کودک آنلاین

موضوع مقاله : پیش از بارداری

دسته بندی : پیش از بارداری

77
تست حاملگی خانگی ( بیبی چک )
تست حاملگی خانگی ( بیبی چک ) :تست حاملگی خانگی، می‌تواند وجود هورمون نشانگر بارداری را که از جفت وارد خون می‌گردد (یا همان hCG )را در ادرار نیز نشان دهد اما بهتر است برای اطمینان خاطر از راه‌های دیگر تشخیص بارداری مانند سونوگرافی یا آزمایش خون نیز برای اثبات بارداری نیز استفاده گردد . تست حاملگی خانگی ( بیبی چک )

تست حاملگی خانگی ( بیبی چک )

تست حاملگی خانگی، می‌تواند وجود هورمون نشانگر بارداری را که از جفت وارد خون می‌گردد  (یا همان  hCG )را در ادرار نیز نشان دهد اما بهتر است برای اطمینان خاطر از راه‌های دیگر تشخیص بارداری مانند سونوگرافی یا آزمایش خون نیز برای اثبات بارداری نیز استفاده گردد .
بیبی چک  یکی از روش‌هایی است که به صورت فوری برای  تشخیص حاملگی مصرف می‌شود. و روش آن  تعیین غلظت هورمون جفت   HCG  در ادرار فرد مشکوک  به بارداری می‌باشد.
زمانی که  تخمکِ بارور می‌شود و در رحم لانه گزینی می‌کند  (تقریباً شش روز بعد  از لقاح ) ، هورمون‌های بارداری در جریان خون شخص وارد می‌گردد. پس از آن میزان هورمون جفت  در طول هفته‌ها  بعد در بدن شخص باردار به سرعت بالا رفته به طوری که میزان آن هر دو روز یک‌بار دو برابر می‌گردد. دو هفته بعد از بارداری یعنی تقریباً همان موقع  که شخص  بایستی پریود شود ، بعضی از تست های حاملگی ممکن است بتوانند این هورمون را در ادرار فرد تشخیص دهند و نتیجه بارداری را مثبت اعلام کنند. اما هنوز نمی‌توان گفت که بیبی چک‌ها می‌توانند به طور 100% حاملگی را در هفته‌های اول بارداری تشخیص دهند .

نحوه استفاده از بیبی چک :

در بیشتر این‌گونه  تست ها باید نمونه ادرار شخص دریک ظرف ریخته شود  و سپس نوار کاغذی مخصوص را در آن قرار دهید . برخی دیگر نیز با استفاده از قطره‌چکان که در کنار محصول داده می‌شود  چند قطره از ادرار در سوراخی که روی دستگاه است، ریخته می‌شود .و در دیگر تست ها شخص می‌تواند مستقیماً روی کاغذ مخصوص ادرار کند. در بعضی هم می‌توانید ازهر کدام از دو روش که مایل است را  استفاده نماید .
برخی از تست های بیبی چک  نوارهای باریک صورتی یا آبی رنگ را بر روی کاغذ تست نشان  می‌دهند،و بعضی  دیگر امکان دارد علامت‌های مثبت یا منفی را  نمایش دهند.
-جمع‌آوری ادرار شخص در ظرف تمیز : بهتر است این ادرار اول صبح نمونه‌برداری گردد زیرا غلظت آن بیشتر بوده و نتیجه دقیق‌تر خواهد بود .
- تست را از پاکت خارج کرده و توسط قطره‌چکان  چند قطره از ادرار را درون جایی که مشخص‌شده وارد کنید  .


نتیجه تست بیبی چک (تست حاملگی خانگی )

پس از دو دقیقه نتیجه تست بارداری کاملاً مشخص می‌شود و شما می‌توانید آن را به شیوه زیر تفسیر کنید :
 1- نتیجه مثبت(حامله بودن ):هر دو خط موجود بر روی تست رنگی و مشخص می‌شود.
2- ایجاد دو خط رنگی به فاصله 5 تا 10 دقیقه مشكوك است  و بهتر است تست بیبی چک چند روز بعد دوباره  تكرار شود.
3- ایجاد نتیجه بعد از10 دقیقه بدون  ارزش می‌باشد  و دوباره باید انجام گردد .
4- منفی (حامله نبودن ): اگر یکی از خطوط روی تست بارداری آشكار شد به معنای آن است که شخص حامله نمی‌باشد.
* نکته مهم اینکه میزان پررنگ شدن خطوط بستگی به مدت زمان بارداری  نیز دارد.نکات استفاده از بیبی چک

- بیبی چک فقط برای یک‌بار قابل‌استفاده می‌باشد .
- پاكت كوچك همراه نوار حاوی ماده سیلیكا‍زل ( جاذب رطوبت) است كه به عنوان نگه‌دارنده می‌باشد..پس از باز کردن پاكت دور انداخته شود
- در بیماران   سرطانی هستند تفسیر تست بر عهده پزشك متخصص می‌باشد.

بهترین زمان استفاده از بیبی چک :

بیبی چک  معمولاً بین 25-20 روز بعد از تمام شدن  آخرین روز پریود قبلی شروع می‌تواند موارد مثبت را نشان دهد البته ممکن است در برخی از افراد این تست های خانگی  در این تاریخ‌ها حاملگی را نشان ندهد  و بهترین زمان برای استفاده از بیبی چک و تشخیص حاملگی  4-3 روز پس از به عقب افتادن عادت ماهیانه  در موعد پریود طبیعی است.
تست خون hcg حاملگی چه زمانی مثبت بودن را نشان می‌دهد؟
معمولاً 10-7 روز پس از لقاح سطح این هورمون در خون به میزانی  می‌رسد که توسط آزمایش خون قابل‌تشخیص است اما در صورت منفی بودن آزمایش خون  حاملگی مردود اعلام  نمی‌شود و در صورت مشکوک بودن  به حاملگی چند روز بعد باید مجدد آزمایش انجام گردد .
چرا بیبی چک گاهی در صورت حامله بودن شخص نتیجه را منفی نشان می‌دهد؟
- تأخیر در زمان لانه گزینی تخمک بارورشده در رحم مادر و ترشح هورمون بارداری
- تفاوت در نوع  حساسیت تست های بارداری مختلف: برخی از تست ها حساسیت بیشتری در نشان دادن نتیجه دارند.
- پایین بودن میزان هورمون در خون و یا ادرار شخص به دلیل استفاده زودهنگام تست بیبی چک
- ایراد در انجام  تست بیبی چک
-در صورت مصرف داروی کاربامازپین ممکن است نتیجه منفی شود.
- جمع‌آوری  ادرار در ظروف غیراستاندارد

آیا ممکن است نتیجه توسط بیبی چک مثبت باشد ولی شخص باردار نباشد؟

- وجود بیماری مانند پروتئینوری ، هموگلوبینوری و کلا وجود پروتئین و یا خون در ادرار باعث مثبت شدن تست بارداری می‌گردد در صورتی که شخص باردار نیست .
- وجود باکتری در ادرار باعث مثبت شدن تست می‌گردد .
- مصرف برخی داروها مانند پرومتازین – کلردیازپوکساید یا متادون توسط شخص مشکوک به بارداری .
- کسی که به تازگی زایمان کرده یا اخیراً سقط‌جنین داشته است.
-بروز اشتباه در انجام  تست یا خطا در خواندن نتایج
نکته : توجه داشته باشید که در موارد بارداری خارج رحمی (یعنی زمانی که تخمک بارور می‌شود اما  در جایی بجز دیواره رحم قرار می‌گیرد ، ممکن است نتیجه مثبت یا منفی از تست های حاملگی به دست بیاید.در صورت درد در ناحیه شکم و خونریزی شخص باید سریعاً خود را به مراکز درمانی برساند.

میزان دقت تست های خانگی و یا بیبی چک چه مقدار است ؟

بیشتر سازندگان  این تست ها ادعا دارند که بیش از۹۹% دقت دارند این‌ها میگویند که به محض اینکه زمان پریود شخص رسید و شخص عادت ماهیانه نشد می‌تواند از این روش برای تشخیص حاملگی استفاده کند. واقعیت این است که میزان هورمون  hCG در ادرار در روزهای ابتدایی و  پس از لقاح در اشخاص مختلف متفاوت است اما در کل  حساسیت بعضی از این  از این تست ها به اندازه‌ای  نیست که بتواند به میزان صحیحی از این هورمون که در ادرار زنان باردار  در روزهای اول بعد از پریود بعدی‌شان وجود دارد به طور درست  واکنش نشان دهد. معمولاً  روز اول از موعد عادت ماهانه  بعدی، تنها می‌توانند  ۱۶% از حاملگی‌ها را تشخیص دهند  اما یک هفته پس از موعد پریود بعدی بیشتر بیبی چک‌ها  قادرند نتیجه مثبت حاملگی را تشخیص دهند.
تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون

تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون هورنونهای مخصوص بارداری ابتدا در خون ترح میشوند و پس از آن در ادرار نمایان میشوند. پس آزمایشهای خون معمولی سریعتر و دقیق تر میتوانند از تست های حاملگی خانگی و بیبی چک این مساله را نشان دهند . میزان طبیعی هورمون HCGβ اشتباه در تعیین سن بارداری


سونوگرافی در دوران بارداری سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری : سونوگرافی های دوران بارداری برای تشخیص سلامت جنین در رحم مادر بکار می‌رود و معمولاً در شرایط عادی چهار مرتبه از سوی پزشک متخصص زنان توصیه می‌گردد . همه اين اندازه‌گیری‌ها برای تعيين سن دقيق جنين و تعيين ريسک احتمال بیماری‌ها بکار می‌روند و باید توسط يک سونوگرافی دقيق اعلام شوند. سونوگرافی در دوران بارداری


آزمایش‌های لازم در دوران بارداریآزمایش‌های لازم در دوران بارداری

آزمایش‌های لازم در دوران بارداری :در دوران بارداری پزشک آزمایش‌های مختلفی را درخواست می‌کند یا خود انجام می‌دهد تا از سلامت مادر و جنین خود مطمئن گردد. بنابراین مادران باید با چگونگی آزمایش‌ها و ارزش آن‌ها آگاه گردند تا با رغبت بیشتر این آزمایش‌ها را انجام دهند. آزمایش‌های لازم در دوران بارداری


RH منفی در بارداری RH منفی در بارداری

RH منفی در بارداری بیشتر جمعیت جهان (85 تا 90 درصد ) عامل Rh دارند . چنین افرادی Rh مثبت و افراد بدون این عامل، Rh منفی نامیده می شوند. بطور طبیعی این عامل مشکلی ندارد، ولی در صورتیکه مادر Rh منفی دارای جنین Rh مثبت باشد، مشکلاتی بوجود می آید.ناسازگاری Rh جنین‌ و مادر باعث ‌ تخریب‌ گلبول‌های قرمز جنین‌ (کم‌خونی همولیتیک‌) در طول بارداری و بعد از تولد در اثر پادتن‌های انتقال یافته از خون‌ مادر می شود.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
04 مرداد 1394 - 15:43:11

tahere aسلام من آزمایش بارداری دادم با بی بی چک مثبت شد اما آزمایش خون بتا زیر ۲۵ بود و مشکوک به حاملگی بود آیا ممکن است میزان هورمون در ادرار بیش تر از خون باشد یا مشکل چیز دیگری است ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

05 مرداد 1394 - 8:55:30

کودک آنلاین برای اطمینان آزمایش خون را دو سه روز دیگه تکرار کنید .

08 مهر 1395 - 10:51:11

آرزو قاسمیسلام من دوره های پریودیم ۳۵ روزس ، در این ماه برای بارداری اقدام کردم ، از اولین روز آخرین پریودی من ۴۲ روز میگذره یعنی امروز یک هفته هست که از موعد پریودی من گذشته و پریود نشدم ، امروز بی بی چک استفاده کردم منفی شد .یعنی من باردار نیستم ؟

03 فروردین 1396 - 0:14:17

منا محمدیسلام،من پریود شدم،جواب تست بی بی چک هم منفی بود،اما زیر دلم درد میکنه و سوزش داره،آیا ممکنه باردار باشم؟؟؟

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران