کودک آنلاین

موضوع مقاله : پیش از بارداری

دسته بندی : پیش از بارداری

0
معاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداری
معاینه پزشکی پدر و مادر بیماری های ویروسی، حتماً باید بررسی شود.یعنی مطمئن باشد یا واکسن آن زده شده و یا قبلاً بیماری را گرفته و در مقابل آن مقاوم است. مانند سرخک ولی بیماری سرخچه گرفتاری شدیدی است که اگر در 16 هفتۀ اول حاملگی اتفاق بیفتد، معاینه پزشکی پدر و مادر

معاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداری
کودک آنلاین: خاطر مادر باید آسوده باشد که برای مادر شدن و داشتن چنین وظیفه و مسئولیت خطیر و سنگینی کاملاً آماده است. بنابراین پیگیری موارد زیر لازم می باشد:
- بیماری های ویروسی، حتماً باید بررسی شود.
یعنی مطمئن باشد یا واکسن آن زده شده و یا قبلاً بیماری را گرفته و در مقابل آن مقاوم است. مانند سرخک ولی بیماری سرخجه گرفتاری شدیدی است که اگر در 16 هفتۀ اول حاملگی اتفاق بیفتد، می تواند برای فرزند خطرات غیرقابل برگشت و بازگشتی داشته باشد و در بسیاری از موارد، توصیۀ سقط جنین خواهد بود.
بنابراین مادر باید مطمئن شود که از نظر بیماری سرخجه، کاملاً مصون است و مشکلی ندارد. آبله مرغان، بیماری و گرفتاری دیگری است. مخصوصاً اگر در دوره ها و یا ماه های آخر بارداری و یا مقارن با تولد کودک باشد، می تواند برای فرزند آزار دهند و اذیت کننده باشد.

- بیماری مزمن مانند قند، سل و سرطان و هِرپِس، از نوع بیماری هایی هستند که حتماً باید بررسی شوند.
در مورد هرپس، پدر هم باید مورد آزمایش قرار بگیرد. زیرا برخی از اوقات، آن را به مادر نداده، اما ممکن است در دوران بارداری مادر، آن را به همسرش منتقل کند و اگر آگاهی وجود نداشته باشد و مراقبت لازم انجام نشود و بیماری در دوران نسبتاً فعالی باشد، ای بسا تولد فرزند به طریق طبیعی، موجب نابینا شدن او شود.
بنابراین مطلبی با این همه اهمیت را نمی توان نادیده گرفت. در نتیجه پدر هم باید مانند مادر، از این بابت خاطرش را آسوده کند که مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

- بیماری های دیگری نیز هستند مانند انواع دیگر بیماری های جنسی یا مقاربتی که برخی از اوقات می توانند برای فرزند ما و شما مسئله آفرین باشد. اگر مادری است که در گذشته چند بار سقط جنین کرده، غالب اوقات می تواند خطراتی، او و فرزندش را تهدید کند.

- در خصوص بیماری های روانی، گرچه تعداد فراوانی دارد، اما بیماری اسکیزوفرنی باید چک شود و اگر مشکلی نبود، با خاطری آسوده صاحب فرزندی شویم و اگر هست، مشورت دقیق و شاید عمیقی را احتیاج دارد که باید چه پیش بینی و پیش گیری هایی را کرد و یا آیا اصولاً باید فرزندی داشت یا نه؟

- در خصوص بیماری افسردگی و اضطراب، مخصوصاً نوع شدید آن یعنی وحشت، که به صورت حملۀ اضطراب و یا حملۀ هراس و وحشت اتفاق می افتد، به دو دلیل باید کاملاً آن را در نظر داشت:
یکی شرایط و یا مشکلات حاملگی و تولد، که این بیماری ها را تشدید می کند یا حتی اگر نیست، برخی از اوقات به وجود می آورد. دوم خطر حملۀ اضطراب و یا وحشت و یا احتمالاً افسردگی است که تاثیر بد و منفی بر روی رویان و یا جنین خواهد گذاشت و به همین دلیل است که در این زمینه باید معالجات لازم صورت گرفته باشد و تعادل نسبی قابل قبولی به وجود آمده باشد تا مادر بتواند صاحب فرزندی شود.

- مادر باید شش ماه قبل از تصمیم گرفتن برای داشتن فرزند، قرص حاملگی را متوقف کند. زیرا نزدیک به بارداری اگر همچنان از قرص حاملگی استفاده می کند، می تواند مسائل و مشکلاتی را به وجود بیاورد و در همین چارچوب است که پدر باید از رفتن به مراکزی که گرمای بیش از حد به بدن او می دهد مانند جکوزی، خودداری کند. زیرا می تواند مراحل پایانی تشکیل اسپرم را با خطراتی همراه کند و یا اسپرم های پدر ناقص شود و مورد استفاده قرار گیرد.

- پدر و مادر باید به وزن مناسب خودشان برسند.
می دانیم که مادر در دوران بارداری نمی تواند خودش را چاق و یا لاغر کند. اما در خصوص پدر، مطالعات نشان می دهد که وزن بیش از حد، یا نداشتن وزن و لاغری بیش از حد، حتی در تولید اسپرم و در تولیدمثل و باروری نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین وزن متعادل برای هر دوی آنها ضرورت دارد.

- مادر باید همۀ واکسن ها را زده باشد، حتی پدر. زیرا اگر پدر دچار بیماری شود، احتمالاً می تواند به فرزندش بیماری را منتقل کند. زیرا در خانه هست و می تواند مادر را گرفتار کند و به همه آسیب بزند.
- توصیه می شود که مادر، کار دندان پزشکی خودش را در آن دوران شش ماهۀ قبل از آمادگی برای حاملگی به آخر برساند، که خاطرش آسوده باشد. هم از نظر رفتن نزد دندان پزشک، هم به جهت داروهای بی حسی و موضعی که ممکن است ضرورت استفاده از آن مطرح شود و هم به دلیل اینکه برخی از کارهای دندان پزشکی که با جیوه در ارتباط است، می تواند مسئله آفرین باشد.

- همچنین هرگونه مادۀ مخدر یا سیگار یا مشروب نه تنها دردوران بارداری مادر، بلکه شش ماه قبل از بارداری توسط پدر و مادر و یا هر دو باید متوقف شود. پدری که مشروب می خورد، یا سیگار می کشد و درگیر مواد مخدر هست و برخی از داروها را استفاده می کند، می تواند تاثیر بدی بر روی فرزندش از طریق انتقال اسپرم ناقص و یا بیمار به وجود بیاورد.

- همچنین می دانیم که در این دوران است که مادر نمی تواند از طریق خوردن قرص های رژیمی، بدنش را با یک عدم تعادلی روبه رو کند. معلوم است که در دوران بارداری، حتماً استفاده از قرص های رژیمی می تواند خطرناک باشد و برخی از اوقات موجب سقط جنین شود.

- مطلب دیگر، هم پدر و هم مادر، سه ماه قبل از داشتن فرزند، باید به مقدار مناسب اسیدفولیک مصرف کنند. زیرا موجب توسعۀ سیستم عصبی و مخصوصاً افزایش هوش و آمادگی به جهت رشد تعقل و تفکر کودک خواهد بود.

- تغذیۀ مناسب و رعایت اصول بهداشتی اهمیت دارد. مخصوصاً اگر مادر جوان است، تا قبل از 20 سالگی، چون خود مادر در حال رشد است، علاوه بر اینکه برای فرزندش احتیاج به غذای مناسب دارد، برای خود و رشد خودش هم، به چنین غذایی نیازمند است. بنابراین، ای بسا باید با افزایش تغذیۀ مناسب خود، شرایط بهتری را برای فرزندش و خودش فراهم کند.

- ورزش به اندازه و ورزشی که می تواند به عنوان عادتی درآید که سلامت روانی و تعادل را برقرار کند و از نظر فیزیکی هم فواید خودش را داشته باشد. خواب و استراحت، به اندازه و به عنوان یک کار خوب، نه به عنوان تنبلی، نه به عنوان فرار از زندگی، بلکه باور به اینکه، داشتن خواب خوب و به اندازه و با کیفیت بالا یعنی سنگین و عمیق، می تواند سلامت را موجب شود و از این نظر، آمادگی را برای داشتن فرزند بهتر فراهم کند.
 
منبع: فلسفه و هدف های پرورش تعلیم و تربیت دوران بارداری مادر
معاینه پزشکی مادر قبل از بارداری
کارهایی که قبل از بارداری باید انجام دهید کارهایی که قبل از بارداری باید انجام دهید

امروزه بیشتر خانواده ها برای بچه دار شدن خود از ماهها قبل برنامه ریزی میکنند و تعداد بارداریهای های ناخواسته از قبل بمراتب کمتر گردیده . پزشکان متخصص زنان و زایمان نیز پیشنهاد میکنند که پیش از بارداری برای بررسی های لازم حتما به پزشک خود مراجعه کنند . ممکن است با انجام یکسری آزمایشات پیش از باردار شدن بتواند شانس تولد یک نوزاد با اختلالات ژنتیکی را به حداقل خود کاهش دهد و یا اینکه یک آزمایش ساده باعث پیشگیری از انتقال بیماریهای خطرناک به نوزاد گردد.


تغذیه قبل از بارداریتغذیه قبل از بارداری

تغذیه قبل از بارداری مثلی است که میگوید:(ما همان چیزی هستیم که میخوریم). برای آنکه سیستم بدن ما خوب فعالیت کند و اسپرم و تخمک سالم بسازد باید (سوخت) مناسب و ایده آل به بدن برسانیم.به عبارت دیگر تغذیه مناسب برای سلامتی ضروری است غذایی که میخوریم بر تک تک سلولهای بدن ما تاثیر میگذارد و تغذیه سالم ،نوزاد سالم بار می آورد. تغذیه قبل از بارداری


انتخاب جنسیت فرزند قبل از بارداریانتخاب جنسیت فرزند قبل از بارداری

انتخاب جنسیت فرزند قبل از بارداری امروزه روش هایی به وجود آمده که با تغذیه و تعیین زمان لقاح میزان تعیین جنسیت فرزند به نسبت بالایی افزایش می یابد. اما همه نسبی است و تنها روش آزمایشگاهی است که قطعی می باشد. حال مطلبی خواندنی در مودر تعیین جنسیت فرزند برای شما داریم . با ما همراه باشید. انتخاب جنسیت فرزند قبل از بارداری


رژیم غذایی قبل از بارداریرژیم غذایی قبل از بارداری

رژیم غذایی : هر چه زودتر بهتر غذا خوردن را آغاز کنید احتمال حامله شدن شما افزایش پیدا میکند. در مردان و زنان ( هردو) باروری و غذا به هم مرتبط است. شما باید به استفاده از یک رژیم غذایی متعادل پایبند باشید تا احتمال شدن و به دنیا آوردن یک فرزند سالم را افزایش دهید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران