کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

0
مدیریت کارهای خانه
مدیریت کارهای خانه مدیریت بهینه و موثر خانه یکی‌از مشکل ترین وظایف می باشد.در این جا راه هایی ارائه شده است تا بتوان اندکی آن را آسان تر نمود : مدیریت کارهای خانه

مدیریت کارهای خانه
مدیریت بهینه و موثر خانه یکی‌از مشکل ترین وظایف می باشد.در این جا راه هایی ارائه شده است تا بتوان اندکی آن را آسان تر نمود :
مراحل و گام‌ها :
1 . به‌بچه های کوچک تر یاد بدهید تا چگونه وظایف روزانه ی خود را انجام دهند ، مثلا مرتب کردن تختخوابشان. میتوانید به‌آنها یاد دهید تا هنگام بازی کردن فقط دو یا سه اسباب بازی‌را بیرون بیاورند و تا وقتی آنها‌را سر جایشان نگذاشته اند ، اسباب بازی دیگری‌را وسط نیاورند.
2 .‌از بچه های بزرگ تر خانه نیز بخواهید تا وظایفی‌را که به‌طور روزانه به‌عهده دارند ، انجام دهند ، وظایفی مثل : شستن و خشک کردن ظرف‌ها ، شستن حمام و دستشویی ، گذاشتن لباس های تمیز در کمدها و قرار دادن لباس های کثیف در سبد رخت.
3 . به‌وضوح برای کودکتان مشخص کنید که‌چگونه وظیفه ی خاصی‌را که‌به‌عهده دارد انجام دهد. زمانی‌را اختصاص دهید و با او تمرین کنید تا آن کار را به‌صورت صحیح یاد بگیرد و انجام دهد.
4 . فهرستی‌از کارهای اصلی خانه و نام اشخاصی که باید آنها را انجام دهند ، تهیه کنید. این فهرست میتواند شامل کارهایی مثل شست و شوی لباس‌ها ، جارو کردن ، خرید کردن ، آشپزی و بیرون بردن آشغال‌ها باشد. هر ماه این وظایف را به‌صورت چرخشی بین اعضای خانواده گردش دهید.
5 . کارهایی‌را که‌همه ی اعضای خانواده با هم میتوانند انجام دهند را نیز ،در نظر داشته باشید. برای مثال ، شستن ماشین در یک روز داغ تابستانی  با کمک همدیگر و البته لذت بردن‌از آب بازی !
مدیریت کارهای خانه


نکات مهم مدیریت کارهای خانه :
به‌بچه های کوچک تر کمک کنید تا یک برنامه ی روزانه‌از کارها و مسئولیت هایی که‌به‌عهده دارند ، تنظیم کنند. برنامه ی مدون روزانه برای آنها اهمیت زیادی دارد.
روز تکه‌هایی‌از کاغذ وظایف مختلف خانه‌را که بچه‌ها میتوانند انجام دهند ، بنویسید و آنها را در یک ظرف بریزید. هر وقت متوجه شدید که حوصله ی کودکتان سر رفته ،به او بگویید تا از داخل ظرف یک ورق درآورده و کاری‌را که‌روی آن نوشته شده انجام دهد. این یک ترفند عالی است که‌باعث میشود آنها درضمن سرگرم شدن ، کارهای خانه‌را نیز انجام دهند.
اگر برای انجام وظایف معمولی و عادی خانه ،به کودکتان پول بپردازید ، ممکن است این تصور برای او ایجاد شود که‌باید در ازای انجام دادن وظایفی که‌به‌صورت روزانه انجام می دهد نیز باید به او پاداش داده شود.
یک تجربه‌ی مفید
اگر کودک شما به‌پول درآوردن علاقه دارد ، میتوانید لیستی‌از کارهای سخت و اضافی خانه مثل بیرون بردن آشغال‌ها ، تهیه کنید و برای انجام دادن هر یک از آنها مبلغی‌را پیشنهاد دهید .
اگر همان موقع پول نداشتید تا به‌او بپردازید ، کارتی‌را تهیه کنید که معادل مبلغ مورد نظر روی آن نوشته شده باشد. کودک شما میتواند بعدا با دادن آن به‌شما ،به ازای مبلغ نوشته شده روی کارت از شما پول نقد بگیرد. این روش خیلی خوب جواب می دهد.
همان طور که بچه‌ها برای انجام ندادن کارها مورد تنبیه قرار می گیرند ، باید برای انجام دادن آنها نیز تشویق شده و جایزه بگیرند. این کار باعث میشود تا کودکان یک وابستگی مثبت نسبت به‌وظایف خانه پیدا کنند و انجام آنها را حتی تا سنین بالاتر ، نوجوانی و جوانی ادامه دهند.
پرداختن پول به‌کودکان‌در ازای انجام برخی‌از کارها ، به آنها کمک می کند تا ارزش پول‌را درک نمایند.
آنها اهمیت پولی‌را که خودشان به‌دست آورده اند ، بیشتر درک کرده و یاد می گیرند که‌چگونه آن‌را پس انداز کنند.
منبع : کتاب نگاهی نو به‌پرورش ذهنی کودک
مدیریت کارهای خانه
مدیریت خانه بعد از راه افتادن کودکمدیریت خانه بعد از راه افتادن کودک

مدیریت خانه بعد از راه افتادن کودک حوادثی که همه ساله برای کودکان رخ می دهد مثل سقوط دراور ، تلویزیون و یا قفسه کتاب ، بر روی کودک و مرگ و میرهای ناشی از این حوادث ، والدین را به فکر (( ایمن سازی خانه برای کودک )) می اندازد. مدیریت خانه بعد از راه افتادن کودک


همکاری کودکان در خانه همکاری کودکان در خانه

همکاری کودکان در خانه کودکان نیز علاقمند به انجامِ کار‌های خانه هستند. آن‌ها کمک کردن و همکاری در کارهای خانه را به دلیل تقویت حس استقلال و مشارکتشان دوست دارند. کودکان از اینکه می‌توانند مهارت‌هایشان را به کار گیرند به خود می‌بالند به علاوه با انجام این مشارکت او حس میکندکه مرکز جهان نیست و قسمتی از یک تیم محسوب می‌شود . همکاری کودکان در خانه


مدیریت رفتار بد کودک در خارج از خانهمدیریت رفتار بد کودک در خارج از خانه

مدیریت رفتار بد کودک در خارج از خانه آیا هیچگاه اتفاق افتاده است هنگامی که به همراه کودک خود بیرون از منزل هستید رفتار او موجبات ناراحتی شما را فراهم کرده باشد؟ آیا شما قادر به برخورد با گریه ها و تقاضاهای مداوم او به هنگام ملاقات دوستان یا در زمان خرید هستید؟ آیا هیچگاه با خود فکر کرده اید (( دیگه هیچ وقت او را با خود جایی نمی برم!)) مدیریت رفتار بد کودک در خارج از خانه


تشویق کودک به همکاری در انجام کارهای خانهتشویق کودک به همکاری در انجام کارهای خانه

تشویق کودک به همکاری در انجام کارهای خانه - از زمان کودکی فرزندتان شروع کنید. حتی بچه هایی که هنوز وارد دبستان نشده اند هم می توانند در گردگیری و جمع و جور کردن وسایل کمک کنند. - به کارهای منزل و وظایف خانه داری اهمیت بدهید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران