کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
روش ارتباط پیروزی- پیروزی با کودک (بخش اول)
وقتی مشکل، مشکل خود کودک نیست بلکه تعارض بین والدین و کودک است، چه می‌کنید؟ بیشتر والدین روش پیروزی – شکست یا شکست – پیروزی را انتخاب می‌کنند. یا برای برخورد با موقعیت تعارض‌آمیز از ترکیبی از این دو روش استفاده می‌کنند.

روش ارتباط پیروزی- پیروزی با کودک
وقتی مشکل، مشکل خود کودک نیست بلکه تعارض بین والدین و کودک است، چه می‌کنید؟ بیشتر والدین روش پیروزی – شکست یا شکست – پیروزی را انتخاب می‌کنند. یا برای برخورد با موقعیت تعارض‌آمیز از ترکیبی از این دو روش استفاده می‌کنند.
اما اگر شما روش جایگزینی سومی در دسترس داشته باشید که ساده‌تر باشد و بتوانید در اوج زمانی که تعارض ایجاد شده از آن استفاده کنید چطور؟ روش پیروزی – پیروزی یک روش حل تعارض است که برای همۀ والدین در کارگاه آموزشی گفتگو با کودکان بصیرت به‌ارمغان می‌آورد.
این یک روش جدید نیست، درواقع بسیاری از مردم مدتهاست در حل تعارض از این روش در محل کار استفاده کرده‌اند اما هرگز مورد استفاده از آن در خانواده خود فکر نکرده‌اند.
اگر شما بخواهید احترامی را که باید به‌شریک زندگی، بهترین دوست یا شریک شغلی خود بگذارید به‌کودک خود نشان دهید، روش پیروزی – پیروزی روش مفیدی است. این روش یک‌روش بدون قدرت یا زور است، برخلاف روش پیروزی- شکست یا شکست- پیروزی.
این جایگزین سوم، روش پیروزی- پیروزی است. زیرا حل مشکل باید برای دو طرف قابل پذیرش باشد برای مثال وقتی تعارض نیازها بین والدین و کودک ایجاد می‌شود، والدین از کودک می‌خواهند در تلاش برای جستجوی راه‌حلی که قابل پذیرش برای هر دو آنها باشد سهیم شود.
والدین یا کودک یا هر دو باهم ممکن‌است به‌راه‌حل نهایی برسند. هرپیشنهادی از طرف والدین و کودک برابر در نظر گرفته می‌شود. در اینجا هیچ معاملۀ سختی وجود ندارد، هیچ جنگ قدرتی نیست و اجباری وجود ندارد، هریک از طرفین انتخاب راه‌حل را می‌پذیرد.در آغاز اجازه دهید به‌بعضی از دلایل این موضوع که روش پیروزی – پیروزی تا این حد که در دست‌یابی به‌یک نتیجه مثبت در تعارض والد- کودک مؤثر است، نظر بیندازیم.
هنگامی که راه‌حل نیروی درونی کودک را در برمی‌گیرد، او برای عمل به‌یک تصمیم انگیزه بیشتری خواهد داشت. وقتی کودک تصمیمی را برای خود تحمیل شده می‎‌بیند، این سطح عالی انگیزه پدید نمی‌آید.
والدین وقتی این کار را انجام می‌دهند باید نق بزنند و یادآوری کنند و برای انجام یک تصمیم بگو و مگو یا بحث کنند. اما با روش پیروزی – پیروزی چنین نیست و کودک این احساس را به‌دست می‌آورد که تصمیم از آنِ خودش بوده است و بنابراین تعهد بیشتری به‌انجام آن دارد. کودک همچنین پاسخ مساعدتری به‌این واقعیت میدهد که والدین برای پیروزی در مقابل شکست او تلاش نمی‌کنند.
مزیت دیگر استفاده از روش پیروزی- پیروزی، راه‌حل‌هایی است که با استفاده از این روش نتیجه می‌شود که اغلب خلاق‌تر و با کیفیت بهتر از راه‌حل‌هایی است که کودک یا والدین به‌تنهایی ممکن است‌به آنها دست یابند. چنین روشهایی شما و کودک را باهم صمیمی می‌سازد.
وقتی شما از روش پیروزی – پیروزی استفاده می‌کنید نیاز به‌استفاده از قدرت علیه یکدیگر را حذف می‌کنید و از زمان و انرژی کمتری استفاده می‌کنید.
بزرگترین مزیت روش پیروزی- پیروزی این است که درواقع فرآیند حل مشکل است، زیرا به‌والدین و کودک اجازه میدهد تا به‌اصل قضیه‌ای که باعث ایجاد مشکل شده برسند. این روش، به‌نوعی روش درمانی هم هست چون باعث ایجاد تغییراتی می‌شود که ممکن بود در اثر مداخله و پادرمیانی مناسب کسی دیگر اتفاق بیفتد.
نظر شما دربارۀ انتخاب یک راه مؤثر و مقرون به‌صرفه چیست؟ آیا ترجیح نمی‌دهید که کارها را با صرف زمان و انرژی کمتر و درعین حال تاثیر بیشتر انجام دهید؟ شاید تعجب کنید اگر بدانید که همه پدر و مادرها به‌این سؤال پاسخ مثبت نمی‌دهند.
منبع: آزاد و صمیمی با فرزندان
روش ارتباط پیروزی- پیروزی با کودک (بخش دوم)روش ارتباط پیروزی- پیروزی با کودک (بخش دوم)

بعضی والدین در مورد استفاده از روش پیروزی – پیروزی مقاومت نشان می‌دهند. آنها به‌طور کلی به‌صورت ملموس می‌ترسند و دربارۀ استفاده از این روش نگران هستند. آنها اغلب معتقدند که این روش از جنبه نظری خوب است اما از لحاظ عملی نسبت به‌آن تردید نشان می‌دهند.


شش گام برای ارتباط موفق با فرزندان – بخش اولشش گام برای ارتباط موفق با فرزندان – بخش اول

ارتباط موفق : چندبار این احساس را داشته‌اید که نمی‌توانید فرزند خودرا متقاعد کنید و آیا شما نیز در گذشته چنین حالتی را نسبت به‌دیگران نداشته‌اید؟ شما از او می‌خواهید در مورد خاصی کمک کند و بعضی وقتها به‌سادگی از این تقاضا شانه خالی می‌کند.


14 روش ایجاد جو خانوادگی برنده – برنده14 روش ایجاد جو خانوادگی برنده – برنده

14 روش ایجاد جو خانوادگی برنده – برنده بیش از آنکه مقابله به مثل فکر کنید، روی پیشگیری متمرکز شوید. سعی کنید این طور فکر کنید: برای تشویق فرزندم به این رفتار مطلوب، چه کاری از دستم برمی آید؟ به جای اینکه بگویید: وقتی بچه ها شیطنت و بی تربیتی می کند، باید چکار کنم؟


ایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکانایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکان

ایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکان کودک آنلاین: به عقیدۀ ما کودکان باید همیشه اجازۀ صحبت کردن، آن هم نه فقط در مورد موضوعات قابل قبول و بی خطر بلکه دربارۀ مسائل بحث برانگیز و مورد اختلاف، را داشته باشند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران