کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
لوس کردن کودک - بخش دوم
لوس کردن کودک زمانی که کودکان ما مجبور نیستند که نبرد و کشمکش را تجربه کنند، هرگز رشد نمی‌کنند؛ زیرا زندگی سفری است که نیازمند نبرد، کشمکش و مقاومت بسیار است.

لوس کردن کودک - بخش دوم
•    نبرد و کشمکش خوب است
زمانی که کودکان ما مجبور نیستند که نبرد و کشمکش را تجربه کنند، هرگز رشد نمی‌کنند؛ زیرا زندگی سفری است که نیازمند نبرد، کشمکش و مقاومت بسیار است.
فردی که فاقد ظرفیت نبرد و کشمکش است، احساس رضایت و موفقیتی که همراه با آن به‌وجود می‌آید را نیز لمس نخواهد کرد. چنین فردی، زندگی را خسته کننده و ظالمانه می‌یابد؛ اما آنهایی که راه تلاش را آموخته‌اند، زندگی را بسیار هیجان انگیز و لذت‌بخش می‌بینند.
•    حال چه باید کرد؟ (مسئله را شناسایی کنید)
با شهامت، افتخار، قاطع و مصمم وارد کارزار شوید. آیا کودکان شما مهار زندگی‌تان را به‌دست گرفته‌اند؟ آیا شما از روی سهو و خطا، آدم‌های کوچکی خلق کرده‌اید و پیش خود احساس نارضایتی و ناخشنودی می‌نمایید؛ اما آنها، چنان از قدرت سرمست شده‌اند که حاضر نیستند آن احساس را از دست بدهند؟
آنها کار خلافی مرتکب نشده‌اند و مقصر نیستند. آنها زاده نشده‌اند تا شما را تربیت کنند. آنها قواعد خانواده را خلق نکرده‌اند. شما این کارها را کرده‌اید. کودکان با وجود محدودیت‌ها و اعمال ساختارهای رفتاری توسط والدین، شادتر و سالم‌تر هستند.
اگر ما می‌توانیم آدم به‌ماه بفرستیم و موشک به‌مریخ پرتاب کنیم، پس بی‌شک می‌توانیم بر مشکلات خانوادگی غلبه کنیم. ما می‌دانیم که خواهیم توانست بدون سوءرفتار این مشکلات را حل کنیم.
•    بچه‌هایی که کودک باقی می‌مانند
آیا هرکاری که فرزندتان بخواهد، انجام می‌دهید؟ آیا پشت سر کودک نوپای خود، که راه رفتن را تمرین می‌کند، می‌دوید و با خم شدن و گرفتن او، به‌عضلات کمرتان آسیب می‌رسانید؟
این عمل شما درست مانن آن است که در بیست و یکسالگی مخارج و بدهیهای او را بپردازید یا از دوست وکیل خود درخواست کنید او را که ضمن مستی رانندگی می‌کرده، از حبس خلاص کند؛ درحالیکه به‌خوبی از عمل نادرست او آگاه هستید.
خوب شما حسن نیت دارید؛ اما با بستن کفش فرزندتان، به‌این بهانه که او نمی‌تواند این کار را انجام دهد، نخستین الگوی رفتار خطرناک را پدید می‌آورید و تغییر چیزی که ساخته‌اید، دشوار خواهد بود.
امروز بند کفش‌های فرزندتان را می‌بندید. تکالیف مدرسه‌اش را در نه سالگی انجام خواهید داد. هر زمان که با یکی از همسالان خود منازعه کوچکی دارد، باعجله وارد میدان می‌شوید و او را حمایت می‌کنید و در 24 سالگی، زمانی که درصدد یافتن دوست برآمده، زیرا به انزوا و تنهایی خود پی برده است، نقش بهترین دوست را برای او بازی می‌کنید و به‌او فرصت تلاش نمی‌دهید. اطمینان داشته باشید که او هرگز بزرگ نخواهد شد.
پدر و مادری که در کودکی شرایط سخت و ناگواری چون فقر و اعتیاد والدین را تجربه کرده‌اند، گرایش شدیدی به‌حمایت از فرزندان خود دارند. دلیل آن روشن است؛ از آنجا که خود روزگاری سخت را پشت سر گذاشته‌ایم، نمی‌خواهیم آن ماجرای سخت برای کودکان‌مان تکرار شود.
این امر باعث می‌شود که چشم خود را روی برخی از واقعیتهای زندگی ببندیم. اگر می‌خواهید پدر و مادر باکفایتی باشید و در زندگی خود و فرزندان‌تان تعادل ایجاد کنید، بهتر است هرچه زودتر چشم خود را بر واقعیت‌های زندگی باز کنید.
پس در جایی ساکت و آرام که مزاحمتی وجود ندارد، با خود خلوت کنید و به‌آنچه احساس و قلب‌تان می‌گویند، گوش کنید. پدران و مادران، گاه اعتراف کرده‌اند که نجوایی درونی به‌آنها نهیب میزند که روش تربیتی نادرستی را در پیش گرفته‌اند، فرزندان‌شان را لوس کرده‌اند و آنها را کودک نگه داشته‌اند؛ اما صدای وحشتناک دیگری از اعماق وجودشان خاطرات دردناک دوران کودکی را در گوش‌شان نهیب میزند.
شما به‌شهامتی بی‌حد و حصر و عزمی راسخ نیاز دارید تا با وجود آن نهیب خشمناکِ رنج دوران کودکی، نجوای درونی خود را بشنوید. البته در تمامی موارد، زمانی که افراد به‌این نجوای درونی گوش فرا میدهند، پاداش عمل خود را خواهند گرفت.
•    کودکانی که مهار زندگی را به‌دست می‌گیرند
چه چیزی را جستجو کنیم؟ مسئله این است. زمانی که فرزند شما 16 ماهه است، آیا میتواند بدون آنکه سروصدایی راه بیندازد، چند لحظه صبر کند و شما ناچار به‌بغل کردن او نشوید. دربارۀ وقت خوابش چطور؟ اگر شما فرزندتان را با قوانین محدودی که به‌طور مداوم و ثابت اجرا می‌شوند، تربیت کنید، به‌ندرت با مشکل روبه‌رو خواهید شد. وجود آهنگی منظم و یکنواخت در زندگی، به‌کودکان احساس امنیت و سلامتی میدهد.
به‌طور کلی کودکان باید هر روز یک یا دوکار ساده را بدون شکوه و شکایت انجام دهند. از جمله آماده شدن برای خوابیدن، بیرون نیامدن از تختخواب به‌بهانه‌های مختلف، جمع‌آوری اسباب بازیها هنگام خوابیدن و دست و صورت شستن در صبح.
این کارها شاید در دنیای پیچیدۀ امروزی خیلی اهمیت نداشته باشد؛ اما همین مسائل کوچک، بسیار مهم هستند. بسیاری از والدین می‌گویند: ما اصراری برای رعایت کردن ساعت خواب دقیق و وادار کردن فرزندمان به‌انجام وظایفش نداریم و ترجیح می‌دهیم که ساعتی بیشتر در کنار ما بماند و طرز استفاده از رایانه را بیاموزد.
دوباره به‌این قضیه فکر کنید. هرچه زندگی پیچیده‌تر می‌شود، انجام این کارهای کوچک نیز اهمیت بیشتری می‌یابد. انجام کارها و وظایف روزمره، به‌شکل‌گیری ساختار درونی و تعیین حدود شخصیت کودکان کمک می‌کند. ساختار درونی و شخصیت، دو عاملی هستند که در بزرگسالی، افراد با کفایت را از افراد بی‌کفایت مجزا می‌سازند.
منبع: بدترین هفت اشتباهی که والدین مرتکب می‌شوند
لوس کردن کودک

لوس کردن کودک - بخش اوللوس کردن کودک - بخش اول

لوس کردن کودک کودک ماندگی اصطلاحی روانپزشکی است‌که مفهومش همان است که‌احتمالاً شما حدس می‌زنید؛ معنای سادۀ آن لوس کردن کودک است؛ شاید فکر کنید با بیملری شایع غفلت والدین و متلاشی شدن خانواده، این امر بی‌اهمیت است؛ اما هیچ‌چیز نمیتواند از حقیقت بی‌بهره باشد. لوس کردن کودک


لوس شدن نوزادانلوس شدن نوزادان

لوس شدن نوزادان ممکن است وقتی کودک شما 6 ماهه شد ، مادرتان برای او لگن مخصوص کودک بیاورد و بخواهد او را مجبور به استفاده از آن بکند.شما شگفت زده از کار مادرتان به او می گویید کودکی که قادر به ایستادن بر روی پاهایش نیست چطور می تواند از لگن استفاده کند؟ اما مادرتان در مقابل اعتقاد دارد که شما دارید بچه را لوس می کنید. لوس شدن نوزادان


لوس شدن کودک سه‌ سالهلوس شدن کودک سه‌ ساله

لوس شدن کودک سه‌ ساله کودک آنلاین: رضا تحکم کنان گفت: "کتابم را می‌خواهم. کتابم را پس بده. همین الآن پس بده". سپس کتاب را از دست برادر بزرگ‌ترش که کاملاً غافلگیر شده بود قاپید. بعد آن را روی زمین انداخت و به آن لگد زد. رضا نمونۀ کودک لوس است. او زیاده‌خواه و مخرب است که به‌آسانی مأیوس می‌شود. لوس شدن کودک سه‌ ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران