کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
محرومیت زمانمند در مورد دو کودک
محرومیت زمانمند در مورد دو کودک کودک آنلاین: سارا ده‌ساله و سمیرا نه‌ساله، باهم دعوا کرده و به یکدیگر بدوبیراه می‌گفتند. ازآنجایی‌که پدر معتقد بود سارا آغازکنندۀ این دعوا بوده است، تنها او را با محرومیت زمانمند مواجه کرد. محرومیت زمانمند در مورد دو کودک

محرومیت زمانمند در مورد دو کودک
کودک آنلاین: سارا ده‌ساله و سمیرا نه‌ساله، باهم دعوا کرده و به یکدیگر بدوبیراه می‌گفتند. ازآنجایی‌که پدر معتقد بود سارا آغازکنندۀ این دعوا بوده است، تنها او را با محرومیت زمانمند مواجه کرد.
هنگامی‌که سارا از مکان محرومیت زمانمند بیرون آمد، پدر شاهد درگیری مجدد سارا و خواهرش بود. سمیرا: سارا کجا بودی؟ محرومیت زمانمند؟ هاهاهاها! بابا طرف من است و تنبیه فقط برای توست.
سارا: خفه شو! می دونی که اول تو شروع کردی. می خوای یه گوجه زیر چشات بکارم؟ سمیرا: هاها! اگه می تونی! هنوز بچه‌ای، همیشه دعوا راه می‌اندازی و مامان و بابا هم این رو می دونن.
در این لحظه پدر که از دست هر دو عصبانی بود، به سمت آن‌ها آمد. پدر: محرومیت زمانمند به خاطر دعوا کردن، سمیرا تو برو حمام، سارا تو هم‌اتاق خواب پشتی، زود باشین ببینم.
این بار پدر کار درست را انجام داد. او دریافت که دعوا همیشه بین دو طرف است. او همچنین تشخیص داد که اعمال محرومیت زمانمند در مورد هر دو طرف، اغلب از تنبیه کی از آن‌ها و یا مداخلۀ شخصی برای حل مشکلات مداوم میان بچه‌هایش مؤثرتر است.
بدوبیراه گفتن، ژست‌های تهدیدکننده به خود گرفتن، دادوبیداد و مرافعه به راه انداختن، اذیت و آزارهای خصمانه و ... مشکلات رفتاری رایجی هستند که والدین با آن‌ها روبرو هستند، ممکن است شما در صورت ایفای نقش قاضی یا داور، مسئولیت بسیار سنگینی را برای حل مشکلات میان کودکان خود بر عهده بگیرید.
در اغلب موارد والدین در این اختلافات مداخله کرده و سعی می‌کنند مشخص سازند که کدام‌یک ابتدا دعوا را شروع کرده است تا اینکه خطاکار را سرزنش و ملامت کنند. درنتیجه کودکان به‌جای اینکه خود، تعارضاتشان را حل‌وفصل کنند، برای حل مشکلات بیش‌ازحد به والدین وابسته می‌شوند.
پس شما به‌عنوان والد باید چه‌کاری انجام دهید؟ هنگامی‌که دو کودک در حال مشاجره و دعوا با یکدیگر هستند، هردوی آن‌ها را صرف‌نظر از اینکه چه کسی دعوا را شروع کرده است، به محرومیت زمانمند بفرستید.
اعمال محرومیت زمانمند در مورد هر دو کودک، سه مزیت به همراه دارد. نخست، اینکه شما مجبور به جانب‌داری از یکی و یا تعیین مقصر اصلی نیستید. دوم اینکه، شما با نشان دادن توجه فراوان نسبت به آن‌ها در حین حل‌وفصل دعوا، ناخواسته آن‌ها را پاداش نمی‌دهید و سوم اینکه هر دو کودک از ادامه دادن مشاجره ناامید می‌شوند. زیرا هر دو محرومیت زمانمند کسل‌کننده و ناخوشایند را تجربه کرده‌اند.
چه وقت و چگونه از محرومیت زمانمند در مورد دو کودک استفاده کنیم؟
محرومیت زمانمند برای دو کودک، در برخورد با مشکلات میان دو یا چند کودک بسیار مؤثر است. یک‌زمان مناسب دیگر برای استفاده از محرومیت زمانمند در مورد دو کودک، هنگامی است که کودکان شما باهم مشکل‌ساز می‌شوند، حتی اگر آن‌ها به‌خوبی با یکدیگر کنار نیایند.
اجازه بدهید فرض کنیم که کودکان شما، علیرغم سرزنش‌های مکرر شما، به دنبال کردن یکدیگر در خانه، گرگم به هوا بازی کردن و به هم کوبیدن درها ادامه می‌دهند. چنین مواقعی، استفاده از محرومیت زمانمند می‌تواند مناسب باشد.
برای اینکه دو کودک را در محرومیت زمانمند قرار دهید، لازم است که این دو کودک هر دو در سوء رفتار دخالت داشته باشند.
به دنبال سوء رفتار کودکان، سریعاً و با رعایت روشن 10 کلمه – 10 ثانیه آن‌ها را با محرومیت زمانمند، مواجه کنید. مراقب باشید که هیچ‌کدام از آن‌ها در مدت محرومیت زمانمند با خود اسباب‌بازی به همراه نداشته و نتوانند یکدیگر را ببینند. زمان‌سنج را درجایی قرار دهید که هر دو بتوانند صدای آن را بشنوند.
زمانی که به‌طور مثال دو کودکی که باید به محرومیت زمانمند فرستاده شوند، 6 و 10 ساله هستند، زمان‌سنج برای چه مدتی تنظیم می‌شود؟
در چنین حالتی زمان‌سنج را برای هشت دقیقه تنظیم کنید، زیرا میانگین سن دو کودک هشت سال است.
توجه داشته باشید هنگامی‌که کودکان شما رفتار مناسبی دارند و به‌خوبی با هم کنار می‌آیند، توجه زیادی را به آن‌ها نشان داده و مزایای ویژه‌ای را برایشان قائل شوید.
مادر دو کودک پس از سپری کردن یک صبح خوشایند و مطلوب در خانه، به بچه‌هایش گفت: شما دو تا امروز صبح خیلی خوب با هم بازی کردید. پس بعدازظهر شما را به پارک می‌برم. وقتی شما این‌گونه خوب با هم کنار می‌آیید، رفتن به‌جاهای مختلف برایمان خیلی آسان می‌شود.
منبع: sos! راهنمای والدین
محرومیت زمانمند در مورد دو کودک

محرومیت زمان مند کودکمحرومیت زمان مند کودک

محرومیت زمان مند کودک کودک آنلاین: سارا که روزی طولانی و خسته‌کننده را در اداره سپری کرده، ثمین کودک چهار ساله خود را از کودکستان گرفته و اکنون در حال آماده شدن برای صرف شام بود. سارا و ثمین هر دو خسته و گرسنه بودند. ثمین که چشمش به جعبه شیرینی داخل کابینت افتاده بود، بهانه آن را گرفت و بی‌وقفه می‌گفت: آن جعبه شیرینی را به من بده. محرومیت زمان مند کودک


مکان‌های محرومیت زمانمند برای کودکانمکان‌های محرومیت زمانمند برای کودکان

مکان‌های محرومیت زمانمند برای کودکان کودک آنلاین: یک مکان ایده آل برای محرومیت زمان مند، مکان یا اتاق کسل کننده ای است که کودک در آنجا هیچ گونه توجهی را از سوی شما یا دیگر اعضای خانواده دریافت نمی کند. کودک شما باید قادر باشد که سریعاً و ترجیحاً در عرض 10 ثانیه به آنجا برود. مکان‌های محرومیت زمانمند برای کودکان


توضیح محرومیت زمان مند برای کودکتوضیح محرومیت زمان مند برای کودک

توضیح محرومیت زمان مند برای کودک کودک آنلاین: شما و همسرتان یک رفتار هدف را که باید کاهش پیدا کند و همچنین یک مکان کسل‌کننده را برای محرومیت زمانمند، انتخاب کرده‌اید. گام‌های بعدی شما عبارت‌اند از: توضیح دادن محرومیت زمانمند برای کودکتان و منتظر ماندن تا زمان وقوع رفتار هدف. توضیح محرومیت زمان مند برای کودک


صحبت کردن با کودک پس از اتمام محرومیت زمان مندصحبت کردن با کودک پس از اتمام محرومیت زمان مند

صحبت کردن با کودک پس از اتمام محرومیت زمان مند کودک آنلاین: کودکان کمتر از سن 2 تا 8 ساله، پس از پایان مدت محرومیت زمانمند، بهتر است که علت تنبیه شدن خود را بیان کنند. صحبت کردن با کودک پس از اتمام محرومیت زمان مند

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران