کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اشیای مورد علاقه ی کودک یکساله
اشیای مورد علاقه ی کودک یکساله بسیاری از یکساله ها برای آرامش یافتن به شیء مخصوص و معینی وابسته می شوند. این اشیای مورد علاقه گاهی اشیای انتقالی نامیده میشوند. این اشیاء به طفل کمک میکنند گرما و احساس آرامش و راحتی را که در نوزادی در آغوش مادر تجربه کرده است به شیء قابل در آغوش گرفتن منتقل کند و دوره ی نوزادی را ترک کرده ، رویارویی با دنیای بزرگتری را آغاز کند. اشیای مورد علاقه ی کودک یکساله

اشیای مورد علاقه ی کودک یکساله
بسیاری از یکساله ها برای آرامش یافتن به شیء مخصوص و معینی وابسته می شوند. این اشیای مورد علاقه گاهی اشیای انتقالی نامیده میشوند. این اشیاء به طفل کمک میکنند گرما و احساس آرامش و راحتی را که در نوزادی در آغوش مادر تجربه کرده است به شیء قابل در آغوش گرفتن منتقل کند و دوره ی نوزادی را ترک کرده ، رویارویی با دنیای بزرگتری را آغاز کند.
به این دلیل فرزندتان ممکن است شیء محبوبی انتخاب کند که با احساسات دوران نوزادی مانند مکیدن ، بوییدن یا احساس بافت معینی روی صورتش در ارتباط باشد. پتوها ، حیوانات پشمالو یا حتی ژاکتها میتوانند به شیء مورد علاقه  تبدیل شده و وابستگی های شدیدی را در کودک ایجاد کنند.
گاهی والدین درباره ی اینکه علاقه ی کودکشان به یک چنین شیئی به معنی احساس عدم امنیت است نگران می شوند ولی در حقیقت کودکی که میتواند برای آرام کردن خودش به شیء مخصوص عادت و دوباره احساس امنیت کند شایستگی و لیاقت زیادی از خود نشان داده است.
در زمانی که کودک یکساله شروع به جدا شدن از منبع اولیه امنیت – والدینش – می نماید میتواند احساس استقلالش را با حمل یک شیء جایگزین ارتقا بخشد . بعضی متخصصین پرورش کودک حتی پیشنهاد می کنند که والدین شیئی را که موجب احساس امنیت خاطر کودک می شود در اختیار او قرار دهند.
اگر والدین در زمان خواب کودک یک حیوان پشمالو یا یک پتو – که قابل در آغوش گرفتن باشد-  کنار او قرار دهند کودک ممکن سات علاقه مند شود.
ولی این شگرد همیشه موثر نیست. به نظر می رسد بعضی کودکان هرگز به چنین شیئی احتیاج ندارند و بعضی دیگر در وابستگی به شیئی ، شور و حرارت از خود نشان می دهند.
چنانچه کودکتان شیء معینی را برای آرامش یافتن انتخاب کرده است به این نیاز او احترام بگذارید . در فکر باشید که یکی دیگر از آن را خریداری کنید تا کودک بتواند هنگامی که یکی را میشویید از دیگری استفاده کند.
شیء محبوب میتواند به علت شکل ظاهری ، احساس و یا رایحه ی آن مورد علاقه واقع شود. بنابراین ممکن است شما مجبور شوید بین نظافت و بهداشت و احساس آشنا بودن طفل با آن مصالحه ای برقرار کنید ! هنگامی که کودک یک پتوی مخصوص را بسیار دوست دارد والدین اغلب آن را دو قسمت کرده ، لبه های بریده شده را می دوزند تا زود از بین نرود.
والدین میتوانند برای خشنودی کودکشان اجازه دهند او بخشی از پتوی بریده شده را با خود به مهد کودک ببرد و به این ترتیب احساس خود را به قطعات کوچک تر آن که میتوانند همراه داشته باشند منتقل کنند.
درباره ی بیرون بردن اشیاء مورد علاقه از منزل محدودیت هایی ایجاد کنید. اگر کودکتان به بردن آقا خرسه پشمالوی خودش به همه جا عادت کند احتمال میرود که خرس روزی گم شود.
اگر کودکتان دارای شیء مورد علاقه ای باشد هرگاه او را غمگین یا دلتنگ می بینید میتوانید شیء محبوبش را در اختیار او بگذارید. اگر اجازه بدهید خود کودک تصمیم بگیرد که آیا برای آرامش یافتن ، به آن نیاز دارد بهتر از این است که خود شما برای او تصمیم بگیرید.
گاهی کودک برای جلب توجه والدین می گرید تا آنها را وادار کند او را در آغوش بگیرند و آرامش خاطر او را فراهم کنند.
از طرفی دیگر هنگامی که کودک سرخورده و مایوس می شود عادت به داشتن. شیئی مورد علاقه فقط یک راه آموختن کنار آمدن طفل با احساسات خودش است اما میتواند لزوما تنها راه نباشد.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک یکساله
اشیای مورد علاقه ی کودک یکساله

وسایل دوست داشتنی کودکوسایل دوست داشتنی کودک

وسایل دوست داشتنی کودک وقتی کودک شما شروع به ریسک کردن می کند و به جست و جو داخل یک جعبه ی پر از شن می پردازد ، کم کم به سمت پیدا کردن یک هم بازی می رود و یا هنگامی که این شجاعت را پیدا می کند تا یک اتاق ناشناخته را بررسی بررسی کند ، باز هم علاقه دارد بداند آیا میتواند به شما تکیه کند و از حمایت شما برخوردار شود. وسایل دوست داشتنی کودک


چسبیدن نوزاد به وسایلش چسبیدن نوزاد به وسایلش

چسبیدن نوزاد به وسایلش شاید شما هم بچه های شش تا نه ماهه را دیده باشید که همیشه چیزی را در بغل دارند. آنها پتو یا عروسکشان را بغل می کنند تا احساس آرامش و امنیت کنند. این کار ممکن است تا پنج سالگی کودک ادامه داشته باشد. چسبیدن نوزاد به وسایلش


علاقه ی کودکان به صحبت کردن با تلفنعلاقه ی کودکان به صحبت کردن با تلفن

علاقه ی کودکان به صحبت کردن با تلفن بچه ها خیلی دوست دارند از والدینشان تقلید کنند و کارهای آنها را انجام دهد. پدر و مادران از تلفن زیاد استفاده میکنند. بچه ها حتی قبل از سن دو سالگی نیز سعی میکنند از والدینشان تقلید کنند ، آنها تلفن های اسباب بازی یا تلفن معمولی را برمی دارند ، شمار می گیرند و با آن حرف میزنند. علاقه ی کودکان به صحبت کردن با تلفن


بازی های مورد علاقه کودکان 6 تا 9 سالهبازی های مورد علاقه کودکان 6 تا 9 ساله

بازی های مورد علاقه کودکان 6 تا 9 ساله بچه ها در طول این دوران از زندگیشان خیلی فعال هستند و بازی نقش بسیار مهمی در زندگی آنها ایفا می کند. بچه ها نیاز دارند که هر وقت دلشان خواست مشغول بازی و انجام تفریح و سرگرمی شوند. بازی ، انجام هر کاری است کهاز نظر بچه خوشایند و جالب باشد. بازی های مورد علاقه کودکان 6 تا 9 ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران