کودک آنلاین

موضوع مقاله : پیش از بارداری

دسته بندی : پیش از بارداری

0
تصمیم گیری و برنامه ریزی برای داشتن فرزند دوم
تصمیم گیری و برنامه ریزی برای داشتن فرزند دوم بسیاری از والدین برای داشتن دو فرزند آمادگی و اتفاق نظر دارند ولی درباره زمان آمدن این عضو جدید خانواده به توافق نرسیده اند. تصمیم گیری و برنامه ریزی برای داشتن فرزند دوم

تصمیم گیری و برنامه ریزی برای داشتن فرزند دوم
بسیاری از والدین برای داشتن دو فرزند آمادگی و اتفاق نظر دارند ولی درباره زمان آمدن این عضو جدید خانواده به توافق نرسیده اند.
بعضی از خانواده ها در مورد داشتن دو فرزند به دلایل بسیاری تردید دارند زیرا تربیت و بزرگ کردن فرزندان وظیفه ای سنگین و پر هزینه است و این خانواده ها توان مالی لازم را برای اداره بیش از یک فرزند در خود نمی بینند.
پرورش و تربیت کودکان نیاز به وقت زیادی دارد و پدران و مادرانی که در بیرون از منزل کار میکنند وقت لازم برای تربیت بیشتر از یک فرزند ندارند. در میان این گروه کسانی هستند که از دوران بارداری و زایمان بچه اول خاطره خوشی ندارند و به عنوان مثال نارس بودن یا معلولیت بچه اول آنها را در برابر خطرات و ضربه های عاطفی برای بار دوم حساس تر و نگران تر میکند و در نهایت از داشتن فرزند دوم منصرف می نماید.
والدین ممکن است درباره فرزند دوم اختلاف عقیده داشته باشند که این مشکل را میتوان با گفتگو و تبادل نظر برطرف کرد و به تفاهم رسید . تصمیم در این مورد یک موضوع منطقی و در عین حال عاطفی است.
دلایلی که یکی از والدین برای داشتن یا نداشتن فرزند دوم ارائه می دهد فقط بخشی از تصمیم گیری است. والدی نمی توانند هیچ تصمیم درستی را بدون توافق فکری یکدیگر اتخاذ کنند.
البته گاهی حتی با برنامه ریزی دقیق نمیتوانید آنچه را انتظار دارید به دست آورید. به این معنی که در صورت نخواستن فرزند ممکن است به طور ناخواسته باردار شوید و یا در صورت خواستن و آماده بودن برای باردار شدن ناتوان باشید.
در این مورد گفتگو و همفکری پدر و مادر برای برخورد با پیش آمدهای ناخواسته و غیرقابل انتظار آینده اهمیت بیشتری پیدا میکند.
وقتی به فرزند دوم می اندیشید بهتر است درباره داشتن دو فرزند و مسایل مربوط به آن فکر کنید. با این که شما و همسرتان در این مورد به توافق رسیده اید ممکن است انتظارتان از داشتن دو فرزند و تاثیری که بر زندگیتان می گذارد متفاوت باشد.
اگر برای فرزند دوم برنامه ریزی کرده اید یا فرزندی در راه دارید بهتر است برای خود پرسشهایی مطرح کنید. حتی اگر فرزند دوم متولد شده باشد جواب شما و همسرتان به این پرسشها جاب و مفید است.برای پی بردن به تاثیرات فرزند دوم بر روابط خانوادگی ، به نکات زیر توجه کنید:
آیا وظیفه نگهداری و مراقبت از فرزند در طول روز به طور یکسان بین والدین تقسیم می شود یا این مسئولیت بیشتر به عهده یکی از آنهاست؟ آیا با تولد فرزند دوم در این برنامه تغییری به وجود خواهد آمد؟
گاهی مادران شاغل بعد از زایمان با استفاده از مرخصی زایمان مدتی در خانه می مانند و مراقبت کامل از نوزاد را به عهده می گیرند.اگر یکی از والدین در منزل بماند انجام امور منزل و مراقبت از فرزند را چگونه بین خود تقسیم می کنید؟ این ها مطالب و مسایلی است که اگر قبلا درباره آنها فکر نکنید میتوانند در آینده مشکل ساز باشند.
تولد فرزند دوم چه تاثیری بر وضع اقتصادی خانواده می گذارد؟ آیا برای تامین هزینه های زایمان دوم درآمد یا پس انداز کافی دارید؟ فراموش نکنید که هزینه های درمانی و حق بیمه دو فرزند به درآمد و منابع مالی بیشتری نیاز دارد. بیشتر والدین از عهده تامین این هزینه ها برمی آیند ولی بهتر است در این مورد با احتیاط و منطقی عمل کنید.
درباره رفتار و رابطه دو فرزند خود چگونه فکر میکنید؟ آیا از این ارتباط تصویری رویایی و شاعرانه دارید؟ آیا فکر می کنید این رویا به حقیقت خواهد پیوست ؟ والدین ممکن است تصور ذهنی خاصی از رابطه بین فرزندان خود داشته باشند و این تصور علی رغم رابطه خوب و سازگار کودکان هرگز به واقعیت نپیوندد.
تشخیص تصورات ذهنی و خیالی از واقعیت ها کار دشواری است ولی میتواند به والدین کمک کند تا خود را با وضعیت موجود تطبیق دهند.
چه خاطراتی از دوران کودکی خود به یاد می آورید؟ آیا تنها فرزند خانواده هستید یا خواهران و برادرانی هم دارید؟ آیا فرزند اول خانواده هستید یا آخرین فرزند؟ آیا فرزندان خانواده شما همه از یک جنس هستند؟ آیا خاطرات دوران کودکی شما بر شیوه رفتار در تعیین روابط بین کودکانتان تاثیری می گذارد؟
بسیاری از والدین هنگام یادآوری این خاطرات به اختلافاتی درباره زمینه های زندگی خود و همسرشان پی می برند و درمی یابند که چگونه این اختلافات میتواند در انتخاب روش پرورشی فرزندان آنها تاثیر بگذارد. با وجود این اختلافات والدین می توانند به توافق خوبی دست یابند. البته ابتدا باید این مسایل بررسی و شناخته شوند.
در جواب دادن به این سوال ها عجله نکنید زیرا این جوابها ممکن است با گذشت زمان تغییر کند و پس از مدتی ( مثلا بعد از تولد نوزاد) دریابید جوابی که قبل از تولد نوزاد داده بودید به صورت دیگری درآمده است. همانطور که در مورد فرزند اول خود تجربه کرده اید تصورات شما از واقعیت ها فاصله زیادی دارد.
منبع : کتاب فرزند دوم پیامدها و راه حل ها
تصمیم گیری و برنامه ریزی برای داشتن فرزند دوم
تولد فرزند دوم و تغییرات عاطفی و روحی والدینتولد فرزند دوم و تغییرات عاطفی و روحی والدین

تولد فرزند دوم و تغییرات عاطفی و روحی والدین همانطور که تغییرات فیزیکی زیادی در مادر مشاهده می شود تغییرات عاطفی نیز در پدر و مادر به وجود می آید. این تغییرات مانند تغییرات فیزیکی برای والدین قابل قبول و مورد انتظار نیستند و بعضی از زوجها آن را واکنش های عادی در دوره بارداری به حساب نمی آورند. تولد فرزند دوم و تغییرات عاطفی و روحی والدین


فاصله سنی مناسب بین فرزندان فاصله سنی مناسب بین فرزندان

فاصله سنی مناسب بین فرزندان فاصله سنی مناسب بین فرزندان،در خانواده هم برای مادران و هم برای فرزندان نقشی مهمی را ایفا میکند .داشتن فاصله سنی خیلی کم و یا خیلی زیاد بین فرزندان میتواند کودکان و کل خانواده را تحت تاثیر خود قرار دهد . کودکانی که پشت سر هم به دنیا آمده اند و یا فاصله سنی زیادی دارندفاصله سنی فرزندان بین 12 تا ۱۸ ماه فاصله سنی 3 سال و بیشتر بین فرزندان


تغییرات فیزیکی در بارداری دومتغییرات فیزیکی در بارداری دوم

تغییرات فیزیکی در بارداری دوم کودک آنلاین: بارداری دوم معمولاً تفاوت زیادی با بارداری اول دارد. تغییرات فیزیکی ماهانه در این نوبت، تازگی ندارد و برای خانم باردار مثل دفعۀ اول جالب نیست. گاهی نیز این بارداری با ناراحتی بیشتری همراه است. عضلات شکم و لگن قدرت جمع شوندگی و تونوس قبلی را ندارند و شل‌تر و کشیده‌تر می‌شوند. تغییرات فیزیکی در بارداری دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران