؟
ابتدا مطمئن شوید شیرخوار بیمار نیست و قبول کنید که این ویژگی مختص دوره 6 تا 18 ماهگی کودک است و بالأخره این دوره تمام می‌شود. اوج اضطراب جدایی پیش از یک سالگی است و بعد از اولین جشن تولد به تدریج کمتر با این مشکل مواجه خواهید شد.
وقتی مجبورید (به سرعت و برای مدت کوتاهی) از اتاق بیرون بروید در مدتی که در اتاق حضور ندارید با فرزندتان صحبت کنید تا مطمئن شود که شما در نزدیکی او هستید.
هنگامی که فرزندتان شما را نگاه نمی‌کند ، تا حد امکان از ترک کردن وی اجتناب نمایید. برخی مادران منتظر فرصتی می‌شوند تا حواس فرزندشان معطوف به بازی و سرگرمی شده و سپس از اتاق بیرون می‌روند.
بدون تردید آن‌ها با این کار خود قصد دارند مانع بی‌تابی و گریه فرزندشان شوند ، غافل از اینکه این امر در نهایت موجب افزایش اضطراب در وی خواهد شد.
اگر در این دوره قصد دارید نگهداری از شیرخواران را به یکی از نزدیکان یا پرستار بچه بسپارید ابتدا به کودک فرصت دهید تا به طور کامل با شخص مورد نظر آشنا شده و به او عادت کند. به این ترتیب به فرزند خود کمک می‌کنید تا اضطراب جدایی از شما را بهتر پشت سر بگذارد.
برای همسرتان در این مورد به خوبی توضیح دهید تا او بداند که فرزندتان شما را بیشتر از پدرش دوست ندارد. ممکن است در دوره بروز اضطراب جدایی احساس کند که شما و فرزندتان به او توجهی ندارید و وی در حاشیه قرار دارد و ارتباط بسیار نزدیک و دائمی شما با شیرخوار ، فضایی را برای او باقی نمی‌گذارد
در این صورت به پدر اطمینان دهید که این ویژگی خاص و مربوط به این دوره بوده و موقتی است. در ضمن از او بخواهید به اشکال دیگری به یاری شما بیاید.
یکی از بازی‌های بسیار مناسب برای دوره اضطراب جدایی، بازی "دالی موشه" است. برای اینکه فرزندتان یاد بگیرد اگر چیزی را نمی‌بیند به این معنا نیست که آن چیز وجود ندارد. برای مثال می‌توانید ملافه‌ای را روی سر خود بکشید و سپس سرتان را از زیر ملافه خارج نمایید و به این طریق با او بازی کنید.
اگر کودک کمی بزرگ‌تر است می‌توانید تیله‌ای را زیر فنجان پنهان کنید و سپس با برداشتن فنجان  به وی نشان دهید که تیله هنوز سر جایش باقی است.اگر این کار را به شکل بازی و تفریح انجام دهید فرزندتان آن را سریع‌تر می‌آموزد.
منبع:کتاب مادر کافی
اضطراب جدایی در کودکان نوپا
اضطراب جدایی در نوزاداناضطراب جدایی در نوزادان

اضطراب جدایی در نوزادان اضطراب جدایی کودکان معمولاً اضطراب جدایی از6 تا 7 ماهگی آغاز می‌شود اما در سن 10 تا 18 ماهگی به اوج خود می‌رسد. کودک بیش‌ازحد به اعضای خانواده به‌ویژه مادر وابسته می‌گردد اضطراب جدایی در نوزادان


اضطراب نوزاد در برابر غریبه و جداییاضطراب نوزاد در برابر غریبه و جدایی

اضطراب نوزاد در برابر غریبه و جدایی زمانی در حدود شش ماهگی و گاهی در حدود چهار ماهگی یا حتی تا هشت ماهگیِ کودکتان، وقتی می خواهید او را به غریبه ای بسپارید عصبانی می شود. اضطراب در برابر غریبه تا مدتی زندگی را برای شما مشکل می سازد، اما قدم مهمی در رشد کودک است؛ زیرا نشان می دهد که فرزندتان مادر، پدر و سایر افرادی را که هر روز می بیند با دیگران متفاوت می داند.


نه گفتن به کودک نوپای چسبندهنه گفتن به کودک نوپای چسبنده

نه گفتن به کودک نوپای چسبنده اخیرا با مادر خانه داری صحبت کرده ام که از رفتارهای ناشایست فرزند دوساله اش به ستوه آمده بود و با آنها مبارزه می کرد. این خانم بسیار خسته و درمانده روش وقفه را میشناخت اما اقرار می کرد که به علت خستگی زیاد قادر به (( نه )) گفتن و اعمال مجازات نیست. نه گفتن به کودک نوپای چسبنده


وابستگی نوزاد به والدینوابستگی نوزاد به والدین

وابستگی نوزاد به والدین بسیاری از زن و شوهرهایی که تازه بچه دار شده اند ، وقتی می بینند بچه داری چه کار سختی است و چقدر بچه ها به توجه و مراقبت آنها نیاز دارند ، تعجب می کنند. وابستگی نوزاد به والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران