کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
فرزند اول و مشکلات آن
فرزند اول و مشکلات آن مادر شدن زیباترین هدیه ای است که خداوند به زن عطا کرده است. فرزند امانتی خدایی است که پدر و مادر هر دو باید او را بزرگ کنند مراقبت نماید و به درستی در تربیت او بکوشند. آنچه بین پدر و مادر می گذرد به گونه ای باور نکردنی به وسیله ی فرزند تصویربرداری میشود و بعضی از آنچه دیده و ضبط کرده است بعدها به صورتی ناخودآگاه از خود بروز میدهد. فرزند اول و مشکلات آن

فرزند اول و مشکلات آن
مادر شدن زیباترین هدیه ای است که خداوند به زن عطا کرده است. فرزند امانتی خدایی است که پدر و مادر هر دو باید او را بزرگ کنند مراقبت نماید و به درستی در تربیت او بکوشند. آنچه بین پدر و مادر می گذرد به گونه ای باور نکردنی به وسیله ی فرزند تصویربرداری میشود و بعضی از آنچه دیده و ضبط کرده است بعدها به صورتی ناخودآگاه از خود بروز میدهد.
گاهی میبینیم کودکی رفتارهایی از خود نشان می دهد که شگفت زده میگوییم: (( مانند پدرش (یا مادرش) است.)) (( انگار فلانی را کوچک کرده اند!)) این خود گواه این حقیقت می باشد که او تصویر برداری و ضبط دقیق از رفتار یا کنشها و واکنش های والدین میکند. از این رو پدران و مادران باید در رفتار و گفتار خود دقیق باشند تا الگوهای خوب و درستی به فرزندشان ارائه دهند.
مطلب را با خانم عزیز! شروع میکنم به این سبب است که قصد اصلی نوشتن این مطلب به خانم های جوانی است که برای نخستین بار مادر میشوند. تولد اولین فرزند به منزله ی اولین تجربه ی یک مادر از یک واقعه ی شیرین و دلپذیر است و همیشه (( اولین ها )) تازه ، شگفتی آفرین و ناشناخته هستندو از این جهت گاهی برخورد انسان با آنها متعارف نیست.
بعضی از خانم های جوان که اولین فرزند خود را به دنیا می آورند ناگهان همه ی مسائل زندگی خود را تحت الشعاع این پدیده ی نو رسیده و عزیز می بینند و چنان غرق احساس شیرین مادری میشوندکه اطراف و اطرافیان را به فراموشی می سپرند.
این عمل آسیب های جبران ناپذیری را برای روح و احساس اطرافیان به همراه دارد. اگر چه فرزند هدیه ی عزیزی از سوی خداوند است اما وجود او نباید عامل فراموش کردن دیگران شود. وجود فرزند عامل موثر در استحکام پیوند پدر و مادر است. به همین دلیل باید آنان را به یکدیگر نزدیک تر کند تا آرامش بیش از پیش در خانه حکم فرما شود و این آرامش بتواند در روح و جان کودک نیز امنیت بیافزاید.
پدری جوان گله میکرد که از زمان تولد اولین فرزندش رفتار همسرش با او تغییر کرده است و همسرش چون گذشته به او توجه و محبت نشان نمیدهد. او می گفت : (( با این که این بچه ، بچه ی من نیز هست و نمیتوانم محبت عاشقانه ای را که به او دارم انکار کنم اما احساس میکنم آمدن او باعث شده است همسرم مرا نبیند! حساسیت همسرم نسبت به من آنقدر کم شده است که حتی اگر غذا نخورده باشم برای او اهمیتی ندارد یعنی اصلا متوجه نمیشود.))
مرد جوان حق داردناراحتی او قابل لمس است. زیرا هیچ چیز برای همسر دردناک تر از این نیست که احساس کند وجود ندارد یا وجودش اهمیت ندارد. چنین زندگی در معرض خطر می باشد. بنابراین عاقلانه نیست که فرزند دلیلی برای فراموش کردن همسر باشد.
مادر خوب بودن مسلما همسر خوب بودن را می طلبد و دو کفه ی ترازوی زندگی مرد می باشند. زیرا علاقه ی زن و مرد به یکدیگر در نهایت به نظام های ارزشی آنان ویژگی های شخصی میدهد و ظرفیت آنان در عشق ورزیدن و ورود به رابطه ی مشترک را ارتقا میدهد.
زن و مرد نیازهای عاطفی متنوعی دارند. نیازهایی که امیدوارند از طریق ازدواج برآورده شود و به همین دلیل باید یکدیگر را از چشمه ی تصدیق و حمایت سیراب کنند. رابطه ی زناشویی باید براساس احترام و اطمینان متقابل باشد که در این امر عوامل عاشقانه و صمیمیت نیز دخالت دارند.
تولد کودک تغییری بنیادی را در سازمان خانواده سبب میشود. از این رو باید عملکرد واحد زن و شوهری برای پاسخگویی به وظایف پدر و مادری تغییر کند. به طور کلی نظام زندگی باید متناسب با این تغییر از نظامی دوتایی خارج شود و به صورت نظامی سه تایی درآید.
دلبستگی زن به واحد سه تایی – و حتی گاهی ازدواج – با بارداری آغاز میشود. کودک برای زن به مراتب قبل از مرد صورت واقعیت پیدا میکند. زیرا مادر پیش از تولد فرزند و گاهی حتی دیرتر پیدا میشود. بنابراین پس از ورود کودک نباید مادر طوری عمل کند که کودک به صورت رقیبی برای پدر جلوه کند.
چند علت می توان برای این عمل ذکر کرد:
1-    در صورتی که روابط زناشویی رابطه ای سست باشد کودک به منزله ستونی بر این سقف لرزان می باشد.
2-    کودک در سال اول زندگی بسیار وابسته است و نیاز وابستگی او بیشتر از طریق مادر تامین میشود و گاهی مادر این نیاز را با پدر تقسیم نمیکند.
3-    مادران جوان تجربه ی بسیار اندکی در نگهداری فرزند اول دارند لذا زمان زیادی را باید صرف کودک کنند و این زمان از وقت اختصاصی زن و شوهر تامین میشود.
4-    همان گونه که گفته شد زن واحد سه تایی را زودتر می پذیرد کودک برای او واقعی است اما مرد ممکن است همچنان ناملزم باقی بماند و نظام دوتایی را دوست بدارد.
منبع : کتاب این گونه فرزندتان را تربیت کنید
فرزند اول و مشکلات آن

فرزند اول، وسط یا آخر فرزند اول، وسط یا آخر

فرزند اول، وسط یا آخر کودک آنلاین: در بسیاری از اوقات، فرزندان یک خانواده که از شرایط محیطی یکسانی برخوردار بوده اند، از نظر شخصیت و رفتار، تفاوت های چشم گیری با هم دارند. چرا؟ گرچه بعضی از تفاوت ها را می توان به سرشت موروثی بچه ها نسبت داد، اما ترتیب تولد و موقعیت فرزندان در خانواده نیز تاثیراتی دارد.


فرزند اولفرزند اول

فرزند اول کودک آنلاین: در مورد ویژگی های فرزند اول و یا بزرگ ترین فرزند، معمولاً می شود از توانایی های او به دلیل اینکه از قدرت و امکانات و فرصت های بیشتری به خاطر سن بیشتر خودش برخوردار بوده سخن گفت. فرزند اول


فرزند اول و فرزند آخرفرزند اول و فرزند آخر

فرزند اول و فرزند آخر احتمالا مواجهه با فرزند اول مشکلات خاص خود را دارد و نگرش ما نسبت به این موضوع نیز به دامن زدن به آن منجر می شود. دو ویژگی بارز این نگرش نادرست به این ترتیب است : فرزند اول و فرزند آخر


گفتگو با فرزند اول درباره نوزادگفتگو با فرزند اول درباره نوزاد

گفتگو با فرزند اول درباره نوزاد گاهی به والدین توصیه میکنند که خبر آمدن بچه دوم را تا مدتی از بچه اول پنهان نگه دارند. بهترین و مهمترین دلیل این امر آن است که بچه ها درک درستی از مفهوم زمان ندارند و مدت نه ماه دوران بارداری برای آنها انتظاری طولانی به حساب می آید. گفتگو با فرزند اول درباره نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید