کودک آنلاین

موضوع مقاله : پیش از بارداری

دسته بندی : پیش از بارداری

0
تناسب اندام پیش از بارداری
تناسب اندام پیش از بارداری کودک آنلاین: وزن نقش مهمی در بارداری سالم دارد. زنانی که وزن آن‌ها در مقایسه با قدشان زیر حد طبیعی است بیشتر در معرض زایمان نوزاد نارس و داشتن فرزندان کوچک‌تر از حد طبیعی می‌باشند. تناسب اندام پیش از بارداری

تناسب اندام پیش از بارداری
قبل از بارداری به وزن مناسب برسید.
کودک آنلاین: وزن نقش مهمی در بارداری سالم دارد. زنانی که وزن آن‌ها در مقایسه با قدشان زیر حد طبیعی است بیشتر در معرض زایمان نوزاد نارس و داشتن فرزندان کوچک‌تر از حد طبیعی می‌باشند.
زنان چاق یا دارای اضافه‌وزن، بیشتر در معرض خطر عوارض دوران بارداری، زایمان سخت و نوزاد بالاتر از وزن طبیعی بوده و فرزندشان اغلب در بزرگسالی با مشکل اضافه‌وزن مواجه می‌شود.
هر دو شکل افراطی می‌تواند منجر به مشکلاتی در رشد درون رحمی شوند. نوزادانی که در داخل رحم با محدودیت رشد مواجه می‌شوند در دوران بزرگسالی بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های مزمن خواهند بود.
به همین دلیل داشتن وزن نامناسب در دوران بارداری فقط یک تهدید برای شما محسوب نمی‌شود و عاملی است که سلامت فرزند شما را نیز در بزرگسالی تحت تأثیر قرار خواهد داد.
اغلب دربارۀ اینکه چه میزان اضافه‌وزن خیلی کم یا زیاد است نظرات متفاوتی وجود دارد. برای داشتن یک دیدگاه معقولانه باید شاخص تودۀ بدنی خود یا BMI را پیدا کنید. شاخص توده بدنی نسبتی از وزن و قد است که معمولاً در زمینه سلامت به‌عنوان معیاری دقیق‌تر از وزن به کار گرفته می‌شود.
چاقی ناشی از اضافه‌وزن پیامدهایی برای سلامت فرد دارد. شاخص توده بدنی نیز یک معیار بی‌نقص نیست زیرا به شما نمی‌گوید که وزن شما از عضله تشکیل‌شده است یا چربی. بسیاری از بدنسازان حتی درصورتی‌که مقدار چربی بدنشان بسیار کم باشد جزو گروه دارای اضافه‌وزن طبقه‌بندی می‌شوند و بالا بودن شاخص توده بدنی در آنان به این معنی نیست که آن‌ها دچار آن دسته از مشکلات سلامتی که ناشی از چاقی مفرط است می‌شوند.
به همین دلیل شاخص توده بدنی بدون در نظر گرفتن این‌که وزن بدن شما طبیعی است یا شما را در معرض خطرات سلامت قرار می‌دهد، یک معیار مفید می‌باشد.
بحث‌های بسیاری درباره شاخص توده بدنی طبیعی، دارای اضافه‌وزن یا چاقی مفرط انجام‌شده است و به‌طورکلی اعتقاد بر این است که شاخص توده بدنی زیر 26 برای زنانی که قصد باردارشدن دارند یک وزن طبیعی است.
توده بدنی بین 26 تا 29 دارای اضافه‌وزن و شاخص توده بدنی بالای 29 دچار چاقی مفرط است. در جدول زیر طبقه‌بندی اخیری را که انستیتوی پزشکی بر اساس بهترین مدارک دربارۀ سلامت وزن با آن توافق کرده است، نشان می‌دهد.

 گروه شاخص توده بدنی
 کم وزن کمتر از 19.8
 وزن طبیعی بین 19.8 تا 26
 دارای اضافه وزن بین 26 تا 29
 دچار چاقی مفرط بالای 29


کسانی که خارج از طیف طبیعی قرار می‌گیرند می‌توانند قبل از تلاش برای بارداری با رسیدن یا نزدیک‌تر شدن به وزن طبیعی، شانس باروری و سلامت بارداری خود را افزایش دهند.
اگر شما هم جزو گروهی هستید که خارج از شاخص توده بدنی طبیعی قرار می‌گیرید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا در نظر گرفتن یک برنامه‌ریزی برای افزایش یا کاهش وزن قبل از بارداری برای نزدیک‌تر شدن به وزن طبیعی برایتان مناسب می‌باشد یا خیر.
زنان کم‌وزن
معمولاً افزایش وزن آسان‌تر از کاهش آن می‌باشد، اما برای زنانی که در اثر رژیم‌های شدید، اختلالات تغذیه‌ای یا ورزشی شدید دچار کاهش وزن شده‌اند، افزایش وزن نیز یک چالش بزرگ محسوب می‌شود.
افزایش وزن می‌تواند به افزایش باروری شما نیز کمک کند. در طول بارداری نیاز شما به کالری افزایش پیدا می‌کند و اگر هم‌اکنون برای حفظ وزن مناسب دچار مشکل می‌باشید ممکن است به دست آوردن وزن موردنیاز در طول بارداری نیز برایتان سخت باشد. به‌خصوص اگر دچار تهوع، استفراغ یا بیزاری از برخی خوراکی‌ها شوید.
نباید به‌اضافه وزن به‌عنوان یک هدف نگاه کنید، شما باید به‌تدریج مقدار غذاهای مغذی که می‌خورید را افزایش دهید و اگر یک ورزشکار هستید سطح تمرینات ورزشی‌تان را کمتر کنید. اگر دچار اختلالات تغذیه هستید یا دست‌کم چنین تصوری دارید با پزشک مشاوره کنید تا درمان شوید.
تأکید بیش‌ازحد جامعه روی لاغری و باریک ماندن می‌تواند افزایش وزن موردنیاز برای باردارشدن را ازنظر روان‌شناختی برای بسیاری از زنان به یک کار سخت تبدیل کند، اما انجام این کار برای سلامت فرزندتان بسیار مهم است.زنان دارای اضافه‌وزن یا بسیار چاق
اضافه‌وزن بالا فقط یک مشکل زیبایی نیست. داشتن اضافه‌وزن یا چاقی مفرط می‌تواند مشکلات درازمدتی را برای سلامت در پی داشته باشد؛ ازجمله دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی، سنگ کیسه صفرا، مشکلات تنفسی.
چاقی در زنان می‌تواند موجب بروز عادت‌های ماهیانه غیرطبیعی یا ناباروری شود. چاقی خطر ابتلای زنان به عوارض بارداری مانند دیابت بارداری، فشارخون بالا، زایمان سخت یا جراحی سزاری را بیشتر می‌کند.
زنان چاق نوزادان درشت‌تری به دنیا می‌آورند که در زندگی آینده خود بیشتر مستعد ابتلا به دیابت، چاقی یا بیماری قلبی خواهند بود. اگر دچار چاقی مفرط یا اضافه‌وزن می‌باشید کاهش ده درصد از وزن شما می‌تواند شانس باروری‌تان را بهبود بخشیده و احتمال بروز عوارض را در طول بارداری کمتر کند.
با این کار احتمال تولد نوزادی با مشکلات سلامتی کاهش پیدا می‌کند. در ضمن خطر ابتلای شما به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت بعد از بارداری کاهش می‌یابد.
در حقیقت رسیدن به وزن سالم قبل از بارداری یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که می‌توانید در جهت سلامت خود و فرزند آینده‌تان بردارید.
شدت مشکلات با افزایش شاخص توده بدنی بیشتر می‌شود به همین دلیل زنانی که دچار چاقی مفرط می‌باشند باید بیشتر سعی کنند تا خود را به طیف طبیعی نزدیک نمایند.
در نظر گرفتن کاهش وزن تدریجی تحت نظر پزشک بهترین روش می‌باشد. بهتر آن است که اضافه‌وزن موردنظر خود را کاهش داده و برای مدتی وزنتان را ثابت نگه‌دارید، نه اینکه به‌سرعت وزن خود را کاهش دهید و درحالی‌که کالری‌های دریافتی خود را کاهش داده‌اید باردار شوید.
سلامت خود را با در نظر گرفتن اهداف دست‌نیافتنی یا شدید، حذف وعده‌های غذایی یا تلاش برای دنباله‌روی از یک رژیم غذایی زودگذر به خطر نیندازید.
شروع بارداری درزمانی که تغذیه نامناسب دارید یا از قطع شدید کالری دریافتی خود خسته هستید کار عاقلانه‌ای نمی‌باشد. به‌جای کمتر غذا خوردن روی انتخاب غذاها تمرکز کنید. سعی نکنید خود را به وزن موردنظر برسانید بلکه فقط تلاش کنید سلامت خود را به بهترین شکل ممکن بهبود ببخشید.
منبع: تغذیه مادران در دوران بارداری
تناسب‌اندام پیش از بارداری
حفظ اندام در دوران بارداریحفظ اندام در دوران بارداری

حفظ اندام در دوران بارداری تمرین های بدنی ،ورزش،استراحت و خواب کافی برای سلامت هرکس ضرورت دارد ولی برای خانم ها در هنگام بارداری واجب و حیاتی است.مادر باردار هرگونه فعالیت بدنی و ورزشی را که پیش از بارداری انجام میداده است مانند : پیاده روی ،شنا و بازی های دسته جمعی (در صورتی که خستگی زیاد به وجود نیاورد)،میتواند ادامه دهد. حفظ اندام در دوران بارداری


اضافه وزن در دوران بارداری اضافه وزن در دوران بارداری

اضافه وزن در دوران بارداری براساس تعاریفی که به تازگی از سوی مرکز کنترل بیماریها ارایه شده است بیش از نیمی از زنان دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط می باشند. بسیاری از این زنان به خصوص آنهایی که میزان اضافه وزن اندکی دارند ممکن است حتی از داشتن اضافه وزن خود آگاه نباشند. مسئله مهم این است که بدانیم تقسیم بندی مرکز کنترل توجه بیماریها همه اختلاف های فردی را بین زنانی که شاخص توده بدنی مشابهی دارند در بر نمیگیرد. اضافه وزن در دوران بارداری


افزایش وزن مناسب در دوران بارداریافزایش وزن مناسب در دوران بارداری

افزایش وزن مناسب در دوران بارداری در سال 1990 انستیتوی پزشکی بر اساس شواهد جمع آوری شده رهنمودهایی برای افزایش وزن در طول بارداری منتشر کرد. مقدار مناسب یک عدد مشخص نیست. این رقم براساس وزن هر زن درابتدای بارداری متغیر خواهد بود. رهنمودهای اضافه وزن براساس شاخص توده بدنی مشخص میشود که نسبت قد به وزن مادر می باشد. افزایش وزن مناسب در دوران بارداری


میزان افزایش وزن در بارداریمیزان افزایش وزن در بارداری

میزان افزایش وزن در بارداری افزایش وزن در دوران بارداری به دلیل تغییرات فیزولوژیک بدن زن باردار یک امر کاملاً طبیعی است و دلیل آن رشد جنين و افزایش وزن مادر می‌باشد که عمدتاً اين اضافه شدن وزن نتيجه افزایش وزن نوزاد و رحم مادر می‌باشد . میزان افزایش وزن در بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران