کودک آنلاین

موضوع مقاله : پیش از بارداری

دسته بندی : پیش از بارداری

0
رژیم غذایی قبل از بارداری
رژیم غذایی : هر چه زودتر بهتر غذا خوردن را آغاز کنید احتمال حامله شدن شما افزایش پیدا میکند. در مردان و زنان ( هردو) باروری و غذا به هم مرتبط است. شما باید به استفاده از یک رژیم غذایی متعادل پایبند باشید تا احتمال شدن و به دنیا آوردن یک فرزند سالم را افزایش دهید.

رژیم غذایی قبل از بارداری
کودک آنلاین :هر چه زودتر بهتر غذا خوردن را آغاز کنید احتمال حامله شدن شما افزایش پیدا میکند. در مردان و زنان ( هردو) باروری و غذا به هم مرتبط است. شما باید به استفاده از یک رژیم غذایی متعادل پایبند باشید تا احتمال شدن و به دنیا آوردن یک فرزند سالم را افزایش دهید.
هر روزه چندین وعده میوه ، سبزیجات ، غلات ( مانند نان گندم کامل) و غذاهای سرشار از کلسیم ( مانند ماست ، پنیر و شیر) مصرف کنید. برخی مواد غذایی و ویتامین های خاص ( مانند ویتامین ث و ای ، روی و اسید فولیک ) برای تولید اسپرم سالم بسیار اهمیت دارند.
دریافت نکردن مواد غذایی کافی ممکن است بر پریود شما تاثیر بگذارد و پیش بینی زمان تخمک گذاری را دشوار کند. همچنین اگر مقدار زیادی وزن از دست داده باشید یا بیش از حد چاق شده باشید ممکن است اصلا باردار نشوید.
از چه چیزهایی باید اجتناب کنید؟
در صورتی که هنوز هم چیزهای زیادی را میتوانید بخورید و عوارض ناشی از حاملگی موجب نشده اند که خوردن بسیاری از مواد غذایی را فراموش کنید باید برخی تغییرات را در برنامه غذایی خود اعمال کنید. چند توصیه مهم این است که مصرف الکل را متوقف کرده یا به ندرت الکل بنوشید ؛ استفاده از داروهای روانگردان را متوقف کنید و در صورتی که دخانیات مصرف میکنید از مصرف آن نیز پرهیز نمایید. همه این مواد یا عادت ها ممکن است اثرات سوئی بر جنین در حال رشد در شکم شما بگذارند.
همچنین ممکن است مایل باشید که استفاده از چای و قهوه را نیز متوقف کنید. نتایج تحقیقات در مورد اثرات کافوئین و تئین بر باروری ، یکدست و صریح نیست .متخصصان عموما بر این باورند که مصرف کم تا معتدل کافئین ( یعنی کمتر از 200 میلیگرم در روز یا برابر با سه فنجان قهوه یا چای پررنگ )  بر قدرت باروری شما تاثیر نخواهد گذاشت ؛ اما پزشک شما ممکن است توصیه کند که مصرف آنها را کاملا قطع کنید تا از سلامت خود و جنین خود مطمئن باشید.
انواع ماهی در حالت کلی یک غذای بسیار سالم است اما میزان جیوه در برخی از آنها بسیار بالا است که ممکن است برای کودکی که در شکم دارید خطرناک باشد. از آنجا که جیوه میتواند در بدن شما انباشته شده و تا یک سال از بدن خارج نشود بهتر است استفاده از ماهیهایی که میزان زیادی جیوه در گوشت خود دارند ( مانند کوسه ماهی) را پیش از اقدام برای بارداری متوقف کنید.
در عوض میتوانید از ماهی هایی که سطح کمتری از جیوه در گوشت خود دارند ( مانند ماهی آزاد یا قزل آلا) یا کنسرو ماهی تون یک یا دوبار در هفته استفاده کنید.در دوران بارداری از گوشت های فرآوری شده مانند کالباس یا بوقلمون پروسس شده به میزان کم استفاده کنید و گوشتهای دودی یا خام را نیز کلا کنار بگذارید. در صورتی که حامله هستید حتی هات داگ یا غذاهای آماده را نیز باید آنقدر گرم کنید تا بخار از آنها بلند شود.
از یک مکمل غذایی حاوی ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید. هر چند شما میتوانید اکثر نیازهای غذایی خود را با استفاده از یک رژیم غذایی متعادل تامین کنید اما بسیاری از متخصصین بر این باورند که حتی کسانی که سالمترین و مناسب ترین رژیم غذایی را دارند میتوانند از مکمل ها استفاده کنند.
شما ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از یک رژیم غذایی خوب و مکفی خصوصا هنگامی که سر کار میروید یا از بقیه کودکانتان مراقبت میکنید دشوار خواهد بود در نتیجه با استفاده از ویتامین های مکمل دوران بارداری میتوانید اطمینان حاصل کنید که اسید فولیک و سایر مواد مغذی اساسی را به میزان کافی دریافت میکنید که در نتیجه شانس بارداری سالم در شما افزایش پیدا میکند.
به خاطر داشته باشید که این مواد صرفا به عنون مکمل مناسب هستند و نمیتوانند جایگزینی برای یک رژیم غذایی مناسب باشند. همچنین از آنجایی که مولتی ویتامین هایی که بدون نسخه نیز به فروش میرسند ممکن است حاوی مقادیر بسیار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی باشند که احتمالا برای کودک در حال رشد شما مناسب نبوده یا حتی میتواند خطرناک نیز باشد ، بهتر است از قرصهایی ویژه خانم های باردار تهیه شده اند استفاده کنید.
کسانی که از رژیم های غذایی گیاهی استفاده میکنند نیز ممکن است به مکمل های ویتامین های D و B12  ، به همراه پروتئین های اضافی نیاز داشته باشند. بهتر است درباره مکمل های غذایی دوران بارداری که برای شما مناسب یا ضروری است با پزشک خود مشورت کنید.
حداقل 400 میکروگرم در روز اسیدفولیک مصرف کنید. ثابت شده است که استفاده از این ویتامین خطر بروز بیماری های مادرزادی در مجاری عصبی کودک مانند spina bifida را کاهش میدهد؛ همچنین استفاده از این ویتامین به کاهش میزان بروز سکته های قلبی و مغزی ، سرطان و دیابت ، مربوط می باشد.
اکثر خانمهایی که باردار هستند باید حداقل روزانه 400 میکروگرم (0.4 میلیگرم) از این ویتامین را مصرف کنند. اگر در خانواده شما سابقه بروز بیماری های مادرزادی مجاری عصبی وجود دارد یا از داروهای مربوط به حملات صرعی استفاده میکنید ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مصرف روزانه خود از این ویتامین را تا 4000میکروگرم ( 4 میلی گرم) افزایش دهید و مصرف آن را از یک ماه پیش از بارداری آغاز کرده و تا انتهای سه ماهه اول بارداری ادامه دهید.ویتامین های دوران بارداری که بدون نسخه فروخته میشوند در صورتی خوب هستند که مقدار اسید فولیک آنها بیشتر از حداقل توصیه شده ( بین 600 تا 800 میکروگرم) باشد. شما در کل طول بارداری به این مکمل ها نیاز خواهید داشت بعلاوه میتوانید از غذاهای سرشار از فولات ( سبزی هایی که رنگ برگهای آنها سبز تیره است مانند اسفناج یا کلم پیچ ، مرکبات ، حبوبات ، سبزیجات ، حبوبات کامل و نانها یا غلات غنی شده) استفاده کنید.
اسید فولیک از جمله اسیدهای محلول در آب است در نتیجه اگر مقدار بیش از حدی از آن را استفاده کنید بدن شما قادر است تا مقدار اضافی را دفع نماید. اما محلول بودن این اسید در آب یک جنبه ی منفی نیز دارد : در حین پختن سبزیجات با آب مقدار نسبتا زیادی از این اسید در آب حل شده و به بدن شما نخواهد رسید پس بهتر است سبزیجات را در مقدار کمی آب پخته یا بخارپز کنید تا فولات موجود در آنها حفظ شود.
برخی از خانمها از این قاعده مستثنی هستند : استفاده از مقادیر زیاد از فولات ممکن است موجب شود که کمبود B12 به چشم نیاید که این مشکل گاهی اوقات در کسانی که از رژیم های غذایی سبزیجات استفاده میکنند مشاهده میشود. در صورتی که گمان میکنید این خطر برای شما وجود دارد با پزشک یا مامای خود مشورت نمایید.
وزن ایده آل برای بدن خود را مشخص نمایید
هنگامی که میخواهید باردار شوید بهتر است در وزن ایده آل خود باشید ؛ در این صورت وزن بدن شما در زمان حامله شدن به وزن استاندارد و توصیه شده نزدیکتر خواهد بود. اگر اضافه وزن یا کمبود وزن داشته باشید حامله شدن برای شما دشوارتر خواهد بود. همچنین خانم هایی که اضافه وزن دارند با عوارض بیشتری در دوران بارداری یا زایمان مواجه خواهند شد؛ احتمال به دنیا آوردن کودک کم وزن نیز در خانم هایی که کمبود وزن دارند بیشتر است.
مادامی که از یک برنامه غذایی مناسب ( که چربی آن کم بوده و میزان غذاهای فیبردار در آن زیاد باشد) استفاده می کنید یک برنامه ورزشی منظم نیز برای خود طراحی کنید. در صورتی که اضافه وزن دارید سعی کنید هفته ای نیم تا یک کیلو گرم وزن کم کنید که این سرعت کاهش وزن مناسب و ایمن است.
در صورتی که از یک رژیم غذایی شدید استفاده کرده و سعی کنید وزن خود را به سرعت کاهش دهید ممکن است ذخیره مواد مغذی بدن شما به سرعت تمام شود که مسلما برای باردار شدن و آغاز حاملگی مناسب نخواهد بود.
منبع : کتاب بانک اطلاعات بارداری و زایمان
 رژیم غذایی قبل از بارداری
معاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداریمعاینه پزشکی پدر و مادر قبل از بارداری

معاینه پزشکی پدر و مادر بیماری های ویروسی، حتماً باید بررسی شود.یعنی مطمئن باشد یا واکسن آن زده شده و یا قبلاً بیماری را گرفته و در مقابل آن مقاوم است. مانند سرخک ولی بیماری سرخچه گرفتاری شدیدی است که اگر در 16 هفتۀ اول حاملگی اتفاق بیفتد، معاینه پزشکی پدر و مادر


تغذیه قبل از بارداریتغذیه قبل از بارداری

تغذیه قبل از بارداری مثلی است که میگوید:(ما همان چیزی هستیم که میخوریم). برای آنکه سیستم بدن ما خوب فعالیت کند و اسپرم و تخمک سالم بسازد باید (سوخت) مناسب و ایده آل به بدن برسانیم.به عبارت دیگر تغذیه مناسب برای سلامتی ضروری است غذایی که میخوریم بر تک تک سلولهای بدن ما تاثیر میگذارد و تغذیه سالم ،نوزاد سالم بار می آورد. تغذیه قبل از بارداری


تناسب اندام پیش از بارداریتناسب اندام پیش از بارداری

تناسب اندام پیش از بارداری کودک آنلاین: وزن نقش مهمی در بارداری سالم دارد. زنانی که وزن آن‌ها در مقایسه با قدشان زیر حد طبیعی است بیشتر در معرض زایمان نوزاد نارس و داشتن فرزندان کوچک‌تر از حد طبیعی می‌باشند. تناسب اندام پیش از بارداری


میزان افزایش وزن در بارداریمیزان افزایش وزن در بارداری

میزان افزایش وزن در بارداری افزایش وزن در دوران بارداری به دلیل تغییرات فیزولوژیک بدن زن باردار یک امر کاملاً طبیعی است و دلیل آن رشد جنين و افزایش وزن مادر می‌باشد که عمدتاً اين اضافه شدن وزن نتيجه افزایش وزن نوزاد و رحم مادر می‌باشد . میزان افزایش وزن در بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران