کودک آنلاین

موضوع مقاله : پس از بارداری

دسته بندی : پس از بارداری

7
ورزش و نرمش بعد از زایمان
ورزش و نرمش بعد از زایمان مادری که میخواهد اندام طبیعی و زیبای قبل از حاملگی خود را بازیابد و دچار کمردردهای مزمن نگردد باید به ورزش و تمرین بپردازد.ورزش و تمرین ،سستی و شل بودن عضلات را اصلاح میکند و چربی هایی را که در قسمت فوقانی ران ها و ناحیه ی باسن و شکم جمع شده است کاهش میدهد. ورزش و نرمش بعد از زایمان

ورزش و نرمش بعد از زایمان
مادری که میخواهد اندام طبیعی و زیبای قبل از حاملگی خود را بازیابد و دچار کمردردهای مزمن نگردد باید به ورزش و تمرین بپردازد.ورزش و تمرین ،سستی و شل بودن عضلات را اصلاح میکند و چربی هایی را که در قسمت فوقانی ران ها و ناحیه ی باسن و شکم جمع شده است کاهش میدهد.
ورزش و تمرین در روزهای اول بعد از زایمان
مادر باید در هنگام ایستادن ، راه رفتن و دراز کشیدن (به پشت یا شکم) حالتی به خود بگیرد که قد او بلندترین طول را داشته باشد.
در روزهای اول بعد از زایمان مادر میتواند تمرین های ساده ای نیز انجام دهد به این ترتیب که روی فرش به پشت بخوابد (بدون بالش) و در حالی که دستهایش را به پهلو گذاشته است ، اعضا و اندام های خود را حرکت دهد.مادر تا زمانی که بهبودی کامل به دست نیاورده است نباید تمرین هایی را انجام دهد که مستلزم خوابیدن روی شکم است.
ورزش و تمرینی که برای تقویت عضلات کف لگن توصیه میشود این است که مادر پس از برطرف شدن سوزش دستگاه تناسلی در حالت ایستاده عضلات کف لگن خود را بالا بکشد ( با این عمل عضلات مقعد و مجرای ادرار جمع و تنگ میشود) و چندثانیه ای خود را در این حالت نگهدارد،سپس خود را شل کند.
این عمل در حدود 5 تا 6 دقیقه تکرار شود.مادر میتواند هرموقعی که می ایستد تا کاری انجام دهد این تمرین را تکرار کند.بسیاری از مشکلات بعداز زایمان نتیجه ی این است که عضلات شل شده اند و قدرت خود را از دست داده اند.با این تمرین عضلات ناحیه ی کف لگن قدرت خود را دوباره به دست می آورند.
ورزش و تمرین های ساده ی بعد از زایمان
1-    آزاد کردن بدن و احساس آرامش :ساده ترین عملی که مادر می تواند در روزهای اول بعد از زایمان انجام دهد ،این است که روی فرش (بدون بالش) بخوابد و دستهای خود را به پهلو ها قرار دهد و در تمام بدن خود احساس آرامش و راحتی کند.
2-    آزاد و شل کردن کامل بدن :بهترین حالت آزاد و شل قرار دادن بدن موقعی است که بالش هایی زیر صورت ، شکم و پاها بگذارید و به شکم بخوابید (زانوها کمی خم شده باشد).در این حالت نیم ساعت بخوابید و سپس خود را دراز کنید،به طوری که بیشترین طول را به بدن خود بدهید.این تمرین را چندین بار تکرار کنید.3-    تمرین برای گردن و شکم :به پشت بخوابید و سر خود را از زمین بلند کنید و سعی کنید چانه با قفسه ی سینه تماس پیدا کند.این عمل نه فقط موجب تقویت عضلات گردن میشود بلکه عضلات شکم را نیز فرا میگیرد.این عمل را میتوانید در روزهای سوم و چهارم بعد از زایمان انجام دهید.
4-    تمرین ساده ی بازوها (برای قدرت بخشیدن به پستانها): به پشت بخوابید بازوهای خود را به طرف خارج دراز کنید سپس دستهای خود را بالا ببرید بطوری که دستها در بالای بدن به طور عمودی به هم نزدیک گردد،پس از آن دستها را به حالت اول برگردانید.
5-    تمرین بازوها برای شکل دادن به پستانها: این تمرین را موقعی باید انجام دهید که شیر دادن از پستانها را قطع کرده اید.درحالی که به پشت خوابیده اید و زانوها مختصری خم شده است،آهسته نفس بکشید و این تمرین را آرام انجام دهید.برای این که این تمرین موثر باشد میتوانید یک کتاب در هر دست خود نگهدارید و تمرین را انجام دهید.
6-    تمرین برای تقویت عضلات گردن،بازوها و شکم:به پشت بخوابید و درحالی که ران ها کشیده شده است سرخود را بلند کنید تا چانه با قفسه ی سینه تماس پیدا کند سپس به تدریج شانه و قسمت بالای تنه ی خود را از سطح زمین بالا ببرید.درهمین زمان بازوهای خود را در حالت عمودی بالا برده و به هم نزدیک کنید ولی سعی نمایید به حالت نشسته درنیائید.این عمل را معمولا بعد از روز ششم حاملگی میتوانید انجام دهید.
7-    تمرین برای بازگشتن قوام و قدرت عضلات بدن:این تمرین برای به کار افتادن بیشتر عضلات بدن مفید است.بعضی معتقدند که این تمرین سبب میشود رحم به جایگاه اصلی خود بازگردد.
الف : روی زانوها و دستهای خود (درحالی که دستها از هم جداست ولی زانوها به هم نزدیک است)قرار بگیرد.سر و ناحیه ی باسن خود را برعکس همدیگر به چپ و راست حرکت دهید(حرکت نوسانی مانند حرکت مار)
ب : بازوها را با حالت استراحت به زمین بگذارید سرخود را بین دو بازو قرار دهید تا چانه با قفسه ی سینه تماس پیدا کند سپس به طرف بالا به شکم فشار آورید تا شکم صاف گردد و درهمین زمان باسن و رانها را به هم فشار دهید.
ج : ناحیه ی باسن را روی زانوها و پیشانی را روی زمین به حالت استراحت قرار دهید سپس بازوهای خود را به جلو کشیده دراز کنید و باز به حالت نخستین برگردانید.
منبع :کتاب من و کودک من
ورزش و نرمش بعد از زایمان

ورزش و آرام سازی در دوران بارداری – قسمت اولورزش و آرام سازی در دوران بارداری – قسمت اول

ورزش و آرام سازی در دوران بارداری – قسمت اول برای خود یک برنامه ورزشی تهیه دیده و به طور منظم آن را دنبال کنید. پیروی از یک برنامه خوب و متعادل ورزشی سه فایده مهم در بر خواهد داشت : تقویت توان بدنی ، بالا رفتن قدرت ماهیچه ها و نرمی عضلات . شما به تمام این موارد در طول زایمان و بیرون راندن کودک در مجرای زایمانی نیاز دارید. ورزش و آرام سازی در دوران بارداری – قسمت اول


ورزش پس از زایمانورزش پس از زایمان

ورزش پس از زایمان اگر تا پیش از این هنوز ورزش را به طور مرتب شروع نکرده اید حالا شروع کنید. دلایل بسیار خوبی برای ورزش کردن وجود دارد ؛ سالم ماندن ، بهتر شدن حالات روحی و امکان پوشیدن دوباره ی لباس های پیش از بارداری برای من ، مهمترین دلیل برقراری مجدد ارتباط با اندامم بود. ورزش پس از زایمان


از سرگیری روابط جنسی بعد از زایماناز سرگیری روابط جنسی بعد از زایمان

از سرگیری روابط جنسی بعد از زایمان از نظر متخصصین در صورتی که مادر پس از زایمان دچار مشکل خاصی نباشد بهتر است حدودا دو هفته جهت پیشگیری از ابتلا به عفونت های واژنی و به ویژه دادن فرصت کافی برای حصول بهبودی بخیه ها و ورم احتمالی صبر کرد. اما علاوه بر نظر پزشک متخصص زن خود با توجه به شرایط جسمی و نیز روحی میتواند زمان برقراری رابطه جنسی را تشخیص دهد. از سرگیری روابط جنسی بعد از زایمان


مراقبت از مادر پس از زایمانمراقبت از مادر پس از زایمان

مراقبت از مادر پس از زایمان صرف نظر از اینکه نوزاد در بیمارستان ، زایشگاه یا منزل به دنیا آمده باشد ، والدین در برخورد با مشکلات پس از زایمان باید بیشتر به خود متکی باشند تا کمک های حرفه ای . مراقبت های پس از زایمان شامل مراحل زیر می باشد : مراقبت از مادر پس از زایمان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران