کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتم
تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتم تشویق برای اعتماد به نفس مثل غذا برای بدن است. تشویق یکی از بهترین روش های تقویت اعتماد به نفس انسان است. فرزند شما با آنچه در مورد او باور دارید زندگی می کند، اعم از باورهای منفی و مثبت. تشویق صحیح موجب می شود فرزند شما باور مثبتی نسبت به خود پیدا کند.

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتم
•    فرزندتان را تشویق کنید
تشویق برای اعتماد به نفس مثل غذا برای بدن است. تشویق یکی از بهترین روش های تقویت اعتماد به نفس انسان است. فرزند شما با آنچه در مورد او باور دارید زندگی می کند، اعم از باورهای منفی و مثبت. تشویق صحیح موجب می شود فرزند شما باور مثبتی نسبت به خود پیدا کند.
اگر از تشویق به درستی استفاده نشود، نه تنها اثر مثبتی بر اعتماد به نفس کودک ندارد، بلکه ممکن است او را مضطرب کند.
تشویق غلط
تشویق نوعی ارزیابی است و ارزیابی نادرست ممکن است باعث نگرانی فرزند شما شود. تشویق هایی که به جای رفتار کودک به خود کودک اشاره می کند، می تواند باعث نگرانی او شود. مثلاً گفتن جملاتی مثل "تو نابغه هستی" یا "تو خیلی خوبی" به کودک به سه دلیل اشتباه است:
الف) اگر در مدرسه برخی از همکلاسی های فرزند شما از او بالاتر باشند و یا او در برخی از کارها شکست بخورد، نگران این می شود که نکند پدر و مادرم بفهمند که من نابغه نیستم یا نکند آنها بفهمند که همکلاسیم از من بالاتر است یا آن که اگر مادرم بفهمد من نابغه نیستم، ایا باز هم مرا دوست خواهد داشت. چنین افکاری باعث نگرانی او خواهد شد.
ب) کودکان معمولاً دنیا را به صورت سیاه و سفید می بینند. مثلاً همه چیز برای آنها یا بزرگ است یا کوچک یا خوب است یا بد. بنابراین اگر به او بگویید که تو پسر خوبی هستی، با انجام یک اشتباه کوچک ممکن است که فکر کند دیگر پسر خوبی نیست.
ج) معمولاً کودکان کم سن، معنی این گونه تشویق ها را متوجه نمی شوند. مثلاً آیا فرزند شما معنی نابغه یا پسر خوب را می داند؟ تشویق کلی ممکن است موجب جلوگیری از تلاش کودک به علت ترس از شکست شود.به طور مثال اگر شما به کودک خود بگویید که تو باهوشی، این اظهار نظر شما در مورد هوش او موجب می شود که نگران باشد در کاری شکست بخورد و عقیدۀ شما دربارۀ او عوض شود و به علت ترس از شکست، فقط دست به کارهایی بزند که مطمئن است در آنها موفق خواهد شد.
- نمونه ای از تشویق های غلط
چه پسر خوبی!
تو دختر خوبی هستی!
تو نابغه ای!
تو همیشه بچۀ مؤدبی هستی!
- تشویق صحیح
به جای گفتن "تو نابغه هستی"، بگویید: چقدر خوب این مسئله ریاضی را حل کردی.
به جای گفتن "تو در نقاشی استعداد بالایی داری"، بگویید: نقاشی زیبایی کشیدی به خصوص درخت ها و کوه ها را.
به جای گفتن "تو دختر خوبی هستی"، بگویید: از این که کمک کردی تا خانه را مرتب کنیم، متشکرم.
برخی از تحسین ها کودکان را مضطرب می کند. مثلاً:
تو همیشه به من کمک می کنی.
تو همیشه فوق العاده هستی.
این گونه تحسین ها باعث می شود کودک بخواهد علی رغم میل باطنی اش همواره مطابق میل شما عمل کند. مثلاً شاید مواقعی باشد که فرزند شما تمایلی نداشته باشد که از برادر یا خواهر کوچکترش مراقبت کند. اما با اینگونه جملات، خود را ملزم به انجام این کار می داند.
پس سعی کنید رفتار فرزند خود را تشویق کنید نه خود او را. بنابراین به جای آنکه به فرزند خود بگویید: "تو پسر خیلی خوبی هستی". بگویید: من امشب از رفتارت در مهمانی خیلی خوشم آمد.
بلافاصله پس از انجام کار مثبت او را تحسین کنید. به ویژه این نکته برای کودکان کوچکتر مهم است. اگر در فاصله بین انجام عمل و تشویق، زیاد باشد، کودک متوجه نمی شود که به چه دلیل او را تشویق کرده اید.

منبع: 32 روش برای تقویت اعتماد به نفس کودکان
تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش ششمتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش ششم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش ششم وقتی کودکان احساس می کنند چیزهایی دارند که فقط متعلق به خودشان است و میتوانند در مورد آن تصمیم گیری کنند ، احساس قدرت و تسلط پیدا کرده و این موضوع موجب افزایش اعتماد به نفس آنها میشود. تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش ششم


تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هشتمتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هشتم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هشتم بسیاری از والدین فکر میکنند با مقایسه کردن فرزندشان با خواهر یا برادرش و یا با دیگران ، موجب تحریک او برای افزایش تلاش و پیشرفت می شوند ، اما نه تنها مقایسه کردن موجب تلاش بیشتر نمی شود ، بلکه باعث کاهش اعتماد به نفس او خواهد شد. تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هشتم


اگر کودکان با تشویق زندگی کنند، اعتماد به نفس را می آموزنداگر کودکان با تشویق زندگی کنند، اعتماد به نفس را می آموزند

اگر کودکان با تشویق زندگی کنند، اعتماد به نفس را می آموزند کودک آنلاین: ریشۀ واژۀ تشویق، دل دادن است. وقتی ما از صمیم قلب کودکانمان را تشویق می کنیم، به آنان شهامت می بخشیم. این وظیفۀ ماست که آنان را، وقتی در حال بهبود بخشیدن به مهارت ها و اعتماد به نفسی هستند که به آن نیاز دارند تا روی پای خود بایستند، کمک و پشتیبانی کنیم.


تشویق مناسب برای کودکانتشویق مناسب برای کودکان

تشویق مناسب برای کودکان به کلامی یا رفتاری که والد یا مربی می کند تا رفتار خوب کودک بیشتر شود تشویق می گویند. پاداش امتیازی است که پس از انجام رفتار مثبت به کودک تعلق می گیرد. پاداش همیشه جایزه و اسباب بازی نیست. ممکن است لبخند مادر یا در آغوش گرفتن کودک پاداش محسوب شود. تشویق باید به گونه ای باشد که تکرار یک رفتار را افزایش دهد. تشویق مناسب برای کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران