کودک آنلاین

موضوع مقاله : کودکان و خانواده

دسته بندی : کودکان و خانواده

1
پنج مرحلۀ اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحلۀ 4
پنج مرحلۀ اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحلۀ 4 یکی از گام‌های ساده و بسیار مهم در پرورش هیجانات، کمک به کودکان در نام‌گذاری هیجاناتشان است. استفاده از واژه‌ها به کودکان کمک می‌کند تا احساس مبهم، ترسناک و ناخوشایند خود را به چیزی مشخص و قابل‌تعریف تبدیل کنند پنج مرحلۀ اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحلۀ 4

پنج مرحلۀ اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحلۀ 4
•    کمک به کودک برای نام‌گذاری هیجانات خود
یکی از گام‌های ساده و بسیار مهم در پرورش هیجانات، کمک به کودکان در نام‌گذاری هیجاناتشان است. استفاده از واژه‌ها به کودکان کمک می‌کند تا احساس مبهم، ترسناک و ناخوشایند خود را به چیزی مشخص و قابل‌تعریف تبدیل کنند که حدومرزی دارد و معمولاً بخشی از زندگی روزمره به شمار می‌رود.
نام‌گذاری هیجانات، رابطۀ نزدیکی با همدلی دارد. مثلاً وقتی مادر (پدر)ی فرزند خود را در حال گریه کردن می‌بیند و می‌گوید: خیلی غمگینی، نه؟ کودک نه‌تنها احساس می‌کند که مادر (پدر)ش احساس او را درک می‌کند، بلکه نام احساسی را که دستخوش آن است نیز فرامی‌گیرد.
مطالعات نشان می‌دهند که نام‌گذاری هیجانات، بر دستگاه عصبی اثری آرامش‌بخش دارد و به کودک کمک می‌کند تا به‌سرعت بیشتری از ناراحتی رهایی یابد.
هرچند هنوز نمی‌دانیم که این کار چگونه سبب آرامش فرد می‌شود، اما صحبت کردن در مورد هیجانی که دستخوش آن هستیم، نیمکرۀ چپ مغز را که مرکز زبان و منطق است درگیر فعالیت می‌کند و احتمالاً این مسئله به‌نوبۀ خود سبب می‌شود که کودک تمرکز خود را به دست آورد و آرام شود.
یاددادن مهارتِ خود آرام‌سازی به کودکان فواید زیادی دارد. بچه‌هایی که از سنین پایین قادرند خود را آرام کنند، بسیاری از علائم هوش هیجانی را نشان می‌دهند.
یعنی معمولاً خیلی بهتر می‌توانند تمرکز کنند، بهتر می‌توانند با همسالان خود رابطه برقرار کنند، در تحصیل موفق‌ترند و از سلامت جسمانی برخوردارند.
بنابراین توصیۀ ما به والدین این است که به فرزندان خود کمک کنند تا واژه‌هایی را برای توصیف احساسات خود بیابند. البته منظورمان این نیست که به کودک بگوییم چگونه باید احساس کند، بلکه فقط باید به او کمک کنیم تا نام هیجانات مختلف را فرابگیرد.بچه‌ها هرقدر دقیق‌تر بتوانند احساسات خود را در قلب کلمات بیان کنند بهتر است. بنابراین، تا حد ممکن به آن‌ها کمک کنید که این کار را به‌درستی انجام دهند.
برای مثال اگر او خشمگین است ممکن است احساس ناکامی، رنجیدگی، سردرگمی، رو دست خوردن یا حسادت نیز بکند. یا اگر غمگین است، احتمال دارد دستخوش احساس دلخوری، آزردگی، حسادت و تهی بودن نیز باشد.
به خاطر داشته باشید که انسان‌ها اغلب دستخوش ترکیبی از هیجانات مختلف می‌شوند و این مسئله به‌خودی‌خود برای بعضی از کودکان مشکل‌آفرین است.
برای مثال، بچه‌ای که به اردو می‌رود از یک‌سو بابت استقلال خود احساس غرور می‌کند و از سوی دیگر به خاطر
دوری از خانه احساس دل‌تنگی دارد. او ممکن است پیش خودش فکر کند: همه از آمدن به اردو خوشحال‌اند، اما من احساس نگرانی می‌کنم. یعنی چه مشکلی دارم؟
در این‌گونه مواقع، والدین می‌توانند با کمک به فرزندشان در جهت شناسایی هیجانات مختلف خود و اطمینان دادن به او دربارۀ اینکه درآن‌واحد، دستخوش دو احساس متناقض بودن امری عادی و طبیعی است، وی را یاری کنند.
منبع: پرورش هوش هیجانی در کودکان
پنج مرحلۀ اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحلۀ 4

پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله دوم و سومپنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله دوم و سوم

پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله دوم و سوم گفته می‌شود که در زبان چینی، واژۀ بحران، مفهوم فرصت را نیز در بردارد. رابطۀ این دو مفهوم در حیطۀ فرزند پروری بیش از هر جای دیگر است. خواه این بحران، ترکیدن بادکنک بچه باشد، خواه کسب نمرۀ پایین در درس ریاضیات، یا لو دادن یک دوست، می‌توان از این تجارب ناخوشایند همچون فرصتی برای همدلی با کودک، صمیمی‌تر شدن با او و آموزش نحوۀ مقابله با احساسات به وی استفاده کرد. پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله دوم و سوم


پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله 5پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله 5

پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله 5 بعدازاینکه به حرف‌های فرزند خود گوش کردید و به او کمک کردید تا احساسات خود را درک و نام‌گذاری کند، خودبه‌خود وارد مرحلۀ حل مشکل می‌شوید. این فرآیند نیز شامل پنج مرحله است که عبارت‌اند از: پنج مرحله اصلی رویکرد پرورش هیجان در کودکان – مرحله 5


راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سومراهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سوم

راهبردهای تربیتی در فرآیند پرورش هیجان – بخش سوم با استفاده از این روش می‌توانید با روحیات فرزندتان بیشتر آشنا شوید و راحت‌تر با او همدلی کنید. این کار، به‌ویژه زمانی که تمایلات و خواسته‌های فرزندتان فراتر از توانایی‌ها و امکانات شماست، مفید واقع می‌شود.


پرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانیپرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانی کودک آنلاین: ویژگی اصلی دوران نوجوانی، نگرانی و دغدغۀ شدید در زمینۀ شناخت هویت فردی است و نوجوان خود را با سؤالاتی این چنین مواجه می بیند: من کی ام و چه کاره خواهم شد؟ باید شبیه چه کسی باشم؟ پرورش هیجان همپای رشد کودک – دوران نوجوانی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران