کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
قشقرق های کودک یکساله
قشقرق های کودک یکساله همه ما می دانیم قشقرق و عصبانیت شدید چه نوع خلق و خویی است. اکثرا مواردی از آن را دیده ایم و بعضی از ما میتوانیم وقوع این حالت را در خودمان به یاد بیاوریم. قشقرق با عصبانیت و نومیدی و داد و فریاد زدن همراه است. قشقرق های کودک یکساله

قشقرق های کودک یکساله
همه ما می دانیم قشقرق و عصبانیت شدید چه نوع خلق و خویی است. اکثرا مواردی از آن را دیده ایم و بعضی از ما میتوانیم وقوع این حالت را در خودمان به یاد بیاوریم. قشقرق با عصبانیت و نومیدی و داد و فریاد زدن همراه است.
گاهی این حالت با کتک زدن ، لگد زدن و سایر رفتارهای فیزیکی نیز نمود پیدا میکند. زمانی که کودک یکساله دچار قشقرق شدید میشود والدین ممکن است از عدم موفقیت در تربیت فرزند خود مایوس شوند یا به عبارت دیگر از رفتار زشت و ناپسند فرزندشان که معمولا شاد است متعجب و بهت زده شوند.
بعضی والدین ممکن است از این نوع عصبانیت کودکشان چنان ناراحت شوند یا بترسند که با آرام کردن و تسکین دادن و آشتی کردن فوری با او از ادامه ی این حالت ها اجتناب ورزند . عده ای دیگر ممکن است خودشان نیز عصبانی شوند و بر سر طفل از کنترل خارج شده فریاد بزنند.
بیشتر کودکان دیر یا زود دچار قشقرق میشوند. بعضی از کودکان از دوازده ماهگی دچار اولین قشقرق میشوند و عده ای نیز پس از دومین سال تولدشان دچار این حالت میشوند. چندین دلیل برای شیوع این حالت در این گروه سنی وجود دارد . در صورت درک دلایل قشقرق قادر خواهید بود بهتر از عهده ی آنها برآیید.
اولین دلیل بروز قشقرق در کودک خواستن چیزی است که قادر به داشتن آن نیست. او تا حالا نوزادی بوده که نیازهایش توسط والدینش برآورده می شده است و نمی داند که در حال حاضر برآورده کردن نیازهایش پیچیده تر و مشکل تر شده است و متوجه دلیل نه که گاهی ممکن است از والدینش بشنود ، نمیشود.
او هنوز خود را پادشاه جهانش می بیند و هنگامی که مستخدمینش به او بی اعتنایی کرده و در مقابل او قد علم می کنند خشمگین میشود. او این احساس عصبانیت و خشم را درک نمیکند و هنوز کنترل آنها را نیاموخته است بنابراین دچار قشقرق میشود.
برای یکساله ها انتخاب بین دو و یا چند چیز مشکل است و این مشکل میتواند به قشقرق شدید منجر شود. به این دلیل پدر یا مادری که از کودکش می پرسد (( بستنی وانیلی میخواهی یا بستنی شکلاتی؟)) ممکن است خود را در یک واکنش شدید و غیرمنتظره درگیر کند. در این گونه موارد کودک شاید واقعا میل به انتخاب داشته باشد ولی توانایی لازم را برای این کار ندارد.بعضی کودکان قبل از شروع قشقرق علایمی از خود بروز می دهند. حالت خاص نگاه ، تغییر در آهنگ صدا و یا سایر علائم رفتاری نشانه هایی هستند که والدین را متوجه وقوع قشقرق می نماید.
اگر بتوانید قبل از شروع کج خلقی شدید ، متوجه این حالت در کودک خود شوید احتمالا خواهید توانست با یک شوخی یا تغییر محل ، ذهن و فکر او را از آن مسئله منحرف کنید.
زمانی که کودک دچار قشقرق شدید می شود راه درستی برای توقف آن وجود ندارد اما یک راه اشتباه وجود دارد و آن تسلیم شدن است. در مقابل کج خلقی فرزندتان تسلیم نشوید.
شاید آرزو کنید ای کاش در ابتدای کار به فرزندتان نه نگفته بودید اما اگر او بیاموزد که میتواند با داد و فریاد و عصبانیت شما را به انجام آنچه میل دارد وادار کند شما به دفعات بیشتر با قشقرق رو به رو خواهید شد.
به محض آرام شدن فرزندتان به او بفهمانید میزان عصبانیت او را درک کرده اید اما به گونه ای عمل کنید که گویی این کج خلقی شدید تنها یک وقفه گسیختگی جزیی بوده است.
فرزندتان نمی داند به هنگام کج خلقی چهره ی او چه حالتی داشته او فقط می داند در آن هنگام چه احساسی داشته است و هنگامی که عصبانیتش فروکش کرد او برای ادامه ی کارش آماده است.
شاید شما از آن دسته از والدینی هستید که به هنگام قشقرق کودکتان بسیار عصبانی و آشفته می شوید ممکن است بخواهید آرام بمانید ولی توانایی آن را ندارید . بعد از پایان قشقرق در مورد چگونگی رو به رو شدن با آن احساس گناه می کنید و به قدری خسته اید که گویی خود دچار این حالت بوده اید.
اگر چنین احساسی دارید بار دیگر که این وضع در کودکتان شروع میشود سعی کنید با آرامش تا صد بشمارید نفس های عمیق بکشید و اتاق را ترک کنید. به دوست یا همسر یا یک مشاوره والدین تلفن بزنید. شما اولین پدر یا مادری نیستید که با عصبانیت کودک یکساله احساس در هم شکستگی می نمایید.
در چنین مواقعی صحبت کردن با دیگران میتواند در آرام شدن به شما کمک کند. پس از حفظ آرامش کودکتان نیز آرام می شود و هر دوی شما از این مرحله از رشد طبیعی کودک جان سالم به در خواهید برد.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک یکساله
قشقرق های کودک یکساله
قشقرق به پا کردن کودکانقشقرق به پا کردن کودکان

قشقرق به پا کردن کودکان کودک آنلاین: حتی شیرین ترین، مطیع ترین و آرام ترین کودکان نیز گاهی قشقرق به پا می کنند. این گونه رفتارها در زمان های مشخصی بروز نمی کند، به همین دلیل نمی توان دوره ای خاص از رشد کودک را به این مشکل اختصاص داد؛ اما کودکان 2 تا 4 ساله بیشتر مستعد بروز این رفتار هستند. قشقرق به پا کردن کودکان


برخورد با حالت های انفجاری و قشقرق کودک مبتلا به اوتیسمبرخورد با حالت های انفجاری و قشقرق کودک مبتلا به اوتیسم

برخورد با حالت های انفجاری و قشقرق کودک مبتلا به اوتیسم کودک آنلاین: خلق انفجاری و قشقرق در کودکان مبتلا به اوتیسم، رفتار شایعی است که در شرایط و موقعیت هایی از قبیل منزل، اماکن عمومی و سفرها نیز ایجاد می شود و همۀ اعضای خانواده را دچار آشفتگی و سردرگمی می نماید.


قشقرق های کودکقشقرق های کودک

قشقرق های کودک بعضی از کودکان خواسته شان را با صدای بلند یا فریاد بیان میکنند زیرا هرگاه داد میزنند اطرافیان به سرعت خواسته شان را اجرا میکنند تا از اعتراض همسایگان یا دیگر اعضای خانواده در امان باشند و کودک به فریادش ادامه ندهد و مانند یک صدا خفه کن عمل میکنند. قشقرق های کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران