کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
لمس و تماس کودک با بدن خودش – 3 تا 7 سالگی
لمس و تماس کودک با بدن خودش – 3 تا 7 سالگی کودک حدود 3 سالگی متوجه میشود که تماس با برخی از قسمت های بدن و یا آلت تناسلی اش برای او حالاتی و یا برخی از اوقات لذتی را موجب میشود. لمس و تماس کودک با بدن خودش – 3 تا 7 سالگی

لمس و تماس کودک با بدن خودش – 3 تا 7 سالگی
کودک حدود 3 سالگی متوجه میشود که تماس با برخی از قسمت های بدن و یا آلت تناسلی اش برای او حالاتی و یا برخی از اوقات لذتی را موجب میشود.
در نتیجه با توجه به سابقه ای که از لمس و نوازش و آغوش اعضای خانواده داشته و مخصوصا همه را با شور و اشتیاق در این رابطه دیده و خود او نیز از این کار لذت بسیار برده به این نتیجه می رسد که این دست زدن به خود و لمس و ایجاد ارتباط با بدن احتمالا اشکالی نخواهد داشت.
در نتیجه فکر می کند کاری را که تاکنون دیگران برای او می کردند ، او هم اکنون برای خودش انجام می دهد. به ویژه این که احساس لذت و رضایتی می کند.
در یک چنین شرایطی برخی از اوقات آن را آشکارا در مقابل پدر و مادر و یا دیگران نشان می دهد و برخی از اوقات به دلیل آنکه دیگران را درگیر چنین کاری ندیده است و یا از آغاز همه پوششی و یا لباسی بر تن خود داشته اند ، در نتیجه این قسمت های بدن حالت خصوصی و فردی داشته و یا اگر با اولین واکنش و پاسخی از جانب اطرافیان و یا خواهران و برادران بزرگتر به گونه ای تند و تیز رو به رو شده میتواند این کار را در پنهان و جدا از دیگران انجام دهد و یا کاملا این میل را در خودش سرکوب کرده و نفی و انکار کند.
بنابراین کودک این کار را به دلیل لذت جنسی انجام نمی دهد بلکه به دلیل تازه بودن و نوعی احساس و حال عجیب و غریب پیدا کردن ، مخصوصا کنجکاوی و میل به شناخت بیشتر و بهتر خودش ، آن را انجام دهد.
در نتیجه اگر پدر و مادر فقط در مسیری حرکت کنند که او را از این که در انظار عمومی دست به چنین کاری بزند دو نگه دارند ؛ به این معنا که این پیام را برسانند که آنچه که انسان با بدن خودش انجام می دهد ، مطلب و موضوعی است خصوصی و قرار نیست که کسی از آن با خبر شود ؛ به ویژه آن زمانی که در تمام مدت کودکی ، فرزند ما از پوششی یا شلوار و لباس زیری برخوردار بوده است ، همه و همه دست به دست هم می دهد و سبب می شود که خیلی زود متوجه شود که این کار را در جمع نمیتواند انجام دهد در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که واکنش دیگران آنچنان باشد که تاثیری شدید و سنگین بر روی او بگذارد.

راهکار و مهارت عملی :
پدر و مادر وقتی که کودک را درگیر و مشغول تماس با بدن خود می بینند باید به بهانه ای او را قطع کنند و از او انتظار رفتار دیگری را داشته باشند.
یعنی به او پیشنهاد کنند که  : مثلا برای خوردن غذا و یا بستنی بیاید. از او دعوت کنند که به اتاق دیگر بیاید ، یا فیلمی را با هم ببینند و یا به بهانه ی اینکه باید از خانه خارج شویم و برای خرید برویم ، او را از کاری که میکند منصرف کنند.
از این طریق پیامی به او خواهند داد که این کاری است هرچند که آنها به آن توجه و اعتنایی ندارند اما آن را قطع می کنند و کودک این قطع دل خواهانه ی غیرمستقیم خودش را آن قدرها جدی و بد نمی گیرد و گرچه ممکن است که چنین کاری را به آینده منتقل کنند ولی حداقل خاطر ما آسوده خواهد بود که آسیبی در این زمینه به او نخورده است.
در حالی که اگر پدر و مادر و یا دیگران او را سرزنش کنند و یا متاسفانه آن گونه که برخی از اوقات دیده شده است تنبیه کننند ، میتواند تاثیر بسیار ویرانگری بر روی او بگذارد و او را میتواند به یک موجود کاملا خشمگین لجباز و یا به کسی که کاملا پنهان کار و دروغ گو است تبدیل کند.
ضمنا احساس بدی درباره ی خود ، درباره ی لذت وجودی خود ، درباره ی حالی که دارد ، درباره ی زمینه های جنسی وجود خودش و آلت تناسلی اش پیدا کند. تا آنجایی که برخی از افراد از همین جا برای همیشه از داشتن رابطه ی جنسی احساس بدی می کنند و یا به نوعی احساس خطر را همیشه در کنار خود می بینند و آماده هستند که بر اساس برخی از برداشت ها ، نظرها و قضاوت ها بار گناهی را در این زمینه ( حتی وقتی که با همسر خود رابطه دارند ) بر دوش بکشند.
بنابراین مواظبت و مراقبت باید در این حد باشد که کودک آن را غیر عمومی و غیر اجتماعی بداند. از جانب دیگر متوجه شود که پدر و مادر برای چنین کاری او را تشویق و ترغیب نمی کنند بلکه با بی اعتنایی اهمیت آن را برایش کم می کنند و در عین حال با قطع کاری که دارد انجام می دهد شرایطی را فراهم می کنند که او متوجه شود که بهتر است از این کار بگذرد.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
لمس و تماس کودک با بدن خودش – 3 تا 7 سالگی
کنجکاوی کودک برای دیدن بدن خود و دیگرانکنجکاوی کودک برای دیدن بدن خود و دیگران

کنجکاوی کودک برای دیدن بدن خود و دیگران بسیاری از اوقات بچه ها این کنجکاویشان را متاسفانه با افراد غریبه در ارتباط می گذارند و یا برخی از بیماران و گرفتاران در یک چنین فرصت هایی میتوانند میتوانند از بچه ها سوء استفاده کنند. کنجکاوی کودک برای دیدن بدن خود و دیگران


کنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اولکنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اول

کنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اول : کنجکاوی کودکان درزمینه مسایل جنسی جز مواردی محسوب میشودکه والدین در برخورد با آن احساس گیجی سردرگمی می‌کنند . مهم‌ترین عامل سردرگمی‌های والدین دیدگاه آن‌ها نسبت به بچه‌ها در مورد مسایل جنسی می‌باشد . کنجکاوی جنسی کودکان - قسمت اول


کنجکاوی جنسی کودکان -قسمت دومکنجکاوی جنسی کودکان -قسمت دوم

کنجکاوی جنسی کودکان -قسمت دوم :کنجکاوی کودکان درزمینه مسایل جنسی جز مواردی محسوب می‌شود که والدین در برخورد با آن احساس گیجی و سردرگمی می‌کنند . مهم‌ترین عامل سردرگمی‌های والدین دیدگاه آن‌ها نسبت به بچه‌ها در مورد مسایل جنسی می‌باشد . کنجکاوی جنسی کودکان -قسمت دوم


چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟

چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟ کودکان همواره نسبت به دنیای پیرامون خود علاقه مند بوده و با کنجکاوی نسبت به آن در حال مکاشفه هستند. آنان همانطور که نسبت به اشیا کنجکاوی نشان میدهند نسبت به اعضای خصوصی بدن همجنس و جنس مخالفشان نیز به طور طبیعی کنجکاو هستند. چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران